باغ گل های مشهد یکی از مراکز تفریحی مشهد این شهر است و در مساحتی حدود سه هکتار احداث گردیده است. شما برای رزرو هتل می توانید از طریق پرشین هتل و یا تماس با شماره 05138096 اقدام کنید تا به این باغ وصف نشدنی سر بزنید و لحظات خوبی را در آن سپری کنید. نزدیک ترین هتل مشهد به این باغ خوش عطر وبو هتل پارس مشهد است که می توانید اقامتی دلنشینی را تجربه کنید. ساختار باغ به شکل گل بنفشه طراحی شده که اگر از بالا این باغ گلها را تماشا کنید قابل تشخیص است. در فصول مختلف سال گلهای مختلف که با آب وهوای آن فصل سازگار می باشد کاشته می شوند.

باغ گل های مشهد باغ گل های فصلی
باغ گل های مشهد باغ گل های فصلی

در ابتدای تاسیس این باغ در مشهد گونه های مختلف و بیشتری از گل ها و گیاهان وجود داشت که به علت ناسازگاری با شرایط اقلیمی مشهد از بین رفتند و اکنون در هر فصلی گیاهان و گل های سازگار نسبت به آب و هوا را می کارند. باغ گل های مشهد دارای چشم اندازی دلنشین است که عطرخوشایند گل ها و رایحه ملایم آنها در فضای این مکان آکنده است و آرامش دهنده روح وجان هر انسان طبیعت دوست است.

پارک ملت مشهد وسیع ترین پارک شهر

باغ گلهای مشهد امکاناتی را برای بازدید کنندگان خود فراهم آورده که از جمله آن می توان به تئاتر رو باز، گلخانه آموزشی، آبنما ومحوطه بازی کودکان اشاره کرد. وهمچنین برکه ای زیبا که در آن نیلوفر های آبی وجود دارد که منظره ای چشم نواز را ایجاد کرده است.

باغ ملی مشهد، یاد آور خاطره های کودکی

نمایی دیدنی از باغ گل های مشهد
نمایی دیدنی از باغ گل های مشهد

باغ گلهای مشهد و طرح گل بنفشه

باغ گلهای مشهد از هشت قسمت اصلی تشکیل شده است که به این دلیل است که گل بنفشه، هشت عدد گلبرگ دارد و طراحی این باغ هم براساس ساختار گل بنفشه است. شامل: باغ  رز، باغ گلهای فصلی، باغ صخره ای، باغ گیاهان دارویی و معطر، باغ گیاهان پیازی، آمفی تئاتر رو باز، محوطه ویژه بازی کودکان و نیز گلخانه آموزشی می باشد.

پارک کوهسنگی مشهد و طبیعتی ناب

در باغ رز این مجموعه انواع گل های رز کاشته می شود و ازتنوع خوبی برخوردار است. در باغ گل های فصلی، در هر فصل گل های مخصوص به همان فصل که با شرایط اقلیمی و آب و هوایی شهر مشهد سازگاری دارد انتخاب و کاشته می شوند. باغ صخره ای انواعی از گیاهان صخره ای را در میان صخره ها با زیبایی فوق العاده ای به نمایش می گذارد. باغ گیاهان دارویی و معطر دارای گیاهان دارویی و معطر نقاط مختلف ایران می باشد که در زمان مخصوص به خود در این قسمت باغ گل های مشهد گشت می شوند.

پارک جنگلی وکیل آباد و قناتی پرآب

 جاذبه ها باغ گلها مشهد ، یکی از زیبا ترین باغ‌ گل ها ایران
باغ گلها مشهد، یکی از زیبا ترین باغ‌ گل ها ایران

گیاهان پیازی در باغ گل های مشهد

در باغ گلهای مشهد، گیاهان پیازی وجود دارد. همان طور که ازنامش پیداست انواعی از گیاهان پیاز دار که متناسب با شرایط جوی مشهد است می کارند. سوخ یا پیاز جزیی از گیاه است که می تواند برای تکثیر گیاه در زمانی که بخش های هوایی آن از بین رفته اند، استفاده شود. تهیه گل های گلدانی با سوخ از آسان ترین روش هاست و بسته به این که پیاز یا همان سوخ درشت یا ریز باشد، یک الی چهار عدد در هر گلدان می کارند.

پارک گیاه شناسی مشهد و بیش از 1000 گونه گیاه

کاشت ۳۴۳ هزار گل پیازی لاله در بوستان‌ها و معابر شهر مشهد
کاشت ۳۴۳ هزار گل پیازی لاله در باغ گل های مشهد

گل های پیازی مخصوصا به علت پیش رس بودن گلشان در آغاز بهار و ایام عید، طرفداران زیادی دارند. گل های پیازی مختلفی وجود دارند که از جمله آن ها می توان به آماریلیس که گونه های مختلفی دارد. عموما گل آماریلیس سرخ رنگ شناخته شده تر است وبه دلیل زیبایی اش مورد توجه است. لاله و نرگس هم از دیگر گل های معروف پیازی اند. سنبل که در ایران همه آن را می شناسند و جزیی از سفره هفت سین ماست و با آیین سنتی ما پیوند دارد از گیاهان پیازدار محسوب می شود.

پارک جنگلی غدیر مشهد معروف به کمپ طرق

باغ گل های مشهد و زیبایی فوق العاده
باغ گل های مشهد و زیبایی فوق العاده

رنگ های گوناگونی از آن مثل بنفش، قرمز،زرد،آبی،نارنجی و سوسنی وجود دارد که رنگ های بنفش وآبی آن بیشتر شناخته شده هستند. گلخانه آموزشی، بخشی از فضای باغ گلهای مشهد است که قابل استفاده برای دانشجویان و مناسب برای کار های پژوهشی است. قسمتی از مجموعه باغ گل های مشهد بصورت یک آمفی تئاتر در فضای باز و دلنشین درنظر گرفته شده است و برای برگزاری نمایشگاه گل، سخنرانی و جشن ها مناسب است.

پارک مینیاتوری مشهد و بازدید اماکن دیدنی کشور

بازدید کنندگان باغ گل های مشهد
بازدید کنندگان باغ گل های مشهد

محوطه مخصوص بازی کودکان هم برای خانواده هایی که مشتاق بازدید از این مجموعه هستند فراهم آمده تا هم کودکان و هم بزرگتر ها اوقات خوشی را در این فضای زیبا بگذرانند . باغ گلهای مشهد در بلوار معلم 71 و 73 قرار گرفته است.

منابع :