باغ وحش مشهد، نامی که شاید خیلی از شما عزیزان را به یاد سال های کودکی بی اندازد. زمانی که با پدر و مادر خود چه با خودروی شخصی یا اتوبوس راهی مشهد می شدید. البته که دلیل اصلی سفر به مشهد، زیارت و پابوسی امام رضا (ع) می باشد، اما پس از زیارت باغ وکیل آباد مشهد و باغ وحش وکیل آباد پاتوق زائران است.

باغ وحش مشهد بیش از 60 سال قدمت دارد و حتی پدربزرگ ها و مادربزرگ های شما نیز با باغ وحش وکیل آباد، خاطره دارند. اگر شما هم علاقه مند هستید تا باغ وحش وکیل آباد مشهد را بیشتر بشناسید، در ادامه همراه پرشین هتل باشید تا با تاریخچه، حیوانات موجود در باغ وحش و ... آشنا شوید.

جاهای تفریحی و گردشگری مشهد را ببینید

باغ وحش مشهد
حیوانات مختلف در باغ وحش وکیل آباد

آدرس باغ وحش مشهد

آدرس باغ وحش وکیل آباد : انتهای بزرگراه وکیل آباد، سمت چپ، کنار پارک جنگلی وکیل آباد، جنب کوهستان پارک، تابلو راهنما

موقعیت مکانی : جنوب غربی شهر مشهد به بوستان وکیل آباد و مجموعه حیات وحش اختصاص دارد که البته کوهستان پارک شادی هم در مجاورت آن قرار دارد.

قیمت بلیط باغ وحش وکیل آباد

قیمت بلیط باغ وحش وکیل آباد در حال حاضر 40 هزار تومان است. تهیه بلیط باغ وحش مشهد برای کودکان بالای 7 سال الزامی می باشد.

آیا باغ وحش وکیل آباد مشهد باز است؟

بله، باغ وحش وکیل آباد همه روزه شنبه تا جمعه باز است.

باغ وحش مشهد
حیوانات کمیاب در mashhad-zoo

ساعت کاری باغ وحش مشهد

از ساعت 7 و نیم صبح تا 7 و نیم شب

پیج باغ وحش مشهد

mashhadzoo_official

فاصله باغ وحش مشهد تا حرم

فاصله باغ وحش وکیل آباد مشهد تا حرم بیش از 30 دقیقه با قطار شهری و با خودرو بیش از 50 دقیقه است

تخفیف بلیط باغ وحش مشهد

متاسفانه در حال حاضر تخفیف بلیط باغ وحش مشهد وجود ندارد.

باغ وحش مشهد
باغ وحش مشهد در قدیم

تاریخچه باغ وحش مشهد

شهر مشهد اولین شهر ایران در سال 1339 بود که باغ وحش در آن دایر گردید. در ابتدا این باغ وحش در محدوده خیابان خواجه ربیع مشهد قرار داشت. اما پس از چند سال، mashhad-zoo از خواجه ربیع به نزدیکی پارک جنگلی وکیل آباد منتقل شد. در حال حاضر باغ وحش وکیل آباد در کنار بوستان جنگلی وکیل آباد، یکی از موقوفات حاج حسین آقا ملک قرار دارد.

باغ وحش مشهد 40 هزار متر مربع مساحت دارد که جزء بزرگ ترین باغ وحش های ایران است. حیوانات بسیاری از گونه های مختلف، نادر و کمیاب در این باغ وحش زندگی می کنند. در کل 125 نوع جاندار مختلف در مجموعه حیات وحش مشهد وجود دارند که شامل 10 گونه آبزی؛ 61 گونه پستاندار و 49 گونه پرنده (812 حیوان و پرنده) می شود.

باغ وحش مشهد
گونه ای از گوزن در mashhad-zoo

چه حیواناتی در باغ وحش مشهد زندگی می کنند؟

در باغ وحش مشهد حیوانات بسیاری از جمله ببر بنگال و اندونزیایی، تمساح؛ خوک؛ خرس، آهو، شیر، لاما، گوزن، سیاهگوش، میش آئوراد، پلنگ آفریقایی، شامپانزه، مار، گراز و ... نگهداری می شوند. هر یک از حیوانات ذکر شده در قفس هایی مربوط به خود زندگی می کنند. تمامی اطلاعات آن ها (نژاد، گونه؛ اسم لاتین) برروی یک تابلو کنار قفس نوشته شده است. شما می توانید زمانی را در کنار حیوانات سپری کنید و رفتار آن ها را ببینید.

شهربازی های مشهد

ببر بنگال : نوعی زیرگونه ببر است که در سرزمین هندوستان و بنگلادش یافت می شود. البته در تبت؛ نپال، پاکستان، میانمار و بوتان هم دیده می شود. ببر بنگال پس از ببر سیبری دومین گونه طویل و بزرگ ببرها است.

باغ وحش مشهد
تیز شاخ یکی از گونه های شاخه بلند

ببر اندونزیایی مشهور به ببر بالی : کوچک ترین نوع ببر از نظر جثه؛ ببر بالی است. ببر بالی یا همان اندونزیایی متاسفانه به دلیل شکار بی رویه در معرض خطر قرار دارد.

لاما : نوعی شتر است که جثه ای کوچک تر به نسبت شتر های معمولی دارد. ضمن این که لاما شتر بی کوهان بوده و در آمریکای جنوبی زندگی می کند.

دیگر قسمت های باغ وحش وکیل آباد مشهد

از قسمت های مختلف مجموعه حیات وحش مشهد می توان به قسمت مخصوص تایگون ها اشاره کرد. تایگون (ببشیر) که حاصل جفتگیری ببر و شیر است؛ 15 سال پیش در آمریکا چشم به جهان گشودند. اکنون تعدادی از این گونه در بخش مخصوص mashhad-zoo نگهداری می شوند.

باغ وحش مشهد
اسب های پا کوتاه در مجموعه حیات وحش مشهد

در بخش دیگری از باغ وحش مشهد انواع حیوانات علف خوار وجود دارند. شتر، لاما و ... از جمله حیوانات علف خوار موجود در این مجموعه هستند. بخش دیگر این مجموعه تفریحی مربوط به حیوانات تاکسیدرمی شده است. تاکسیدرمی به معنی خشک شدن بوده که حیوانات به صورت خشک شده نگهداری می شوند.

بخش خزندگان در باغ وحش وکیل آباد مشهد مربوط به سوسمارها، تمساح؛ گاندو و مارهای مختلف می شود که برای دیدن آن ها باید بلیط مجزا تهیه کنید. این قسمت برای کودکان جذاب تر از دیگر بخش ها است. چون می توانند حیوانات را از نزدیک لمس کنند. ضمن این که یک سینمای 5 بعدی در باغ وحش وجود دارد که برای نوجوانان مکانی جذاب خواهد بود.

باغ وحش وکیل آباد مشهد چه امکانات رفاهی دارد؟

در باغ وحش مشهد امکانات رفاهی خوبی همچون سرویس بهداشتی، آبخوری، غرفه های تنقلات، فروشگاه و هایپرمارکت، پارکینگ و ... وجود دارد. البته تعدادی رستوران هم با سرو غذاهای ایرانی هم با سرو فست فود در دسترس بازدیدکنندگان باغ وحش می باشد. البته توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر با رستوران های مشهد، حتما سری به مقاله بهترین رستوران های مشهد بزنید.

باغ وحش مشهد
انواع آهو در باغ وحش مشهد

موزه، استودیو عکاسی، راهنمای گردشگری، کاتالوگ و ... هم از دیگر امکانات مجموعه حیات وحش مشهد هستند. ضمناً شما با مراجعه به باغ وحش وکیل آباد مشهد می توانید از منظره های بوستان جنگلی وکیل آباد، قنات، رودخانه و ... آن هم لذت ببرید. توجه داشته باشید که ایستگاه اتوبوس در مجاورت باغ وحش قرار دارد.

چگونه به باغ وحش وکیل آباد برویم؟

جهت دسترسی به باغ وحش مشهد، چندین راه (تاکسی، اتوبوس؛ خودرو شخصی، مترو) پیش روی شما وجود دارد. با اطلاع داشتن از این مسیرها می توانید به راحتی خود را به mashhad-zoo برسانید.

قطار شهری مشهد

قطار شهری مشهد محبوب ترین وسیله حمل و نقل عمومی در مشهد است. شما با سوار شدن خط 1 مشهد از پایانه غدیر می توانید به پایانه وکیل آباد بروید. سپس با 7 دقیقه پیاده روی به مجموعه حیات وحش وکیل آباد برسید.

باغ وحش مشهد
شتر از دیگر حیوانات باغ وحش

قطار شهری خط 2

اگر هم در بلوار طبرسی شمالی یا میدان شهید کاوه هستید، می توانی با سوار شدن خط 2 قطار شهری مشهد در ایستگاه شریعتی پیاده شوید. سپس با خط 1 قطار شهری خود را به پایانه وکیل اّباد برسانید.

مسیر دسترسی با اتوبوس

پایانه وکیل آباد یکی از بزرگ ترین پایانه های اتوبوسرانی مشهد است که چند قدم تا باغ وحش فاصله دارد. خطوط اتوبوس بسیاری به پایانه وکیل آباد می روند که با استفاده از نرم افزارهای مختلف؛ می توانید نزدیک ترین خطوط اتوبوسرانی مشهد را بیابید و به پایانه وکیل آباد مشهد بروید.

مسیر دسترسی با خودروی شخصی

اگر قصد دارید با خودروی شخصی؛ خود را به مجموعه حیات وحش وکیل آباد برسانید باید این مسیر را طی نمایید. بزرگراه کلانتری، میدان جهان، میدان جمهوری؛ میدان آزادی دست چپ، بزرگراه وکیل آباد، انتهای بزرگراه وکیل آباد، تابلو راهنمای باغ وحش مشهد

باغ وحش مشهد
حضور کودکان در mashhad-zoo

تاکسی

حوصله سوار شدن اتوبوس یا مترو را ندارید؟ نگران پارک خودرو یا تصادف هستید؟ پس چاره ای جز سوار شدن تاکسی ندارید. تاکسی های زرد یا تاکسی های اینترنتی این امکان را به شما می دهد تا بدون هیچ دغدغه ای خود را به باغ وحش مشهد برسانید.

نکته های مراجعه به باغ وحش وکیل آباد مشهد

1-ساعت کاری و ایام بازدید : شنبه تا جمعه: همه روزه از ساعت 7 و 30 دقیقه صبح تا 7 و 30 دقیقه عصر
2-قیمت بلیط باغ وحش مشهد : 40 هزار تومان
3-صفحه اینستاگرام : mashhadzoo_official
4-تهیه بلیط برای کودکان بالای 7 سال الزامی است
5-ساعات اولیه صبح تا قبل ظهر بهترین زمان بازدید از باغ وحش وکیل آباد مشهد است؛ چون حیوانات شاداب هستند و گرمای هوا شما را اذیت نخواهد کرد.

باغ وحش مشهد
پرندگان کمیاب در باغ وحش وکیل آباد مشهد

جاهای دیدنی مشهد نزدیک باغ وحش وکیل آباد

موقعیت مکانی باغ وحش مشهد به گونه ای است که شما می توانید به جاذبه های بسیاری دسترسی داشته باشید. در عنوان های ذیل به شرح مختصر هر یک از این جاذبه ها پرداخته ایم.

طرقبه

طرقبه نگین شهرهای ییلاقی مشهد است که تفریحات گوناگون؛ هتل های مختلف، رستوران ها، کافه ها، مراکز خرید و بسیار دیگر را درون خود جای داده است. بازدید از جاهای دیدنی طرقبه به صورت مجزا 1 هفته زمان می برد. چالیدره مشهد مکانی عالی برای تفریحات دریایی، سافاری، قایق سواری و ... است.

روستاهای ییلاقی کنگ، حصار گلستان، مایان، ازغد، طرقدر، جاغرق، نغندر و ... هم از دیگر جاذبه های طرقبه محسوب می شوند. کافه رستوران های سبز، رستوران های لوکس، غذاهای سنتی و محلی، دوغ آبعلی؛ حال و هوای چالوس مشهد و ... هم از شاخصه های شهر ییلاقی طرقبه هستند.

باغ وحش مشهد
خرس های مختلف درmashhad-zoo

ضمن این که آستان مبارک امامزادگان یاسر و ناصر (ع) برادران اصلی امام رضا (ع) هم در ابتدای طرقبه، روستای حصار گلستان قرار دارد. بازدید از مراکز خرید لوکس مانند ویلاژ توریست، مرکز خرید تیراژه، فروشگاه بزرگ کیف و کفش پات باما و ... هم که دیگر حرف و حدیثی به جای نمی گذارد. از هتل های مشهد هم که در طرقبه و نزدیکی mashhad-zooوجود دارند می توان به هتل ثامن مشهد و هتل پارک حیات طرقبه اشاره کرد.

آدرس : انتهای بزرگراه وکیل آباد (مشهور به 2 راهی طرقبه شاندیز)، سمت چپ

شهر ییلاقی شاندیز

شهر شاندیز که تنها 18 کیلومتر از مشهد فاصله دارد، به شهر شیشلیک معروف است. علاه بر جاذبه های طبیعی، این شهر به رستوران های لوکس و غذاهای خوشمزه هم معروف است. باغ های سرشار از گیلاس سیب، گلابی و ... نمایی دیگر به شهر می دهد. صنایع دستی پوستی و حصیری هم برای خرید سوغات گردشگران در دسترس می باشد.

از رستوران های مشهور شاندیز می توان به رستوران ارم شاندیز اشاره کرد. در رستوران ارم شاندیز 2 فضای سرپوشیده و روباز وجود دارد. مواد اولیه غذاها، ماست، کره، لبنیات و ... هم به صورت اختصاصی در خود شرکت لبنیاتی ارم تهیه می شوند. توصیه می کنیم ماهیچه و شیشلیک این رستوران را از دست ندهید.

باغ وحش مشهد
حضور دامپزشک در باغ وحش

اگر هوس چلو گوشت خوشمزه و آبدار همراه قیمتی مناسب کرده اید، پیشنهاد ما به شما رستوران حاج حسن شاندیز است. اگر هم شیشلیک تخصصی و حرفه ای می خواهید، پس بیدرنگ رستوران حسین شیشلیکی انتخابی عالی خواهد بود. دیدن روستاهای زیبا مانند زشک، ابرده، چشمه قلقلی و ... را هم حتما در برنامه گردشگری شهر شاندیز بگذارید.

آب و هوای خنک، مراکز خرید متعدد، فروشگاه های بزرگ مبل، سرویس خواب و فرش از دیگر ویژگی ها شهر شاندیز هستند. ورزشگاه ثامن مشهد، پیست موتور کراس، شهر رویایی و مرکز خرید تعطیلات و سرگرمی پدیده شاندیز، موزه و رباط ویرانی هم از دیگر جاهای دیدنی شاندیز می باشند.

سرزمین موج های خروشان

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد نزدیک باغ وحش وکیل آباد، سرزمین موج های خروشان است. سرزمین موج های خروشان در ابتدای جاده شاندیز قرار دارد. در این پارک آبی سرپوشیده بانوان و آقایان می توانند به صورت مجرزا و همزمان مشغول تفریح شوند. ضمن این که غرفه هایی برای خرید لوازم ورزشی، رستوران، فست فود و آبمیوه فروشی هم تدارک دیده شده است.

باغ وحش مشهد
پارک وکیل اباد همجوار باغ وحش مشهد

سرزمین موج های خروشان مشهد بیش از 59000 متر مربع مساحت دارد. زیپ لاین، لیزر تگ، دکتر ماهی، سینما 5 بعدی، سالن ماساژ، سالن زیبایی، حناکاری و ... از بخش های سرزمین موج های خروشان می باشند. سقف های این مجموعه آبی بزرگ، بیش از 39 متر ارتفاع دارند. سرسره های مهیج، استخر و محوطه مخصوص کودکان، سقوط آزاد و ... از دیگر قسمت های پارک آبی هستند.

آدرس سرزمین موج های خروشان : ابتدای جاده شاندیز، سرزمین موجهای خروشان

کارتینگ ارشاد

اهل اسب سواری هستید؟ ماشین سواری یا باگی را دوست دارید؟ پس پیست کارتینگ ارشاد برای شما بهترین گزینه است. در پیست کارتینگ ارشاد، شما می توانید مشغول اسب سواری شوید. با دوستان و خانواده خود کارتینگ سوار شوید و مسابقه دهید. تصور کنید با سرعت بیش از 179 کیلومتر در حرکت هستید؛ اما هیچ خطری شما را تهدید نمی کند.

وسعت کارتینگ ارشاد 7 هزار متر مربع می باشد که پیست هایی به طول 3 کیلومتر در آن طراحی شده است. جایگاه مخصوص تماشاگران، اسکیت سواری، آموزش کارتینگ سواری، کافی شاپ و ... از دیگر بخش های مختلف پیست کارتینگ ارشاد هستند. ایجاد محیطی امن، حضور تمامی رده های سنی و ... باعث شده تا این باشگاه به مکان های فعال و پویا در شهر مشهد تبدیل شود.

آدرس پیست کارتینگ ارشاد : انتهای بزرگراه وکیل آباد، قبل از 2 راهی طرقبه و شاندیز، مجموعه کارتینگ و سوارکاری ارشاد

باغ وحش مشهد
بازدید مسئولین از mashhad-zoo

رسالت باغ وحش وکیل آباد

شاید در ابتدا تصور کنید نگهداری حیوانات بی زبان در قفس های تنگ؛ دور از انسانیت است. اما باید به این مسئله اشاره داشت که برخی از حیوانات در معرض منقرض شدن هستند. تنها راه حل این موضوع هم نگهداری آن ها در باغ وحش، زاد و ولد آن ها و در نتیجه نجات حیوانات است. با این که بیشتر بازدید کنندگان افراد عمومی هستند؛ اما دانش آموزان و پژوهشگران بسیاری هم به mashhad-zoo می آیند تا تحقیقات علمی خود را کامل کنند.

کلام آخر

از این که تا بدین جای مطلب همراه این مقاله مجله گردشگری پرشین هتل بوده اید سپاسگذاریم. اگر شما هم به باغ وحش مشهد آمده اید و خاطره های بسیاری دارید، عکس ها و خاطره های خود را با ما اشتراک بگذارید. اگر هم قصد رزرو هتل مشهد در نزدیکی mashhad-zoo یا رزرو تور مشهد را دارید؛ می توانید با شماره 051،38096 در ارتباط باشید.

آدرس باغ وحش وکیل آباد مشهد؟

باغ وحش مشهد انتهای بزرگراه وکیل آباد، سمت چپ، کنار کوهستان پارک شادی قرار دارد. با مترو خط 1 مشهد می توانید در ایستگاه پایانی وکیل آباد؛ پیاده شوید و با 15 دقیقه پیاده روی یا سوار شدن تاکسی به باغ وحش مشهد برسید. با اتوبوس خط 10 هم می توانید از پایانه غدیر به پایانه وکیل آباد بروید.

آیا باغ وحش مشهد باز است؟

بله، باغ وحش وکیل آباد مشهد همه روزه از ساعت 7 و نیم صبح تا 7 ونیم شب دایر است.

قیمت بلیط باغ وحش مشهد چقدر است؟

قیمت بلیط باغ وحش وکیل آباد برای هر نفر 40 هزار تومان است

بیشتر بخوانید :
منابع :