باغ ملی مشهد یکی از قدیمی ترین مراکز تفریحی و گردشگری مشهد است که در خیابان امام خمینی واقع می باشد. این بوستان زیبا با داشتن فضای سبز، یک بازار در مجاورت خود، دسترسی به ایستگاه اتوبوس و ... یکی از مکان های مشهور و محبوب در مشهد می باشد.

باغ ملی مشهد
باغ ملی مشهد

بازاری جنب باغ ملی مشهد

این بوستان کوچک در یکی از خیابان‌های قدیمی شهر مشهد به نام «ارگ» واقع شده است ونزدیک ترین هتل ها به این باغ هتل آپادانا مشهد و هتل فردوسی مشهد است. اکنون این خیابان با اسم امام خمینی(ره) مزین شده است. باغ ملی جنب بازار جنت مشهد قرار دارد.

باغ ملی مشهد
باغ ملی مشهد از قدیمی ترین مراکز تفریحی مشهد

به دلیل این موضوع باغ ملی مشهد یکی از تفرجگاه های خوب مشهد به شمار می رود که می توان بعد ازخرید دراین مکان استراحت کرد وازدیدن مناظر سرسبز باغ ملی مشهد لذت برد. زیرا قرارگیری این بوستان در مرکز شهر مشهد باعث شده تا مردم شهر، کارمندان و کارگران بعد از کار خود کمی در این بوستان استراحت کنند وهوایی تازه کنند.

باغ ملی مشهد
باغ ملی مشهدبا نمادی از یک مرد بزرگ

زیرا باغ ملی مشهد به ارگان های مهمی همچون دارایی و فرمانداری بسیار نزدیک است. در بدو ورود به باغ ملی با نمادی از یک مرد بزرگ مواجه خواهید شد. این مرد بزرگ کسی نیست جز حسین آقا ملک که وقف های بزرگی در مشهد انجام داده که یکی از آن ها خانه ملک مشهد در همین خیابان امام خمینی است.

بازار های اطراف باغ ملی مشهد
بازار های اطراف باغ ملی مشهد

باغ ملی در ارگ یا امام خمینی مشهد

شاید برخی سوال کنند چرا مردم می گویند باغ ملی توی ارگ یا امام خمینی؟ دلیلش این است که در زمان گذشنته نامش ارگ شهر بوده است. گویا در زمان های گذشته «ارگ شهر» یا ارگ اولیه  متعلق به ملک محمود سیستانی بوده است. آب قنات رکن‌آباد از قنات‌های مشهور قدیمی شهر مشهد نیز از میان باغ ملی عبور می‌ نمود.

این مکان در سال 1345 هجری شمسی توسط حاج‌حسین ملک به شهرداری مشهد واگذار گردید. در حال حاضر باغ ملی با فضاهای دلنشین قدیمی، آبنماها و اشجار مرتفع خود استراحتگاهی کوچک برای عابرین در دل شهر مشهد محسوب می‌گردد. تندیس مشاهیر علم و ادب و عرفان نیز در این بوستان کوچک نصب شده است.

باغ ملی در ارگ یا امام خمینی مشهد
باغ ملی در ارگ یا امام خمینی مشهد

از جمله این مشاهیر می توان به خواجه نصیر الدین طوسی اشاره کرد. این حکیم بزرگ تاریخ دان و منجم مشهور ایرانی است که باعث شده تا در تمام جهان نامش بدرخشد. از دستاورد های این حکیم، می توان به رصدخانه مراغه اشاره کرد.

منابع :