به گزارش پرشین هتل، هتل سبز در جهان به این دلیل پدید آمد که آسیب های ناشی از هتل ها بر روی سطح زمین کم شود. در جهان امروز که کارشناسان به دنبال مدل های تازه ای برای رشد و توسعه اقتصادی و مبارزه با تغییرات آب و هوایی هستند. مدیریت پایدار دیگر یک گزینه انتخابی نیست بلکه شرطی اساسی برای بقا و موفقیت محسوب میشود. صنعت گردشگری به عنوان یکی از بزرگ ترین هدایت کنندگان اشتغال و توسعه جهانی شناخته شده است. این صنعت نقش مهمی در رشد اقتصاد محلی و بهبود محیط زیست و شرایط زندگی دارد. این صنعت به تنهایی مسئول پنج درصد دی اکسید کربن و گازهای گلخانه ای تولید شده در جهان است. از این میزان یک درصد متعلق به هتل ها و دیگر انواع اقامتگاه هاست. به همین دلیل صنعت گردشگری باید نسبت به بهینه سازی مصرف انرژی مسئولانه رفتار کند. دستیابی به توسعه پایدار را در اولویت تمامی برنامه هایش قرار دهد. در راستای دسترسی به این اهداف، سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) سال ۲۰۱۲ را با عنوان «گردشگری و انرژی پایدار» نام گذاری کرد. برنامه هایی را هم برای بهینه سازی مصرف انرژی در بخش های مختلف این صنعت ارائه داد.

هتل های سبز
هتل های سبز جهان

هتل های سبز و بهینه سازی مصرف انرژی

یکی از این برنامه ها طرح «راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی در هتل سبز» است. این طرح در طول سال گذشته در چند مقصد معین در اروپا اجرا شد و توانست به نتایج مثبتی دست یابد. دانش، قدرت می آفریند مراکز اقامتی با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی می توانند هزینه هایشان را به میزان زیادی پایین بیاورند. در حدود ۴۰ درصد انرژی مصرفی در هتل ها از طریق برق و ۶۰ درصد دیگر از سوخت های فسیلی تامین می شود. سه چهارم کل انرژی مصرفی در هتل ها به روشنایی، گرمایش فضا، تهیه آبگرم و تهویه هوا اختصاص می یابد.

چگونگی مدیریت مصرف انرژی هتل های سبز

آگاهی بیشتر در زمینه چگونگی مدیریت مصرف انرژی، صاحبان و مدیران مراکز اقامتی را قادر می سازد تا هنگام سرمایه گذاری در حوزه فنآوری های نوین انرژی های تجدیدپذیر، تصمیمات درستی اتخاذ کنند؛ که این امر به بالا رفتن بهره وری انرژی منجر می گردد.
علاوه بر این به کارگیری تکنیک های نرمی چون آموزش کارکنان و آگاه سازی مهمانان می تواند صرفه جویی قابل توجهی را در مصرف انرژی به ارمغان بیاورد و نام هتل را به عنوان یکی از برندهای مسئول در حفظ محیط زیست مشهور سازد.

تعریف بهره وری انرژی در هتل سبز

در یک تعریف ساده بهره وری انرژی به معنای استفاده از انرژی کمتر در انجام عملکردها و وظایف روزمره است. این امر در هتل ها می تواند با کاهش میزان انرژی مورد نیاز برای گرمایش از طریق بهبود عایق ساختمان هتل، کنترل سیستم های روشنایی و تهویه ها حاصل شود. منابع انرژی های تجدیدپذیر شامل باد، انرژی خورشیدی، انرژی زیستی (بیوانرژی)، زمین گرمایی و نیروی برق آبی است.
این منابع که از طریق محیط زیست طبیعی در دسترس هستند، به حفظ منابع طبیعی برای آیندگان و کاهش تاثیر انسان بر محیط زیست کمک می کنند. استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر در جهان در حال افزایش است.

مراکز اقامتی این قابلیت را دارند که تا ۳۰ درصد انرژی مورد نیاز خود را از طریق این منابع تامین کنند. انرژی های تجدیدپذیر می توانند در گرم کردن آب، گرمایش فضا و تهویه هوا در هتلها به آسانی به کار گرفته شوند. راهکارهای عملی در بهینه سازی انرژی نظارت بر مصرف انرژی نخستین گام در بهینه سازی مصرف است. با بررسی تمامی عملکردها و سیستم های مختلف می توان فرصت های صرفه جویی در انرژی را نیز شناسایی کرد.

هتل کالیفرنیا H2
هتل H2 کالیفرنیا

بازرسی دستگاه های انرژی به منظور صرفه جویی

با به کارگیری یک متخصص انرژی می توان به بازرسی دستگاه های انرژی و تعیین میزان مصرف هر یک از آنها پرداخت.
تعویض دستگاه های قدیمی و خارج از استاندارد برخلاف تصور بیشتر صاحبان مراکز اقامتی نه تنها هزینه بر نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری و کمک به صرفه جویی در انرژی است.

شریک کردن کارکنان در طرح بهینه سازی نه تنها ضروری است بلکه در میزان موفقیت کار بسیار تاثیرگذار است. لازم است در خصوص روش های بهینه سازی و صرفه جویی انرژی به کارکنان آموزش های کامل و درست ارائه شود و دانش لازم در این حوزه برایشان فراهم باشد. چرا که همواره این کارکنان هستند که مستقیما با مهمانان در ارتباط هستند و شیوه رفتاری آنها تاثیر مستقیم بر دیدگاه مهمانان و رفتار آنها خواهد داشت.علاوه بر آموزش، باید کارکنان را در بهینه سازی انرژی مشارکت داد.

تاثیر میزان رضایت شغلی در اتلاف انرژی

این کار با برگزاری جلسات مختلف و اجازه بیان دیدگاه ها و ایده هایشان تحقق می یابد. نکته مهم دیگر در خصوص کارکنان، میزان رضایت شغلی آنهاست.
قطعا کارکنانی که مرتبا به واسطه مافوق خود تحقیر می شوند، حقوق و مزایایی کمتر از کارشان دریافت می کنند و امنیت شغلی ندارند، خود یکی از عوامل مهم در اتلاف انرژی های مصرفی مراکز اقامتی هستند.

آگاه سازی مهمانان از اقداماتی که هتل برای بهینه سازی مصرف انرژی انجام می دهد، یکی از سیاست های مهم در جهت موفقیت در بهره وری انرژی است. زمانی که مهمانان درمی یابند در هتلی اقامت کرده اند که به محیط زیست و آیندگان اهمیت می دهد، نه تنها از اقامتشان بیشتر لذت برده و باز هم برمی گردند، بلکه خود نیز ترغیب می شوند در این پروژه فعالیت کنند.
اجرای یکسری از سیاست های تشویقی برای مهمانانی که انرژی کمتری در طول اقامتشان مصرف کرده اند، می تواند راهکار مناسبی به منظور ترغیب مسافرانی باشد که اهمیت چندانی برای محیط زیست قائل نیستند.

اولین هتل سبز جهان

باشگاه خبرنگاران: “هتل بوتیک استادثال” در شهر وین در اتریش علاقمندان بسیاری را به سوی خود جذب کرده است. این هتل از محیطی گرم، دوستانه، و طبیعی در محوطه بیرونی برخوردار است.

هتل بوتیک” به هتلی گفته می شود که با سازه های طبیعی ساخته شده باشد که سبک هنری و معماری خاص خود را دارند. هتل بوتیک استادثال اولین هتل با مصرف انرژی صفر در جهان است. یعنی به همان اندازه ای که در طول سال انرژی مصرف می کند، انرژی تولید می کند. این هتل مجهز به سیستم انرژی خورشیدی و “فتوولتائیک “(سیستمی که قادر به تبدیل انرژی خورشید به انرژی الکتریسیته می باشد) ولوله های گرمایی زیر زمینی، و سه توربین بادی است. در این هتل نه تنها از منابع انرژی تجدیدپذیر استفاده می شود، بلکه آب موردنیاز سرویس های بهداشتی و همچنین آبیاری باغ از آب باران تامین می شود. از گلهای رز و استوقدوس نیز در باغ های هتل نگهداری می شود. این هتل مجهز به دو نیروگاه برق است که در نتیجه قادر به تامین الکتریسیته مورد نیاز خود نیز می باشد. توریست ها می توانند اتومبیل های الکتریکی خود را بدون پرداخت هزینه ای اضافی در هتل شارژ کنند.

قسمت های جدید هتل به عنوان یک ساختمان جداگانه طراحی شده اند. ساختمان های این هتل در طبقه همکف و زیرزمین به هم متصل هستند. علاوه بر اینکه در دیوارهای عظیم و سقف هتل لوله هایی پلاستیکی نصب شده که انرژی را از طریق آب به جریان می اندازند و درنتیجه سیستم گرمازا و سرمازا به خوبی کنترل می شوند، آب های زیرزمینی هم انرژی خنک کننده و گرم کننده را تامین می کنند.

هتل بوتیک استادثال وین
هتل بوتیک استادثال وین، اولین هتل سبز در جهان

درجه بندی جدید هتل ها براساس تعهدات زیست محیطی

گسترش تخریب‌ های زیست محیطی و رشد بازار تقاضا برای هتل‌های سبز، معیار تازه‌ای را در درجه بندی هتل ها ایجاد کرده و به دنبال آن نخستین راهنمای جامع هتل‌های سبز جهان نیز به بازار سفر و توریسم آمده است.
سوسین لوژ در کنیا ا زبهترین هتل های طبیعت دوست جهان در راهنمای هتل های سبز کانتی است خبرگزاری میراث فرهنگی_ گردشگری_ میترا اسدنیا_ حساسیت فزاینده توریست‌ها به کاهش فشار بر زمین و طبیعت که سبب گسترش بازار تقاضا برای هتل های مراقب طبیعت و محیط زیست دوست شده، درجه بندی جدیدی را در مورد هتلهای جهان بر اساس میزان تعهدات زیست محیطی آن‌ها در پی آورده است.

 در پاسخ به این تقاضای رو به افزایش اخیرا راهنمای جامع هتل های سبز در سرتاسر دنیا توسط« آلکس کانتی» تهیه و چاپ و منتشر شده است.
این راهنما که براساس درجه بندی هتل ها به میزان مراعات اصول و معیارهای زیست محیطی تنظیم شده با عنوان “اکو هتل‌های دنیا” شامل معرفی 87 هتل سبز در مقاصد گردشگری سراسر دنیاست که تمامی هتل ها را از هتل های یک تا پنج ستاره را دربر می‌گیرد. اطلاعات این “راهنمای جامع بین المللی هتل های سبز” با ارسال پرسشنامه‌های ویژه‌ای به هریک از هتل ها و تحقیقات جانبی دراین زمینه صورت گرفته است.

پرسشنامه ویژه تعیین هتل های سبز

دراین پرسشنامه ها درباره این که تا چه حد و با چه روش هایی از محیط زیست بومی خود حمایت می کنند، سوال شده و اموری چون منابع تامین انرژی، نحوه و میزان صرفه جویی در مصرف آب، نحوه دفع فاضلاب، حمایت از حیات وحش و روش های مناسب در این زمینه و همچنین نحوه کاهش زباله و دفع آن مورد بررسی قرار گرفته است.

به گفته نویسنده این کتاب “آلکس کانتی” اگرچه تمام هتل های جهان دراین بررسی مورد بازدید قرار نگرفته اند اما او تاکید دارد که به روش ویژه ای این امکان برای خریداران فراهم آمده است که مشاهدات خود را درباره هر هتلی که تعطیلات خود را در آنجا گذرانده اند، برای تهیه کنندگان کتاب ارسال کنند و اعلام کنند هتل مورد نظر واقعا به میزانی که در کتاب ادعا شده، سبز و دوستدار زمین بوده است یا خیر. او معتقد است این کتاب درنهایت فرصتی است برای توریست هایی که دوست دارند بدون احساس گناه تعطیلات خود را در سفر بگذرانند.
در این راهنما از هتل هایی درافریقا که با تامین غذا برای حیوانات یا استفاده از پنل های خورشیدی برای تامین انرژی فعالیت کرده اند، تا انواع هتل های واقع در مناطق شهری که صرفا با خاموش کردن چراغ های اضافی و کاهش مصرف سوخت، در حمایت از محیط زیست تلاش کرده اند، نام برده شده و بسته به میزان تلاش در این زمینه درجه بندی شده اند.

نگرانی ها از سهم هتل ها در آلودگی محیط زیست

هم اکنون انتقادها و نگرانی از سهم هتل ها در آلودگی و تخریب محیط زیست در سرتاسر جهان رو به افزایش است و از این رو عوارض مخرب ناشی از فعالیت اقامتگاه های توریستی در نواحی بکر و زیبای طبیعت اکنون توجه افکار عمومی را به خود جلب کرده است.
نتایج مخربی چون تغییر و دگرگونی های ناخواسته در وضعیت سکنه محلی و جابجایی جماعت های بومی، ایجاد مزاحمت و اختلال در زیستگاه انواع جانوران و حیات وحش و سرازیر کردن فاضلاب این هتل ها واقامتگاه ها به دریاها از جمله این نگرانی هاست.

آلکس کانتی می گوید:«درحال حاضر تعداد توریست هایی که نسبت به سهم خود در آلودگی ناشی از فعالیت هتل هایی که در آنها اقامت می کنند افزوده می شود. »
“تونی باسورث” از فعالان “کمپین حمل و نقل دوستدار محیط زیست” نیز می گوید:«هنگامی که بحث آلودگی محیط زیست مطرح می شود پروازهای هوایی از مهم ترین مسائلی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند.»

به گفته وی هتل ها باید تا حداکثر توان خود میزان سهم خود را بر تخریب محیط زیست کاهش دهند و ارائه این قبیل کتاب های راهنما می تواند اطلاعات بسیارمهمی به مردمی بدهد که اکنون روز به روز نسبت به تاثیر و سهم خود در آلودگی طبیعت حساس تر می شوند اما شما نمی توانید واقعا سفری سبز و تعطیلاتی طبیعت دوست را بگذرانید اگرناگزیر باشید به مقصد مورد نظر خود پرواز کنید.

وی تاکید دارد که هتل ها و موسسات گذران تعطیلات باید در برنامه ریزی های خود به گونه ای عمل کنند که مردم تا حد ممکن در مکان های نزدیک به محل اقامت خود سفر کنند و یا آن ها راتشویق کنند با استفاده از ترن و قطار میزان استفاده از هواپیما و سفرهای هوایی خود را کاهش دهند.

هتل سبز جهان
هتل های سبز جهان

هتل های سبز مالزی

 امروزه انتخاب اقامتگاه های سبز یا دوست دار طبیعت ( Green Hotel ) در میان گردشگران اهل مطالعه و متوجه محیط زیست به رویکردی هوشمندانه مبدل شده است.
استفاده از این اقامت‌گاه‌ها و حمایت از ساخت هتل‌های سبز نیز از جمله فعالیت‌هایی است که به حفاظت از محیط ریست به ویژه منابع آبی کمک می‌کند.

هتل‌های سبز هتل‌هایی هستند که دوستدار طبیعتند و در معماری آن‌ها، طراحی داخلی، شیوه مدیریت و خدمات ارایه شده به مشتری از اصولی منطبق با استانداردهای دوستدار محیط زیست پیروی می‌شود. یکی از اقداماتی که هر ساله در مالزی در جهت فعال کردن نقش گردشگری در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی صورت می‌گیرد، حمایت از ساخت هتل‌های سبز و اهدای جایزه به این هتل‌هاست.

هتل‌ها در مالزی بر اساس استاندارد کشورهای منطقه آسه آن ASEAN رده بندی می شوند. استاندارد این منطقه شامل 6 استاندارد اصلی است: غذا و نوشیدنی، توالت‌های عمومی، اقامت خانگی Home Stay، اکوتوریسم، گردشگری میراث وهتل‌های سبز.

هتل های سبز در مالزی

تا کنون 17 هتل در مالزی گواهینامه استاندارد هتل‌های سبز را دریافت کرده‌اند. هتل‌هایی هم چون:

 •  The Andaman Langkawi, Pulau Langkawi, Kedah
 •  Shangri-La’s Tanjung Aru Resort & Spa, Kota Kinabalu, Sabah
 •  The Frangipani Langkawi Resort & Spa, Pulau Langkawi, Kedah
 •  Renaissance Kuala Lumpur Hotel, Kuala Lumpur
 •  The Shangri-La Hotel Kuala Lumpur; f) Melia Hotel Kuala Lumpur
 •  Nexus Resort Karambunai, Kota Kinabalu, Sabah
 •  The Shangri-La’s Rasa Ria Resort, Tuaran, Sabah
 •  Mines Wellness Hotel, Kuala Lumpur
 •  The Shangri-La’s Rasa Sayang Resort & Spa, Batu Feringghi Beach, Penang
 •  Miri Marriott Resort & Spa, Miri, Sarawak
 •  Mandarin Oriental Kuala Lumpur, Kuala Lumpur
 •  Riverside Majestic Hotel, Kuching, Sarawak
 •  Grand Margherita Hotel, Kuching, Sarawak
 •  The Zenith Hotel, Kuantan, Pahang
 •  Holiday Inn Resort, Pulau Pinan         
هتل رنسانس کوالالامپور
نمای جذاب هتل رنسانس کوالالامپور

هتل های سبز = دوستدار طبیعت

در کشوری مانند سوئد هتل هایی وجود دارد که در دل طبیعت بنا شده است بدون آنکه آسیبی به محیط زیست و درختان اطراف وارد شود. از یک سو این ایده می تواند به نزدیکی انسان به طبیعت کمک کند به طوری که طبیعت را می توانیم از نزدیک تجربه کنیم. ای کاش که این ایده را در ایران بتوانیم پیاده سازی کنیم. مخصوصا در جنگل های شمال که در این چند ساله اخیر به خاطر ساخت و ساز های بی رویه به منظور ساخت اماکن تفریحی در دل جنگل ها باعث آسیب به محیط زیست شده است.

ساخت خانه بر روی درختان بلند که زمانی با هدف ایمنی در برابر حیوانات از آن استفاده می‌شد، امروزه روشی موفق برای جذب بیشتر گردشگر، آن هم با سلیقه‌های مختلف، در سوئد است. هتل درختی که در 60 کیلومتری قطب شمال در هارداس سوئد با 6 اتاق در مساحت‌های 30-15 متر مربع و یک سونا بر فراز درختان بلند به زیبایی طراحی شده. هتل درختی با هدف جذب بیش‌تر توریست و بهره‌مندی از فضایی کاملا طبیعی و آرامش‌بخش در قلب جنگل بنا شده است.

این هتل‌ها در شش شکل‌ مختلف شبیه به یوفو، لانه، خانه، کابین، مکعب آینه‌ای و … طراحی شده است . هتلی در عمق 509 فوتی عمق زمین و با دمای 2 درجه سانتی‌گراد در کشور سوئد. از آنجایی که این هتل قبلا یک معدن نقره بوده، تمام وسایل و اسباب و اثاثیه لوکس موجود در آن همچون تخت خواب، لوستر و صندلی وشمع‌دانی‌های آن یا از نقره ساخته‌شده‌اند و یا پوششی نقره‌ای دارند.

هتل‌ های سبز و تاثیر آن بر گردشگری تجاری

 طبق آخرین مطالعات سازمان مسافرت تجاری، امروزه در بین مسافران تجاری از هر هشت نفر بیش از یک نفر هتل‌هایی را انتخاب می‌کنند که برخی از عناصر و ویژگی‌های پایداری و ثبات هتل‌های سبز را برخوردار باشند.

خبر خوب نهفته در پس مسافرت تجاری سبز این است که بسیاری از عاملان اجرایی مسافرت‌های پایدار همچون، سازمان‌های گردشگری، هتل داران، سازماندهان همایش‌ها، شرکت‌های حمل و نقل، نمایشگاه داران، بازارها و دیگر موسسات یا سازمان‌هایی که درگیر ادامه چنین خدماتی هستند، در بیشتر مواقع برای هتل‌ها یا اجرای کنفرانس‌ها از منابع سازگار با محیط زیست بهره می‌گیرند.

بسیاری از این افراد خود را دانش آموختگان گردشگری پایدار دانسته و این روش را تا عمل کردن اهداف خود در مسافرت‌های تجاری ادامه می‌دهند. راهبردهای هتل های سبز برای مسافران تجاری امروزه استفاده مجدد از حوله‌ ها و پارچه‌ ها به عنوان روش متعارف و استاندارد در هتل‌های تجاری معرفی شده است، در کنار آن می‌توان به سطل‌های زباله و یا سیستم ورود و خروج روزنامه‌ها نیز اشاره کرد.

دیگر موارد در سازگار کردن هتل ها با محیط زیست

اما با توجه به آنچه گفته شده مسافران تجاری بعد از این باید در انتظار چه چیزهای دیگری باشند و یا چه موارد دیگری نیز می‌توانند در سازگار کردن هتل‌ها با محیط زیست سازگار باشند؟ جولی کلین مدیر امور محیط زیست موسسه راک ریزورتز می‌گوید: اندازه‌های مصرف انرژی که توسط کارمندان یا ماشین ها مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز در این چرخه وجود دارند که شامل دستگاه ترموستات، دستگاه کاهنده مصرف برق، سنسورها یا تایمرهای مخصوص خاموش کردن دستگاه‌های گرم کننده، سیستم‌های سرمایشی و روشنایی و دیگر دستگاه‌ها خواهد شد. به گفته این کارشناس در حال حاضر هتل‌هایی وجود دارند که از این گونه دستگاه‌ها برای کاهش مصارف خود استفاده می‌کنند. هتل‌هایی که از دستگاه‌های کاهنده فشار آب، سیستم‌های استحمام طبیعی، کلیدهای ساخته شده از مواد سازگار با محیط زیست برای درها و محصولات پاک کننده غیر سمی استفاده می‌کنند.
در این میان ذکر این نکه حائز اهمیت است که پس از استقرار در هتل‌هایی سازگار با محیط زیست مسافران تجاری باید چه چیزهایی را مد نظر داشته باشند؟
یا به صورتی دیگر، به جز امکانات رفاهی هتل‌ها، چه چیزهای دیگری باید مورد توجه مسافران در هنگام ورود به هتل‌ها قرار گیرد؟ واضح و روشن است که بررسی دقیق تغییرات تأئید مهمی در این زمینه خواهد داشت.

هتل سبز جهان
نمایی زیبا از یک هتل سبز در جهان

تاثیر مسئولیت اجتماعی در هتل های سبز

امروزه بیش از سه چهارم از طراحان و سازماندهندگان اجلاس‌ و همایش‌ها در اروپا، آسیا و خاورمیانه مسائل مسئولیت اجتماعی را نیز در برنامه‌های خود می‌گنجانند. این میزان در آمریکا و کانادا دو سوم سازماندهندگان اجلاس‌ها را در بر می‌گیرد. با وجود این می‌توان فهمید در نظر گرفتن خواسته‌ها و سلایق اجتماعی، بخش مهم و تعیین کننده‌ای در چگونه برگزار کردن همایش‌ها و محل برپایی آنها دارد.

به صورت کلی اگر چه گام‌های متعددی برای کاهش مصارف بالای منابع طبیعی در همایش‌ها برداشته شده اما باید اذعان داشت که هنوز هم برای دستیابی به یک هدف نهایی و کامل راهی طولانی در پیش است. شاید فرصت‌های بعدی برای مراکز همایشی باشند که کنگره‌ها و نمایشگاه‌های بزرگتر را در خود برگزار می‌کنند. بسیاری از برگزار کنندگان همایش‌ها در امریکا معتقدند که چنین مکان‌هایی باید در هنگام مواجهه با عواملی همچون بازیافت از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشند. امری که امروزه توسط بسیاری از شرکای اروپایی این سازمان ها نیز مورد استفاده و پذیرش قرار گرفته است. با این وجود نباید توقع داشت که تمام عاملان هتلداران سبز پایدار، یا مسافرت تجاری سبز پیرو بی چون و چرای این عقاید و نظریه‌ها باشند. منتقدان همواره با این ادعا که چنین فعالیت‌هایی در تناقض آشکار با نظریه ثبات در مسافرت هوایی است، این تفکرات را به چالش می‌کشند و یا شاید قضاومت متعلق به کسانی باشد که اجلاس‌ها را تنها برای دست یابی به اولویت‌های تجاری یا اهداف اجرایی خود سازماندهی می‌کنند.

لوکس ترین هتل سبز در سنـگاپور:

در بیشتر بخش های این هتل از انرژی خورشیدی استفاده میگردد و برای روشنایی آن تا حد امكان از نور بیرون استفاده میشود. به همین دلیل مصرف انرژی كل این هتل به شدت كم شده است. با همه اینها ظاهری مدرن و زیبا یكی از خصوصیات انكار نشدنی این هتل لوكس به شمار می آید. به گزارش تکناز به تازگی در سنگاپور هتل پارك رویال به بهره برداری رسیده است.

این هتل که یک ساختمان کاملا سبز نام گرفته، شاهکاری دیگر از شرکت WOHA است که با گیاهان بكار گرفته در این هتل و بالطبع، مصرف پایین انرژی آن مدعی سبز بودن آن است. در این هتل بیش از 15 هزار متر مربع فضای سبز بكار رفته است. یك باغ مخصوص گیاهان جنگل های بارانی دارد و سبزیجات هتل از همین باغ ها تامین میشود.

هتل شانگری لا سنگاپور
هتل شانگری لا سنگاپور یکی از هتل های سبز در این شهر

شیوه های صرفه جویی در انرژی در هتل های سبز 

به گزارش سرویس کشکول؛ هتلی «سبز»، واقع در بیست و دو کیلومتری مرکز شهر که تنظیم سرمایش و گرمایش ساختمان آن با استفاده از پمپ های حرارتی و سیستم گردش آب صورت می گیرد. یک موتورخانه هوشمند و خودکار و البته مقرون به صرفه، با قابلیت تنظیم دمای داخلی و صرفه جویی انرژی در اتاق های خالی، این هتل را تبدیل به ساختمانی مطابق با معیارهای محیط زیستی کرده است.

آندره هارمس، مهندس پایداری هتل توضیح می دهد که چگونه مخازن زیر زمینی به ذخیره انرژی کمک می کنند: «ما از طریق این لوله ها آب را به جریان در می آوریم تا از دمای زیرزمین استفاده کنیم. بدین ترتیب، در تابستان که باید داخل را خنک نگه داریم آب گرم را به گردش در می اوریم. فرض کنید دمای بیرون سی درجه باشد که اینجا در کیب تاون زیاد پیش می آید ولی دما در آن پایین تنها نوزده درجه است. بنابراین ما آب گرم را زیر زمین می فرستیم و در نتیجه مقداری زیادی از گرمای خود را آن پایین از دست می دهد. و وقتی دوباره به سطح زمین برمی گردد، خنک تر می شود.»
علاوه بر کنترل دما از طریق سیستم «زمین گرمایی»، در مرحله ساخت و ساز هم سعی شده است تا میزان مصالح بکار رفته در این ساختمان، کاهش پیدا کند.

توپ های پلاستیکی بازیافت شده تو خالی

با استفاده از توپ های پلاستیکی بازیافت شده توخالی در کنار سیمان، استفاده از بتون که تولید آن انرژی بر است. در این ساختمان بیش از هزار تن کاهش پیدا کرده است.
با بازیافت آب مصرف شده در حمام و روشویی و استفاده مجدد از آن در سیفون توالت، در مصرف آب این هتل هم صرفه جویی می شود. حتی آب باران و آبهای زیر زمینی هم با استفاده از این فن آوری بازیافت می شوند.

هدایت آب های سرریز شده و صفحه های خورشیدی

هارمس بیشتر توضیح می دهد: «سطح ایست آبی» اینجا حدودا تا کمر من است که بقیه آن سرریز می شود. ما با هدایت آب سر ریز شده به درون تانکر می توانیم از آن در شستن ماشین، آبیاری و کارهای دیگر استفاده کنیم.»
گام بعدی در «سبز» کردن این هتل استفاده از صفحه های خورشیدی هم بعنوان منبع تامین انرژی هم بعنوان سایبان بالکن هاست. برای بازیافت انرژی در این هتل، حتی از کالری های مصرف شده میهمانان هنگام ورزش هم صرفنظر نمی شود. آسانسورها با استفاده از انرژی بازیافت شده، بین بیست تا سی و پنج درصد در مصرف الکتریسیته صرفه جویی می کنند.

آب باران و آبهای زیر زمینی هم بازیافت می شوند و بعد از تصفیه؛ در آبیاری گلها و گیاهان هتل و همینطور گلخانه رستوران به کار برده می شوند. بدین ترتیب، حدود 35 درصد در مصرف آب لوله کشی صرفه جویی می شود.
یولاندا برگر، یکی از آشپزهای هتل در مورد کاهش تولید گازهای گلخانه ای در این هتل توضیح می دهد:
«کاهو و سبزی های مورد نیازمان را از راه آکواپون یک (فن تولید توامان ماهی و گیاه) تامین می کنیم .

و پرورش سبزی های مخصوص خودمان را هم از این راه شروع کرده ایم. ما مایحتاج خود را از شرکت های کوچکی که در شعاع حداکثر 160 کیلومتری باشند می خریم.»
هتل «ورده» در اوت 2013 افتتاح شده و سعی دارد با تداوم و تقویت؛ برنامه های محیط زیستی خود، به «سبزترین» هتل قاره سیاه معروف شود.

طرح کمربند سبز شهر و هتل سبز کلوب بازیکنان گلف لندن

کلوب بازیکنان گلف شهر لندن با همکاری یک گروه معماری در کمربند سبز این شهر هتل و سونایی را احداث خواهد کرد. که زیر زمین ساخته می‌شود و سقف سبز آن با زمین‌های گلف و جنگل‌های اطراف یکپارچه خواهد شد. طرح کمربند سبز شهر لندن، محدودیت‌های بسیاری را برای ساخت و ساز در حومه این شهر اعمال کرده است.

اما پروژه ساخت هتلی با سقف سبز که توسط کلوب گلف Hersham در شهر لندن با همکاری گروه شناخته‌شده معماری RearsdonSmith اجرا خواهد شد؛ می‌تواند در کنار رعایت این استانداردها به ساخت 200 اتاق تازه در زیر زمین منتهی شود که به میهمانان و فضای سونا اختصاص خواهند یافت.

به گزارش خبر متیو گای یکی از طراحان شرکت ریرسدان‌سمیت می‌گوید:
«ما نه تنها به تمامی استانداردها پای‌بند خواهیم بود بلکه طراحی این هتل به بهبود فضای سبز این منطقه و جلوه‌های بصری آن کمک شایانی خواهد کرد. ما در کنار ساختمان‌سازی فضای سبز را به بهترین شکل ممکن در منطقه توسعه خواهیم داد و این اولین‌بار است که چنین چیزی در جهان رخ می‌دهد».
سقف سبز این هتل از پوشش طبیعی پوشیده خواهد شد تا با زمین گلف و جنگل‌های اطراف این منطقه یکپارچه شود.

تغییرات دیگر هتل سبز کلوب

پارکینگ فعلی کلوب برچیده می‌شود تا جای آنرا یک پارکینگ زیر زمینی بگیرد. و همه ساختمان‌ها به استثنای یک خانه متعلق به کلوب، پذیرش آن و رستوران‌ها در زیر زمین احداث خواهند شد. اتاق‌ها در سه حلقه مجزا و در فضایی به وسعت 800 مترمربع احداث خواهند شد. که در میان باغ و فضای سبز کلوب واقع شده است.

برای این 200 اتاق استفاده از نور طبیعى پیش‌بینی شده تا میزان مصرف انرژی برای روشنایی به حداقل برسد. این ساختمان‌ها از مبدل حرارتی، پمپ‌های حرارتی زمین‌گرمایی، تصفیه آب محلی؛ سیستم انبارش و تصفیه آب باران اسفاده خواهند کرد و در نتیجه کمترین میزان تولید گازهای گلخانه‌ای را خواهند داشت.

احداث هتل سبز در قزوین

به منظور فراهم کردن زیر ساخت‌ های گردشگری در شهر قزوین، احداث هتل سبز در دستور کار مجموعه مدیریت شهری قرار گرفت.
ایلنا-قزوین: مدیر امور سرمایه‌گذاری و مشارکت شهرداری قزوین گفت:
شهرداری قزوین به منظور فراهم کردن زیرساخت‌های گردشگری و قرار گرفتن در مسیر توسعه؛ در حال ساخت هتل سبز در ناحیه هفت سنگان با حمایت از سرمایه گذار مربوطه است.

به گزارش ایلنا از قزوین، علیرضا هنرور به کاربری‌های موجود این هتل اشاره و تصریح کرد:
احداث هتل، سالن اجتماعات، کنفرانس، سالن های پذیرایی و سوئیت از جمله کاربری های آن می‌باشد. با پیش بینی این موارد، گامی مهم در راستای رفع نقیصه های موجود در شهر برداشته شده است. این طرح ها برای برپایی همایش های ملی و کنفرانس ها که همراه با دعوت از میهمانان برون استانی طراحی شده است.

این مسوول، از صدور پروانه ساختمانی این هتل به وسیله شهرداری خبر داد و افزود:
بعد از این اقدام، گودبرداری هتل و (سالن اجتماعات) آن انجام شده است؛ که با ارزیابی از سوی شهرداری، سعی در اجرای به موقع و کیفی این پروژه به منظور بهره برداری آن برای توسعه شهر داریم.
وی به پیش بینی برنامه زمان بندی برای اجرای هتل سبز در موعد مقرر اشاره و خاطر نشان کرد:
در این راستا، شهرداری اهتمام جدی و لازم را با استفاده از ظرفیت های موجود؛ به منظور اتمام به موقع این پروژه به عنوان یکی از طرح های تأثیر گذار در شهر دارد.

هنرور توسعه گردشگری را یکی از چشم اندازهای مهم و تعریف شده برای قزوین بر شمرد و اظهار کرد:
از همین رو، فراهم کردن زیر ساخت های لازم در این حوزه، کمک شایانی به تحقق این هدف می کند. ساخت هتل سبز به همت شهرداری قزوین در ناحیه هفت سنگان که فاقد هتل است، می تواند تسهیل کننده این روند باشد.

سبز ترین هتل‌ های جهان

هتل‌‌های بسیار زیادی در سراسر جهان وجود دارند كه برخی از آن‌ها انرژی بسیار زیادی نیز مصرف می‌كنند. اما هستند هتل‌‌هایی كه با انرژی‌‌های پاك كار می‌كنند و البته بسیار زیبا وشیك نیز هستند. به گزارش سایت پرشین هتل، امروزه هتل‌‌های سبزی كه سازگار با محیط‌زیست هستند، طرفداران بسیاری دارند. در زیر 10 هتل سبز برتر جهان را به شما معرفی می‌كنیم:

هتل كران پلازا این هتل 4 ستاره كه در مركز شهر كپنهاگ قرار دارد، اولین هتل مجهز به انرژی كارآمد در دانمارك است.
با نگاهی به معماری زیبای این هتل می‌توانید حدس بزنید كه وارد یكی از هتل‌‌های سبز جهان شده اید. از امكانات محیط داخلی این هتل می‌توان به توالت‌‌های قابل تجزیه و سالن تجهیزات تولید انرژی اشاره كرد.

این هتل بزرگ‌ترین تأسیسات فوتوولتائیك خورشیدی منسجم در دانمارك را با تكنولوژی؛ انرژی كارآمد اولیه ادغام كرده و با این كار مصرف انرژی خود را در مقایسه با هتل‌‌های معمولی تا 53 درصد كاهش داده است. این هتل همه انرژی مورد نیاز خود را از طریق مواد تجدیدپذیر و منابع پایدار طبیعی تأمین می‌كند.

هتل سبز جهان
هتل سبز جهان

هتل سبز داینتری

این هتل كه در قدیمی‌ ترین جنگل‌های استوایی جهان قرار دارد. تنها دارای 15 ویلا است كه با الهام از هنرهای بومی همین منطقه ساخته شده‌اند.
از فن‌آوری‌های بهینه‌سازی انرژی در این هتل، می‌توان استفاده از انرژی خورشیدی و لامپ‌‌های كم مصرف را نام برد.
هر كدام از ویلاهای هتل دارای یك بالكن شیشه‌ای خصوصی است كه مسافر در آن احساس راحتی می‌كند.
این هتل در فعالیت‌های اكوتوریسمی برای محافظت از گیاهان موجود در طبیعت، رودخانه، و جنگل‌ها شركت می‌كند.

هتل داینتری هم‌چنین با اداره گلخانه استرالیا همكاری می‌كند و از قوانین توریستی؛ بین‌المللی كه توسط اتحادیه جهانی حفاظت از محیط‌ زیست؛ سازمان جهانی گردشگری، و انجمن بین‌المللی اكوتوریسم وضع شده، تبعیت می‌كند.

هتل سبز پارك چمبل

این هتل پارك در واقع نمایشگاه فن‌ آوری‌های حفاظت از محیط‌زیست مانند اكوسیستم صخره‌های مرجانی در جزیره است. هتل تفریحی علاوه بر مجهز بودن به سیستم انرژی خورشیدی، دارای مزارعی است كه با آب باران آبیاری می‌شوند. ازصابون‌‌های ارگانیك، هنرهای بومی آفریقا، و هنرهای دستی هم در فضای داخلی این هتل استفاده شده است.
شهرت این هتل پارك به دلیل داشتن سالم‌ ترین اكوسیستم صخره‌های آبی در شرق آفریقا است.

هتل سبزالكساندر از دیگر هتل های سبز جهان 

قدمت این هتل بیش از 100 سال است كه تعمیرات زیادی را برای ادامه بقای خود متحمل شده است.
الكساندر یك هتل كربن خنثی است و جایزه كلید سبز(برچسب تأسیسات گردشگری بین‌المللی سازگار با محیط‌زیست) را برده است.

هتل سبز آدرر آملال

هتل در دامنه كوه بنا شده است و مشرف به زندگی دشوار و پرشور كویر است. این هتل 39 اتاقه فاقد نیروی الكتریسیته است و اتاق‌‌های آن را با شمع‌‌های مومی روشن نگه می‌دارند.
برای پخت تمامی وعده‌های غذایی از محصولات ارگانیك استفاده می‌شود. این هتل به سبب اینکه در منطقه‌ای بیابانی و آب و هوایی خشك قرار دارد از سیستم طبیعی تهویه هوا برخوردار است.

هتل سبز مزرعه كلورادو

این هتل دارای اتاق‌‌های مجهزی برای كوهنوردان و اسكی بازان است و از طرفداران سرسخت محیط‌زیست به شمار می‌رود.
هتل، جایزه آژانس محافطت از محیط‌زیست را به دلیل محافظت تاریخی و توسعه فعالیت محیط‌زیستی خود، از آن خود كرد. مساحت این هتل 5 هزار آكر است، اما ساختمان هتل تنها 8 آكر مساحت دارد. از بقیه این مساحت برای محافظت از حیات وحش غیربومی استفاده می‌شود.

گرمای ساختمان‌‌ هایی كه در مزرعه قرار دارند، از طریق انرژی گرمایی زمین تأمین می‌شود تا اتلاف انرژی را كاهش دهد. در این هتل مزرعه از فلاش توالت‌‌هایی با امكان تنظیم میزان آب مصرفی و لامپ‌‌های فلورسنت استفاده شده است. تمام رستوران‌‌های موجود در این محل از محصولات ارگانیك و تجدیدپذیر؛ و گیاهان و دام‌‌هایی كه خودِ هتل آن‌ها را پرورش داده، استفاده می‌كنند.

هتل سبز تپه مرغ مینا 

مسؤولان هتل تپه مرغ مینا توانستند در 15 سال قوانین تجدیدپذیر را در هتل خود عملی و چندین جایزه را از آن خود كنند.
از جمله این جوایز می‌توان به مدرك جهانی سبز و جایزه اكسپرس آمریكا نام برد. این هتل مجهز به سیستم انرژی خورشیدی، سیستم آبیاری با آب باران، سیستم طبیعی تهویه هوا؛ تجزیه فاضلاب به‌صورت بی‌هوازی، و استخرهایی با غلظت پایین كلر است. در باغ‌‌های این بنا از آفت كش‌ها یا حشره كش‌ها استفاده نمی‌شود؛ و تا جایی كه امكان دارد محصولات ارگانیك را به كار می‌برند.

این هتل هم‌چنین در موارد نیاز زباله‌های خود را بازیافت می‌كند تا آن‌ها را دوباره مورد استفاده قرار دهد.
هتل استراتونز دیدن این هتل زیبا در واقع سیر كردن در یك منطقه باصفا است. تركیب زیبا و نفسگیر مناطق حفاظت شده پرندگان با مسیرهای جنگلی؛ و سواحل زیبای نورفولك شمالی نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌كند. یكی از دلایل شهرت استراتونز سیستم انرژی كارآمد است كه هتل به خدمت گرفته است.

استراتونزاولین هتل در انگلستان است كه جایزه كویینز را به‌خاطر«عملكرد عالی زیست محیطی» به نام خود ثبت كرد. هتل گایا ناپا اولین هتلی است كه موفق به دریافت مدرك مدیریت در مصرف انرژی و طراحی محیط‌زیست در جهان شده است. داشتن این مدرك بدین معنی است كه ساختمان قوانین مربوط به حفاظت از محیط‌زیست را رعایت می‌كند. همه مصالح و مواد به كار رفته در این هتل از چوب و مورد تأیید انجمن نظارت برجنگل می‌باشد. فرش‌‌های هتل هم از مواد بازیافتی ساخته شده‌اند.

هتل سبز سونوا فوشی

این هتل به دلیل فعالیت‌های سازگار با محیط‌زیست خود جوایز زیادی را از آن خود كرده است. به‌ طور مثال چند سال پیاپی جایزه سبز هتل‌‌های تفریحی مالدیو را از رییس‌ جمهور این كشور دریافت كرد. این هتل گسترش گلخانه‌ها را در سال 2008 تا 50 درصد كاهش داد و در سال 2010 به‌طور كامل كربن خنثی شد. از فعالیت‌های این هتل می‌توان به افزایش سیستم انرژی كارآمد، كاهش تولید زباله؛ جلوگیری از پخش سم‌‌های مضر در محیط‌زیست و حفاظت از محیط جزیره نام برد.

هتل سونوا فوشی مالدیو
هتل سبز سونوا فوشی مالدیو

هتل سبز ساخته شده در معادن سنگ چینی

این هتل سبز توسط گروه atkins طراحی شده است و نمونه برجسته از ترکیب معدن و ساختمان است.
این هتل 400 تخت خوابه در نزدیکی شانگهای در یک معدن به عمق 100 متر ساخته خواهد شد. این هتل یک طراحی خارق العاده در تامین انرژی و حفاظت از آب و هوا می باشد.
این هتل سبز دارای امکاناتی چون مجتمع رستورانها ، کافی نت ها؛ امکانات و تجهیزات ورزشی ، وحتی مکانهای عمومی زیر آبی خواهد بود.

این هتل توسط سقف های سبز پوشیده شده. در این هتل از پدیده زمین گرمایی برای تامین نیروی برق و گرما بهره می برد. در طراحی ساختمانی این هتل از بالهای منحنی شکلی استفاده شده تا بیشترین میزان جذب نور را داشته باشد. در محوطه این هتل از پدیده هایی همچون آبشار و پوشش های گیاهی سبز استفاده می شود.

دارای مجموعه های فراغتی مثلا استخر شنا و ورزش هایی مبتنی بر آب است. در این مکان به دلیل وجود صخره های بلند از ورزشهایی همچون صخره نوردی و پرش از ارتفاع با طناب می توان لذت برد. مجموعه کافی نت ها و رستورا نها در 2 سطح دریک آکواریوم ده متری در پایه هتل در زیر آب قرار دارد. تمامی طبقات این هتل توسط آسانسورهایی که از سطح آب شروع شده با هم ارتباط دارند.

بیشتر بخوانید :
منابع :