مترو تهران یا (Tehran's subway) یکی از سریع ترین راه های حمل و نقل درون شهری در تمام شهر ها و کشورهای جهان است که بدون هیچ ترافیکی می توان به اقصی نقاط شهر تهران یا دیگر شهرها دسترسی یافت. برکسی پوشیده نیست قطار شهری تهران شلوغ ترین متروی ایران و یکی از شلوغ ترین مترو ها در خاورمیانه است که دارای 7 خط قطار شهری می باشد. همانطور که می دانید اطلاع از حمل و نقل شهری، یک دانستنی ضروری و مهم در سفر است که پرشین هتل علاوه بر رزرو هتل تهران قصد آگاه سازی شما عزیزان را نیز دارد.
مترو تهران یا (Tehran's subway) روزانه بیش از 3 میلیون شهروند و گردشگر را جا به جا می کند که با توجه به جمعیت تهران تقریبا می توان گفت حجم بالایی از ترافیک شهری را کاهش می دهد. تهران را همه با سر و صدا، دود، شلوغی و ترافیک میشناسند که البته به دلیل موقعیت استراتژیک و پایتخت بودن آن این امری بدیهی است. نه تنها در ایران بلکه در پایتخت دیگر کشورها نیز این شلوغی و ازدحام به چشم می خورد.

ثبت روزانه بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار سفر در شبکه متروی تهران
ثبت روزانه بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار سفر ایمن در شبکه متروی تهران

هتل فردوسی تهران نزدیک به استگاه مترو تهران

برنامه خطوط مترو تهران چیست؟

برنامه خطوط مترو تهران را در این قسمت مطلب شرح داده ایم تا شما عزیزان به راحتی بتوانید از ایستگاه های مورد نظر سوار شوید و در ایستگاه مقصد پیاده شوید. خط 1 قطار شهری تهران طولانی ترین خط ریلی پایتخت است که شامل 29 ایستگاه بوده که مسیر شمال تهران را به جنوب طی می کند. این 29 ایستگاه شامل تجریش، قیطریه، شهید صدر، قلهک، دکتر شریعتی، میرداماد، شهید حقانی، شهید همت، مصلي امام خمیني، شهید بهشتي، شهید مفتح، شهداي هفت تیر، طالقاني، دروازه دولت، سعدي، امام خمیني، 15 خرداد، خیام، میدان محمدیه، شوش، پایانه جنوب یا ترمینال، شهید بخارایي، علی آباد، جوانمرد قصاب، شهر ری ایستگاه شاه عبدالعظیم، پالایشگاه، شاهد، باقر شهر، حرم امام خمیني و کهریزک می شود. لازم به ذکر است خط 1 قطار شهری نارنجی رنگ است که به صورت 24 ساعته فعالیت دارد. البته یک انشعاب از خط 1 وجود دارد که با 3 ایستگاه به فرودگاه امام خمینی و شاهد می رسد.

افزایش تعداد ایستگاه‌های خط ۷ متروی تهران به ۱۶ ایستگاه
افزایش تعداد ایستگاه‌های خط ۷ متروی تهران به ۱۶ ایستگاه

خط 2 مترو تهران (Tehran's subway)

خط 2 مترو تهران (خط آبی پر رنگ) از ایستگاه صادقیه شروع می شود و به ایستگاه فرهنگسرا ختم می شود. این مسیر قطار شهری تهران شرق تهران را به سمت غرب طی کرده و در دانشگاه های مهمی همچون دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه شهید مدنی و ... ایستگاه دارد. در عکس هایی که از نقشه مترو تهران برای شما عزیزان در این مطلب گذاشته شده است درخواهید یافت که در کدام ایستگاه ها باید پیاده شوید.

خط 3 مترو تهران قائم تا آزادگان

خط 3 مترو تهران از شمال شرقی به جنوب غربی پایتخت مسیر خود را طی می کند که از ایستگاه قائم شروع می شود و در ایستگاه آزادگان توقف می نماید. این خط بیشترین تعداد مسافر درون شهری را جا به جا می کند. این قسمت از قطار شهری تهران پر ترافیک ترین خیابان های تهران را بدون هیچ معطلی طی می کند و در وقت شهروندان صرفه جویی می شود. رنگ این خط مترو با آبی کمرنگ نمایش داده شده است.

بلیت مترو تهران
باجه بلیت فروشی تهران

خط4 و خط 5 مترو تهران

خط 4 قطار شهری تهران از ایستگاه کلاهدوز مسیر خود را آغاز می کند و بعد از طی چندین ایستگاه به ایستگاه پایانی ارم سبز می رسد. این خط از قطار شهری تهران به رنگ زرد در نقشه مترو تهران دیده می شود که می توانید مسیرهای مورد نظر خود را در این نقشه بیابید. نا گفته نماند یک انشعاب از این خط به فرودگاه مهر آباد نیز می رود که عکس آن بر روی نقشه مترو تهران 98 قابل رویت است.
خط 5 مترو تهران (Tehran's subway) به رنگ سبز در نقشه مترو تهران دیده می شود که از ایستگاه گلشهر به سمت ایستگاه صادقیه طی مسیر می کند. اگر می خواهید به پارک زیبا و دریاچه چیتگر بروید باید در ایستگاه چیتگر از قطار شهری خارج شوید. ایستگاه ورزشگاه آزادی هم که برای دیدن بازی فوتبال آماده خدمت به شهروندان است.

 ایستگاه مترو مصلی امام خمینی تهران
 ایستگاه مترو مصلی امام خمینی تهران

خط 6 و 7 مترو تهران

خط 6 مترو تهران با رنگ صورتی نمایش داده شده که از ایستگاه دولت آباد تا ایستگاه امام حسین را پوشش می دهد. این خط متروی تهران تازه تاسیس بوده که شامل دولت آباد، بعثت، میدان شهدا و امام حسین می شود. ایستگاه های فعال خط 7 مترو تهران نوپا ترین خط قطار شهری تهران است که با 10 ایستگاه مشغول خدمت رسانی به شهروندان و گردشگران است. این خط از قطار شهری از ایستگاه بسیج به سمت میدان صنعت حرکت می کند که با رنگ بنفش بر روی نقشه مترو تهران دیده می شود.

نقشه خط 10 مترو تهران هنوز کاغذی است؟

نقشه خط 10 مترو تهران هنوز بر روی کاغذ کشیده شده و هیچ عمل اجرایی برای آن صورت نگرفته است. طبق گفته های شهردار تهران هنوز این خط مترو در حال بحث و بررسی است و هیچگونه عملیات ساختمانی و حفاری انجام نشده است. در این قسمت نیز نقشه خط 10 مترو تهران برای شما گنجانده شده است.

نقشه مترو تهران
نقشه مترو تهران

دانلود نقشه تهران 98 بهتر است یا 97؟

مسلما دانلود نقشه تهران 98 کارایی بیشتری نسبت به نسخه قدیمی آن دارد که می توانید با دانلود نقشه تهران 98 و این راهنمای متروی تهران، بدون هیچ دردسری تهران گردی داشته باشید. نا گفته نماند از هتل های تهران که نزدیک ایستگاه مترو هستند می توان به هتل پارسیان انقلاب تهران، هتل فردوسی تهران و ... اشاره کرد. 

بلیت مترو تهران را از کجا تهیه کنیم؟

بلیت مترو تهران برای برخی از شهروندان مناسب است و برای بعضی دیگر کاربردی ندارد. پرشین هتل به شما توصیه می کند اگر گردشگر هستید کارت الکترونیکی شهروندی تهران را خریداری کنید تا از متروی تهران با قیمتی مناسب بهره ببرید. تهیه بلیت مترو بسیار آسان است زیرا گیشه هایی برای فروش این کارت شهروندی وجود دارد که می تواند در سفرهای بعدی نیز برای شما کاربرد داشته باشد. البته بلیط های کاغذی تک سفره و دو سفره نیز هم موجود می باشد که قیمتی گران تر از بلیط الکترونیکی دارند.

بلیت مترو تهران
 گیت مترو تهران

سخن آخر درباره راهنمای مترو تهران

در این بخش از قسمت پایانی باید خاطر نشان کنیم خطوط فعال مترو تهران از ساعت 5:30 دقیقه صبح تا 22:30 دقیقه شب آماده خدمات دهی به شهروندان است که البته خط 1 مترو تهران 24 ساعته مشغول به کار است. حال که با نقشه مترو تهران، خطوط فعال مترو تهران و ساعات کاری قطار شهری آشنا شده اید امیدواریم سفری بدون دغدغه را در تهران سپری کنید.

بیشتر بخوانید :
منابع :