فرودگاه مهرآباد، دومین فرودگاه بزرگ ایران است که در شهر تهران قرار دارد. این فرودگاه، سالانه شاهد رفت و آمد حدود هجده میلیون مسافر است که پروازهای خود را از مهرآباد رزرو کرده اند. به عنوان برخی از امکانات این فرودگاه می توان به چهار پارکینگ، شش ترمینال پرواز و فروشگاه های مختلف اشاره کرد.

فرودگاه مهرآباد
برج مراقبت فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد در سال 1317 در بخش غربی تهران ساخته شد و از آن زمان، به یکی از پر رفت و آمدترین فرودگاه های ایران تبدیل شده است. این فرودگاه فراز و نشیب های زیادی را تحمل کرده که در ادامه این مطلب از مجله گردشگری پرشین هتل قصد داریم به شرح آن بپردازیم.

فرودگاه مهرآباد
ورودی فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد، تاریخچه و زمان ساخت

موقعیت کنونی این فرودگاه، در بخش غربی تهران، در خیابان معراج قرار دارد اما در زمان قاجاریه، این زمین متعلق به یکی از روستاهای اطراف تهران به نام حسین آباد بود که در زمان ازدواج دختر ناصرالدین شاه، به عنوان مهریه تعیین شد؛ از آن پس نام این روستا به مهرآباد تغییر یافت.

فرودگاه مهرآباد
ترمینال 2 فرودگاه

در دوره حکومت رضا شاه، زمین مهرآباد به یک شرکت آلمانی واگذار شد و دستور احداث فرودگاه مهرآباد، در لیست کارهای حکومت قرار گرفت. شروع کار این فرودگاه، با بیست فروند هواپیما شکل گرفت و پس از تشکیل سازمانی تحت عنوان باشگاه خلبانی، کار این فرودگاه به طور رسمی آغاز گشت.

فرودگاه مهرآباد
محوطه فرودگاه مهرآباد

این فرودگاه تا پیش از سال 1389، مرکز اصلی پروازهای داخلی و خارجی به شمار می رفت؛ اما پس از تاسیس فرودگاه امام خمینی در این سال، فرودگاه مهرآباد به کانون اصلی پروازهای داخلی تبدیل شد و تمامی پروازهای خارجی، به فرودگاه امام خمینی منتقل شدند.

فرودگاه مهرآباد
لابی فرودگاه

ترمینال های فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد تهران شامل شش ترمینال است که پس از انقلاب، ترمینال شماره سه به مسافران حج، تعلق گرفت. ترمینال شماره یک و دو نیز به طور اختصاصی برای چهار شرکت ایران ایر، ایران ایرتور، قشم ایر و آتا ایر فعال هستند. همچنین سه ترمینال باقی مانده، یعنی ترمینال شماره چهار و پنج و شش، برای بقیه¬ی شرکت¬ها مورداستفاده قرار می گیرند.

فرودگاه مهرآباد
ترمینال های فرودگاه در شب

البته توجه داشته باشید که پس از محدودیت های اعمال شده از سوی کشور عربستان برای مسافران حج، ترمینال شماره سه و پنج که مخصوص به پروازهای این کشور بودند؛ تعطیل شده و تمامی پروازهای عربستان نیز مانند سایر پروازهای خارجی به فرودگاه امام خمینی منتقل شدند.

فرودگاه مهرآباد
پرواز ایرلاین های مختلف از فرودگاه

توجه داشته باشید که راه های مختلفی برای دسترسی به هر یک از ترمینال ها وجود دارد. استفاده از وسایل نقلیه عمومی همچون مترو تهران، یکی از آسان ترین راه های رسیدن به فرودگاه مهرآباد به شمار می روند که در ادامه، راحت ترین مسیرهای دسترسی به این فرودگاه از طریق وسایل حمل و نقل عمومی را مورد بررسی قرار می دهیم.

فرودگاه مهرآباد
عکسی جذاب زا فرودگاه مهرآباد

مهم ترین مقاصد پروازهای فرودگاه مهرآباد

برخی از پرطرفدارترین شهرهای مقصد پروازهای فرودگاه مهرآباد شامل مشهد، اصفهان، شیراز و یزد هستند. همچنین این فرودگاه، مقصد تمامی پروازهای داخلی به سمت تهران است و از این رو، ترمینال های مختلفی را به پروازهای ورودی و خروجی اختصاص داده است.

فرودگاه مهرآباد
سالن انتظار فرودگاه

همانطور که گفته شد؛ تمامی پروازهای حج به فرودگاه امام خمینی انتقال پیدا کره اند؛ به همین علت، پروازهای مشهد تهران به شلوغ ترین مسیر هوایی فرودگاه مهرآباد محسوب می شوند. تعداد متقاضیان پرواز برای مشهد از فرودگاه مهرآباد به قدری زیاد است که تقریبا در تمامی روزهای هفته، پروازهایی برای این مسیر هوایی از طریق ایرلاین های مختلف به سمت فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد انجام می شوند.

فرودگاه مهرآباد
فرودگاه مهرآباد

روش های دسترسی به فرودگاه مهرآباد

بهترین راه رسیدن به فرودگاه مهرآباد، استفاده از خطوط ویژه مترو است. این خطوط مخصوص به مسیر فرودگاه طراحی شده ااند و شما را در کمترین زمان ممکن به ترمینال موردنظر می رسانند. توجه داشته باشید در صورتی که مقصد شما ترمینال یک یا دو است؛ باید در ایستگاه یکی مانده به آخر از مترو پیاده شوید. اگر می خواهید به ترمینال چهار یا شش بروید؛ مقصد نهایی شما ایستگاه آخر است.

فرودگاه مهرآباد
ازدحام در فرودگاه

امکانات فرودگاه مهرآباد تهران

یکی از مهم ترین ویژگی های این فرودگاه، این است که به طور اختصاصی به پروازهای داخلی اختصاص دارد؛ البته توجه داشته باشید که پروازهای ویژه حج استثنا محسوب می شوند. فرودگاه مهرآباد تهران از امکانات کاملی برخوردار است تا تجربه پرواز را برای مسافران دلپذیرتر کند. در ادامه تعدادی از این ویژگی ها را مورد بررسی قرار می دهیم تا با خدمات ارائه شده در این فرودگاه، آشنا شوید.

فرودگاه مهرآباد
گیت های ورودی فرودگاه

پارکینگ، نمازخانه، رستوران ها و کافی شاپ های متنوع، از مهم ترین دلایلی هستند که نام این فرودگاه را در لیست برترین فرودگاه های ایران قرار داده اند. در نزدیکی این فرودگاه، هتل های زیادی تاسیس شده اند که موقعیت خوبی را برای مسافران فرودگاه مهرآباد فراهم کرده است.

فرودگاه مهرآباد
ترمینال های 4 و 6 فرودگاه

فرودگاه مهرآباد، کانون اصلی پروازهای داخلی

فرودگاه مهرآباد تهران، مهم ترین مرکز برای پروازهای داخلی ایران به شمار می رود که با توجه به امکانات فراوانی که در این فرودگاه در اختیار مسافران قرار می گیرد؛ این اهمیت منطقی است. توجه داشته باشید که این فرودگاه در موقعیت مکانی خوبی قرار دارد که یکی دیگر از وجوه تمایز برای آن به شمار می رود. شما می توانید از امکانات سامانه رزرو پرشین هتل برای گرفتن بلیت پرواز، تور و ... خود از این فرودگاه، اقدام نمایید تا از خدمات و پشتیبانی این سامانه بهره مند شوید.

بیشتر بخوانید :
منابع :