امامزاده سید حمزه تبریز یکی از مقدس ترین مکان های مذهبی تبریز است که شجره نامه این امامزاده بزرگوار بسیار معتبر می باشد. این سید جلیل القدر و گرامی از نوادگان موسی بن جعفر می باشند که با 16 واسطه به این امام می رسند. این امامزاده بزرگوار در زمان سلاطین خود بسیار محبوب بوده است. 
امامزاده سید حمزه تبریز در زمان شاه سلطان محمود غزنوی و سلطان محمد خدابنده زندگی می کرده است.

غبارروبی ضریح و مرقد مطهر امام‌زاده سید حمزه تبریز
غبارروبی ضریح و مرقد مطهر امام‌زاده سید حمزه تبریز

این امامزاده جلیل القدر بسیار فهیم، عادل و درستکار بودند که همین امر سبب شد تا زمامداران آن زمان (اولجایتو)، ایشان را به سمت دفتر داری و خرانه داری منسوب می کنند. بعد از چند سال امانت داری در دربار پادشاه، امامزاده سید حمزه از جایگاه خود کناره گیری کرده و تا زمان شهادت، مشغول عبادت و راز و نیاز با خدا بوده اند.

بقعه و مسجد امامزاده سید
بقعه و مسجد امامزاده سید حمزه تبریز

تحقیق درباره امامزاده سید حمزه تبریز

امامزاده سید حمزه تبریز طبق تحقیقات انجام شده باز هم محبوب پادشاه بوده و در مواردی از این امامزاده مشورت می گرفتند. در یک برهه زمانی این سید جلیل القدر به منزل پادشاه دعوت بود و در زمان برگشت در کوی سرخاب، مورد اصابت تیری قرار می گیرند و به شهادت می رسند. امامزاده مذکور به قدری مورد احترام پادشاهان بودند که مجرمین محکوم با دخیل بستن خود به این امامزاده، شامل تخفیف در مجازات می شدند.

امامزاده سید حمزه تبریز
مراسم احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان امامزاده سید حمزه تبریز

آستان مقدس سید حمزه تبریز و گنبد و بارگاه

امامزاده سید حمزه (ع) از گنبد و بارگاهی زیبا برخوردار می باشند که تاریخ نخستین بقعه ی بنای شده مصادف با شهادت (714 ه – ق) ایشان است. این مقبره توسط فرزند ایشان سید حسین بر روی قبر گذاشته شد و به مامنی برای دل های عاشق تبدیل شد. در قسمت بالای مقبره سید جلیل القدر آئینه کاری زیبا همراه کتیبه ای موجود است.
این کتیبه با خط نستعلیق زینت یافته و معمار آئینه کاری این آرامگاه، معتمد السلطان می باشد. آستان مقدس این امامزاده در سال 1279 هجری شمسی مورد مرمت و بهسازی قرار گرفته است. در سردابه آستان مقدس امامزاده سید حمزه تبریز، قبر پسر ایشان و نوه ایشان قرار گرفته است. در میان امامزاده های تبریز سید حمزه از همه معروف تر و مشهور تر می باشند.

آستان مقدس امامزاده سیدحمزه (علیه السلام)
آستان مقدس امامزاده سیدحمزه (علیه السلام) تبریز

کدام هتل تبریز به امامزاده سید حمزه تبریز نزدیک است؟

هتل استقبال تبریز از جمله هتل های تبریز است که دسترسی آسانی به امامزاده سید حمزه داشته و از نظر کیفیت و قیمت مناسب می باشد. نا گفته نماند از مراکز تفریحی تبریز نزدیک به این بقعه متبرکه، مقبره الشعرا و پارک استاد شهریار است. پرشین هتل با معرفی این امامزاده و هتل های تبریز آرزوی سفری معنوی و مقرون به صرفه برای کاربران خود دارد. جهت رزرو هتل مورد نظر در تبریز با قیمت مناسب به سایت پرشین هتل مراجعه نمایید.

مراسم احیای شب بیست و یکم ماه رمضان
مراسم احیای شب بیست و یکم ماه رمضان امامزاده سیدحمزه تبریز
منابع :