پارک کروکودیل قشم تنها مرکز تکثیر و پرورش کوروکودیل به صورت مصنوعی در ایران و خاورمیانه می باشد. این پارک جذاب و دیدنی یکی از پر طرفدار ترین و محبوب ترین مراکز دیدنی در قشم است. این مرکز تفریحی جذاب در جزیره قشم باعث شده تا بسیاری از افراد دست به رزرو هتل قشم بزنند و در نهایت بازدید از این مکان جذاب را انجام دهند.

پارک کروکودیل قشم بزرگ ترین کروکدیل ایران را درون خود جای داده که باعث جذابیت بیشتر آن شده است. در ادامه به معرفی این پارک بی نظیر و بخش های مختلف آن می پردازیم تا اطلاعات شما کامل شود و با آگاهی بیشتر به قشم سفر کنید. پس همراه ما باشید تا با این مرکز تفریحی و گردشگری قشم آشنا شوید.

پارک کروکودیل قشم
پارک کروکودیل قشم مشهور به نوپک قشم

پارک کروکودیل قشم و هر آنچه باید در مورد این مجموعه بدانید

پارک جذاب کروکدیل قشم سال 1389 در بین بزرگراه قشم_ درگهان کار خود را آغاز کرد و به عنوان تنها پارک کروکدیل ایران احداث گردید. این مجموعه فوق العاده و دیدنی به عنوان اولین پارک کروکودیل در خاورمیانه شناخته می شود که پرورش و نگهداری انواعی از کروکودیل ها را انجام می دهد.

پارک شگفت انگیز کروکدیل قشم در آغاز کار خود 8 کروکودیل از کشور مالزی را وارد کرد. سپس با زاد و ولدهای بسیار، تعداد این موجودات افزایش یافت. این مجموعه از نظر تنوع در انواع کروکودیل ها از منحصر به فرد ترین پارک ها محسوب می شود که نظر های بسیاری را برای خود جلب می کند.

بیشتر بخوانید: پیست سافاری قشم بزرگ ترین پیست ایران

پارک کروکودیل قشم
چهره ی کروکودیل های خشن

کروکودیل های پارک کروکودیل در قشم به نام پروسوس شناخته می شوند که در آب های شور زندگی می کنند و با مراقب های عالی در معرض دید عموم قرار می گیرند. لازم به ذکر است پروسوس بهترین نوع کروکودیل در دنیا به حساب می آید که به همین دلیل این نوع نژاد برای پرورش و بازدید به ایران آورده شده است.

همچنین در کنار این حیوانات، پرندگان و پستانداران دیگری نیز برای بازدید گردشگران در این پارک قرار داده شده تا جذابیت آن را چند برابر کند. در این پارک فوق العاده مهیج و شگفت انگیز حدود 100 کروکودیل زندگی می کنند و با مربی های مجرب در این مجموعه نگهداری می شوند.

نحوه پرورش کروکودیل های نوپک در پارک کروکودیل قشم

در این مجموعه پرورشی نژاد های مختلفی از کروکودیل ها نگهداری می شود که چشم بیننده را به این جانداران کمی ترسناک خیره نگه می دارد. کروکودیل ها جاندارانی به جا مانده از  نژاد دایناسور هستند که دارای 4 دست و پا می باشند. این جانداران بی نظیر از قدرت بالای فک و دندان برخوردار بوده که در نوع خود فوق العاده می باشد.

کرکودیل ها از دوزیستان به حساب می آیند و به راحتی می توانند در خشکی و آب زندگی کنند. البته می توان گفت هنگام تخم گذاری در آب هستند ولی برای زندگی خشکی را ترجیح می دهند. جالب است بدانید از ویژگی های منحصر به فرد این جانداران فوق العاده سه چشمی است که از آن برخوردار باشند.

پارک کروکودیل قشم
تمساح های سمی و غیر سمی در پارک کروکودیل قشم

اولین چشم آن ها از بالا به پایین، دومی از پایین به بالا و سومی از جلو به عقب در بدن آن ها قرار گرفته است که می توانند به راحتی اطراف خود را واضح و کامل مشاهده کنند. چشم سوم کروکودیل ها مانند عینک شنا می ماند که این قدرت را به آنها می دهد تا در زیر آب نیز همه چیز را واضح و شفاف ببینند.

جالب توجه است که این جانداران دارای 68 دندان می باشند که هر ساله تمام آن ها می ریزد و محکم تر از قبل به وجود می آیند. از نکات کمی ترسناکی که باید در شکل خلق این جانداران شکارچی به آن اشاره کرد.

این حیوانات در مواقع شکار کاملا صبور و فرصت طلب هستند که با آرامشی دیدنی باعث غافلگیری شکار خود می شوند. با یک جهش سریع و خیره کننده در یک لحظه شکار را به دام می اندازند و فرصت فرار به آن را نخواهند داد. 

کروکودیل و تمساح چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

کروکودیل و تمساح شاید در نگاه اول شما را به فکری که این دو هیچ تفاوتی با یک دیگر ندارند مواجه کند. اما باید گفت که کاملا دچار اشتباه هستید، زیرا این جانداران تفاوت های بسزایی با هم دارند که پس از دقت به شکل ظاهری آن ها متوجه این فرق خواهید شد. از این تفاوت ها می توان به پوز های این دو جاندار اشاره کرد.

پارک کروکودیل قشم
بازیگوشی کروکودیل ها در پارک نوپک قشم

پوز کروکودیل به شکل V است اما پوز تمساح ها پهن و به شکل U می باشد. شما می توانید هم اکنون با دیدن عکس های زیبایی که از این جاندادران در در سایت ما به نمایش گذاشته شده است تفاوت آن ها را مورد بررسی قرار دهید. اما دیدن از نزدیک این جانداران لذتی وصف نشدنی را به شما منتقل می کند که در عکس امکان به تصویر کشیدن آن وجود ندارد.

بزرگترین کروکودیل ایران در پارک کروکدیل قشم

مجموعه پارک کروکودیل های قشم بزرگ ترین کروکودیل ایران را در خود نگهداری می کند. این کروکودیل همچنین در بین کروکودیل های این مجموعه از سن بیشتری برخورد دار است و به اصطلاح به آن مسن ترین کروکودیل پارک می گویند که سنی حدود 26 سال دارد.

البته کروکودیل ها حدود 70 تا 80 سال عمر می کنند که بنا به این گفته این کروکودیل هنوز زمان زیادی برای ادامه زندگی خود در پیش دارد. جالب است بدانید کروکودیل بزرگت رین خزنده از نظر ابعاد در بین حیوانات است. بزرگ ترین کروکودیل دنیا لولانگ نام دارد که با طول 6.17 و وزن 1075 کیلوگرم نامش را در کتاب های گینس ثبت کرده است.

پارک کروکودیل قشم
خدمات ارائه شده در پارک کروکودیل جزیره قشم

پارک کروکودیل های قشم برای بازدید کنندگان چه خدماتی ارائه می دهد؟

برای افرادی که از این مرکز تفریحی و گردشگری قشم بازدید می کنند و این مجموعه را مکانی برای گذراندن اوقات فراغت خود انتخاب کرده اند خدماتی عالی نیز در نظر گرفته شده است. این خدمات از جمله آموزش نگهداری و پرورش کروکودیل، فروش کروکودیل و خدمات مشاوره می باشد.

آموزش نگهداری و پرورش کروکودیل: در این مجموعه جذاب دوره های آموزش مدیرت مزرعه، نگهداری و پرورش کروکودیل به صورت خصوصی و یا کارورزی صورت می گیرد که پس از اتمام گواهینامه سابقه کارورزی به افراد داده می شود. فروش کروکودیل: فروش کروکودیل در این مجموعه امکان پذیر است اما تنها به مراکز دارای مجوز نگهداری و دارای فضای مناسب داده می شود.

شما می توانید با مجوز و دارای فضای مناسب به هر اندازه که می خواهید کروکودیل از این مجموعه خریداری کنید. خدمات مشاوره: مذاکره و تبادل قرار داد از طریق ایمیل مجموعه امکان پذیر است که متخصصان و مربیان مجموعه، مشاوره از این قبیل را به پارک های حیات وحش و مراکز نگهداری از حیوانات ارائه می دهند.

قوانین پارک کروکودیل های قشم را بدانید

برای نظم و بهتر شدن فضای این پارک مدیران این مجموعه قوانینی را در نظر گرفته اند. شما می توانید با مطالعه و اجرای این قوانین بازدیدی خاطره انگیز را برای خود و دیگر افراد به وجود آورید. در ادامه به قوانین این مجموعه تفریحی و گردشگری اشاره می شود تا در زمان مراجعه دچار مشکل نشوید.

پارک کروکودیل قشم
پرورش کروکودیل های نوپک در جزیره دیدنی قشم

1-آرامش مجموعه را برهم نزنید و سعی کنید هنگام بازدید با راهنمای پارک همراه شوید تا اطلاعات مربوطه را به شما منتقل کند.

2-به این نکته حتما دقت داشته باشید که باید به شدت از پرتاب و انداختن خوراکی به داخل قفس های حیوانات خودداری کنید.

3-کشیدن سیگار در هر نقطه از این مجموعه ممنوع می باشد که با وجود باز بودن این مجموعه شما اجازه این کار را نخواهید داشت.

4-در صورت مشاهده این که یک حیوان بیمار می باشد در اولین فرصت به مسئول آن بخش اطلاع دهید و خودتان دست به هیچگونه اقدامی نزنید.

5-شما می توانید با اطلاع و در محل های مشخص شده به حیوانات غذا دهید پس از غذا دادن به آن ها در دیگر بخش ها خوداری کنید.

حیوانات دیگر موجود در پارک کروکودیل های قشم

شتر مرغ آفریقایی گردن خاکستری، بزتالی، کبک، طاووس، بلدرچین، بزکوهی، لاک پشت کوهی، مرغ شاخدار، سار، مرغ مینا، کرکس مصری، میمون، جوجه تیغی، سوسمار ایگوانا، مار پیتون برمه، طوطی، عقاب طلایی و راسو از جمله جاندارانی هستند که در این مجموعه نگهداری می شوند.

پیشنهاد سایت پرشین هتل به گردشگران تور قشم این است که بازدید از پارک کروکدیل های قشم را از دست ندهند. زیرا تجربه ای فوق العاده و هیجان انگیز را برای گردشگران به وجود خواهد آورد. دیدن این جانداران فوق العاده و ترسناک در کنار خانواده و عزیزان می تواند شگفت انگیز باشد.

بیشتر بخوانید :
منابع :