غار خربس قشم یکی از اماکن دیدنی و تاریخی جزیره قشم محسوب شده که روزانه گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. این غار ویژگی های منحصر به فردی داشته و بسیار قدیمی می باشد. غار خربس پدیده ای جذاب و طبیعی بوده که در یکی از ارتفاعات روستای خربس شکل گرفته است.

معماری غار خربس قشم

غار خربس قشم معماری عجیبی داشته و به صورت هزار تویی می باشد. اغلب محققان نظریه مشابهی برای این غار ثبت کرده اند. آن ها معتقدند غار خربس محل نیایش آئین مهر پرستی یا خدای آب (آناهیتا) بوده است، این غار در پانزده کیلومتری جزیره و سمت راست جاده قشم، روستای خربس واقع می باشد.

غار خربس قشم
جلوه ی کامل غار خربس قشم

تقریبا می توان گفت 90 درصد گردشگرانی که به جزیره قشم سفر داشته اند، از این مکان دیدن کرده و خاطرات خوبی را در ذهن خود ثبت نمودند. این آثار تاریخی و دیدنی با سبک معماری جالبی که دارد زمانه ای از کشور عزیزمان ایران را بازگو می کند و روایاتی از  اقلیم های گذشته را به تصویر می کشد.

معرفی برترین مراکز تفریحی و گردشگری قشم

غار خربس قشم
محوطه سبز غار خربس جزیره قشم

پیشینه غار خربس جزیره قشم

غار خربس در جزیره قشم از دوره ماد ها بوده و تاکنون سال ها و بلایای طبیعی بی شماری را به چشم خود دیده است. اما هنوز استوار مانده تا جایی در دنیای آینده نیز داشته باشد. این غار دارای 4 دهانه، با روزنه های متصل به هم می باشد و در ارتفاعی 20 الی 30 متر برروی کوهی با چشم انداز ساحل جنوبی جزیره قرار دارد.

غار خربس قشم
Caption

در هزاران سال پیش جزیره قشم در انتهای چین خوردگی های رشته کوه های زاگرس قرار داشت که اکنون آب های خلیج فارس مانع اتصال جزیره به رشته کوه های زاگرس شده است. معماری صخره ای غار خربس که به صورت اتفاقی شکل گرفته از شگفتی های نادر طبیعی به شمار می رود.

غار خربس قشم
نخل زیبا در ورودی غار خربس قشم

پارک کروکدیل قشم اولین پارک کروکدیل ایران

غار خربس راهرو هایی با ابعاد  5/5*4 متر و روزنه هایی متعدد رو به شمال و جنوب جزیره داشته که وجود انسان ها درون غار را اعلام می دارد. برخی از تغییراتی که در غار خربس به وجود آمده همانند شیار های مرتب و دهلیز هایی با نظم است که توسط آدمیانی حجاری شده که در سال های دور می زیسته اند.

غار خربس قشم
جلوه ی دیدنی غار خربس در قشم

غاری شبیه به غار خربس در دامنه کوه مُند بوشهر وجود دارد که بیانگر تمدنی بزرگ در دوره ماد ها می باشد. همچنین از لحاظ شکل ظاهری با دخمه های کردستان، لرستان، آذربایجان، بوشهر، شوشتر و اهواز تطبیق داده شده، چرا که دارای شباهت هستند. غار های خربس بعد از گذشت این همه سال همچنان شکل ظاهری خود را حفظ نموده است.

با پیست سافاری قشم آشنا شوید

غار خربس قشم
نمای خارجی غار خربس

نظریه های متعدد درباره غار اسرار آمیز خربس قشم

روایت هایی از غارهای خربس وجود دارد. برخی از افراد گمان می کنند، راهرو ها و روزنه های این غار برای فرار مردم روستاهای اطراف غار، از دست دزدان دریایی بوده که اموال و جان مردم را تاراج می کردند. برخی دیگر به این عقیده اند، غار خربس دخمه مردگان زرتشتیان بوده است. عده ای نیز تصور معبدی برای نیایش الهه میترا دارند.

غار خربس قشم
سنگ نگاره ای غار خربس جزیره قشم

سایت پرشین هتل که مرجع رسمی رزرو هتل قشم و دیگر هتل های ایران است، قصد دارد با انتشار این مطلب آگاهی شما را درباره این جاذبه ی طبیعی بیشتر کند. اگر شما هم اطلاعات بیشتری درباره غار خربس قشم دارید، می توانید با نظرات سازنده خود ما را در بهبود این مطلب یاری بخشید.

بیشتر بخوانید :
منابع :