دبی شهری است که با ساخت بلندترین ساختمان‌ها، بزرگ‌ترین بازارها، مرتفع ترین رستوران جهان و بزرگ ترین آکواریوم دنیا همواره در پی ثبت نام خود در کتاب گینس بوده است. پس از برج خلیفه دبی و رستوران اتمسفر دبی که برترین‌های جهان هستند، چرخ و فلک عین دبی هم سومین رکورد دبی و کشور امارات می‌باشد. چرخ و فلک چشم دبی بزرگ‌ترین چرخ و فلک در جهان بوده که به تازگی افتتاح شده است.

تا قبل از افتتاح شدن چرخ و فلک دبی، چرخ و فلک لندن موسوم به چشم لندن، بزرگ‌ترین چرخ و فلک جهان بود که کشور امارات پس از ساخت چشم دبی، این لقب را از چرخ و فلک لندن ربود. در این مطلب از مجله گردشگری پرشین هتل قصد داریم شما را با سال ساخت، ویژگی‌ها، قیمت بلیط چرخ و فلک دبی و آدرس این جاذبه دبی آشنا نماییم؛ در ادامه همراه پرشین هتل باشید.

چرخ و فلک عین دبی
دیدن غروب زیبا از چرخ و فلک عین دبی

چرخ و فلک عین دبی چه زمانی ساخته شد؟

ساخت چرخ و فلک عین دبی از سال 2015 آغاز گردید که پس از سال ها تلاش، سرانجام در تاریخ 21 اکتبر سال 2021  به پایان رسید. چرخ و فلک چشم دبی در جزیره مصنوعی بلوواترز که یکی از جزایر مصنوعی دبی می باشد قرار گرفته و از 11200 تن فولاد ساخته شده است. به نوعی می توان گفت طراحی چرخ و فلک دبی برگرفته از چرخ و فلک لندن است.

چرخ و فلک عین دبی برای کسب لقب بزرگ‌ترین چرخ و فلک جهان؛ باید از چرخ و فلک ((های رولر لاس وگاس)) که 167 متر ارتفاع داشت عبور می‌کرد. البته که عین دبی با 250 متر ارتفاع موفق شد؛ عنوان بزرگ‌ترین چرخ و فلک جهان از چشم لندن و چشم لاس وگاس را به خود اختصاص دهد.

چرخ و فلک عین دبی
نمای خیره کننده چرخ و فلک دبی در شب

معرفی بهترین جاذبه های دبی

روند ساخت چرخ و فلک عین دبی

چرخ و فلک چشم دبی نتیجه تلاش بیش از 10 کشور جهان است. از جمله این کشورها می‌توان به آلمان، کره جنوبی، فرانسه، انگلستان، هلند و ... اشاره کرد. قطعات چرخ و فلک چشم دبی در کشور امارات ساخته و به جزیره آب های آبی فرستاده شده اند. قطر هسته اصلی چرخ و فلک دبی 6 متر و نیم می‌باشد. این طوقه از فولاد باکیفیت و محکمی تشکیل شده که در صنایع اتمی به کار رفته است. این فولاد وزن کمتر و مقاومت بیشتری نسبت به فولاد ساده دارد.

چرخ و فلک عین دبی
بزرگ ترین چرخ و فلک دنیا موسوم به چشم دبی

ویژگی‌های چرخ و فلک عین دبی

چرخ و فلک چشم دبی دارای 48 اتاقک می‌باشد که توسط شرکت هیوندا طراحی شده است. این چرخ و فلک 1750 نفر ظرفیت دارد. بزرگی این چرخ و فلک باعث شده تا هر دور 360 درجه آن، بیش از 37 دقیقه طول بکشد. طراحی و زاویه سازی چشم دبی به گونه ای انجام شده تا بیشترین چشم انداز از دریای خلیج فارس و شهر دبی را داشته باشد.

حرکت آهسته چرخ و فلک چشم دبی فرصت لذت بردن از تماشای شهر رویایی و بی نظیر دبی را برای شما فراهم می کند. تمام کابین‌های این چرخ و فلک دارای سیستم تهویه هوا، کفپوش چوبی و وای فای رایگان می‌باشند. ضمن این که گنجایش هر کابین چرخ و فلک چشم دبی 40 نفر است. کودکان زیر 12 سال فقط در صورتی که یک بزرگسال (بالای 21 سال) آن‌ها را همراهی کند؛ اجازه خرید بلیط چرخ و فلک دبی را دارند.

چرخ و فلک عین دبی
نورپردازی جذاب در چرخ و فلک چشم دبی

پارک آبی وایلد وادی و سقوط آزاد مهیج

قیمت بلیط چرخ و فلک دبی

قطعا بزرگ ترین چرخ و فلک دنیا نسبت به هزینه و زمانی که برای ساخت آن صرف شده؛ قیمت زیادی برای تهیه بلیط دریافت می‌کند. قیمت بلیط چرخ و فلک عین دبی از 35 دلار (حدود 1 میلیون و 60 هزار تومان) شروع می‌شود. هر چند که برای کودکان بین 3 تا 12 سال این هزینه کمتر است. گردشگران می‌توانند همه روزه از ساعت 12 ظهر تا 10 شب از چشم دبی استفاده کرده و تجربه ای به یاد ماندنی داشته باشند. برای تهیه بلیط چرخ و فلک عین دبی می‌توانید از طریق سایت اصلی، بلیط خود را به صورت آنلاین خریداری نمایید.

چرخ و فلک عین دبی
نمای دور چرخ و فلک عین دبی

انواع کابین های چشم دبی

بلیط‌های چرخ و فلک عین دبی انواع مختلفی دارند. قیمت این بلیط‌ها با توجه به نوع خدمات و کابین با هم متفاوت است. کابین مشاهده، کابین دورهمی‌ها و کابین خصوصی از انواع کابین های این چرخ و فلک می باشند. گردشگران باید با توجه به نیازخود، بلیط مربوط به همان کابین را خریداری نمایند.

کابین مشاهده

ارزان ترین نوع بلیط چرخ و فلک چشم دبی مربوط به کابین مشاهده می‌شود. بدین صورت که افراد فقط می‌توانند چشم اندازی از منظره‌های بالای چرخ و فلک را تماشا کنند.

چرخ و فلک عین دبی
کابین مشاهده چرخ و فلک عین دبی

باغ گل دبی و 25 میلیون نوع گیاه

کابین دورهمی‌ها

با تهیه بلیط‌های دورهمی می‌توانید از نوشیدنی و لانژ داخل کابین استفاده کنید. قیمت این نوع بلیط‌ها از 47 دلار (حدود 1 میلیون و 200 هزار تومان) شروع می‌شود. این کابین برای دورهمی‌های گوناگون طراحی شده و 3 نوع متفاوت دارد. برخی از این بلیط‌ها مخصوص افراد بالای 21 سال می‌باشند.

چرخ و فلک عین دبی
کابین دورهمی و تولد

کابین‌ پرایوت پلاس

همانطور که از اسم کابین مشخص است خدماتی ویژه در آن ارائه می شود. یک کارت هدیه 500 درهمی در ساعت های مشخص همراه کارت 1000 درهمی به میهمانان کابین پرایوت پلاس داده می شود. با این کارت هدیه شما می توانید از تمامی رستوران ها و کافه های موجود در جزیره بلوواترز استفاده نمایید. امکان سرو نوشیدنی‌هایی مطابق با سلیقه میهمانان وجود دارد. ضمن این که پذیرایی ویژه هم انجام می‌شود. قیمت بلیط این کابین حدود 400 دلار (حدود 12 میلیون و 600 هزار تومان) است.

چرخ و فلک عین دبی
کابین پرایوت پلاس

سافاری دبی و تفریحاتی هیجان انگیز

کابین پرایوت اسکای بار

هرآنچه به معنی لوکس بودن می خواهید، همه در کابین پرایوت اسکای بار چشم دبی امکان پذیر است. این کابین حدود 20 نفر ظرفیت دارد و یک باریستاکار حرفه‌ای انواع نوشیدنی و کوکتل را سرو می‌کند. در این کابین سیستم تهویه مطبوع، پخش موسیقی، همراه نوشیدنی های مخصوص ارائه می شود. قیمت بلیط این کابین چرخ و فلک دبی بیش از 900 دلار (حدود 26 میلیون تومان) خواهد بود.

چرخ و فلک عین دبی
کابین پرایوت اسکای بار

حقایق ناگفته چرخ و فلک عین دبی

طول تمام کابل‌های سیمی استفاده شده در چرخ و فلک عین دبی تقریباً 2400 کیلومتر می‌باشد که معادل فاصله بین قاهره و دبی است. هر پره چرخ این چرخ و فلک 5 تن وزن و بیش از یک زمین فوتبال طول دارد. طوقه اصلی چشم دبی دارای وزنی حدود 13 هواپیمایairbus a380s می‌باشد.

تفریحات رایگان دبی، بدون هزینه تفریح کنید

جهت ساخت این چرخ و فلک 33 درصد فلز بیشتر از برج ایفل استفاده شده است. به‌طور کلی در ساخت چشم دبی بیش از 11200 تن فلز بکار رفته و مدت زمانی که کارگران برای ساختن این چرخ و فلک عظیم صرف کرده‌اند؛ بیش از 9،000،000 ساعت تقریباً معادل 375 روز بوده است.

چرخ و فلک عین دبی
قامت بلند چرخ و فلک دبی

تعطیل شدن چرخ و فلک دبی

شاید تعجب کنید پس از چندماه افتتاح شدن، چرا چرخ و فلک چشم دبی تعطیل شد. دلیل تعطیل شدن چرخ و فلک چشم دبی رسیدگی بیشتر به کابین‌ها و امکانات آن بیان شده است. هرچند گفته شده بود در آخر ماه مبارک رمضان و همزمان با عید سعید فطر، چرخ و فلک دبی بازگشایی می‌شود؛ اما همچنان این چرخ و فلک تا انتهای تابستان تعطیل است. طبق گفته مسئولین بزرگ ترین چرخ و فلک جهان؛ تمامی خبرهای رسمی مبنی بر بازگشایی چشم دبی در سایت رسمی آنت اعلام خواهد شد.

چطور به چرخ و فلک دبی برسیم؟

جهت دسترسی به چرخ و فلک دبی باید در خیابان شیخ زاید، ایستگاه مترو خط قرمز را سوار شوید و سپس در ایستگاه مترو مارینا دبی باید پیاده شوید.

​​چرخ و فلک عین دبی
​​چرخ و فلک عین دبی در جشن های مختلف

فستیوال های دبی و جشن هایی جذاب

آدرس چرخ و فلک چشم دبی

چرخ و فلک دبی در جزیره بلوواترز که یکی از جزایر مصنوعی دبی است واقع می‌باشد. فاصله این جاذبه دبی تا مرکز شهر دوبی بیش از 30 دقیقه است.

نزدیک ترین جاذبه دیدنی به چشم دبی

ساحل جی بی آر

یکی از دیدنی های نزدیک چشم دبی، ساحل جی بی آر است که 15 دقیقه با جزیره بلوواترز فاصله دارد. وجود بسیاری از کافه رستوان‌ها، قنادی‌ها و فروشگاه‌های فانتزی سبب شده تا منطقه دبی مارینا و سواحل جی بی آر بسیار محبوب باشد. آسمان خراش‌های متعدد، دریای خلیج فارس و منطقه نشست هوایی دبی (عملیات آکروباتیک هوایی) از شاخصه‌های ساحل جی بی آر می‌باشند.

​​چرخ و فلک عین دبی
نمایی از جزیره بلوواترز دبی

قوانین و مقررات چرخ و فلک دبی

1-به دلیل چرخش آهسته، بانوان باردار می توانند از آن استفاده کنند.
2-خوردن و نوشیدن در داخل کابین‌ها (در صورتی که از بیرون آورده شود) ممنوع است.
3-در زمان مراجعه حتماً یک کیف کوچک به همراه داشته باشید؛ در غیر این صورت امکان نگهداری از چمدان و وسایل شما نخواهد بود.
4-در برخی از کابین‌های چشم دبی افراد زیر 16 سال باید با یک فرد بزرگسال (بالای 21 سال) همراه باشند.

کلام آخر

مسلماً مشاهده شهر دبی از بلند ترین چرخ و فلک دنیا لذتی وافر دارد. اما اولین قدم برای بازدید از جاهای دیدنی و چشم دبی، تهیه تور دبی است که می‌توان با مراجعه به صفحه رزرو تور پرشین هتل، اقدام به رزرو تور دبی کنید. اگر هم بلیط های خود را خریداری کرده اید و تنها برای رزرو هتل دبی تردید دارید؛ با یک کلیک به صفحه هتل دبی پرشین هتل بروید و بهترین هتل را رزرو کنید. جهت مشاوره های کاربردی می‌توانید با شماره 021،43000020 در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید :
منابع :