شهر دبی در این اواخر توانسته پروژه‌های بسیار عظیمی که در جهان بی نظیر است را به سر انجام برساند. همین دلیل سبب شده به یکی از قطب‌های گردشگری در جهان تبدیل شود. به عنوان مثال مرتفع ترین رستوران جهان، بزرگ‌ترین فرودگاه جهان، بزرگ‌ترین چرخ و فلک جهان موسوم به عین دبی و بلندترین برج جهان به نام برج خلیفه دبی در شهر دبی ساخته شده‌اند. به همین جهت سالیانه گردشگران بسیاری به رزرو تور دبی و اقامت در هتل های لوکس آن ترغیب می‌شوند و مبداء خود را به مقصد فرودگاه های دبی ترک می کنند.

فرودگاه های دبی شامل فرودگاه بین المللی دبی و فرودگاه آل مکتوم (بزرگ‌ترین فرودگاه جهان) می‌شود. در این فرودگاه‌ها، پروازهای مختلفی نشست و بر خواست می کنند که سبب شده لقب یکی از پر تردد ترین فرودگاه های جهان را به خود اختصاص دهند. در ادامه همراه این مطلب از مجله گردشگری پرشین هتل باشید تا با اطلاعات دقیق فرودگاه های دبی، آدرس و عکس‌های آن‌ها آشنا شوید.

فرودگاه های دبی
فرودگاه های دبی را بشناسید

فرودگاه بین‌ المللی دبی 

فرودگاه بین المللی دبی مهم‌ترین فرودگاه دبی در کشور امارات است. سال 2014  تقریبا 70 میلیون نفر از طریق این فرودگاه سفر کرده‌اند. این فرودگاه بین المللی توانسته پر رفت و آمدترین فرودگاه جهان باشد. مساحت این فرودگاه شهر دبی 2900 هکتار بوده که در 4 کیلومتری دبی واقع شده است.

راهنمای مسافر دبی، همراه همیشگی سفر

فرودگاه های دبی
سالن انتظار فرودگاه بین المللی دبی

فرودگاه بین المللی دوبی رتبه 3 پر رفت و آمدترین فرودگاه بر اساس تعداد مسافر و رتبه 6 پر رفت و آمدترین فرودگاه از نظر جابه‌جایی بار  را دارا می‌باشد. فرودگاه بین المللی دبی با ظرفیت انتقال 75000000 نفر در سال؛ اصلی‌ترین قطب آژانس‌های هواپیمایی امارات و فلای دبی به شمار می‌رود. در این فرودگاه 3 ترمینال بنا گردیده و در طول هفته تقریبا 8000 پرواز به 270 مقصد خارجی مختلف صورت می‌گیرد.

فرودگاه های دبی
نمایی از فرودگاه بین المللی دبی

پایانه‌های فرودگاه بین المللی دبی

در فرودگاه بین المللی دبی برای پروازهای داخلی و خارجی 3 ترمینال تعبیه شده است. اکثر ایرلاین‌های معتبر مثل لوفت هانزا در این فرودگاه دبی بخش خصوصی دارند. ترمینال شماره یک مهم‌ترین ترمینال فرودگاه بین المللی است. اغلب خطوط هواپیمایی و پروازهای طولانی مدت از طریق همین ترمینال صورت می‌گیرد.

فرودگاه های دبی
نمای بالای فرودگاه دبی

پروازهای منطقه خاورمیانه معمولا به وسیله ترمینال شماره دو انجام می‌شود. این پایانه تمام پروازهای حاشیه خلیج فارس و محدوده جنوب آسیا را تحت پوشش قرار می‌دهد. در این ترمینال پروازهای ارزان مثل فلای دبی هم صورت می‌گیرد. پایانه شماره سه مخصوص پروازهای امارات و کانتاس اسپانیا (یکی از بزرگ‌ترین شرکت های هواپیمایی جهان) می‌باشد و دومین ساختمان بزرگ دنیا به شمار می‌رود.

بهترین محله های دبی را بشناسید

فرودگاه های دبی
هواپیمایی امارات بزرگ ترین ایرلاین امارات

ویژگی های فرودگاه بین المللی دبی

در محدوده فرودگاه بین المللی دبی می‌توان از اینترنت رایگان و نامحدود آن استفاده کرد. برای متصل شدن به اینترنت فرودگاه باید به شبکه‌های DWC Free WiFi یا DXB Free WiFi کانکت شوید. اطلاعات مربوط به پروازهای فرودگاه در ترمینال شماره یک قابل مشاهده است. جهت ارائه خدمات و راهنمایی مسافران کارمندان اطلاعات فرودگاه با لباس‌های آبی رنگ در رفت و آمد هستند. مسافران می‌توانند تمام امورمالی خود را مانند تبدیل ارز و ... از طریق بانک‌های موجود در هر کدام از ترمینال‌ها انجام دهند.

فرودگاه های دبی
امکانات فرودگاه های دبی

همه بانک‌های این فرودگاه دارای دستگاه خود پرداز می‌باشند و توسط مغازه دیوتی‌فری فرودگاه نیز امور بانکی و چنج پول انجام می‌شود. فرودگاه بین المللی دبی در هر 3 ترمینال دارای دفتر اشیاء گم شده می‌باشد که می‌توانید اجناس گم شده خود را از آن تحویل بگیرید. همچنین خدماتی چون تحویل بار و چمدان را نیز عرضه می‌کنند. این فرودگاه امکانات دیگری از جمله نمازخانه، مراکز خدمات پزشکی و اورژانس در اختیار شما قرار می‌دهد. ضمن اینکه یک حمام تعبیه شده تا مسافران بتوانند از آن استفاده نمایند.

فرودگاه های دبی
چهره فرودگاه دبی در شب

هرآنچه که باید از ویزای دبی بدانید

در صورتی که مجبورید چندین ساعت در فرودگاه منتظر باشید می‌توانید از موزه فرودگاه که در سالن A  قرار دارد بازدید نمایید. اگر به گل و گیاه علاقمند هستید در نزدیکی گیت B7  باغ فوق العاده زیبایی طراحی شده که می‌توانید در آن قدم بزنید. در سالن‌های B  و C سالن‌های ماساژ و اسپا وجود دارد که برای استفاده مسافران در دسترس می‌باشد.

فرودگاه های دبی
گیشه بلیط سالن انتظار

رستوران و کافی شاپ در فرودگاه

در صورتی که احساس گرسنگی کردید می‌توانید در رستوران و کافی شاپ این فرودگاه طعم غذاهای لذیذی را بچشید. در سالن A رستوران‌های مدرن و کافه‌های لوکسی وجود دارد. سالن B دارای یک رستوران با انواع غذاهای دریایی، عربی و بین المللی می‌باشد. در سالن C  نیز می توانید انواع نوشیدنی‌ها و فست فودها را در فودکورت فرودگاه میل نمایید. یک فروشگاه مواد غذایی هم در سالن عمومی پایانه  1 و 3 قرار دارد که خوراکی‌هایی مثل اسنک، کیک و ... به فروش می‌رساند.

مراکز خرید فرودگاه بین المللی دبی

در فرودگاه بین المللی دبی تعدادی مراکز خرید وجود دارند که بصورت 24 ساعته فعالیت می‌کنند. اگر می‌خواهید در هزینه های سفر به دبی صرفه جویی کنید؛ پیشنهاد ما به شما خرید از فروشگاه دیوتی فری فرودگاه می‌باشد. دیوتی فری به دلیل نداشتن حق گمرگی، اجناسی با قیمت ارزان‌تر به نسبت فروشگاه‌هایی که مالیات پرداخت می‌کنند ارائه می‌دهد. دیوتی فری توسط شیح احمد بن سعید آل مکتوم راه اندازی شده است.

فرودگاه های دبی
فرودگاه دبی سومین فرودگاه پرتردد جهان

ایر لاین های هوایی فرودگاه بین‌ المللی دبی

فرودگاه بین المللی دبی به این دلیل که مسافران زیادی را به سراسر دنیا جا به جا می‌کند به یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های دنیا تبدیل شده است. پروازهای بسیاری از مقاصد مختلف جهان به سمت فرودگاه بین المللی دبی صورت می‌گیرد. همچنین از شهرهای بزرگ ایران مانند تهران، کیش، مشهد، اصفهان، شیراز و تبریز پرواز هایی به سمت فرودگاه دبی انجام می‌شود. در ادامه با ایرلاین‌های ایرانی آشنا خواهید شد.

خیابان شیخ زاید دبی، مهد آسمان خراش ها

1-پروازهای دبی از فرودگاه بین المللی اهواز و فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز به وسیله شرکت هواپیمایی کاسپین انجام می‌شود.

2-از فرودگاه بین المللی هاشمی نژاد مشهد و فرودگاه امام تهران توسط آژانس هواپیمایی امارات به فرودگاه دبی می‌روید.

فرودگاه های دبی
طراحی داخلی فرودگاه های دبی

3-از بندر عباس، اصفهان، شیراز و فرودگاه امام تهران از طریق شرکت ایران ایر پرواز به سمت فرودگاه دبی صورت می گیرد. 

4-شرکت فلای دبی مسئول پرواز به دبی از فرودگاه دستغیب شیراز و فرودگاه بهشتی اصفهان می‌باشد.

5-پرواز های دبی از فرودگاه آیت الله جمی آبادان، فرودگاه بندر عباس، فرودگاه بندر لنگه، فرودگاه بین المللی بوشهر، فرودگاه بین المللی قشم، فرودگاه کرمانشاه، فرودگاه مشهد، فرودگاه شیراز، فرودگاه امام تهران، فرودگاه بین المللی زاهدان و فرودگاه بین المللی لار توسط شرکت هواپیمایی آسمان اجرا می‌شود.

6-اگر در سفر به دبی، مبداء یکی از فرودگاه های اصفهان، تبریز، کیش و قشم باشد با شرکت کیش ایر می‌توان به فرودگاه دبی رسید.

فرودگاه های دبی
نورپردازی فرودگاه دبی

قوانین دبی؛ باید ها و نبایدها

7-با هواپیمایی ماهان می‌توان از فرودگاه های شیراز و امام تهران به سمت فرودگاه دبی رفت.

8-توسط شرکت قشم ایر می‌توان از فرودگاه های بین المللی ساری، امام تهران و قشم به دبی سفر کرد.

9-با هواپیمایی تابان هم از فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد و فرودگاه اصفهان می‌توان به مقصد دبی پرواز نمود.

10-پروازهای باربری نیز از فرودگاه امام تهران انجام خواهد شد.

دسترسی به نقاط مختلف شهر از طریق فرودگاه دبی

دبی یک شهر توریستی است که مسافران بسیاری از این شهر جابه جا می شوند. از این رو سیستم حمل و نقل عمومی دبی بسیار پیشرفته و قوی است. مسافران می‌توانند از طریق وسایل حمل و نقل عمومی دوبی مانند تاکسی، مترو و اتوبوس دبی از فرودگاه بین المللی دبی به اقصی نقاط شهر دبی و شارجه (یکی از شهرهای امارات) برسند.

فرودگاه های دبی
تجهیزات فرودگاه دبی

تاکسی

توریست‌هایی که به دبی سفر می‌کنند معمولا به وسیله تاکسی در رفت و آمد هستند. جهت امنیت پرداخت هزینه‌ها، داخل هر تاکسی یک کیلومتر شمار تعبیه شده است. پایانه تاکسیرانی در فضای بیرونی هر 3 ترمینال قرار گرفته و می‌توان از طریق آن‌ها به کلیه نقاط شهر دبی و شهرهای حومه دسترسی پیدا کرد.

اجاره ماشین در دبی چه شرایطی دارد؟

مترو

ترمینال‌های یک و سه برای خط قرمز مترو دبی دارای ایستگاه می‌باشند. این قطارها هر 10 دقیقه یک بار حرکت کرده و از ساعت 6:00 صبح تا ساعت 12:00 شب مسافران را جابه‌جا می‌کنند.

فرودگاه های دبی
نمایی خیره کننده از فرودگاه بین المللی دبی

اتوبوس

تمام ترمینال‌های فرودگاه بین المللی دبی دارای اتوبوس هستند. از طریق خط‌های 401 و 402 می‌توانید به ایستگاه‌های الغبیبه (Al Ghubaiba) و السبخه (Al Sabkha) دسترسی داشته باشید. توجه کنید که برای استفاده از اتوبوس‌ها باید حتما نول کارت به همراه داشته باشید.

فرودگاه بین‌ المللی آل مکتوم

فرودگاه آل مکتوم دبی 27 ژوئن 2010 در پالم جبل علی که یکی از جزایر مصنوعی دبی است افتتاح گردیده و بعد از فرودگاه بین المللی دبی دومین فرودگاه این شهر محسوب می‌شود. این فرودگاه همگانی با کد یاتا DWC دارای 5 باند فرود و طول باند 4500 متر می‌باشد.

چه زمانی برای سفر به دبی عالی است؟

فرودگاه های دبی
فرودگاه آل مکتوم بزرگ ترین فرودگاه جهان

فرودگاه آل مکتوم دبی به دلیل قرار گرفتن در منطقه آزاد اقتصادی دبی امکاناتی چون جدیدترین روش های حمل و نقل را ارائه می‌دهد.طبق برنامه ریزی‌های انجام شده این فرودگاه سالیانه 12 میلیون تن بار و 160 تا 250 میلیون مسافر را باید ترابری کند. از این رو فرودگاه آل مکتوم بزرگ‌ترین فرودگاه دنیا از لحاظ مساحت و تعداد مسافر است.

این فرودگاه مثل فرودگاه بین المللی دبی امکانات بسیاری از جمله سالن‌های بزرگ، ترمینال‌های مسافربری با امکانات مدرن، محلی مخصوص برای جت‌های شخصی و مراکز خرید دارد. همچنین میدان‌های زیادی برای حفظ و اصلاح هواپیماهای بزرگی مانند A380 در نظر گرفته شده است.

فرودگاه های دبی
نمای شب فرودگاه آل مکتوم دبی

موقعیت مکانی فرودگاه آل مکتوم دبی

این فرودگاه در مساحتی حدود 14000 هکتار بنا شده و در 37 کیلومتری جنوب غربی دبی، قسمت اصلی مرکز جهانی دبی قرار گرفته است. در حال حاضر فرودگاه آل مکتوم دبی از طریق کانال پر سرعت قطار شهری به فرودگاه بین المللی دبی متصل می‌شود. همچنین این فرودگاه یک مسیر اختصاصی برای تاکسی‌ها تعبیه کرده است.

فرودگاه های دبی
فرودگاه آل مکتوم مخصوص بار

ایرلاین های فرودگاه آل مکتوم

تمام پروازهایی که از جای جای ایران به مقصد دبی صورت می‌گیرد در فرودگاه بین المللی دبی می نشینند. بنابراین از ایران پروازی به مقصد فرودگاه آل مکتوم انجام نمی‌شود. در مجموع پروازهای فرود آمده در فرودگاه آل مکتوم دبی کمتر از فرودگاه بین المللی دبی است که همین موضوع نشانگر اهمیت بالای فرودگاه بین المللی دبی می‌باشد.

فرودگاه های دبی
نمای بیرونی فرودگاه آل مکتوم دبی

تفاوت میان فرودگاه های دبی

فرودگاه های دبی از نظر متراژ باهم تفاوت های بسیاری دارند که فرودگاه آل مکتوم رکوردار بزرگ‌ترین فرودگاه جهان است. البته نباید از فرودگاه بین المللی دبی با وسعت عظیمش غافل شد. یکی دیگر از تفاوت ها میان فرودگاه های دبی، کاربری آن‌ها است. به عنوان مثال در فرودگاه بین المللی دبی فقط پروازهای مسافربری؛ اما در فرودگاه آل مکتوم فقط پروازهای باربری انجام می شود.

کلام آخر

اگر شما هم علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره فرودگاه های دبی، تور دبی، هتل دبی یا اخذ ویزای دبی هستید، پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان پرشین هتل در 24 ساعت شبانه روز در ارتباط باشید. شماره 021،43000020 پل ارتباطی شما با کارشناسان پرشین هتل خواهد بود.

بیشتر بخوانید :
منابع :