آکواریوم دبی را می‌توان یکی از بزرگ ترین آکواریوم های جهان دانست که در بزرگ‌ترین مرکز خرید جهان یعنی دبی مال قرار گرفته است. در آکواریوم دبی شما بیش از 50 گونه آبزی را مشاهده خواهید کرد که برخی از آن‌ها را فقط در فیلم‌های هالیوودی دیده‌اید. آکواریوم دبی در سال 2008 بازگشایی شد و از همان ابتدا توانست مخاطبان بسیاری را به سمت شهر دبی جذب کند. در ادامه همراه مجله گردشگری پرشین هتل باشید تا با این آکواریوم مرموز و جذاب آشنا شوید.

آکواریوم دبی
انواع کوسه در آکواریوم دبی

ساختار آکواریوم دبی

آکواریوم دبی 10 میلیون لیتر آب دارد که در مخزن‌های شیشه‌ای عظیم، محسور شده‌اند. ابعاد آکواریوم دبی شامل 51 متر طول، 20 متر عرض و 11 متر ارتفاع می‌شود. دمای آب آکواریوم به صورت میانگین 24 درجه سانتیگراد است. با مراجعه به آکواریوم دبی، تصور خواهید کرد که به اعماق دریا رفته‌اید و کوسه‌های جذاب را می‌بینید. آکواریوم دبی یک زیستگاه مصنوعی در داخل خود ایجاد کرده که بسیار ایمن بوده و تقلیدی از بستر دریا دارد.

معرفی برترین تفریحات و مکان های گردشگری دبی

آکواریوم دبی
جست و خیز ماهی ها در آکواریوم

حتی نور پس‌زمینه آکواریوم به طرز ماهرانه‌ای تغییر زمان روز یا شب را تقلید می‌کند. تقریباً بلافاصله پس از افتتاح، آکواریوم دبی به عنوان بزرگ‌ترین مخزن پانل پانوراما در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسید. پنل این آکواریوم از اکریلیک سنگین ساخته شده که ابعاد آن 9 متر ارتفاع و 33 متر عرض است. نکته جالب توجه درباره آکواریوم دبی، ضخامت 75 سانتی متری اکریلیک آن می‌باشد. درست در داخل آکواریوم دبی، یک تونل مجهز شده که در امتداد مخزن قرار دارد که طول آن 48 متر و دید 270 درجه ای دارد.

آکواریوم دبی
Dubai Aquarium مورد علاقه شهروندان و گردشگران

از بیرون آکواریوم، نه تونل و نه افرادی که از آن عبور می کنند قابل مشاهده هستند. زیرا آن‌ها توسط پانورامای صخره‌ای زیر آب، پوشیده شده‌اند. خود آکواریوم دبی 2 طبقه از مرکز خرید دبی مال را اشغال می کند. درست بالای این 2 طبقه، در طبقه سوم مرکز خرید دبی مال، یک باغ وحش زیر آب (در زیر آب) قرار دارد که ادامه ای از آکواریوم دبی است. از ویژگی‌ها و شاخصه‌های آکواریوم، دریافت گواهینامه برتر در سال 2012 می‌باشد.

آکواریوم دبی
مشتاقان آکواریوم دبی

قیمت بلیط آکواریوم دبی در سال 2022

با این که یک قسمت از آکواریوم دبی برای مشاهده رایگان است، اما تایم کمی برای دیدن آن وجود دارد. با این حال، اگر می‌خواهید زندگی زیر آب را از نزدیک یا از داخل تماشا کنید، باید بلیط آکواریوم دبی را بخرید. قیمت بلیط آکواریوم دبی بسته به خدمات ارائه شده؛ متفاوت خواهد بود.

بنابراین پیاده‌روی در تونل و بازدید از باغ وحش زیر آب برای بازدیدکنندگان 199 درهم برای هر نفر هزینه دارد. این هزینه شامل راهنما، کوپن غذا و نوشیدنی است. اگر بازدید از آکواریوم دبی را در یک قایق با کف شفاف به موارد ذکر شده اضافه کنید، قیمت آن برای هر نفر 299 درهم خواهد بود.

آکواریوم دبی
دیدن ماهی ها در Dubai Aquarium

پارک اند ریزورت دبی کجاست؟

قیمت سایر تفریحات

غواصی و شنا در قفس 370 درهم

غواصی برای غواصان دارای گواهینامه 790 درهم

برای مبتدی‌ها 1210 درهم ( این مبلغ شامل قبل از آموزش است )

آکواریوم دبی
شلوغی در Dubai Aquarium

برنامه کودک "Junior Aquarist" که شامل کودکان 5 تا 7 ساله است 157.5 درهم هزینه دارد.

برای کودکان زیر 15 سال این هزینه به 262.50 درهم می‌رسد.

برای کودکان بزرگ‌تر، یک سرگرمی مشابه فقط به نام Aquaris طراحی شده که 250 درهم هزینه خواهد داشت.

چرخ و فلک دبی در کدام یک از جزایر دبی قرار دارد؟

علاوه بر مواردی که ذکر شد، طیف گسترده‌ای از بلیط‌های ترکیبی ارائه می‌شود. به عنوان مثال، با خرید یک بلیط VIP، شما می توانید یک تور کامل از کل آکواریوم دبی و باغ وحش زیر آب و همچنین یک سفر مجازی را تجربه کنید. ضمناً برنامه «ملاقات با خرس» که شامل بازدید از تونل، باغ وحش و غذا دادن به ماهیان است نیز شامل بلیط VIP می‌شود.

آکواریوم دبی
گونه های رنگارنگ آبزی

چند گونه آبزی در آکواریوم دبی زندگی می کنند؟

بیش از 85 گونه ماهی (تعداد کل حیوانات در آکواریوم و باغ وحش 33 هزار از 140 گونه مختلف) در آکواریوم دبی زندگی می‌کنند. بیش از 300 کوسه از جمله کوسه‌های شنی و صخره‌ای در این آکواریوم وجود دارند. همچنین بیشترین جمعیت کوسه ببری در همین (Dubai Aquarium)  است.

آکواریوم دبی
تفریح خانوادگی در Dubai Aquarium

کوسه ببری 2.5 متر طول و 160 کیلوگرم وزن دارد که البته جزء بزرگ‌ترین گونه‌های کوسه نیستند. هرچند ظاهر کوسه‌های ببری بازدیدکنندگان را تحت تاثیر قرار می دهد و مجذوب خود می‌کند. این نوع از نژاد کوسه را کوسه پلنگی نیز می‌گویند که در مناطق استوایی و نیمه گرمسیری زندگی می‌کنند.

پارک آبی وایلد وادی دبی و تفریحات شگفت انگیز

آکواریوم دبی
ورودی تونل

همچنین شما می‌توانید ماهی سر چکشی را در اینجا ببینید که نام خود را به دلیل شکل غیر معمول سر خود گرفته است. این ماهی‌ها که به زندگی در وسعت اقیانوس آرام عادت کرده‌اند، عادت به زندگی کردن در آکواریوم را ندارند که همین موضوع سبب شده به ندرت پشت شیشه‌های آکواریوم دبی دیده شوند.

باغ وحش زیر آب اکواریوم دبی

ورودی این باغ وحش بی نظیر در طبقه سوم مرکز خرید دبی مال قرار دارد که خود باغ وحش به سه منطقه اقیانوس؛ یک جنگل استوایی؛ ساحل صخره ای تقسیم می شود. در هر کدام از منطقه های ذکر شده حیوانات مرتبط با همان زیستگاه زندگی می کنند. در میان حیوانات دائمی باغ وحش می‌توانید پنگوئن، فوک، نوتریا، گربه ماهی، مارماهی موری، پیرانا، سمور و بسیاری از مهره داران و بی مهرگان جالب دیگر را ببینید.

آکواریوم دبی
شنا کردن در آکواریوم دبی

کینگ کروک، یکی از بزرگ‌ترین کروکودیل‌های جهان، پادشاه محلی حیوانات در نظر گرفته شده است. این موجود 5 متر طول و 750 کیلوگرم وزن دارد ضمن اینکه همواره در حال رشد می‌باشد. این کروکودیل عظیم از استرالیا وارد شهر دبی و آکواریوم دبی شده که همراه با جفت یا همان ملکه خود در تراریومی مخصوص جای گرفته‌اند.

تفریحات رایگان دبی را بشناسید

بازدیدکنندگان نه تنها می‌توانند به اندازه کافی از کروکودیل‌ها ببینند، بلکه می توانند غذا خوردن آنها را نیز تماشا کنند. بازدید از نمایشگاه حیوانات شبانه امارات متحده عربی همچون خفاش میوه‌ای، جغد انبار، جوجه تیغی اتیوپیایی، کبراهای کاذب و آفتاب پرست یمنی، کم اهمیت نیست. بسیاری از گونه‌های ارائه شده آکواریوم دبی، در هیچ باغ وحش دیگری در جهان یافت نمی‌شوند.

آکواریوم دبی
بیش از چندین هزار گونه آبزی در آکواریوم دبی

در آکواریوم دبی می‌توانید لانه کراکن را ببینید. واضح است که افسانه‌ای ترین ساکن اعماق دریا را نمی‌توان در اینجا دید؛ اما همتایان او نظیر ماهی مرکب، اختاپوس، ناتیلوس و ... در آکواریوم دبی دیده می‌شوند. در باغ وحش و آکواریوم‌ها با چتر دریایی، مارماهی موری، ماهی سمپاش و ... آشنا می‌شوید.

یکی دیگر از حیوانات غیرمعمول باغ وحش زیر آب، پروتوپتر آفریقایی است که هم آبشش و هم ریه دارد. پروتوپترها توانایی منحصر به فردی برای نقاب زدن در شن و ماسه برای مدت طولانی و منتظر ماندن در برابر خشکسالی دارند.(این حالت، ممکن است چندین سال طول بکشد)

آکواریوم دبی
تونل، جذاب ترین بخش آکواریوم دبی

گردش و تفریح در آکواریوم دبی

برای کسانی که فقط می‌خواهند از طریق پنل‌های اکریلیک به دنیای شگفت انگیز زیر آب نگاه کنند، مدیریت آکواریوم ماجراهای جالب و هیجان انگیزی را ارائه می‌دهد که یکی از آن‌ها سفر مجازی (VRZOO) به وحشی‌ترین و دورافتاده ترین نقاط این سیاره است. تجربه غواصی یک ماجراجویی جذاب برای کسانی است که تشنه تجربه های جدید هستند.

پیست اسکی دبی کجاست؟

کسانی که مایل به غواصی هستند دعوت می‌شوند تا در آکواریوم دبی شیرجه بزنند و بزرگ‌ترین حیوانات آکواریوم، کوسه ها و پرتوها را از نزدیک ببینند. غواصی بدون تجهیزات خاص و فقط با ماسک، اسنورکل و باله انجام می‌شود. توجه داشته باشید جهت امنیت بازدیدکنندگان این تجربه غواصی در قفس بزرگ خواهد بود. قایق کف شیشه ای از دیگر تفریحات آکواریوم دبی بوده که زمان آن 15 دقیقه است.

آکواریوم دبی
کوسه هایی با نژاد مختلف

15 دقیقه در میان آکواریوم، زمانی که طیف گسترده‌ای از ماهی‌ها و سایر حیوانات زیر آب، درست زیر پای شما شنا می‌کنند، خاطراتی فراموش نشدنی را برای شما به ارمغان می‌آورد. در طول تفریح با قایق کف شیشه ای، می‌توانید به ماهی‌هایی که در اطراف قایق می چرخند نیز غذا بدهید. زنان باردار و کودکان زیر 3 سال مجاز به استفاده از این سرگرمی نیستند.

غواصی با کوسه و تجربه نفس‌گیر

غواصی با کوسه‌ها مسلماً جرات و جسارت بسیاری می خواهد. از این رو کارمندان آکواریوم دبی؛ به کسانی که این تفریح را انجام دهند یک بلیط رایگان بازدید از باغ وحش زیر آب دبی را دریافت می کنند.

آکواریوم دبی
شنا با کوسه در آکواریوم دوبی

معرفی موزه های دبی

در این تفریح هم غواصان حرفه‌ای و هم مبتدی‌ها می‌توانند با کوسه‌ها مشغول شنا شوند. البته این غواصی منوط به گذراندن دوره آموزشی مجاز به شیرجه زدن با کوسه‌ها است. مدت زمان غواصی برای غواصان مبتدی 20 دقیقه و برای غواصان حرفه‌ای 30 دقیقه است. البته همه روزه می‌توان غذا دادن به ماهی‌ها و کوسه‌ها را هم دید.

برنامه های آموزشی آکواریوم دبی

علاوه بر سرگرمی‌های متنوع در آکواریوم دبی و باغ وحش زیر آب، انواع برنامه‌های آموزشی و شناختی برای دانش آموزان برگزار می‌شود که محبوب ترین آن‌ها در ذیل مطلب ذکر شده‌اند.

آکواریوم دبی
عکاسی از ماهی ها

مدرسه اقیانوس یک برنامه روزانه (به زبان‌های عربی و انگلیسی) است که به بازدیدکنندگان جوان فرصتی منحصر به فرد می‌دهد تا زندگی موجودات زیر آب و کسانی که زندگی آن‌ها مستقیماً با اقیانوس در ارتباط است را مشاهده کنند. در طول مشاهدات، کودکان در واقع می‌توانند هر آنچه را که در کتاب‌ها و کتاب‌های درسی می‌خوانند، ببینند.

باغ گل دبی یا میراکل گاردن دبی؟

به شرکت کنندگان در برنامه؛ سخنرانی‌هایی با وسایل کمک بصری در مورد تاکتیک های بقا در اعماق دریا، در مورد تولید مثل و چرخه زندگی در ستون آب و همچنین در مورد نیاز به عشق ورزیدن و محافظت از جامعه آبزی ارائه می شود که زندگی بدون آن روی زمین غیرممکن خواهد شد.

آکواریوم دبی
بخش رایگان مشاهده آکواریوم دبی

برنامه‌ی کارآموزی برای کسانی که تصمیم می‌گیرند زندگی خود را با یک آکواریوم یا مطالعه دریاها، اقیانوس ها و ساکنان آن‌ها مرتبط کنند در دسترس است. علاوه بر این، یک جشن تولد منحصر به فرد می‌تواند در اینجا برگزار شود. این مهمانی شامل ملاقات با ستاره، سمور یک تور با راهنما در تونل و یک باغ وحش زیر آب، سوار شدن در یک قایق کف شیشه‌ای و غذا دادن به ماهی‌ها می‌شود.

هتل های دبی نزدیک آکواریوم دبی

موقعیت مکانی Dubai Aquarium به گونه ای است که هتل های بسیاری در مجاورت آن قرار دارند. یکی از هتل های دبی که در خود مرکز خرید دبی مال قرار دارد، هتل آرمانی دبی است. از دیگر هتل های دبی می توان به هتل د آدرس دبی اشاره نمود. ضمن این که هتل سوفیتل دبی فاصله کمی تا آکواریوم دبی دارد.

آکواریوم دبی
ماهی های رنگارنگ در آب های آزاد

ساعت کار آکواریوم دبی

شما می‌توانید هر روز از ساعت 10:00 تا 22:00 و از پنجشنبه تا شنبه تا ساعت 23:00 از مناظر زیر آب و دیدن انواع گونه‌های آبزی لذت ببرید. آخرین بازدیدکنندگان حداکثر نیم ساعت قبل از تمام شدن ساعت کار آکواریوم دبی مجاز به ورود هستند. زمان تغذیه برای ماهی‌های گَز هر روز در ساعت 10:30 و برای کوسه ها در ساعت 14:00 انجام می‌شود.

فستیوال های دبی از جشن تا پایکوبی

همیشه افراد زیادی در نزدیکی آکواریوم دبی و تونل هستند. بنابراین اگر می‌خواهید در آرامش و سکوت از مناظر شگفت انگیز دنیای زیر آب لذت ببرید، باید صبح جمعه (قبل از ساعت 10 صبح) به مرکز خرید دبی مال بیایید. زیرا در این بازه زمانی، هیچ فردی نیست و بهتر می‌توانید از جاذبه های آکواریوم دبی بهره مند شوید.

آکواریوم دبی
تجربه ای جذاب در بزرگ ترین آکواریوم خاورمیانه

آدرس اکواریوم دبی

امارات متحده عربی، محله داون تاون دبی، مرکز خرید دبی مال

چگونه به اکواریوم دبی مال برویم؟

جهت مراجعه به باید ر مرحله اول به مرکز خرید دبی مال بروید. از این رو با مترو که محبوب ترین سیستم حمل و نقل عمومی دبی است می‌توانید در ایستگاه برج خلیفه دبی پیاده شوید. سپس با اتوبوس رایگان شماره 25 یا پیاده روی روی پل می توانید به راحتی به دبی مال و Dubai Aquarium برسید. اگر در یکی از محله های دبی مانند محله دیره دبی هستید، باید اتوبوس شماره 27 را سوار شوید که هر 15 دقیقه یک‌بار حرکت می‌کنند.

آکواریوم دبی
تونل آکواریوم دبی

دسترسی به آکواریوم دبی با اتوبوس‌های شماره 28، 29، 50، 81، F13، X22   از نقاط مختلف شهر دبی میسر است. البته با گرفتن تاکسی های آنلاین مانند کریم یا اوبر و Kiwitaxi می توانید خود را به دبی مال برسانید. علاوه بر تمامی مواردی که ذکر شد گرفتن یک تاکسی از امتداد خیابان شیخ زائد دبی به سمت دبی مال، کار ساده‌تری خواهد بود.

اکواریوم دبی آتلانتیس مشهور به اکواریوم لاست چمبرز

آکواریوم لاست چمبرز که اکواریوم دبی آتلانتیس هم خوانده می‌شود، از دیگر آکواریوم های شهر دبی بوده که در خود هتل آتلانتیس دبی قرار دارد. در این آکواریوم دبی هم گونه‌های زیادی از آبزیان مختلف زندگی می‌کنند. قیمت ورودی اکواریوم هتل آتلانتیس برای بزرگسالان 135 درهم و برای کودکان زیر 12 سال 95 درهم هزینه دارد.

آکواریوم دبی
آکواریوم لاست چمبرز دبی در هتل آتلانتیس

آیا به راستی آکواریوم دبی مال فروریخت؟

بله در 13 سال پیش یعنی سال 2009 میلادی آکواریوم دبی مال فرو ریخت. طبق گفته شاهدان عینی، در ابتدا فقط چند تَرک و نَشتی جزئی در آکواریوم دبی دیده می‌شد که پس از گذشت مدت کوتاهی، به یکباره آکواریوم دبی مال فروریخت. از خسارات مالی و جانی این حادثه، یعنی فروریختن اکواریوم دبی مال، هیچ خبر دقیقی پخش نشده است.

کلام آخر

تا بدین جای مطلب با پاسخ سوال چرا اکواریوم دبی فرو ریخت و چه حیواناتی در آن زندگی می کنند آشنا شده‌اید. حال وقت آن رسیده تا با رزرو تور دبی، تفریحات دبی و ... از طریق سایت پرشین هتل، یک سفر برنامه ریزی شده و دقیق را انجام دهید. اگر شما هم قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره تفریحات دبی، قوانین دبی یا هتل دبی کسب کنید با شماره 021،43000020 در ارتباط باشید.

آکواریوم دبی
نمایی از آکواریوم لاست چمبرز دبی
چگونه واچر آکواریوم دبی مال را بگیریم؟

جهت دریافت واچر آکواریوم مال می توانید به سایت اصلی آکواریوم دبی و باغ وحش زیر آب (https://entertainment.emaar.com/attraction/dubai-aquarium-and-underwater-zoo) بروید یا این که به صورت حضوری از خود گیشه موجود در مرکز خرید دبی مال، بلیط اکواریوم دبی را تهیه کنید.

چرا اکواریوم دبی مال فروریخت؟

در مرحله اول چند ترک و نشتی در اکواریوم دبی مال وجود داشت که پس از مدت کوتاهی باعث شد آکواریوم دبی مال در سال 2009 فرو بریزد و خساراتی را برجای بگذارد که البته این خسارات به طور دقیق و صریح، پخش نشده است.

بیشتر بخوانید :
منابع :