نوشته شده توسط

مشهد

مشهد مرکز استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران واقع شده است. مشهد در دره رودخانه کشف رود در ارتفاع حدود 1000 متر واقع شده است. مشهد بخاطر اینکه محل شهادت علی ابن موسی الرضا، امام هشتم شیعیان می باشد، مشهد نام گرفته است. همچنین، مشهد مرکز تجارت با کشورهایی است که ایران را به شرق متصل می کند.

 دورنمای شهر مشهد

مشهد در دره بین دو کوه، دره رودخانه کشف واقع شده است. همانطور که با بسیاری از شهرهای واقع در دره های درهم و برهم، دسترسی به زیر کره آبخوان ها از طریق یک سری از کانال ها (qanāt) حفاری به سمت پایین به دامنه کوه ها. منطقه شهری به علت زلزله و فعالیت های لرزه ای در مناطق دور افتاده مانند قائن در سال 1997 و بم در سال 2008 نیز در مشهد ثبت شده است.

این شهر در شکل تقریبا دایره ای قرار دارد و ساختمان های مذهبی و بناهای تاریخی آن در مرکز قرار دارند و مسیرهایی به بیرون از حدود 12 محله، مانند مالیک آباد، ساجده، شهرک آزادی، کیه امام رضا و سیس آباد است. مشهد از دیگر شهرهای ایران که در آن یک حرم است متفاوت است - در این مورد، یکی از مکان های دفن الله الریاض، به جای بازار، مرکز زندگی شهری است. قبل از احیای منطقه حرم در اواسط دهه 1970، این مجتمع در واقع یک شهر درون یک شهر بود که تقریبا به شهر ممنوعه در پکن قبل از فروپاشی سلسله چینگ در سال 1911 شباهت داشت. مساجد، حیاط، مناطق برای بت (پناهگاه گرفتن)، سمینارها، کاروانسراها (بناها) و بازارها به طور جمعی هارم (محل مقدس) را تشکیل دادند.

مشهد

در اواخر قرن بیست و یکم قرن بیستم، شهر به یک کلان شهر بزرگ تبدیل شد و دین همچنان نقش مهمی در توسعه آن ایفا کرد. مزرعه حرم بسیار وسیع بود، زمانی که یک پروژه بازسازی شهری درست قبل از انقلاب 1978-79 آغاز شد، بیش از سه چهارم زمین موجود، متعلق به حرم بود.

 

آب و هوای مشهد

مشهد دارای آب و هوای نیمه خشک است. زمستان سرد است، چشمه ها و ستون ها خفیف هستند و تابستان ها گرم هستند. دماهای پایین روزانه در ماه دسامبر و ژانویه حدود 25 تا 30 درجه فارنهایت (تقریبا -2 درجه سانتیگراد) در طی این ماهها به 45-50 درجه فارنهایت رسیدن (تقریبا 9 درجه سانتیگراد) را نشان می دهند. در فصل بهار، درجه حرارت می تواند از حداقل 35 تا 55 درجه فارنهایت (تقریبا 2 تا 13 درجه سانتیگراد) تا حدود 60 تا 80 درجه فارنهایت (تقریبا 16 تا 27 درجه سانتی گراد) باشد. جولای معمولا داغ ترین ماه، با پایین ترین حد حدود 65 درجه فارنهایت (تقریبا 18 درجه سانتیگراد) و اوج حدود 95 درجه فارنهایت (تقریبا 35 درجه سانتیگراد) است. رطوبت نسبی در ماه های تابستان حدود 30 درصد است، اما در ماه های زمستان می تواند تا 75 درصد افزایش یابد. بارش سالانه مشهد حدود 10 اینچ (حدود 250 میلی متر) باران، برف و برف، تقریبا متوسط ​​برای شهرهای ایران است.

مردم

مشهد یک شهر چند ملیتی است که شامل ساکنان آن، ایرانیان، بلوچها، داریس، هزارهجیتس، ترکمنها، ازبک ها، تاجیک ها، کردها و لور ها است. گروه های قومی غالب عبارتند از ایرانیان، ترکمن ها و کردها هستند. در طول اشغال شوروی افغانستان در سال های 1979-1989 و پس از حمله آمریكا به آن كشور در سال 2001، صدها هزار افغان به ایران، به ویژه خراسان و مشهد، فرار كردند تا از مناطق جنگی فرار كنند.

توسعه و تجارت

صنایع اصلی مشهد عبارتند از: گاز طبیعی و صنایع سبک صنعتی مانند پردازش مواد غذایی و تولید پارچه، فرش، دریچه، لوله، اتصالات، بخاری آب، کولرهای هوایی و سرامیک.

بازرگانی در مشهد بر محصولات کشاورزی و محصولات کشاورزی مانند میوه ها، آجیل و پشم تمرکز دارد. تجارت ایران با افغانستان، هند، پاکستان، چین و کشورهای آسیای میانه به طور فزاینده ای اهمیت می یابد و برخی از این تجارت ها از طریق مشهد، یکی از چند شهر بزرگ ایران که در نزدیکی مرز شرقی قرار دارند، هدایت می شوند. مشهد صادرات برق، گاز، مواد معدنی، دام، فیبر پنبه، زعفران، دانه، چغندرقند، سیمان و مواد ساختمانی را صادر می کند.
مشهد

سیمای پیشین محله های قدیمی مشهد


خدمات

گردشگری مبتنی بر زیارتگاه به حرم علی الریاض بخش مهمی از اقتصاد مشهد است. در سالهای دهه 1970 بازسازی مراسم حرم به جذب بازدیدکنندگان بیشتر کمک کرد. این شهر در حال حاضر بیش از 10 میلیون گردشگر را در سال دریافت می کند. اقامت در محدوده ی خوابگاه های اسپارتیان تا هتل های لوکس است.

حمل و نقل

طرح های توسعه زیربنایی به طور قابل توجهی گسترش سیستم های جاده ای و راه آهن در مشهد را گسترش داد. جاده حلقه ای که در اطراف شهر قرار دارد، جاده های مدرن، تقاطع ها و شانه های مدرن - یکی از این پروژه ها بود. این شهر توسط راه آهن با تهران و دیگر شهرهای ایران مانند بافق و سرخس متصل شده است و ارتباطات راه آهن با هرات در افغانستان در اوایل قرن بیست و یکم ادامه دارد. مشهد همچنین ساخت یک سیستم مترو را آغاز کرد که اولین خط آن در سال 2011 افتتاح شد. فرودگاه شهرستان یکی از بزرگترین کشور های کشور است و پروازهای داخلی آن به بسیاری از شهرهای ایران و مسیرهای بین المللی به اروپا، آسیا و خاورمیانه است.

 

اداره و جامعه

شهر مشهد محل صندلی مشهد است که بخشی از استان خراسان رضوی است. این استان توسط یک والی ولایت (ostāndār) اداره می شود؛ شاهستان توسط فرماندار منطقه ای (مزرعه) اداره می شود؛ و شهرداری توسط شهردار (شهدار) و شورای شهر اداره می شود. این شهر دارای 13 ولسوالی است. مقامات آن اختیار محدودیت های بودجه ای دارند، زیرا قدرت در ایران در دولت مرکزی متمرکز است. پیش از انقلاب 1978-79 استاندار استان به عنوان سرپرست مجموعه بزرگ حرم مشغول به کار بود، اما دولت جدید پس از انقلاب و پس از آن تاسیس یک جمهوری اسلامی، حکومت والیت را از اداره حرم جدا کرد، دست یک روحانی ارشد

مشهد سایت موسسه برجسته تحصیلات عالی دانشگاه فردوسی مشهد (FUM، تاسیس در سال 1949) است که دارای دانشکده های علوم انسانی، ریاضیات، علوم طبیعی، الهیات، آموزش و پزشکی و دامپزشکی است. دانشکده پزشکی در سال 1989 از FUM جدا شد و به عنوان یک موسسه مستقل تحت نام دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاسیس شد. حدود پنج یا شش دانشگاه دیگر و بیش از ده کالج دیگر نیز در این شهر قرار دارند. علاوه بر این، مدرسه های سنتی (سمینارها) هستند که دانش آموزان را از سراسر جهان شیعه جذب می کنند.

 

مشهد

 

زندگی فرهنگی مشهد

صحنه فرهنگی مشهد غنی است. زندگی مذهبی بر روی حرم در محل دفن اللی رضی متمرکز است. زائران شیعه می آیند تا احترام خود را از سراسر ایران و از بسیاری از کشورهای جهان تامین کنند. همچنین در مشهد، مسجد جامع با شکوه است که ساخت آن به قحار شاد زن حاکم تیموری، شیخ روح (حکم 1405-47) است. این شهر پارک ها، باغ وحش ها، موزه ها و کتابخانه ها را حفظ می کند. فقط در خارج از مشهد، مأموریت ابو قاسم فردوسی (صومعه 935-س. 1020-26)، شاعر بی نظیر و نویسندۀ شاهنامه ("کتاب پادشاهان") است.
تاریخ

در مراحل اولیه مشهد روستایی به نام ساناباد (که به نام نوقان نیز خوانده می شود) بوده است. این مدت طولانی تحت تأثیر شهر پیش از اسلام تسوس قرار داشت. هر دو "خاندان عباسعلی هارون الرشید" (حاکم 786-809) و امام هشتم شیعه اسلام، "علی الریاض" (در سال 818 مرداد) در ساناباد دفن شدند. الریاض تنها امام است که در خاک ایران دفن شده و اعتقاد بر این است که با مسمومیت شهید شد و نام شهر را توضیح می دهد که به معنی "محل شهادت" است.

در اواخر قرن بیستم، بیش از یک قرن پس از فروپاشی امام، امروزه، روستای ساناباد را به نام "المشهد الرضاوی" (عربی: "محل شهادت" علی الریاض ") آغاز کرد. ابو عبدالله عبدالمطلب در سال 1330 به شهر رسیده و به نام آن نامگذاری شده است. به نظر می رسد نام مشهور مشهد، مشهد، پس از تخریب مغول در سال 1389، به استفاده معمولی وارد شد.

 

حرم "الى الرضا" و مسجد جمعه، جواهرات معماری شهر، آسیب دیدند، اما از حملات و تهاجم های متعدد از سوی نیروهای ازبک و افغانی جان سالم به در بردند. این حملات تکراری باعث شد تا شهر و استان آن را برای مدت زمان طولانی جدا سازد. تحت رهبری افشاد نادر شاه (که حکم صادر شده 1736-47) است، اما تلاش کرد ولی موفق نشد جمعیت ایران را به اسلام سنی تبدیل کند، مشهد تبدیل به پایتخت امپراتوری شد. خراسان تحت نوه او، شیخ روخ (در سال 1796 درگذشت)، اساسا قلمرو حاکم بر هرات بود که مستقل از سلطنت ایران بود.

سلسله جدید، قاجارها (حکومت 1925-1794)، خراسان و شهرک پایتخت خود را در سال 1803 به مدار منطقۀ ایران منتقل کردند. با این حال، قاجارها تلاش کردند تا منطقه را نگه دارند، با سالهای 1825 تا 1850 کنترل گروه های شورشی محلی را تغییر دهند در سال 1905، انقلاب مشروطه ایران آغاز شد و قدرت حکومت را تحت تأثیر قرار داد. از دست دادن مشروعیت حکومت توسط انستیتوی انگلوس روسی (1907) تشدید شد، که تقریبا ایران را بین روسیه و بریتانیا تقسیم کرد. در سال 1912 نیروهای روسی بمباران مشهد در عملیاتی که با تصرف قدرت توسط یوسف خان انجام شد و در سال 1911 در برابر ارتش طغیان کردند. این بمب گذاری به زیارت عید الریاض آسیب رساند و باعث خشم و خشم فراوان مردم شد. با وجودی که خان در نهایت دستگیر و اعدام شد، سلسله قاجار به وضوح در پایهای گذشته بود. در سال 1919، بریتانیا تلاش کرد تا یک قاچاقچیان را بر ایران تحمیل کند، زمانی که مجلس (پارلمان) از تصویب این طرح ناامید شد.

در این شرایط، کلر رضاخان، فرمانده تیپ قزاق، کودتای خود را انجام داد و خود را وزیر جنگ در سال 1921، نخست وزیر در سال 1923 و شاه ایران در سال 1925 منصوب کرد و نام رضا شاه پهلوی . گذار به حکومت پهلوی باعث تغییرات در حکومت مشهد شد. تحت قاجار، اعضای خانواده سلطنتی به حکومت استان خراسان منصوب شدند و به طور همزمان به عنوان مدیر (مجتمع) مجموعه مجتمع حرم مطهر شدند. این شرکت به شدت به اهمیت تبدیل شده است به این دلیل که املاک و مغازه ها تحت نظارت آن قرار می گیرند و درآمد سالانه آن از لحاظ اقتصادی یکی از شرکت های سودآور در ایران است. شاهان پهلوی از مدل قاجار در انتصاب اعضای سلسله به عنوان فرمانداران و مدیران حرم استفاده نمیکردند، بلکه مأمورین وفادار به این مأموریت بودند. بنابراین تاج، دارایی های حرم را کنترل و تصمیمات کلیدی در مورد زیارت، نماز، سرمایه گذاری زیربنایی، فعالیت های مدرسه و امور برنامه درسی را به عهده داشت.

رضا شاه (که در سالهای 1925 و 1931 حکومت می کرد) سیاست های ضد کلیدی را دنبال می کرد، از قبیل لغو کردن علما (علمای مذهبی)، از بین بردن آنها از پست های خود در وزارتخانه های آموزش و پرورش، استفاده از دارایی های آنها، انحلال روحانیون و ارتش آنها. در سال 1935 عصبانیت بیش از مقاومت مردمی به دستور رضا شاه کرد که مردان لباس های اروپایی را پوشانده اند و زنان بدون ظاهر به طور عمومی ظاهر می شوند، مقامات به نیروهای انتظامی اجازه دادند آتش بس را برای یک جمعیت در مشهد که به خاطر بمب گذاری در این شهر در 1912. نمرات کشته شدند.

محمدرضا شاه پهلوی پسر رضا شاه (که حکومت سالهای 1941 تا 79 بود)، مجتمع حرم مشهد تحت پروژه بزرگ تجدید شهری قرار گرفت که مغازه ها، خانه ها، هتل ها و کارگاه های مجاور مجاور آن را حذف کرد، یک خیابان مدرن که منجر به آن می شود. سپس این زیارتگاه بازسازی و گسترش یافت. پس از انقلاب ایران (1978-79)، رژیم خمینی و جانشینانش تلاش زیادی برای حفظ اعتبار حرم و همچنین تأمین کلی فرهنگ، آموزش، اقتصادی و سیاسی شهر انجام دادند. با این حال، اصلاحات اداری که خرمشهر را به سه استان جداگانه متفرق کرد، در سال 2004 میلادی تا حدودی کاهش می یابد.

 

مشهد دومین شهر پرجمعیت در ایران و پایتخت استان خراسان رضوی است. این در شمال شرق کشور واقع شده است که در کنار ترکمنستان و افغانستان هم مرز است. جمعیت مشهد 2782،976 نفر (سرشماری سال 2011) را شامل می شود که شامل مناطق مشهد تامان و ترقبه است. این یک واسطه بزرگ در امتداد جاده ابریشم قدیمی با مرو به شرق بود.

این شهر بخاطر امام رضا، امام هشتم شیعیان نامگذاری شده است. امام در شهر توس در خراسان به خاک سپرده شد که بعدا نام مشهد را به دست آورد، به این معنی که محل شهادت است. هر سال میلیون ها زائر از امام رضا (ع) بازدید می کنند. هارون الرشید، خلیفه عباسی نیز در حرم امام رضا دفن شده است.

مشهد توسط گروه های قومی مختلف در طول تاریخ خود اداره شده است. قبایل عرب، ترک، مغولستان و افریقا تا حد زیادی تحت تأثیر زبان، قومیت و فرهنگ شهر قرار دارند. شهر در دوره مغول از رفاه نسبی برخوردار بود.

مشهد نیز به عنوان شهر فردوسی، به معنای سخن گفتن است، پس از شاعر ایرانی که شاهنامه را تشکیل می داد. این شهر زادگاه برخی از شخصیت های مهم ادبی ایران و هنرمندان مانند شاعر مهدی آخوان فروش و محمد رضا شجریان، خواننده و آهنگساز سنتی ایرانی است. فردوسی و فروش اخوان هر دو در توس، یک شهر باستانی که به عنوان منبع اصلی شهر فعلی مشهد محسوب می شوند، به خاک سپرده می شوند.

در تاریخ 30 اکتبر 2009 (سالگرد شهادت امام رضا)، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور وقت ایران، مشهد را "پایتخت معنوی ایران" اعلام کرد.


 

mashhad

 

ریشه شناسی و تاریخ اولیه مشهد

نام مشهد از عربی به معنای حرم یا محل شهادت است. همچنین به عنوان مکان ایفا می کند که علی اریرداه (امام رضا)، امام هشتم از مسلمانان شیعه، درگذشت (با توجه به شیعیان، شهید شد). حرم رضا در آن قرار داشت
هارون الرشید یک هیئت فرستاده شده توسط پارلمان در دادگاه خود دریافت کرد.

شهر پارتهان باستانی پایتچرانن که در کتیبه بهشتیان (520 سال قبل از میلاد) امپراتور هخامنشی داریوش I ذکر شده است ممکن است در مشهد امروز قرار داشته باشد.

در ابتدای قرن نهم (هجری قمری ) مشهد روستایی کوچک به نام سناباد بود که در فاصله 24 کیلومتری توس قرار داشت. کاخ تابستانی حمید بن قتابا، فرماندار خراسان بود. در سال 808 هنگامی که هارون الرشید، خلیفه عباسی، از کنار آنجا عبور می کرد تا قیام رفیع بن اللایت را در ساکسونا سرکوب کند، بیمار شد و درگذشت. او در کاخ حمید ابن ققبة به خاک سپرده شد. با توجه به این رویداد تاریخی، دارالاماره به نام مأموریت هارونیه شناخته شد. چند سال بعد در سال 818 علی ابن موسی الرضا توسط معمون شهید شد و در کنار قبر هارون دفن شد. گرچه مشهد به عنوان دارنده میراث فرهنگی توس (ازجمله چهره های آن از جمله نزم الملک، غزالی، احمد غزالی، فردوسی، اسدی طوسی و شیخ طوسی) در نظر گرفته می شود. جغرافیای پیشین عرب به درستی مشهد و توس را به عنوان دو شهرهای جداگانه که اکنون حدود 19 کیلومتر (12 مایل) از یکدیگر فاصله دارند معرفی کرده است.


mashhad

 

تهاجم مغول: ایلخانات
اگر چه برخی معتقدند که پس از این رویداد، شهر مشهد الریده (محل شهادت الریده) نامیده می شود، به نظر می رسد مشهد، به عنوان نام محل، ابتدا در المقدسی، یعنی در سومین، ظاهر می شود از قرن 10th. در مورد وسط قرن 14th، مسافر ابن باتوتا از عبارت "شهر مشهد الریدا" استفاده می کند. به نظر می رسد که تا پایان قرون وسطی، نام نوقان، که هنوز در سکه های نیمه اول قرن 14 میلادی تحت سلطه ایلخانی ها یافت می شود، به تدریج توسط المشهد یا مشهد از بین رفته است.

 

شیعیان برای دیدن زیارت قبر خود به آنجا رفتند. در اواخر قرن نهم، گنبد بر روی گور ساخته شد و بسیاری از ساختمان ها و بازارها در اطراف آن ظاهر شدند. در طی بیش از یک هزاره، چندین بار ویران شده و بازسازی شده است. اما در سال 1161، ترک ها خوزستان موفق به گرفتن جایزه شدند، اما آنها را در محاصره مقدس از سرزمین مقدس نجات دادند. این شهر بزرگ تا زمان حمله به مغول ها در سال 1220 محسوب نمی شد، که موجب نابودی بسیاری از شهرهای بزرگ در خراسان شد ، به علت گورستان علی الرضا و هارون الرشید (که دزدیده شده بود)، مشهد را در دستان فرماندهان مغولستان قرار داد. بنابراین بازماندگان قتل عام ها به مشهد مهاجرت کردند. تنها غذای شناخته شده در مشهد، "شوله"، به دوران طغیان مغولستان مربوط می شود، زمانی که تصور می شود با هر نوع غذائی پخته شود (مواد اصلی گوشت، دانه ها و ادویه های فراوان) و یک کلمه مغولی باشد. هنگامی که مسافر ابن باتوتا در سال 1333 از این شهر بازدید کرد، وی گزارش داد که این شهر بزرگی با درختان فراوان، جریانها و کارخانجات است. گنبد بسیار زیبا از ساخت و ساز زیبا، مانور نابالغ را متوقف می کند، دیوارها با کاشی های رنگی تزئین شده اند.


مشهد

امپراتوری تیموری


به نظر می رسد اهمیت سناباد مشهد به طور مستمر با شهرت رو به رشد محاصره و کاهش توس افزایش یافته است که در سال 1389 از میران شاه، پسر تیمور، ضربه مرگ خود را به دست آورد. هنگامی که نجیب مغول که در آن محل حکومت میکرد، طغیان کرد و سعی کرد خود را مستقل کند، میران شاه توسط پدرش علیه او فرستاده شد. توس پس از محاصره چند ماه تحت فشار قرار گرفت، گم شد و پشته خرابه ها را ترک کرد؛ 10،000 ساکن قتل عام شدند. کسانی که از هولوکاست فرار کردند، در پناهگاه "پناهگاه علی" سکونت داشتند. از این پس توس از هم پاشید و مشهد جای خود را به عنوان پایتخت این منطقه گرفت.

بعدا، در زمان سلطنت تیموریار شاهرخ میرزا، مشهد یکی از شهرهای اصلی قلمرو شد. در سال 1418 همسر گههرشاد از ساخت مسجد برجسته در نزدیکی حرم که مسجد گوهرساد مشهور است، تأمین مالی کرد. مسجد تا این تاریخ نسبتا دست نخورده باقی مانده است، اندازه بزرگ آن نشان دهنده وضعیت شهر در قرن 15 است.


 

 

سلسله صفوی
شاه اسماعیل من، بنیانگذار سلسله صفوی، پس از مرگ حسین بیگرا و فروپاشی سلسله تیموریان، مشهد را فتح کرد. او بعد از سلطنت شاه عباس اول توسط بعضی ازبکها دستگیر شد. در قرن شانزدهم، شهر به شدت تحت تأثیر حملات مکرر اوزبگها قرار گرفت. در سال 1507، توسط نیروهای شیعانی یا شبانی خان دستگیر شد. پس از دو دهه، شاه تامسپ من در سال 1528 دوباره از شهر به دشمن بازگردانده شد. اما در سال 1544، اوزبگ ها دوباره وارد شهر شدند و غارت و قتل در آنجا را به دست گرفتند. سال 1589 یک فاجعه بار برای مشهد بود. عبدالمعین شیبانی بعد از یک محاصره چهار ماهه، شهر را مجبور به تسلیم کرد. شاه عباس اول که در سال 1585 تا رسیدن رسمی تخت جمشید در قزوین در سال 1585 در مشهد زندگی می کرد، قادر به بازگرداندن مشهد از اوزبژ تا سال 1598 نبود.

مشهد پس از یک مدت طولانی و سخت مبارزه، شکست دادن ازبک ها در یک نبرد بزرگ در نزدیکی هرات و همچنین مدیریت آنها برای فرار از رودخانه اکسوس. شاه عباس من می خواستم ایرانی ها را برای زیارت به مشهد برسانم. گفته می شود که او از اصفهان به مشهد رفته است. در طول دوره صفویه، مشهد به رسمیت شناختن بیشتر مذهبی، تبدیل به مهمترین شهر خراسان خراسان شد، چرا که چندین مدرسه و دیگر سازه ها علاوه بر حرم امام رضا (ع) ساخته شد.

مشهد، علاوه بر اهمیت مذهبی، نقش سیاسی مهمی نیز ایفا کرده است. سلسله صفوی در یک کتاب (شیعه سرخ در برابر شیعه شیطان سیاه بر جنبه های درک شده دین شیعه در طول تاریخ) مورد انتقاد قرار گرفته است که در آن دوره، گرچه سلسله ایده ای از سیاه را نداشت شیعیان، اما این ایده پس از شکست شاه اسماعیل علیه سلطان یووز سلیم، رهبر عثمانی، شکل گرفت. شیعه شیعه سیاه محصول دوره صفویه صفوی است. در طهماسپ دوم، در سال 1722، عبدالعزیزان افغان به خراسان حمله کردند و مشهد را گرفتند. پس از سه سال، ایرانیان آنها را به مدت دو ماه آنها را محاصره کردند و در سال 1726 شهر را مجددا ادغام کردند.

 

سلسله افشاری
بزرگترین افتخار او تحت شاهد نادر شاه، حاکم ایران از 1736 تا 1747 بود و همچنین یک خیرخواه بزرگ حرم امام رضا (علیه السلام) بود که شهر را پایتختش ساخت. تقریبا تمام بخش شرقی پادشاهی نادیر شاه در این دوره ناکامی قدرتمند ایران تحت حاکمیت احمد شاه درونی، قوماندان افریقا، به تصویب رسید. احمد پیروان ایرانیان را گرفت و پس از محاصره هشت ماهه در سال 1753، مشهد را گرفت. احمد شاه و تیمور شاه، جانشین وی، شاهرخ را به عنوان مجروح خراسان در اختیار داشتند و خراسان را نوعی دولت بافر بین آنها و ایران تشکیل دادند. با این حال، حاکمان واقعی هر دو این حاکمان افغانستان سکه ها را در مشهد شلیک کردند. در غیر این صورت، حکومت شاهرخ، که با وقفه های مکرر کوتاه مدت تقریبا نیم قرن طول کشید، هیچ رویدادی از یادداشت خاصی را گذراند. تنها پس از مرگ تیمور شاه (1792)، آقا محمدخان قاجار، بنیانگذار سلسله قاجار، موفق به گرفتن حوزه شاهرخ شد و او را در سال 1795 به قتل رساند، بنابراین پایان دادن به جدایی خراسان از سایر نقاط ایران .

 

 

سلسله قاجار
بعضی معتقدند که مشهور توسط شاهرخ افشار اداره می شد و در دوران سلطنت زدایی پایتخت سلطنت افشاری باقی ماند تا زمانی که آقا محمدخان قاجار در سال 1796، منطقه بزرگتر خراسان را فتح کرد.

سلسله پهلوی

توسعه مدرن شهر تحت رژیم رضا شاه (1941-1941) تسریع شد. بیمارستان شهری رضا (بیمارستان امام رضا (ع)) در سال 1934، کارخانه قند ابوغه در سال 1935 و دانشکده پزشکی مشهد در سال 1939 تأسیس شد. اولین نیروگاه در سال 1936 نصب شد و در سال 1939 اولین خدمات حمل و نقل شهری با دو اتوبوس آغاز شد. در همان سال، اولین سرشماری جمعیت با نتیجه 76471 نفر صورت گرفت.


1912 بمباران حرم امام رضا

در سال 1911 یوسف خان هرات در مشهد به عنوان محمدعلی شاه مستقل اعلام گردید و گروهی از واحدهای بزرگ را که با انقلاب مخالف بودند جمع کرد و برای مدت زمان همدردی می کرد. این بهانه برای مداخله دادن به روسیه بود و در 29 مارس 1912، شهر را بمباران کرد؛ این بمب گذاری چندین نفر و زائران را کشت؛ اقدام علیه یک معبد مسلمان موجب شوک بزرگی برای همه کشورهای اسلامی شد. در 29 مارس سال 1912، محاصره امام رضا توسط آتشباری توپخانه روسیه بمباران شد و سبب خسارت شدید، از جمله به گنبد طلایی شد که موجب ناراحتی گسترده و ماندگار در جهان مسلمان شیعه و هند شد. این بمب گذاری توسط شاهزاده دابیزا (یک گرجی که کنسول روسیه در مشهد بود) و ژنرال رادکو (بلغاری که فرمانده قزاق ها در شهر بود) هماهنگ شد. یوسف خان توسط ایرانیان دستگیر و اعدام شد.


1935 قیام مسجد گوهرشاد مشهد

در سال 1935، یک واکنش علیه سیاست های مدرنیستی و ضد مذهبی رضا شاه در حرم مشهد اتفاق افتاد. در پاسخ به روحانی که نوآوری های زرتشتی، فساد و مالیات مصرف کنندگان سنگین را محکوم کرد، بسیاری از بازارها و روستاییان به این حرم پناه بردند، شعارهایی مانند «شاه یزید جدید» را شعله ور کرد. برای چهار روز پلیس و ارتش محلی از نقض حرم برخوردار شدند و هنگامی که نیروهای نظامی از آذربایجان وارد و به حرم رفتند، پایان یافت، کشته شدن ده ها تن و آسیب صدها نفر و نشان دادن شکست نهایی بین روحانیت شیعه و شاه جالب توجه است که، طبق برخی از مورخان مشهدی، قیام مسجد گوهردشت که در سال 1935 صورت گرفت، قیام علیه حکم رضا شاه است که در 8 ژانویه 1936 ممنوعیت هر گونه حجاب (روسری و چادر) را داد.


اصلاحات شهری در مشهد 1941-1979

مشهد شاهد رشد جمعیت پس از حمله انگلیس و شوروی به ایران در سال 1941 به علت ناامنی نسبی در مناطق روستایی، خشکسالی 1948 و تاسیس دانشگاه مشهد در سال 1949 بوده است. در همان زمان، وسایل نقلیه عمومی به 77 اتوبوس و 200 تاکسی افزایش یافت . اتصال راه آهن مشهد با پایتخت تهران در سال 1957 تأسیس شد. سرشماری سال 1956 جمعیت 241،989 نفر را نشان داد. افزایش جمعیت در سالهای بعد به دلیل افزایش درآمدهای نفتی ایران، کاهش مدل اجتماعی فئودالی، اصلاحات ارضی سال 1963، تأسیس فرودگاه مشهد، ایجاد کارخانه های جدید و توسعه سلامت ادامه یافت.

در سال 1966، جمعیت مشهد به 409616 نفر و در سال 1976 667،770 نفر رسید. گسترش این شهر از 16 تا 33 کیلومتر مربع (170،000،000 تا 360،000،000 فوت مربع) گسترش یافت.


در سال 1965 یکی از پروژه های مهم نوسازی شهری برای اطراف حرم امام رضا توسط معمار برجسته ایرانی و طراح شهری داریوش بربر پیشنهاد شد تا جایگزین شرایط فقیرنشین که احزاب تاریخی را احاطه کرده بودند شود. این پروژه به طور رسمی در سال 1968 تأیید شد. در سال 1977، مناطق اطراف آن تخریب شدند تا راه را برای اجرای این پروژه هموار کنند. برای جابجایی کسب و کارهای تخریب شده، یک بازار جدید در میدان آب (فلکه آب) توسط داریوش بربر طراحی و ساخته شد. پس از انقلاب پروژه تجدید شهری در مشهد رها شد.

 

1994 بمب گذاری در حرم امام رضا

در 20 ژوئن 1994 یک بمب در یک سالن نمازخانه حرم امام رضا منفجر شد. بمبی که در روز 20 ژوئن در مشهد منفجر شد، در حدود 25 نفر از مردم را در روز عاشورا به شهادت رساند. تروریست رمزی یوسف، یک وهابی که یکی از عاملان اصلی بمب گذاری مرکز تجارت جهانی در سال 1993 بود، در پشت این طرح قرار داشت. رسانه های ایران، مهدی ناحوی، یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران را عامل بمبگذاری معرفی کردند.

 

جغرافیا

مشهد در عرض 36.20 درجه شمالی و 59.35 درجه شرق در دره رودخانه کشف رود در نزدیکی ترکمنستان واقع شده است، بین دو محدوده کوهی بینالود و کوه هزار مسجد. شهر مشهد در نزدیکی کوه ها، از زمستان های سرد، چشمه های دلپذیر، تابستان های خفیف و محیط زیبا برخوردار است.


این شهر مرکز اداری شهرستان مشهد و همچنین بخش کوچکی از بزرگی مشهد است. خود شهر، به استثنای بخشی از اطراف باخشان و شهرستن، به 13 واحد کوچک اداری تقسیم می شود که جمعیت آن بیش از 3 میلیون نفر است.


آب و هوا
مشهد دارای آب و هوای خشک با تابستان های گرم و زمستان های سرد است. شهر تنها حدود 250 میلی متر (9.8 اینچ) بارش در سال را می بیند، که بعضی اوقات بعضی اوقات به شکل برف می افتد. مشهد همچنین دارای دوره های مرطوب تر و خشک تر با بیشترین بارش سالانه بین ماه های دسامبر و مه است. تابستانهای مشهد به طور معمول داغ و خشک هستند، و درجه حرارت بالا گاهی اوقات بیش از 35 درجه سانتیگراد (95 درجه فارنهایت) است. زمستان ها به طور معمول سرد به دماهای سرد و تا حدودی سرد هستند، با حداقل نیمه شب به طور معمول در زیر انجماد کاهش می یابد. به طور متوسط ​​بیش از 2900 ساعت نور آفتاب در سال است.

 

داده های مربوط به آب و هوا برای مشهد (1951-2010)

ماه

ژانویه

فبریه

مارس

آپریل

می

جون

جولای

آگوست

سپتامبر

اکتبر

نوامبر

دسامبر

سال

بالاترین رکورد

 °C (°F)

24.0
(75.2)

26.0
(78.8)

32.0
(89.6)

35.4
(95.7)

39.2
(102.6)

41.6
(106.9)

43.8
(110.8)

42.4
(108.3)

42.0
(107.6)

35.8
(96.4)

29.4
(84.9)

28.2
(82.8)

43.8
(110.8)

متوسط بالا

°C (°F)

7.1
(44.8)

9.3
(48.7)

14.2
(57.6)

20.9
(69.6)

26.8
(80.2)

32.3
(90.1)

34.4
(93.9)

33.1
(91.6)

28.9
(84)

22.5
(72.5)

15.5
(59.9)

9.8
(49.6)

21.2
(70.2)

میانگین روزانه

°C (°F)

1.7
(35.1)

3.7
(38.7)

8.5
(47.3)

14.7
(58.5)

19.6
(67.3)

24.4
(75.9)

26.6
(79.9)

24.8
(76.6)

20.3
(68.5)

14.5
(58.1)

8.7
(47.7)

4.0
(39.2)

14.3
(57.7)

میانگین کمینه

°C (°F)

−3.8
(25.2)

−1.8
(28.8)

2.9
(37.2)

8.4
(47.1)

12.4
(54.3)

16.4
(61.5)

18.7
(65.7)

16.5
(61.7)

11.7
(53.1)

6.4
(43.5)

1.9
(35.4)

−1.7
(28.9)

7.3
(45.1)

کمترین رکورد

°C (°F)

−27.0
(−16.6)

−28.0
(−18.4)

−13.0
(8.6)

−7.0
(19.4)

−1.0
(30.2)

4.0
(39.2)

10.0
(50)

5.0
(41)

−1.0
(30.2)

−8.0
(17.6)

−16.0
(3.2)

−25.0
(−13)

−28.0
(−18.4)

میانگین بارش میلی متر (اینچ)

32.6
(1.283)

34.5
(1.358)

55.5
(2.185)

45.4
(1.787)

27.2
(1.071)

4.0
(0.157)

1.1
(0.043)

0.7
(0.028)

2.1
(0.083)

8.0
(0.315)

16.1
(0.634)

24.3
(0.957)

251.5
(9.902)

میانگین بارش روزانه (≥ 1.0 میلی متر)

5.6

5.8

8.2

6.8

4.5

1.1

0.3

0.2

0.5

1.5

2.9

4.2

41.6

میانگین روزهای برفی

5.6

5.8

4.0

0.4

0.0

0.0

0.0

0.0

0.0

0.1

1.2

3.8

20.9

رطوبت نسبی متوسط ​​(٪)

75

73

69

62

50

37

34

33

37

49

63

73

54

میانگین ساعات آفتابی ماهانه

148.3

147.5

163.3

200.4

280.4

343.2

366.9

359.7

305.2

249.5

188.3

151.6

2,904.3

منبع: سازمان هواشناسی ایران

 

 

جمعیت شناسی مشهد

بیش از 20 میلیون زائر وجود دارد که هر سال از مشهد دیدن می کنند.


گروههای قومی مشهد


اکثریت قریب به اتفاق مردم مشهد، قومی ایرانی هستند که اکثریت جمعیت این شهر را تشکیل می دهند. سایر گروه های قومی شامل کردها و ترکمن ها هستند که اخیرا به شهر از استان خراسان شمالی مهاجرت کرده اند. همچنین یک جامعه قابل توجه از سخنان غیر عربی زبان عربی وجود دارد که فرهنگ، غذاهای و شیوه های مذهبی مجزا را حفظ کرده اند.

مردم مشهد که به شرق آسیا نگاه می کنند، از ترکستان هزاره یا اشیاء اویغور هستند یا در واقع ترکیبی از همه گروه های قومی دیگر به عنوان مخلوط نژادی در این منطقه به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است. در میان غیر ایرانیان، بسیاری از مهاجران از افغانستان، عراق و پاکستان در مشهد هستند.

جمعیت افغانی مشهد

مشهد به دلیل همسایه با روابط فرهنگی، تاریخچه ای طولانی از حرکات جمعیت بین خراسان و افغانستان بوده است.

 همانند مناطق دیگر در استان خراسان که در سال های اخیر به دلیل هجوم پناهجویان افغانی از افغانستان به وجود آمده است، یک انفجار افغان به وجود آمده است، انفجار جمعیتی مشهد با افزودن 296000 پناهنده افغان به مشهد، پس از انقلاب کمونیستی در بسیاری از موارد دیگر آنها دیگر پناهنده نیستند بلکه باید به عنوان مردم محلی نام برد (وزارت کشور ایران بر این باور است که تعداد کل افغان ها در ایران اکنون حدود 3 میلیون نفر است.

با توجه به اینکه 296000 پناهنده افغان به مشهد (از 2.5 میلیون در کل ایران) پس از انقلاب کمونیستی سال 1978، تعداد افغان ها در مشهد نمیتواند کمتر از 296000 نفر باشد - بنابراین باید میزان بیش از 10.8٪ را در نظر بگیریم). پناهندگان افغان تا 90 درصد از ولایات هرات، ولایت فراه و نیمروج تشکیل می دهند، در فارس زبان فارسی صحبت می کنند و با فرهنگ در مشهد آشنا هستند. حتی قبل از مرزهای سیاسی میان ایران و افغانستان، ساکنان فارسی زبان از استان های هرات و فراه در افغانستان دارای خویشاوندی، و همچنین روابط قومی، مذهبی یا اقتصادی با استان خراسان ایران (به ویژه مشهد، جایی که مردم یک گویش مشابه با گویش هرات صحبت کنید). طبق گزارش اداره کل مهاجرین و مهاجرین خراسان رضوی، 142،000 شهروند ثبت شده افغان در خراسان زندگی می کنند که 95 درصد آنها در مشهد شناسایی شده است. مهاجران افغان چندین محله در اطراف شهر دارند، مخصوصا در سه ماهه ی اخیر به شمال شرق مشهد. این سهم جدید افغانستان موجب روابط سنتی مشهد با منطقه هرات و آسیای مرکزی می شود. گلستان یک منطقه از مهاجران افغان است.

دین و مذهب مشهد

دین و مذهب اکثریت قریب به اتفاق شهر مشهد مسلمان و شیعه می باشد. امروزه حرم مقدس امام رضا و موزه آن یکی از بزرگترین خزانه های فرهنگی و هنری ایران را شامل می شود، به ویژه کتاب های دست نویس و نقاشی. چندین حوزه علمیه با حرم امام هشتم همراه است.

دومین شهر بزرگ مقدس جهان، مشهد، هر ساله بیش از 20 میلیون گردشگر و زائر را جذب می کند که بسیاری از آنها به حرم امام رضا (هشتمین امام شیعیان) احترام می گذارند. از زمان قرون وسطی برای مسافران یک مغناطیس بوده است. بنابراین، حتی کسانی که به زیارت مکه می رسند، عنوان حاجی را دریافت می کنند، کسانی که زیارت را به مشهد و به ویژه به زیارت امام رضا می رسانند، نامیده می شوند، که اصطلاحا از ساکنین آن نیز استفاده می شود. به عنوان یک مشکل مهم، مدت زمانی که مسافران جدید در مشهد ساکن هستند، امروزه به میزان 2 روز کاهش یافته و ترجیح می دهند سفر خود را بلافاصله پس از انجام زیارت و خرید در بازار انجام دهند. در حدود 40-5000 واحدهای مسکونی غیر مجاز در مشهد وجود دارد که به عنوان یک آمار منحصر به فرد در سراسر دنیا باعث ایجاد مشکلات فراوانی در شهر شده است.

اگرچه عمدتا توسط مسلمانان ساکن شده بود، در گذشته بعضی از اقلیت های مذهبی در مشهد وجود داشت که عمدتا یهودیان بودند که پس از وقوع حادثه اللهداد در یهودیان مشهد در سال 1839 به اسلام به سال 1839 تبدیل شدند. آنها به عنوان جاد الملل شناخته شدند ("تازه واردان در اسلام"). در خارج، آنها با شیوه زندگی اسلامی سازگاری داشتند، اما اغلب به طور مخفیانه ایمان و سنت خود را حفظ کردند.

 

گروههای قومی مشهد

فارس  88%
خاوری 6.5%

ترک خراسانی 3٪
کرد خراسانی (کرمانج) 1.5٪
اعراب 0.5٪
دیگر نژادها 0.5٪

 

 اقتصاد مشهد


مشهد دومین مرکز بزرگ تولید خودرو در ایران است. اقتصاد شهر به طور عمده بر روی میوه های خشک، آجیل شور، زعفران، شیرینی های ایرانی مانند گاز و سحان، سنگ های قیمتی مانند آگات، فیروزه ای، طلا و جواهر نقره ای ساخته شده با پیچ و تاب ساخته شده با روباه و زمرد، هجده جواهرات طلا و جواهر، عطر، سوغات مذهبی، ترانشه کت، روسری، ترمه، فرش و قالی.
فیروزه یکی از محصولات مشهد است.

بر اساس نوشته ها و اسناد، قدیمی ترین فرش موجود به شهر متعلق به سلطنت شاه عباس (عباس اول از ایران) است. همچنین نوع فرش هایی است که به ترشحات مشهد طبقه بندی می شود که به نام آن نشان می دهد با گره ترکیه توسط صنعتگران ساخته شده است که از قرن نوزدهم از تبریز به مشهد مهاجرت کردند. در میان صنایع عمده در شهر، صنایع تغذیه، پوشاک، چرم، پارچه، مواد شیمیایی، صنایع معدنی فولاد و غیر فلزی، کارخانه های تولید مصالح ساختمانی، صنعت صنایع دستی و صنایع فلزی وجود دارد.

مشهد، با بیش از 55٪ هتل ها در ایران، مرکز گردشگری در ایران است. در جغرافیای گردشگری، اماکن مذهبی که به عنوان قوی ترین مرکز جذب گردشگران در سراسر جهان شناخته می شود، هر ساله 20 تا 30 میلیون زائر از ایران و بیش از 2 میلیون زائر و گردشگر از سراسر جهان به علت برخی مشکلات به مشهد می آیند.  مشهد یکی از تولید کنندگان اصلی محصولات چرمی در منطقه است.

با این حال، بیکاری، فقر، اعتیاد به مواد مخدر، سرقت و استثمار جنسی مهمترین مسائل اجتماعی شهر است. در تور مشهد در انتخاب هتل چندین نکته مهم وجود دارد: 1- هتل در نزدیکی حرم امام رضا (ع) هتل 2-3 ستاره به بالا و یا یک هتل بسیار خوب 3 - هتل هتل خوب برای مردم است.

نرخ طلاق در مشهد در سال 2014 35 درصد افزایش داشته است. خراسان و مشهد در سال 2013 رتبه دوم را در خشونت در سراسر کشور بر عهده داشتند.


آستان قدس رضوی
در همان زمان، شهر شخصیت خود را به عنوان یک هدف از زیارت حفظ کرده است، که بر پایه قدرت اقتدار اقتصادی و سیاسی آستان قدس رضوی است، اداره وقف حرم، احتمالا مهم ترین در جهان اسلام است مورد نیاز و بزرگترین فعالین بنیاد در ایران آستان قدس رضوی نقش مهمی در اقتصاد شهر مشهد است. طبق گفته رئیس بخش ارتباطات بین المللی بنیاد، زمین از سالن اشغال شده تا سال 1979 چهار برابر شده است. حرم امام رضا (ع) از شهر واتیکان است. این بنیاد بیشترین املاک و مستغلات در مشهد را دارد و از فضای مغازه برای بازارها و هتلداران اجاره می کند. منابع اصلی این نهاد، کمک مالی هستند، تخمین زده می شود که درآمد سالانه 210 میلیارد دلار باشد.  ابراهیم رئیسی نگهبان فعلی آستان قدس رضوی است.

 

پدیده شاندیز مشهد
پدیده شاندیز، شرکت توسعه گردشگری بین المللی، یک شرکت سهامی مشترک خصوصی در ایران، با فروش سهام، با وجود داشتن سهامی در زمینه رستوران، گردشگری و ساخت و ساز، با یک باشگاه فوتبال پدیده FC؛ قبلا به نام باشگاه لیگ آزادگان مشهد سرچشمه در ژانویه سال 2015، این شرکت به "کلاهبرداری" به ارزش 34.3 میلیارد دلار متهم شد که یک هشتم بودجه ایران است.

موسسات اعتباری مشهد
چند موسسه اعتباری در مشهد، از جمله (مؤسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج)، (مؤسسه اعتباری ثامن الائمه) و (موسسه اعتباری ملل " عسکریه سابق") تاسیس شده است. سپرده گذاران موسسه اول با دریافت پول نقد از موسسه مواجه شده اند.

 

سایر امکانات مشهد

مرکز نمایشگاه بین المللی شهر مشهد دومین مرکز فعال نمایشگاه پس از تهران است که به علت نزدیکی به کشورهای آسیای میانه، میزبان هزاران نمایشگاه بین المللی در هر سال است.

شرکت هایی مانند نوآوران هوشمند مشهد پیشگام در تکنولوژی برق و کامپیوتر هستند.

 

زبان و گویش مشهد

زبان که عمدتا در مشهد سخن می گوید، فارسی با لهجه مختلف مشهدی است، که گاه گاهی اوقات خود را بعنوان یک گویش ثابت می کند. گویش مشهدی تا حدودی متفاوت از صدای فارسی در بعضی تنها و تنش های آن است. به عنوان مثال، گویش مشهدی واژگان را با فارسی تبادل نظر می کند. به همین ترتیب، گویش هرات در غرب افغانستان بسیار شبیه به گویش فارس در مشهد است و به گویش های فارسی استان خراسان، به ویژه مشهد مشهور است. هزارگی یکی دیگر از گویش های هزاره است که به عنوان یک جامعه دیاسپورا در مشهد زندگی می کنند. امروزه جوانان مشهد گویش مشهدی به ندرت سخن می گویند، اکثر آنها لهجه مشهدی را به عنوان یک لهجه متحجرانه تصور می کنند. فکر می کنم این موضوع مربوط به عملکرد غیر مثبت دستگاه های فرهنگی شهر مشهد خصوصا شبکه تلویزیونی استانی خراسان می باشد.

 

سمینارهای مذهبی در مشهد
مشهد مشهورترین مرکز هم از حیث سکولار و مذهبی، مرکز هنر و همچنین تقدس و زیارت بوده است. مشهد یک مرکز آموزشی بود که شمار قابل توجهی از مدارس اسلامی (مدرسه ها، اکثریت آنها، از دوره بعد افاوید) بود. حوزه علمیه مشهد یکی از بزرگترین سمینارهای دبیرستان سنتی اسلامی در مشهد، که پس از انقلاب رهبر عبدالعظیم طباطبایی (رئیس هیئت رئیسه آستان قدس رضوی از سال 1357) بود و در آن سیاستمداران و روحانیون ایرانی مانند علی خامنه ای، احمد علم الهدی، ابوالقاسم خزعلی ، محمد ریشهری، مرتضی مطهری، عباس واعظی طبسی، محمود حلبی (بنیانگذار حجتیه) و محمد هادی عبد خدایی مطالعات اسلامی را آموختند. تعداد مدارس حوزه علمیه مشهد اکنون سی و نه سال است و در حدود 2300 نفر از آنان در مشهد فارق التحصیل شده اند

دانشگاه فردوسی مشهد، که بنام شاعر بزرگ ایرانی نامگذاری شده است، در اینجا قرار دارد و به عنوان نهاد سوم در جذب دانشجویان خارجی، عمدتا از افغانستان، لبنان، سوریه، یمن، بحرین، جمهوری های آسیای مرکزی و عراق، به شمار می رود. مدرسه آیت الله خوئی، که در قرن هفدهم ساخته شده و اخیرا با امکانات مدرن جایگزین شده است، مرکز اصلی سنتی شهر برای یادگیری دینی است. دانشگاه علوم پزشکی رضوی، که در سال 1984 تاسیس شد، در مرکز شهر، در مجموعه مجتمع حرم قرار دارد. اعتبار آموزش و پرورش سنتی مذهبی در مشهد، دانشجویان را به رسمیت می شناسد که به معنای تالاب یا "مولا" در سطح بین المللی است.

 

مشهد همچنین یکی از قدیمی ترین کتابخانه های خاورمیانه به نام کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی با سابقه بیش از شش قرن است. شش میلیون اسناد تاریخی در کتابخانه مرکزی بنیاد وجود دارد. موزه همچنین دارای بیش از 70،000 نسخه خطی از دوره های مختلف تاریخی است

موزه مرکزی آستان قدس رضوی، که بخشی از مجتمع آستان قدس رضوی است، شامل هنر اسلامی و مصنوعات تاریخی است. در سال 1976، یک ساختمان جدید توسط معمار مشهور ایران، داریوش بوربور طراحی و ساخته شد تا موزه و نسخه های باستانی آن را به خانه بگذارد.

 

در سال 1569 (977 ه.ق)، عماد الدین مسعود شیرازی، یک پزشک در بیمارستان مشهد، اولین رساله اسلامی سیفیلیس را که تحت تأثیر اندیشه پزشکی اروپایی قرار داشت، نوشت. فرش کاشمر نوعی از فرش ایرانی بومی این منطقه است.

گالری های فعال مشهد شامل: گالری میراک، گالری پارس، گالری رضوان، گالری سروش و گالری ناران است.

در طی سالهای اخیر، مشهد، پایگاه روحانی برای نظارت بر امور و تصمیمات دولت بوده است. روحانیون مشهد در سال 2015 عملا از اجرای کنسرت در مشهد انتقاد کردند که علی جنتی، وزیر فرهنگ، از لغو کنسرت در این شهر منصرف شد، و پس از استعفای او در 19 اکتبر 2016.


روزنامه های مشهد

دو روزنامه با نفوذ در مشهد، خراسان و قدس وجود دارد که "روزنامه های محافظه کارانه" به شمار می آیند. آنها دو روزنامه بر اساس روزنامه های مشهد منتشر شده و از دیدگاه های صاحبان فعلی و قدیمی خود عبارتند از: بنیاد مستضعفان و آستان قدس رضوی

مشهد، پایتخت فرهنگ جهان اسلامی

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی اسلامی به عنوان "پایتخت فرهنگی جهان اسلام" مشهد در سال 2017 در آسیا در تاریخ 24 ژانویه 2017 نامگذاری شده است.

 

سایت های اصلی مشهد
برخلاف حرم امام رضا، تعدادی از پارک های بزرگ، مقبره های مشهور تاریخی در نزدیکی توس و نیشاپور، آرامگاه نادر شاه و پارک کوه سنگی وجود دارد. مجتمع پارک شادی کوهستان شامل یک باغ وحش است که در آن بسیاری از حیوانات وحشی نگهداری می شود و بسیاری از بازدید کنندگان مشهد را جذب می کند. همچنین به پایگاه هوایی مشهد (پایگاه هوایی امام رضا)، به طور مشترک با هواپیماهای نظامی نصب شده میراژ و فرودگاه بین المللی غیرنظامی است.

برخی از نقاط مورد علاقه در خارج از شهر قرار دارد: آرامگاه خواجه مراد، در جاده به تهران؛ آرامگاه خواجه ربی در 6 کیلومتری شمال شهر واقع شده است که در آن کتیبه های مشهور خوشنویسی صفوی به نام رضا عباسی وجود دارد؛ و آرامگاه خواجه آبستال، فاصله 20 کیلومتری مشهد در جاده نیشابور. (سه نفر شاگردان امام رضا) بودند.

در میان دیگر مناظر، آرامگاه فردوسی در تس، فاصله 24 کیلومتری و تفریحی تابستانی در تورگابه، تورگ، آخامام، زهک، و شاندیز وجود دارد.

حمام عمومی شاه، که در دوره صفویه در سال 1648 ساخته شده است، نمونه ای برجسته از معماری آن دوره است. اخیرا ترمیم شده است و باید به یک موزه تبدیل شود.

فرودگاه شهیدهاشمی نژاد مشهد

در فرودگاه بین المللی مشهد که پرواز داخلی را به شهرهای ایران و پروازهای بین المللی انجام می دهد، عمدتا به کشورهای همسایه عرب انجام می شود. این فرودگاه پس از فرودگاه تهران مهرآباد و دومین فرودگاه پرجمعیت ترین فرودگاه بین المللی فرودگاه امام خمینی تهران است.

این فرودگاه به 57 مقصد متصل است و دارای پروازهای مکرر به 30 شهر ایران و 27 مقصد در آسیای مرکزی، خاورمیانه، شرق آسیا و اروپا است.

قطار شهری مشهد (مترو)

 

شرکت قطارشهری شهرداری مشهد  در حال توسعه سیستم قطار شهری یا مترو مشهد می باشد که شامل چهار خط با فاصله 85 کیلومتر (53 مایل) است. عملیات شرکت حمل و نقل شهری مشهد مسئول عملیات خطوط است. شرکت عملیات راه آهن خط اول از 21 فوریه 2011 با طول 19.5 کیلومتر (12.1 مایل) و 22 ایستگاه مورد استفاده قرار گرفته است و در اوایل سال 2016 به فرودگاه بین المللی مشهد متصل شده و طول کل خط 1 به 24 کیلومتر افزایش یافته است 24 ایستگاه. خط دوم با طول 14.5 کیلومتر و 13 ایستگاه در دست ساخت است و پیش بینی می شود تا اوایل سال 2016 به پایان برسد. فاز اول خط 2 با 8 کیلومتر و 7 ایستگاه از 21 فوریه 2017 آغاز می شود.


خط راه آهن مشهد

مشهد به سه خط اصلی راه آهن متصل است: تهران، مشهد، مشهد-بافق (در حال اجرا در جنوب) و مشهد-سرخس در مرز با ترکمنستان. برخی از قطارهای حمل و نقل از  سرخس به سمت ازبکستان و قزاقستان ادامه می یابند، اما به دلیل تفاوت در  ریلها بایستی چرخ دنده ها را تغییر دهند. یک خط ریلی از خط مشهد-بافق برای اتصال به مشهد به هرات در افغانستان ساخته شده است، اما هنوز به پایان نرسیده است و یکی از آن ها برنامه ریزی شده است تا به خط راه آهن گرگان و بندر ترکمن در دریای خزر به غرب وصل شود. خدمات راه آهن مسافری توسط شرکت ارائه می شود و تمام قطارها توسط راه آهن ایران، شرکت راه آهن ملی اداره می شود.

سرویس جدیدی از ناخویان، آذربایجان به مشهد، ایران در دسامبر 2016 راه اندازی شد.


جاده های مشهد

جاده 95، شمال مشهد به تربت حیدریه و بیرجند. جاده 44 به سوی شهرود و تهران می رود. جاده 22 در شمال غربی به سمت بجنورد حرکت می کند.  عشق آباد در ترکمنستان 220 کیلومتر است و از طریق جاده 22 (AH78) قابل دسترسی است. هرات در افغانستان 310 کیلومتری و از طریق جاده 97 (AH1) قابل دسترسی است.سیاستمداران مشهد


اعضای پارلمان مشهد قالبا از طیف اصولگرا انتخاب می شوند، هرچند در مواردی خاص با اکثریت اصلاح طلبان نیز همراه بوده است اما بیشترین آرای کسب شده در مشهد مربوط به طیف اصولگرایان می باشد.

محمود هاشمی شاهرودی و احمد علم الهدی دو عضو مجلس خبرگان ایران از مشهد هستند. هاشمی شاهرودی در حال حاضر معاون اول مجلس خبرگان است. او رئیس قوه قضاییه ایران از سال 1999 تا سال 2009 بود .

رهبر ایران آیت الله سیدعلی خامنه ای نیز مشهدی بوده و منزل سابق ایشان در مشهد به کوچه خامنه ای مشهور می باشد. همچنین شهردار سابق تهران محمدباقر قالیباف نیز بزرگ شده طرقبه از شهرهای متصل به مشهد می باشد .


شورای شهر و شهرداری مشهد
شورای اسلامی شهر مشهد مشهد مقدس، شورای مستقلی انتخاب شده است که بر شهر مشهد نظارت می کند و شهردار را در یک سیستم دولتی شورای شهرداری انتخاب می کند.


بودجه شهرداری مشهد در سال 2015 به 9600 میلیارد تومان افزایش یافت.

 

دانشگاه های مشهد

     دانشگاه فردوسی مشهد
     دانشگاه فردوسی مشهد - پردیس بین المللی
     دانشگاه علم و فناوری گلبهار
     دانشگاه بین المللی امام رضا
     دانشگاه آزاد اسلامی خراسان - پردیس بین المللی گلباغار
     دانشگاه آزاد اسلامی مشهد
     دانشگاه خیام مشهد
     دانشگاه علوم پزشکی مشهد
     دانشگاه پیام نور مشهد
     دانشگاه علوم پزشکی رضوی مشهد
     دانشگاه صنعتی سیدج مشهد
     مرکز آموزش فنی و حرفه ای سامی (دانشگاه آزاد اسلامی مشهد)
     موسسه تحقیقات علوم ورزشی ایران

کالج های مشهد

دانشگاه بین المللی جامعه المصطفی مشهد
دانشکده فنی و حرفه ای دختران الزهرا مشهد (دانشگاه فنی و حرفه ای)
موسسه آموزش عالی دختران آرمان رضوی مشهد
موسسه اسرار مشهد
موسسه آموزش عالی عطار مشهد
موسسه آموزش عالی بهار مشهد
موسسه آموزش عالی بینالود مشهد
میراث فرهنگی، صنایع دستی و مرکز آموزش عالی گردشگری (دانشگاه علم و صنعت)
موسسه عالی آموزش عالی اقبال لاهوری مشهد
موسسه آموزش عالی فردوسی مشهد
موسسه آموزش عالی حمیده توس مشهد
موسسه آموزش عالی حكمت رضوی مشهد
دانشگاه علم و صنعت ایران، شعبه مشهد (دانشگاه آزاد اسلامی مشهد)
مرکز آموزش عالی جهاد کشاورزی خراسان رضوی (شهید هاشمی نژاد)
موسسه آموزش عالی کاوانی مشهد
موسسه آموزش عالی خراسان مشهد

موسسه آموزش عالی خاوران مشهد
موسسه عالی آموزش عالی خردگرایان متور مشهد
موسسه آموزش عالی خراسان
مرکز قوه قضائیه خراسان رضوی (دانشگاه علم و صنعت)
موسسه تحقیقات، آموزش و مشاوره شهرداری خراسان رضوی (دانشگاه علم و صنعت)
مرکز صنعت حمل و نقل مشهد (دانشگاه علم و صنعت)
مرکز آموزش حمل و نقل مشهد (دانشگاه علم و صنعت)
مرکز فرهنگ و هنر مشهد 1 (دانشگاه علم و صنعت)
جامعه مجاهدین مشهد قرآن
مرکز سازمان زندان های مشهد (دانشگاه علم و صنعت)
مرکز مالیات مشهد (دانشگاه علم و صنعت)
دانشکده اداری عالی نواب مشهد
انجمن هلال احمر خراسان رضوی (دانشگاه علم و صنعت)
موسسه آموزش عالی سلمان مشهد
مرکز آموزش معلمان سامان مشهد (دانشگاه فرهنگیان)
مرکز آموزشی سامان مشهد (دانشگاه فنی و حرفه ای)
موسسه آموزش عالی گلبهار
کالج آموزش شهروندی شهید بهشتی (دانشگاه فرهنگیان)
کالج آموزش شهروندی شهید هاشمی نژاد (دانشگاه فرهنگیان)
مرکز آموزش معلمان شهید کامیاب مشهد
دانشکده فنی شهید منتظری مشهد (دانشگاه فنی و حرفه ای)
انستیتوی آموزش عالی دانشگاه شاندیز
مرکز خراسان رضوی تاوان مشهد (دانشگاه علم و صنعت)
دانشگاه تربیت معلم تبرن
موسسه آموزش عالی توز مشهد
مرکز تائوس چینی (دانشگاه علم و صنعت)
موسسه آموزش عالی ارشد علوم پزشکی  وارستگان مشهد
مرکز صنایع آب و برق خراسان (دانشگاه علم و صنعت)
خانه کارگر؛ شعبه مشهد (دانشگاه علم و صنعت)

 

تیم های مهم ورزشی مشهد


باشگاه سیاه جامگان مشهد 1970
تیم فرش آرا مشهد 1994
راه آهن مشهد 1995
تیم پدیده مشهد 2007
تیم میزان خراسان 2010

تیم ثامن مشهد 2011

تیم فردوسی مشهد 2011

 

اماکن مذهبی، تفریحی و خرید مهم مشهد

 

حرم امام رضا

هایپرمارکت پروما

مقبره فردوسی در شهر توس

گنبد هارون الرشید در توس

خانه ملک مشهد

کلیسای ارمنی های معروف مشهد

موزه توس در نزدیکی مشهد

شاندیز یک شهر توریستی و ییلاقی نزدیک مشهد است که مرکز بهترین رستوران های ایران می باشد

ششلیک، یکی از غذاهای خوشمزه ایرانی و غذای ویژه مشهد می باشد

موزه نادری در باغ نادری مشهد

دانشگاه فردوسی مشهد

قطار شهری مشهد (مترو مشهد)

مرکز خرید الماس شرق

مسجد گوهرشاد

کوره رودگر مقدم

مرکز تفریحی پدیده شاندیز

روستای کنگ

 

طرقبه یکی دیگر از ییلاقات مشهد

 

مرکز خرید و فود کورت برج آرمیتاژ

 

شهربازی پارک ملت مشهد

 

پارک علمی پروفسور بازیما

 

 دوره هایی که مشهد به عنوان پایتخت ایران و خراسان مستقل محسوب می شده:

شاهان و حکام زیر مشهد را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرده اند:

     سلسله کیانید
     ملک محمدی سیستانی 1722-1726
     سلسله افشاری
     نادر شاه
     آدیل شاه
     ابراهیم افشار
     شاهرخ افشار
     نادر میرزا خراسان
     سلسله صفوی
     سلیمان دوم
     دولت مستقل خراسان
     سرهنگ محمد تقی خان پسیان

 

 

افراد مشهور مشهد:


    محمد رضا شجریان، خواننده و ترانه سرا، مدال طلای پیکاسو، مدال یونسکو، موتزارت و جایزه ملی (فرانسه) را دریافت کرد.

    محمود خیامی، بازرگان، بشردوست و بنیانگذار کارخانه خودروسازی ایران ناسیونال (ایران خودرو فعلی)

    محمد تقی بهار، شاعر، سیاستمدار و روزنامه نگار

    منوچهر اقبال، 65 سال نخست وزیر ایران

    عبدالحسین تیمورتاش، سیاستمدار و دولتمرد، نخست وزیر دادگاه ایران

    نظام الملک، دانشمند و وزیر امپراتوری سلجوقی

  آیت الله   سید علی حسینی خامنه ای، مرجع شیعه و دومین رهبر ایران

   جابر بن حیان، یک متخصص برجسته، یک شیمیدان و کیمیاگر، ستاره شناس، مهندس، جغرافی دان، فیلسوف، فیزیکدان و داروساز و پزشک

    رفی پیتس، کارگردان ایرانی

    علی شیرازی نیا با نام  Dubfire، طراح مشهور ایرانی آمریکایی

    انوشه انصاری، مهندس ایرانی-آمریکایی، یکی از بنیانگذاران و رئیس Prodea Systems، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل   شرکت Telecom Technologies (TTI)

    حشمت مهاجانی، فوتبالیست و مدیر فوتبال سابق

    رضا قوچان نژاد، فوتبالیست

    مهدی اخوان ثالث، شاعر

 

 شخصیت های مذهبی و سیاسی مشهد

    عباس واعظ طبسی، 25 ژوئن 1935 - 4 مارس 2016؛ امام بزرگ و رئیس هیئت مدیره آستان قدس رضوی
    عبدالحسین تیمورث، حکام برجسته ایرانی و نخست وزیر عدالت تحت پهلوی
    عبدالرضا رحمانی فضلی، متولد 1959 در شیران؛ وزیر کشور، رئیس جمهور حسن روحانی
    ابو مسلم خراسانی، ج. 700-755؛ ابو مسلم عبدالرحمان بن مسلم خراسانی، عباسیان، مؤسسه فارسی
    غزالی، 1058-1111؛ متکلم، فقیه، فقیه، فیلسوف، کیهانشناس، روانشناس و عارف ملی فارس
    الحرق العاملی، محقق و شیعه محدیث
    علی سیستانی، متولد 4 اوت 1930؛ دوازده شیعه مرجا که از سال 1951 در عراق زندگی می کنند
    امیرتیمور کالالی، برجسته برجسته ایرانیان
    گوهرشاد بگوم، نجیب فارسی و همسر شاهرخ، امپراطور سلسله تیموریان هرات
    هادی خامنهای، ب. 1947؛ روحانی متوسطه که عضو انجمن روحانیت مبارز اصلاح طلب است
    حسن غازی زاده هاشمی، متولد 21 مارس 1959 در فریمان؛ وزیر بهداشت و آموزش پزشکی رئیس جمهور حسن روحانی
    حسن رحیم پور آذغادی، استراتژیست سیاسی محافظه کار و شخصیت تلویزیونی محبوب در جمهوری اسلامی ایران
    حسین وحید خراسانی، متولد سال 1924؛ دوازده امام شیعه مرجعه ایران
    منوچهر اقبال، 14 اکتبر 1909 - 25 نوامبر 1977، نخست وزیر ایران
    محمد علی ابطحی، زاده 27 ژانویه 1958؛ معاون سابق معاون رییس جمهور ایران و یکی از نزدیکان رییس جمهور سابق اصلاح طلبان محمد خاتمی
    محمد باقر قلیابف، متولد 23 اوت 1961 در ترگبه، در نزدیکی مشهد؛ شهردار فعلی تهران، ایران
    محمد کاظم خراسانی، 1911-1839؛ Twelver شیعه مارجه، سیاستمدار ایرانی، فیلسوف، اصلاح طلب
    مرتضی مطهری، 31 ژانویه 1919 در فریمان - 1 مه 1979؛ یک روحانی، فیلسوف، سخنران و سیاستمدار ایرانی
    نصیرالدین طوسی، متولد فوریه 1201 در Tūsas، خراسان - 26 ژوئن 1274 در القحیمیه در نزدیکی بغداد؛ فارسی اسماعیلی و پس از آن Twelver Shī'ah اعتقاد اسلام
    نیام الملک، 1018 - 14 اکتبر 1092؛ مشهور و مشهور ایرانی امپراتوری سلجوقی را جشن گرفت
    سعید جلیلی، متولد 1965 در مشهد؛ سیاستمدار ایران و دبیر کنونی شورای عالی امنیت ملی ایران
    سید حسن فیروزآبادی، معاون کل جمهوری اسلامی ایران
    سید علی خامنه ای، متولد 17 جولای 1939؛ رئیس جمهور سابق و رهبر فعلی ایران
    شاهرخ (سلسله تیموریان)، 20 آگوست 1377 - 12 مارس 1447؛ حاکم بخش شرقی امپراطوری که توسط تیمور (Timurl)، جنگجوی آسیای مرکزی تاسیس شده است
    شیخ طوسی، 385-460 A.H .؛ عالم برجسته فارسی اعتقاد اسلامی شیعه دوازدهم
    شیخ علی تهرانی، برادر سید علی خامنهای، که در حال حاضر در ایران زندگی می کند. او یکی از مخالفان دولت فعلی ایران است.
    تیمور شاه دررانی، امیر افغانستان 1772-1793

نویسندگان و دانشمندان مشهد

    ابوالفضل بیگی، 995-1077؛ یک مورخ و نویسنده فارسی
    ابو الوفا 'Būzjānī، 10 ژوئن 940 - 1 ژوئیه 998؛ ریاضیدان و ستاره شناس فارسی
    ابو جعفر الخزین، 900-971؛ ستاره شناس و ریاضیدان ایرانی خراسان
    ابومنصور داقیقی 935 / 942-976 / 980
    ابوسعید ابوالخیر، 7 دسامبر 967 - 12 ژانویه 1049 / محرم الحرم 1، 357 - شعبان 4، 440 هجری قمری؛ صوفی معروف فارسی که به طور گسترده ای به تکامل سنت صوفی کمک کرده است
    امیر قویدل (ع)، مارس 1947 - نوامبر 2009؛ یک کارگردان و نویسنده اسکار ایرانی
    انوری، 1126-1189، یکی از بزرگترین شاعران ایرانی است
    آریون گلمکنی (fa)؛ نویسنده آمریکایی منشاء ایرانی است. Solacers خاطرات برنده جایزه او دوران کودکی خود را در مشهد مشخص می کند.
    اسدی طوسی، متولد تس، استان ایران خراسان، درگذشته 1072 تبریز، ایران؛ شاعر ایرانی حماسه ملی ایران
    فردوسی، 935-1020 در Tus؛ یک شاعر فارسی
    جبار ابن حیاج، ج. 721 در Tus - c. 815 در کوفه؛ برجسته پلیت: یک شیمیدان و کیمیاگر، ستاره شناس و ستاره شناس، مهندس، زمین شناس، فیلسوف، فیزیکدان و داروساز و پزشک
    مهدی اخوان ثالث، 1928، مشهد، ایران - 1990، تهران، ایران؛ یک شاعر فارسی
    محمد مختاری (نویسنده)، نویسنده ایرانی که در حومه تهران در جریان قتل های زنجیره ای ایران کشته شده است.
    محمد تقی بهار، 6 نوامبر 1884، مشهد، ایران - 22 آوریل 1951؛ تهران، ایران
    شرف الدین آل توسی، 1135-1235؛ ریاضیدان و ستاره شناس ایرانی عصر طلایی اسلامی (در قرون وسطی)

هنرمندان مشهد

    25 باند، هر دو خواننده متولد مشهد؛ گروه پاپ در سال 2010 شکل گرفت
    عبدی بهراوانفر، متولد ژوئن 1975 در مشهد؛ خواننده ایرانی، گیتار و خواننده و ترانه سرا
    علی "Dubfire" شییرنیا، متولد 19 آوریل 1971؛ نوازنده / دی جی (بنیانگذار ظرف عمیق)
    انوشیران ارجمند، بازیگر ایرانی
    Borzoo Arjmand (fa)، متولد 1975 در مشهد؛ بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران
    داریوش ارجمند، بازیگر ایرانی
    داریا دادور، متولد 1971 در مشهد؛ یک متخصص سولانا و آهنگساز ایرانی است
    حامد بهداد، متولد 17 نوامبر 1973 در مشهد؛ بازیگر ایرانی
    حمید متبسم، متولد 1958 در مشهد؛ موسیقیدان ایرانی و بازیکنان تار و تکی
    Ho3ein Eblis (fa)، به عنوان یکی از پیشگامان "رپ فارسی" همراه با Hichkas و رضا پیشرو (fa)
    همایون شجریان، پسر محمدرضا شجریان، زاده 21 مه 1975؛ خواننده مشهور موسیقی کلاسیک ایرانی، و همچنین یک بازیکن تامباک و کمانچه
    ایران درروودی، متولد 2 سپتامبر 1936 در مشهد؛ هنرمند ایرانی
    جواد جلالی، متولد 30 مه 1977 در مشهد؛ عکاس ایرانی و سینماگر
    مهدی بنانی نائینی، متولد 3 نوامبر 1968؛ کارگردان فیلم ایرانی، فیلمبردار، فیلمبردار تلویزیون و عکاس
    مارشال منش، متولد 16 اوت 1950 در مشهد؛ بازیگر ایرانی ایرانی
    میترا حاجار، متولد 4 فوریه 1977؛ بازیگر ایرانی
    محمد رضا شجریان، متولد 23 سپتامبر 1940 در مشهد؛ خواننده، آهنگساز و استاد (استاد) موسیقی ایرانی به طور بین المللی و انتقاد پذیرفته شده است
    محسن نامجو، متولد 1976 در تربت یعام؛ خواننده و ترانه سرا ایرانی، نویسنده، موسیقیدان و بازیکن ساترا
    نوید دهقان، متولد 2 ژوئن 1968 در مشهد؛ بازیگر ایرانی ایرانی
    نورالدین زرینکلک، متولد 1937 در مشهد؛ انیماتور مشهور ایرانی، مفهوم هنرمند، سردبیر، طراح گرافیک، تصویرگر، هنرمند طرح، عکاس، نویسنده اسکریپت و مجسمه ساز
    اووانس اوغانیان، تهران -1961؛ فیلمساز ارمنی ایرانی که اولین مدرسه فیلم در ایران را تاسیس کرد
    پورآنچینی، متولد 1959 در مشهد؛ هنرمند ایرانی ایرانی
    رفی پیتس، متولد 1967 در مشهد؛ کارگردان ایرانی ایرانی تحسین برانگیز
    رضا عطاران، زاده 31 مارس 1968 در مشهد؛ بازیگر و مدیر ایرانی
    رضا کیانیان، متولد 17 ژوئیه 1951 در مشهد؛ بازیگر ایرانی
    والی هجی زایی]] (fa)، متولد ژوئن 1986 در مشهد؛ خواننده پاپ افغانستان
    زهره جویا، متولد مشهد؛ خواننده کلاسیک ایران و افغانستان

دانشمندان مشهد

    ابو الوفا العبسنجی، 10 ژوئن 940 - 1 ژوئیه 998؛ ریاضیدان و ستاره شناس فارسی
    انوشه انصاری، متولد 12 سپتامبر 1966؛ بنیانگذار و رئیس شرکت Prodea Systems، Inc و یک شرکت هواپیمایی فضایی با برنامه فضایی روسیه ایرانی-آمریکایی

چهره های ورزشی مشهد

    عباس چمنیان، مربی فوتبال ایران، بازیکن و بازیکن سابق
    عباس گلمکانی، قهرمان کشتی های جهان در دهه 1950
    ابوالفضل صفوی، بازیکن فوتبال حرفه ای ایران برای تیم Aboumoslem در لیگ تخت جمشید؛ او در سال 1982 در زندان رژیم ایران به دلیل وابستگی خود به مخالفت با ایران، مجاهدین خلق شد
    علی بغلان بشی، ورزشکار
    علیرضا واحدی نیک بخت، متولد 30 ژوئن 1980 در مشهد؛ فوتبالیست حرفه ای ایران
    امیر قاسمین نژاد، جودوكا
    امیر رضا خادم، متولد 10 فوریه 1970 در مشهد، کشتی گیر
    امیر توکلیان، کشتی گیر
    فبارود فارمان، بسکتبال
    فرهاد ظریف، متولد 3 مارس 1983، والیبال
    هداتر بهادری، بازیکن فوتبال ایرانی و داخلی
    حامد افغ، بسکتبال
    حمید رضا مبارز، شناگر
    حسن کامرانیفار، داور فوتبال ایران
    حشمت مهاجرانی، زاده ژانویه 1936 در مشهد، ایران؛ مربی فوتبال ایران، مدیر و بازیکن سابق فوتبال ایران
    حسین باداماکی، بازیکن فوتبال حرفه ای ایران
    حسین قدم، بازیکن فوتبال حرفه ای ایران برای تیم Aboumoslem
    حسین ساکتانان، داور فوتبال ایران
    حسین طیببی، بازیکن فوتبال خارجی / فوتبال داخلی
    جواد محجوب، جودوكا
    کامیا یوسفی، زن زن افغانی متولد مشهد به والدین افغان
    خداداد عزیزی، متولد 22 ژوئن 1971 در مشهد، ایران؛ مهاجم فوتبال حرفه ای بازنشسته
    کیا زولغارین، بازیکن فوتبال پیشین فوتبالیست / فوتبال داخلی ایران
    مهدی جاوید، بازیکن فوتبال خارجی / داخلی
    مجید خدائی، کشتی گیر
    مریم صدراتی، ورزشکار، رکورددار ایران در سه دهه گذشته در زنان پرش به بالا
    مسعود حاجی آخوندزاده، جودوكا
    محمد خادم، کشتی گیر
    محمد منصوری، بازیکن فوتبال حرفه ای ایران
    محسن قهرمانی، داور فوتبال ایران
    محسن تورکی، داور فوتبال ایران
    رسول خادم، متولد 17 فوریه 1972 در مشهد، کشتی گیر
    رضا عنایتی، بازیکن فوتبال حرفه ای ایران
    رضا قوچان نژاد، بازیکن فوتبال حرفه ای ایران و هلند
    روضه ارغوان، بسکتبال

    علی اکبر فیاض، یک مورخ مشهور اولیه اسلام و منتقد ادبی، بنیانگذار دانشکده نامه ها و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد

حصام کلاهان، کنسرسیوم جهانی وب (W3C).

حسین ثابت، معاون بازرگان ایرانی و فروشنده فرش ایرانی که متعلق به شرکت بازرگانی بین المللی

صادق محمود خامی است، متولد 1930 در مشهد، ایران؛

مریم مونسف، متولد فرانسوی و متولد فرانسوی، وزیر امور خارجه، نماینده دموکراتها در افغانستان و نماینده پارلمان پیتربرو-کوراتا.

 

شهرهای دوقلو - شهرهای خواهرخوانده مشهد


مشهد خواهر خوانده شهرهای زیر است:

     پاکستان کراچی، پاکستان (مه 2012)
     پاکستان لاهور، پاکستان (2006)
     مالزی، کوالالامپور، مالزی  (2006)
     اورومقی، چین
     افغانستان مزار شریف، افغانستان
     ترکیه استانبول ترکیه

 

 


 

هتل های مشهد

هتل های پنج ستاره :

هتل الماس 2 مشهد

یکی از تازه سازترین هتل‌ های مشهد، هتل الماس2 است. هتل الماس2 که شعبه دوم هتل الماس میباشد برخلاف آن هتلی 5 ستاره است و  در سال 1395در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) با ارائه خدماتی متفاوت اماده میزبانی از زائران محترم می باشد. این هتل در 26 طبقه یکی از بلندترین ساختمان‌ها را داراست و جدا از شیک و لوکس بودن که باعث جذب هر مسافری می‌شود یکی از نزدیک‌ترین هتل‌ها به بارگاه امام هشتم شیعیان است. هتل الماس2 که در سال 1395 شروع به کار کرده،  جدا از تنوع بالای اتاق‌های رویال و وی آی پی و سوئیت ها و آپارتمان‌های مجهز که همه شان مشرف به حرم رضوی هستند، امکانات زیاد هتل، باعث جلب رضایت مهمانان شده است. امکاناتی نظیر روف گاردن، سالن همایش، مجموعه ورزشی و تفریحی، رستوران گردان، مجموعه آبی مخصوص کودکان و بزرگسالان، مرکز خرید، سالن ماساژ و ترانسفر رایگان رفت و برگشت به فرودگاه. هتل مجلل الماس2، دسترسی خوبی به به بازارهای اصلی شهر مشهد نیز دارد و بازار رضا و گوهرشاد در چندقدمی از هتل قرار گرفته‌اند. 

هتل قصر طلایی مشهد 

هتل بین المللی قصر طلایی (مشهد مقدس)‌ که به عنوان یکی از بزرگ ترین و مجلل ترین هتل های کشور می باشد.این هتل با مساحتی بالغ بر 5000  متر مربع و در بیست طبقه و زیربنای 70000 متر مربع در دو فاز، دارای پیشرفته ترین امکانات و تجهیزات بوده و از بهترین سازه های معماری برخوردار میباشد. همچنین با طراحی مجموعاً 610 واحد اقامتی در تیپ های امپریال سوئیت، پرزیدنت سوئیت، پرنسس سوئیت، انواع آپارتمان های رویال، سوئیت، کانکت، دبل، سینگل، با دکوراسیون متنوع که با تصویر دلنوازی از حرم ثامن الحجج (ع) از پنجره های اتاق های رو به حرم در طبقات مختلف هتل همراه می شود، خاطره ای وصف نشدنی را در طول مدت اقامت برای میهمانان خود خلق نموده است.

هتل کوثر ناب مشهد

هتل کوثر ناب مشهد در زمینی به مساحت حدود ۳۶۸۶ متر مربع و در یکی از بهترین مناطق مشهد و در نزدیکی حرم مطهر امام رضا علیه السلام و در حاشیه بلوار تازه تاسیس امیرالمومنین(ع) که یکی از بلوارهای با امکانات بالا و منطبق بر معیارهای جدید شهرسازی و با دسترسی آسان از بلوار یاد شده و امکانات رفاهی هتل شامل آسانسورهای پیشرفته، پله های برقی، تالارهای چندمنظوره، رستوران های مجلل و مجهز به دو صورت سربسته و روباز، سالن ورزش، استخر، سونا و جکوزی، چندین فروشگاه، فضای سبز اختصاصی، کافی شاپ، دسترسی آسان از طریق بلوارهای اطراف به مراکز خرید و اماکن دیدنی و تفریحی شهر و همینطور چشم انداز وسیع از حرم مطهر امام رضا در تمامی نقاط هتل می باشد.

هتل مجلل درویشی

هتل پنج ستاره مجلل درویشی در حاشیه خیابان امام رضا (ع) که اصلی ترین خیابان منتهی به حرم مطهر است قرار دارد.این هتل اقامتگاهی نام آشنا برای کسانی است که به دنبال اقامتی مجلل و لوکس هستند. هتل مجلل درویشی با معماری منحصر به فردش به سبک هشت ملیت جهان مجهز به بهترین و مدرنترین امکانات و تسهیلات است که در کمتر هتل ایرانی می توانید بیابید. این هتل بهترین گزینه برای افراد پر درآمد است که می خواهند اقامتی رویایی و دلچسب را در جوار حرم امام رضا تجربه کنند. نزدیکترین هتل 5ستاره رویال به حرم مطهر و اولین هتل هوشمند مجهز به BMC می باشد.

هتل مدینه الرضا مشهد

هتل مدینه الرضا مشهد نزدیک ترین هتل پنچ ستاره مشهد به بارگاه ملکوتی امام رضا با محیطی فوق العاده زیبا و معماری اصیل ایرانی با فرهنگ معنوی و اتاقهای شیک آماده پذیرایی از زائران امام رضا (ع) می باشد. این هتل بسیار آرام و پر از معنویت در عین نوسازی و زیبایی با پرسنل مجرب آماده خدمتگذاری به شما میهمانان عزیز میباشد. هتل مدینه الرضا در فاصله نزدیک حرم (150 متر) قرار دارد که با حدود چهارصد اتاق با امکانات کامل در خدمت میهمانان گرامی می باشد.

هتل بین المللی قصر مشهد

یکی از هتل های مشهد هتل بین المللی قصر مشهد میباشد که با فاصله ای کمتر از 800 متر از حرم مطهر حضرت رضا در مرکز شهر مقدس مشهد در زیباترین خیابان شهر قرار گرفته است.از ویژگیهای این هتل علاوه بر دارا بودن کلیه امکانات رفاهی ( رستورانها، تالارها، فروشگاههای متعدد و متنوع و ... ) نزدیک بودن به مراکز اصلی خرید و مراکز دیدنی شهر می باشد.

هتل پردیسان مشهد

هتل بزرگ پردیسان یکی از برترین و بزرگترین هتل های کشور است که در بهترین منطقه آب و هوایی پایتخت معنوی کشور واقع شده است.این هتل با مساحتی بالغ بر 33000 متر مربع در پنج طبقه و زیر بنای 24000 متر مربع برخوردار از خدمات و تجهیزات پیشرفته می باشد. از ویژگی های منحصر به فرد این هتل داشتن فضای سبزی بی نظیر است که فضایی آکنده از طراوت، شادابی و آرامش را به میهمانان پردیسان هدیه می کند.در این هتل با طراحی 160 واحد اقامتی ؛ انواع اتاق های امپریال، رویال، کانکت، سوئیت دوبلکس، دبل و سینگل با دکوراسیونی زیبا که با چشم انداز باغ هتل همراه شده، خاطره ای ماندگار را در طول اقامت برای میهمانان خود برجای می گذارد. 

هتل هما مشهد

هتل هما مشهد که فاصله نه چندان دور آن با حرم امام رضا (ع) و مراکز خرید که در سال 1352 افتتاح و در سال 1396 با مساحتی بالغ بر70هزار مترمربع مورد باز سای قرار گرفت.هتل هما مشهد در 6 طبقه و شامل 304 باب تخت خواب با اتاق های بسیار لوکس می باشد.هتل هما با امکاناتی نظیر رستوران، کافی شاپ، نماز خانه، لابی، دسترسی آسان به مترو، نزدیکی به مراکز خرید مشهد،تالار مجلل، تلویزیون، اینترنت و..... پذیرای مهمانان عزیز و گرامی مباشد.

هتل قصر الضیافه مشهد

هتل قصر الضیافه مشهد در صحن حرم مطهر امام رضا (ع) واقع شده است. این هتل با بهترین و گسترده‌ترین سطح امکانات رفاهی و سرویس‌دهی آماده پذیرایی از زائرین محترم است.با امکاناتی نظیر رستوران، کافی شاپ، نماز خانه، لابی، دسترسی آسان به مترو، نزدیکی به مراکز خرید مشهد،تالار مجلل، تلویزیون، اینترنت و..... پذیرای مهمانان عزیز و گرامی مباشد.

هتل نرگس مشهد

هتل نرگس مشهد یکی از هتل های مشهد که در فاصله ۱۶۵۰ متری در امتداد ضلع غربی حرم مطهر با ارتفاع 170 متر از سطح زمین و مساحت 10300 متر مربع در 42 طبقه می باشد،که در مجاورت بازار معرف جنت و باغ ملی می باشد

هتل پارسیس مشهد

پارسیس بر گرفته از ایران قدیم به زبان یونانی و به معنای مرد پارسی است . یکی از هتل های مشهد و هتل های پنج ستاره مشهد می باشد که در منطقه شهری کم ترافیک در بلوار امیر المومنین مشهد در سال 1395 احداث گردید و آماده پذیرش زائرین گرامیست که دارای مرکز خرید اختصاصی،سرویس اختصاصی به حرم مطهر،استقبال فرودگاهی،اینترنت نامحدود،مجموعه های آبی،اسپا،حمام ترکی..

 

هتل های چهار ستاره :

هتل الماس مشهد

یکی از بهترین هتل های چهار ستاره مشهد است. دسترسی راحت به حرم مقدس امام رضا خواهید داشت.در طبقه های بالای آن به راحتی میتوانید صحن حرم را مشاهده نمایید.دارای اتاقهای دوتخته، سه تخته رویال، سوئیت و آپارتمانهای معمولی یک خوابه، کانکت، دارای سونا و جکوزی و اتاق بازی کودکان و سالن ماساژ ویژه بانوان و آقایان که با ایجاد فضاهای مناسب تنوع بسیار خوبی در خدمات پیش بینی شده است. هتل الماس با اتاقها و سوئیت های مجهز به کلیه امکانات رفاهی آماده پذیرایی از شما مهمانان گرامی می باشد. مهمترین ویژگی هتل الماس نزدیکی آن به حرم و بازار رضا می باشد .

هتل کیانا مشهد

هتل چهار ستاره کیانا مشهد یکی از هتل‌های تازه تاسیس شهر می‌باشد که در سال ۱۳۹۱ شروع به فعالیت نموده است. این هتل با لابی و اتاق‌هایی با چیدمان شیک و مرتب، از جمله هتل‌هایی می‌باشد که با فاصله بسیار نزدیک به حرم مطهر امام رضا(علیه السلام) در خیابان امام رضا واقع شده است. این هتل با پرسنل مجرب و آموزش دیده، آماده پذیرایی از شما عزیزان و زائران گرانقدر امام رضا (علیه السلام) می‌باشد.

هتل عماد مشهد

هتل چهار ستاره عماد با شرایط کاملا استثنائی در فاصله 350 متری حرم مطهر رضوی (ع) به عنوان اولین هتل چهار ستاره واقع در ضلع شمالی حرم مطهر در 9 طبقه و 55 اتاق با گنجایش 200 نفر شامل 15 سوئیت رویال ، 40 اتاق دو تخته و سه تخته لوکس با طراحی زیبا ، 2 سالن پذیرایی و رستوران با گنجایش 185 نفر ، فست فود ، کافی شاپ و رستوران بام با چشم انداز حرم مطهر رضوی (ع) ، مجموعه آبی با گنجایش 30 نفر در هر نوبت ، استخر ، سونا خشک ، سونا بخار ، جکوزی و کافی شاپ ، سالن بدن سازی ، اینترنت وایرلس و پارکینگ اختصاصی افتخار دارد میزبان زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج علی ابن الموسی الرضا (ع) باشد .

هتل تارا مشهد

یکی از هتل های چهار ستاره قدیمی مشهد می باشد , این هتل دارای111اتاق مختلف ( یک، دو، سه و چهار تخته - سوئیت و آپارتمان) می‌باشد هتل تارا یکی از نزدیک ترین هتل های چهار ستاره به بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) است که نمایی به یاد ماندنی و زیبا از آستان آن حضرت از بالکن اتاق‌ها قابل مشاهده است.

هتل جواهر شرق مشهد

هتل جواهر شرق مشهد در سال 1392 در پایتخت معنوی ایران، به منظور ارائه خدمات مناسب تر بازسازی شد. این هتل در 7 طبقه بنا شده و شامل 53 باب اتاق می باشد که این اتاق ها در 5 طبقه پراکنده شده اند. هتل جواهرشرق مشهد از نظر موقعیت مکانی در خیابان امام رضا و در فاصله یک کیلومتری تا بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) قرار دارد

هتل الغدیر مشهد

هتل چهارستاره الغدیر از هتل های نزدیک به بارگاه امام رضا واقع در چهارراه شهدا می باشد که در سال 1388 افتتاح شده و در سال 1394 مجددا بازسازی شده است. هتل الغدیر مقابل باغ نادری، عمارت خورشید و در نزدیکی بازار بزرگ مرکزی شهر مشهد قرار دارد. این هتل دارای 300 واحد اقامتی با ظرفیت پذیرش 750 میهمان با امکاناتی شایسته در خور هتل های چهار ستاره می باشد. هتل الغدیر با برخورداری از کادری تحصیلکرده و مجرب آماده پذیرایی از میهمانان عالیقدر خود می باشد. بازارچه الغدیر، رستوران با گنجایش 200 نفر و پارکینگ با ظرفیت 15 دستگاه خودرو از دیگر امکانات این هتل هستند.

هتل سی نور مشهد

هتی سی نور مشهد در فاصله یک کیلومتری حرم امام رضا در نزدیکی مرکز خرید 17 شهریور اقامتگاهی نوساز به نام هتل سی نور  قرار گرفته است. این هتل دارای تمام امکانات و تجهیزات بوده و از استانداردهای روز بین‌المللی برخوردار می‌باشد. هتل سی نور اقامتگاهی 4 ستاره با چشم اندازی زیبا از مشهد و بارگاه رضوی است. از ویژگی‌های هتل قرار گرفتن رستوران آن در طبقه 16 و 17 است. در این رستوران می‌توانید ضمن سفارش بهترین غذاهای ایرانی و فرنگی از چشم اندازی زیبا لذت ببرید.

هتل جواد مشهد

هتل جواد بنایی نوساز است که در چند قدمی حرم مطهر قرارگرفته. به مراکز خرید، جاهای دیدنی و هر آنچه به خاطرش به مشهد سفرکرده‌اید یا نزدیک است یا دسترسی خوبی دارد. فاصله‌اش تا راه‌آهن، ترمینال اتوبوس و فرودگاه کمتر از 20 دقیقه است و راحت می‌شود از  آرامگاه نادرشاه افشار، مسجد گوهرشاد و خانه ملک که فاصله‌ی کمی با هتل دارند بازدید کرد. هتل دارای رستورانی لوکس با انواع غذاهای ایرانی و فرنگی، کافه، مجموعه ورزشی، خشک‌شویی و دیگر امکانات رفاهی است.

هتل ایران مشهد

هتل چهار ستاره ایران مشهد با قدمتی ۴۰ ساله، از باسابقه‌ترین هتل‌ها در صنعت مهمانداری می‌باشد که در سال ۱۳۹۶ آخرین بازسازی مجموعه انجام شده است. نزدیکی هتل به مراکز عمده خرید بازار رضا، بازار مرکزی و بازار جنت و همچنین موزه‌های آستان قدس رضوی، آرامگاه و موزه نادری و پارک کوهسنگی، امکان خریدی راحت و بازدید از این اماکن را برای مهمانان عزیز فراهم کرده است.

هتل مینو مشهد

هتل چهار ستاره مینو واقع در خیابان امام رضا (ع) بین امام رضا 16 و 18 با فاصله حدودا 400 الی 500 متر تا حرم مطهر - دارای 90 واحد 4 ستاره به کیفیت (6 واحد آپارتمان دوخوابه - 66 واحد اتاق سه نفره و 6 واحد اتاق 4 نفره) می باشد.هتل مینو دارای سه رستوران مجزا ( سالنهای مروارید - مرجان و صدف ) با ظرفیت حدودا 800 نفر . این هتل همچنین دارای کافی شاپ مستقل با کلیه امکانات با انواع تنقلات و نوشیدنیهای سرد و گرم و روم سرویس 24 ساعته می باشد.

هتل مشهد

افتخار دارد تا با در اختیار داشتن امکانات رفاهی عالی و فضایی دلنشین آسایش را برای مهمانان هتل مشهد به ارمفان آورد. اتاق های دابل در هتل مشهد جهت اقامتی خوش با چشم اندازی زیبا از حرم مطهر امام رضا(ع) در اختیار مهمانان گرامی هتل مشهد می باشد...

هتل توس مشهد

هتل چهار ستاره توس مشهد در جوار حرم مطهر امام رضا در سال 1388 تاسیس شده و در خیابان شیرازی قرار دارد. این هتل در فاصله کمی از فرودگاه و حرم مطهر امام رضا (ع) قرار گرفته است. مراکز خرید ، اماکن دیدنی و درمانی نیز به این هتل بسیار نزدیک هستند. کافی شاپ 24 ساعته و رستوران مجلل و زیبای این هتل آماده ارائه خدمات به مسافران گرامی در مشهد است. هتل توس در پنج طبقه ساخته شده و دارای 84 باب اتاق مجهز و شیک است. این هتل دارای اتاق ماساژ و سالن بدنسازی مخصوص آقایان است.از جمله امکانات هتل توس می توان به سه طبقه فضای پارکینگ سرپوشیده، پنج طبقه فضای اقامتی، لابی، کافی شاپ، سالن صبحانه خوری و رستوران، مجموعه آبی سرپوشیده شامل استخر، سونا خشک و بخار، جکوزی، حوضچه آب سرد، سالن بدنسازی و اتاق ماساژ اشاره کرد که با کارکنانی مجرب و آموزش دیده آماده پذیرایی از شما عزیزان و مهمانان گرانقدر حضرت امام رضا (علیه السلام) می‌باشد.

 هتل اترک مشهد

هتل اترک با موقیعت مکانی بسیار مناسب و داشتن اتاق‌هایی چون آپارتمان‌های دوخوابه ویژه و معمولی، سوئیت‌های ویژه و معمولی، اتاق‌های یک تخته و دو تخته ویژه و معمولی و آپارتمان لوکس ۳ خوابه و سرویس‌های چون روم سرویس ۲۴ ساعته، پارکینگ اختصاصی، اینترنت بی سیم در تمام طبقات، رستوران سنتی و فضای باز پشت بام، ترنسفر فرودگاهی و تاکسی سرویس اختصاصی، سیستم پخش فیلم و سریال اختصاصی می‌تواند سفر خوش و اقامتی مطمئن برای شما میهمانان حرم امام رضا (ع) باشد

هتل توریست توس مشهد

هتل توریست توس مشهد حدود سال 1360 در زمینی به مساحت 4000 متر مربع ساخته شده است. ساختار متفاوت هتل پارسیان توریست توس که به صورت واحدهای ویلایی می باشد، این هتل را از دیگر هتل های شهر مشهد متمایز کرده است، به طوری که مهمانان می توانند اتومبیل های خود را کنار ویلا ها پارک کنند. لازم به ذکر است این ویلاها بازسازی شده اند و به امکانات روز نیز مجهز می باشند. هتل توریست توس از لحاظ موقعیت مکانی نزدیک به بیمارستان رضوی، شهرک صنعتی و آرامگاه فردوسی قرار دارد.

هتل آزادی مشهد

هتل آزادی مشهد یک از هتل های چهار ستاره با گرید تاپ می باشد . مالکیت این هتل در اختیار بانک صادرات ایران و آماده ارائه خدمات به زائرین بارگاه ملکوتی ثامن الحجج ( ع ) می باشد . این هتل در مجاورت باغ موزه نادری و بازار الغدیر واقع شده است

هتل آسیا مشهد

هتل آسیا با فاصله ده دقیقه ای (با ماشین) از حرم مطهر امام رضا (ع) در مرکز شهر مشهد در خیابان پاسداران (جم سابق) قرار گرفته است. این هتل چهار ستاره با قیمت های مناسب هم امکان زیارت و هم امکان خرید را برای شما میهمانان عزیز مهیا میسازد. هتل آسیا با اینکه در مرکز شهر واقع شده است اما بدور از هرگونه سرو صدای اضافی محیطی آرام را برای شما در مدت اقامتتان فراهم می آورد. اگر با خانواده هستید و عزم سفر به مشهد مقدس را دارید و یا اگر برای ملاقات و جلسات اداری به مشهد سفر میکنید˛

هتل آبان مشهد

هتل آبان فضای بسیار دلنشین و زیبایی دارد و مسافران از آلاچیق‌های محوطه‌ی هتل، به خصوص در فصل تابستان همیشه لذت می‌برند. ترانسفر مهمانان با اتومبیل‌های عمومی هتل و استقبال از آن‌ها امکان‌پذیر است. هتل آبان، ترانسفر حرم در دو نوبت صبح و بعد از ظهر را به صورت رایگان در اختیار مسافران گذاشته است. 

هتل میثاق مشهد

یکی از هتل های چهار ستاره مشهد می باشد که در نزدیکی نمایشگاه بین المللی مشهد و دارای فضای سبزی بسیار زیبا , سالن های بزرگ مخصوص مراسم , همایش , آمفی تئاتر , رستوران بسیار بزرگ و آمادگی برگزاری مراسم و همایش های مختلف را دارد . ضمنا این هتل سرویس رفت و برگشت به حرم چند نوبت در روز را دارد...

هتل الماس نوین مشهد

این هتل با زیربنای بالغ بر9000 متر مربع در 15 طبقه ،دارای پیشرفته ترین امکانات و تجهیزات بوده . همچنین با طراحی مجموعا 126 واحد اقامتی در تیپ های امپریال سوئیت ، رویال سوئیت ، سینگل سوئیت و انواع اتاق های یک تخته و دو تخته آماده ی پذیرایی از مهمانان می باشد.وجود رستوران ها و کافی شاپ 24 ساعته روم سرویس با معماری چشم نواز و بهرمندی از فضاهای لوکس و مجلل همراه با منوهای مختلف ایرانی و سنتی دریایی برای انواع سلیقه ها و ذائقه های مختلف احترام دیگر به انتخاب مهمانان عزیز خود می باشد.

هتل بزرگ مشهد طرقبه

هتل بزرگ طرقبه در دامنه رشته کوه بینالود و در منطقه‌ی‌ ییلاقی و خوش آب و هوای طرقبه جهت زائرین علی بن موسی الرضا(ع) و گردشگران داخلی و خارجی احداث گردیده است. این هتل به مساحت ۳۱۰۰۰ متر مربع و ۲۵۰۰۰ متر زیر بنا بوده و دارای ۳۱۷ اتاق می‌باشد كه شامل آپارتمان،سوئیت لوکس، کانکت دو تخته مجهز به سرویس کامل بهداشتی، تلویزیون، یخچال و سیستم مرکزی ویدئو، تلفن و سیستم سرمایشی و گرمایشی می‌باشد. همچنین هتل مجهز به مدرنترین امکانات رفاهی و فضای سبز وسیع به همراه زمین بازی کودکان، میدان ورزشی و پارکینگ بوده که با کارکنانی مجرب، آماده پذیرایی از شما مهمانان گرامی می‌باشد.

هتل سلام مشهد

هتل سلام با ۶۸ اتاق در فاصله ۲ کیلومتری بارگاه ملکوتی ثامن‌الائمه در منطقه خوش آب و هوای شهر مقدس مشهد و در زمینی به مساحت ۳۶۵۰ مترمربع و زیربنای ۱۱۰۰۰ مترمربع با ساختمانی مدرن و مجهز در ۱۳ طبقه با چشم‌اندازی زیبا جهت پذیرایی از میهمانان محترم احداث شده‌است.هتل سلام مشهد مجموعاً دارای ۱۴ اتاق، ۵۰ سوئیت و ۴ آپارتمان دوخوابه می‌باشد که با ظرفیت ۱۲۶ تخت ثابت دبل و توئین و ۱۳۱ کاناپه تخت خواب‌شو با استانداردهای ایرانگردی و جهانگردی تجهیز شده‌است.

هتل خورشید تابان مشهد

هتل خورشید تابان مشهد در آبان ماه سال 1393 افتتاح گردید. این هتل دارای 65 باب اتاق دو تخته، سه تخته، چهار تخته و 10 باب سوئیت مجهز است. هتل خورشید جز هتل هایی می باشد که در نزدیکی مرکز شهر مشهد و در خیابان پاسداران واقع شده است. امکاناتی مانند رستوران، کافی شاپ و طراحی واحدهای اقامتی با بهره گیری از امکانات پیشرفته و مدرن، آسایش و راحتی مهمانان گرامی را به همراه خواهد داشت.

هتل های سه ستاره :

هتل کیان مشهد

هتل کیان مشهد با فاصله ای حدود 100 متر از حرم مطهر حضرت رضا (ع) در مرکز شهر مقدس مشهد قرار گرفته است از ویژگی های این هتل علاوه بر دارا بودن کلیه امکانات خدماتی و رفاهی اعم از رستوران ، کافی شاپ ، کافی نت 24 ساعته ، نزدیک بودن به مراکز خرید و مراکز دیدنی شهر می باشد. هتل کیان مشهد دارای 112 اتاق سوئیت پرنسس آپارتمان های یک خوابه و دو خوابه رویال کانکت روم با پیشرفته ترین متد روز دنیا می باشد.

هتل کارن مشهد

هتل سه ستاره کارن مشهد با 8 طبقه ساختمان و 66 باب اتاق دارای امکاناتی نظیر: لابی شیک و مجلل (2 عدد)، رستوران (با ظرفیت 100 نفر)، کافی شاپ، آسانسور (3 عدد)، سیستم تهویه مطبوع در اتاق ها، لاندری، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی بضورت مجزا در اتاق ها و ... با پرسنلی مجرب و کارآزموده آماده پذیرایی از شما عزیزان در شهر مقدس مشهد می باشد.

هتل اعیان مشهد

هتل سه ستاره اعیان مشهد از هتل‌های احداث شده در نزدیکی حرم مطهر حضرت ثامن الحجج(علیه السلام) می‌باشد که در سال ۱۳۸۵ در خیابان امام رضا ۲ افتتاح گردیده است و آخرین بازسازی مجموعه در سال ۱۳۹۴ انجام شد.

هتل پارمیدا مشهد

هتل سه ستاره پارمیدا مشهد واقع در خیابان امام رضا، در تاریخ 22 بهمن 1388 افتتاح گردیده است. این هتل بسیار زیبا و مجلل پارمیدا در شهر مقدس مشهد در جوار بارگاه منور ثامن الحجج (ع) و بازارهای مهم قرار گرفته است. لابی هتل با فضایی دلنشین و آرامش بخش و با تلفیق آثار و هنر نوین روز دنیا و با استاده از زیبا ترین دکوراسیون و مبلمان ,آکواریوم منحصر به فرد آرامش نهفته خود رادر فضایی خاطره انگیز به میهمانانش اهدا می کند.هتل پارمیدا دارای اتاقهای لوکس دبل و تریپل , سوئیتهای لوکس و رویال میباشد که با هدف آسایش با آخرین استانداردهای هتلداری به زیباترین وجه تجهیز و تکمیل گردیده اند.کافی شاپ هتل با انواع نوشیدنی های سرد و گرم و دسرهای متنوع ایرانی و فرنگی پذیرای میهمانان ارجمند می باشد.

هتل سیمرغ مشهد

هتل سه ستاره سیمرغ مشهد در سال ۱۳۸۹ در میدان هفده شهریور افتتاح گردید. این هتل دارای ۷۶ واحد با ظرفیت ۲۳۰ تخت می باشد که در ۷ طبقه بنا گردیده است. از مزیتهای این هتل میتوان به: نزدیک بودن به حرم مطهر حضرت ثامن الحجج (علیه السلام) و سرویس رفت و برگشت تا حرم مطهر، مناسب بودن قیمت واحدها، نزدیکی به بازارهای هفده شهریور و بازار رضا اشاره کرد. با اقامت در این مجموعه لحظاتی خوش را برای خود رقم بزنید.

هتل اطلس مشهد

هتل سه ستاره اطلس مشهد یکی از باسابقه ترین و نزدیک‌ ترین هتل‌ های شهر مشهد به حرم مطهر می‌باشد که در میدان بیت‌المقدس و در جوار بارگاه منور حضرت ثامن الحجج (علیه السلام) واقع شده است. هتل اطلس مشهد دارای 200 واحد و ظرفیت 500 نفر بوده و دارای امکاناتی نظیر رستوران، کافی‌شاپ، روم‌سرویس، صندوق امانات، لاندری و اتاق چمدان می‌باشد که در فاصله ی زمانی بسیار کوتاه، از حرم مطهر حضرت ثامن الحجج (علیه السلام) قرار گرفته و با پرسنلی مجرب و آموزش دیده آماده خدمت‌رسانی و پذیرایی از شما عزیزان می‌باشد.

هتل هلیا مشهد

هتل سه ستاره هلیا مشهد از هتل‌های احداث شده در خیابان امام رضا می‌باشد که در نزدیکی حرم مطهر حضرت امام رضا(علیه السلام) واقع شده است. هتل هلیا دارای ۸۴ واحد با ظرفیت ۲۵۲ نفر می‌باشد که در ۸ طبقه بنا گردیده است. از مزیت‌های این مجموعه می‌توان نزدیکی به بازار رضا و بازار هفده شهریور را اشاره نمود

هتل آتی مشهد

هتل آتی یکی از هتل های سه ستاره مشهد می باشد که در خیابان امام رضا 32 واقع شده است. این هتل حدود 30 دقیقه با حرم مطهر امام رضا (ع) فاصله دارد. هتل آتی مشهد در سال 1395 بطور کامل بازسازی شده است. از این رو یکی از هتل های تمیز و شیک شهر مقدس مشهد بشمار می رود. هتل آتی یکی از هتل های سه ستاره تاپ مشهد می باشد که دارای 45 اتاق شامل اتاق های دوتخته و سه تخته و چهار تخته می باشد. این هتل دارای امکانات رفاهی مناسب نظیر رستوران با طبخ غذاهای خوش طعم ایرانی بوده که با منوی غذایی انتخابی آماده پذیرایی و خدمت‌ رسانی به زائرین گرامی حضرت ثامن الحجج (ع) است.

هتل رضویه مشهد

این هتل در زمینی به مساحت بالغ بر ۱۲۰۰ متر مربع و در سیزده طبقه و زیربنای بیش از ۹۰۰۰ متر مربع، دارای امکانات و تجهیزات استاندارد میباشد. همچنین با طراحی مجموعاً ۹۲ باب واحد اقامتی در تیپ های دو تحته، سه تخته، سویتهای فلت، سوئیتهای خواب دار، سویئهای رویال رضوی با دید و اشراف به حرم ثامن الحجج (ع) از پنجره های اتاق های رو به حرم در طبقات مختلف، خاطره ای وصف نشدنی را در طول مدت اقامت برای میهمانان خود ایجاد نموده است.وجود رستوران ها و کافی شاپ، همراه با منوهای مختلف ایرانی، سنتی، دریایی برای انواع سلیقه ها و ذائقه های مختلف، احترامی دیگر به انتخاب میهمانان عزیز این هتل میباشد

هتل نیما مشهد

این هتل با موقعیت مکانی مشرف به حرم مطهر امام رضا(ع) این امکان را فراهم نموده تا مسافرین محترم بتوانند با 5 دقیقه پیاده روی به زیارت بروند. همچنین رستوران هتل با منوی انتخابی نهار و شام به صورت متنوع در خدمت زائران گرامی میباشد. در صورت درخواست ترانسفر میهمانان با سهولت از فرودگاه و راه آهن انجام میپذیرد.

هتل سپنتا مشهد (اسپیناس سابق)

هتل سه ستاره سپنتا (اسپیناس سابق) مشهد در مهر ماه 94 افتتاح گردیده است و دارای 32 واحد مجزا است. این هتل در محدوده‌ی طرح ترافیک قرار دارد و ظرفیت رستوران آن 70 نفر است. همچنین کلیه امکانات رفاهی و استاندارد هتل‌داری در هتل سپنتا به صورت مناسب و استاندارد رعایت می‌شود و از این رو باعث جذابیت و محبوب شدن این هتل در بین زائران شده است

هتل گلسرخ مشهد

یکی از نزدیک ترین هتل ها به حرم مطهر (ع) می باشد که در سال 94 افتتاح شده و با موقعیتی استثنایی و خدماتی بی نظیر شامل رستوران با منوی بوفه، صبحانه ای با ویوی رو به حرم امام رضا (ع) و لابی بسیار شیک آماده پذیرایی از میهمانان و زائرین محترم حضرت علی ابن موسی الرضا می باشد...

هتل منجی مشهد

هتل منجی در قلب شهر مقدس مشهد و در فاصله ای بسیار نزدیک به حرم ثامن الحجج (ع) به عنوان اصلی ترین میعادگاه زائران حضرتش واقع شده است. فاصله هتل تا حرم مطهر رضوی کمتر 5 دقیقه پیاده می باشد، همچنین فاصله فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد تا هتل هتل 10 دقیقه و تا ایستگاه مرکزی راه آهن مشهد 15 دقیقه می باشد. مکان های توریستی مشهد از قبیل بازار رضا، موزه آستان قدس رضوی، مسجد گوهرشاد و سایر مراکز خرید مورد علاقه زائران با فاصله کمی از هتل قابل دسترسی می باشد.

هتل آیران مشهد

یکی از هتل های سه ستاره مشهد می باشد، این هتل در خیابان امام رضا(ع) با فاصله 10 دقیقه از حرم مطهر در سال 91 تاسیس شده، این هتل دارای 18 اتاق دو تخته و 18 اتاق سه تخته و 24 واحد آپارتمان با ظرفیت 300 نفر آمادگی پذیرایی...

هتل ایران زمین مشهد

هتل ایران زمین از هتل های سه ستاره تاپ شهر مشهد می باشد که در نزدیکی حرم مطهر در اسفند ماه سال 1393 افتتاح گردیده است. هتل ایران زمین مشهد بی شک از محبوب ترین هتل های مشهد است که رعایت به حقوق مسافر را سرلوحه خود قرار داده است. هتل ایران زمین مشهد در 6 طبقه ساختمان و 90 باب اتاق و 270 تخت دارای امکاناتی نظیر: رستوران (با ظرفیت 150 صندلی)، کافی شاپ، اینترنت Wifi، روم سرویس، آسانسور، نمازخانه، خدمات CIP و ... آماده پذیرایی از شما عزیزان می باشد.

هتل مدائن مشهد

هتل سه ستاره مدائن با قدمتی بیش از 20 سال در خیابان امام رضا نزدیک به حرم مطهر امام رضا واقع شده است. فاصله کمتر از 5 دقیقه تا بارگاه حضرت رضا از امتیازات ویژه این هتل به شمار می رود. این هتل با امکاناتی نظیر کافی شاپ 24 ساعته در فضایی آرام و دنج در لابی، رستوران با سرو غذاهای متنوع در 2 سالن مجزا، لابی با محیطی دلنشین و مجهز به اینترنت وایرلس پرسرعت، پارکینگ اختصاصی، لاندری و کارکنانی مجرب و آزموده آماده پذیرایی از زائرین و مسافران گرامی مشهد در تمامی فصول سال می باشد.

هتل زیتون مشهد

هتل زیتون مشهد، از هتل‌های بسیار نزدیک به حرم مطهر امام رضا(ع) است. بنابراین می‌توانید تا حرم را پیاده‌روی کنید. اما اگر بخواهید با ماشین این مسیر را طی کنید، ترانسفر هتل در خدمت‌تان است و شما را به مقصد می‌رساند و به هتل برمی‌گرداند. هتل زیتون که برای اقامت در آن هزینه‌ی بسیار مناسبی پرداخت می‌کنید، با اتاق‌های 2 تا 5 تخته‌ی خود پذیرای شماست. علاوه بر این دراین هتل با سه وعده‌ی صبحانه، ناهار و شام از شما پذیرایی می‌شود. کافی‌شاپ هتل نیز با انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم، بستنی و میان‌وعده، فضایی مناسب برای استراحتی کوتاه فراهم آورده است. ..

هتل عرش مشهد هتلی سه ستاره با داشتن 60 اتاق شامل 30 اتاق دو تخته , 15 اتاق سه تخته , 5 اتاق چهار تخته و 5 آپارتمان یک خوابه 5 نفره و 5 آپارتمان دو خوابه 5 نفره همراه با منوی غذایی روتین با 6 نوع غذا به صورت منوی انتخابی با 16 نوبت سرویس رفت و برگشت به حرم مطهر امام رضا(ع) آماده پذیرایی از زائران می باشد...

هتل هفت آسمان یکی از هتل های سه ستاره مشهد می باشد که در سال 1393 در نزدیکی حرم مطهر امام رضا (15 دقیقه پیاده) افتتاح شده است. این هتل نوساز طبق اصول معماری ساخته شده و امکانات آن خیلی خوب و لوازم مدرنی دارد. هتل هفت آسمان مشهد با 8 طبقه و 40 باب اتاق و در مجموع 125 تخت با امکاناتی نظیر رستوران با سرو انواع غذای ایرانی، کافی شاپ با انواع نوشیدنی سرد و گرم، صندوق امانات، اتاق چمدان، روم سرویس و کارکنانی مجرب و آزموده آماده پذیرایی از میهمانان عزیز و گرانقدر مشهد مقدس می باشد.

هتل هاترا مشهد در بهار سال 1392 فعالیت خود را آغاز کرد. این هتل دارای 6 طبقه به همراه 45 واحد اقامتی است. همچنین رستوران و کافی شاپ برخی از امکانات موجود در هتل هاترا می باشد. قرارگیری هتل در خیابان امام خمینی، دسترسی آسان به مقبره گنبد سبز و مرکز شهر را فراهم آورده است.

هتل آپادانا مشهد هتلی سه ستاره با داشتن قدمتی طولانی در چهار راه خسروی که یکی از خیابان های اصلی منتهی به حرم مطهر است می باشد. هتل آپادانا مشهد با داشتن اتاق های دو تخت و سه تخت و آپارتمان های دو اتاق خوابه پنج تخت آماده پذیرایی از میهمانان محترم می باشد...

هتل تهران مشهد دربهترین نقطه از شهر مشهد، واقع درخیابان امام رضا (ع) همجواربا حرم مطهر رضوی و مراکز خرید افتخارمیزبانی از مهمانان امام رضا (ع) را دارد...