آتشکده زرتشتی یزد یکی از مکان های دیدنی و مشهور این شهر می باشد. آتشکده زرتشتی جذابیت خاصی از دیگر مراکز تفریحی شهر یزد دارد، زیرا هر گردشگری که به دیدن این مکان می رود شگفت زده خواهد شد. اگر می خواهید از دلایل تعجب گردشگران هنگام ورود به آتشکده یزد سر درآورید، تا انهای مطلب همراه پرشین هتل باشید.

راهنمای مسافر یزد و اطلاعاتی جامع

آتشی 1500 ساله در یزد

آتشکده زرتشتی شهر یزد برای وجود خود، از فلسفه و علت هایی برخوردار می باشد. اسرار و رموزی در برپایی این مکان بوده که خیلی ها سعی کردند از آن با خبر باشند. چرا که جامی از آتش در این آتشکده وجود دارد که 1500 سال از روشن بودن آن می گذرد. 

آتشکده زرتشتی یزد از سال پنجم میلادی همچنان روشن بوده و بازدیکنندگان بی شماری را به چشم خود دیده است. این آتشکده با پیشینه تاریخی خود از مهم ترین جاذبه های گردشگری ایران محسوب شده و توریست های زیادی در هنگام سفر خود به ایران از آتشکده زرتشتی یزد دیدن می کنند.

مقاله مرتبط: مسجد جامع یزد

شهر کویری یزد

شهر یزد از مکان های گردشگری زیادی بهره مند است و جزء ارکان های صلح و آرامش در ایران به شمار می رود. این شهر کویری بوده و شب های زیبایی دارد. کافی است در هنگام شب به کویر یزد رفته و در کنار آتشی که برپا کرده اید اندک زمانی را دراز کشیده و به تماشای آسمان بپردازید.

بهترین اطلاعات در راهنمای مسافر یزد

دیدن ستاره های درخشان در آسمانی صاف فوق العاده است. در این هنگام تصور خواهید کرد که چقدر ستاره ها به شما نزدیک هستند. به حدی که فکر کنید با، بالا بردن دست هایتان می توانید تعدادی از ستاره ها را در مشت خود بگیرید یا به چیدن آن ها در ذهن خود مشغول شوید. آرامشی که در یزد می توان پیدا کرد شاید قابل مقایسه با تماشای دریای بی کران خلیج فارس و دریای خزر باشد.

آتشکده زرتشتی شهر یزد نمادی از پاکی در این شهر است و برای زرتشتیان مقدس می باشد. افرادی که هنوز به آئین زرتشتی پایبند هستند روزانه به این مکان آمده و به عبادت مشغول می شوند. این مکان به نام آتشکده وَرهُرام نیز شهرت دارد. از دهه 40 هجری شمسی نیز بازدید عموم از آتشکده آزاد شد.

از سال 1378 سازمان میراث فرهنگی این مکان را به لیست آثار ملی ایران افزود. ساختمان آتشکده در سال 1313 توسط سرمایه داری به نام همابائی ساخته شد. زمین این بنا متعلق به برادران یزدی امانت بود. یکی از این چند تن به نام جمشید امانت نظارت بر ساخت ساختمان آتشکده را بر عهده گرفت.

بیشتر بخوانید: برج سکوت یزد

جمشید امانت دفترچه خاطراتی داشت که اینگونه نوشته بود: چهار بار با کشتی های بخار بر روی آب‌های خروشان اقیانوس هند و یک بار پیاده و با شتر در ریگزارهای بلوچستان ایران و پاکستان رفتیم تا در آخر انجمن پارسیان هند پرداخت هزینه ساختمان آتشکده یزد را قبول کردند.

ساختمان آتشکده زرتشتی شهر یزد

متراژ ساختمان آتشکده وسیع بوده و دارای حیاطی بزرگ می باشد که درختانی سرسبز داشته و به زیبایی های این مکان افزوده است. کنده کاری ها و نماد پرس پلیس بر سردر ساختمان، بنا را دیدنی تر کرده، همچنین وجود حوض آب در وسط محوطه این مکان را همه چی تمام کرده است.

درباره آتش آتشکده یزد

سه آتش در این بنای باستانی وجود داشته که به علات قدمیمی بودن و شکوهی که دارند به ورهرام (آتش پیروزی) معروف بوده اند. این آتش ها بیش از ۱۵۰۰ سال رشن بوده، که همین امر باعث شده نسبت به دیگر بناهای تاریخی این شهر محبوبیت بیشتری داشته باشد. از آدابی که زمان بازدید از آتش باید رعایت شود، این است که هیچکس نباید در این آتش بدمد و آن را آلوده کند.

با راهنمای مسافر یزد آشنا شوید

نگهبانانی که این 1500 سال از این آتش محافظت کرده اند، باید نقاب مخصوصی به نام پدام، بر روی دهان و بینی خود قراردهند بعد به آتش نزدیک شوند. فردی که مسئولیت روشن نگه داشتن آتش آتشکده است، هیبرد نام دارد. این فرد روزانه در چند نوبت با افزودن قطعه ای چوب خشک از درخت بادام و زردآلو که مقاوم تر هستند، این آتش را روشن نگه می دارد. 

آدابی که هنگام ورود به آتشکده باید رعایت کرد

1- قبل از ورود به آتشکده باید خود را تطهیر کرد و در نظافت کامل به این مکان مراجعه نمود و از نکات ضروری است که باید حتما به آن توجه کرد. 2- بهتر است هنگام ورود لباس های روشن در تن داشت چرا که نشانگر پاکی می باشد. 3- در این مکان باید با رعایت ادب و احترام خاصی وارد شد زیرا آتش نماد پاکی بوده و برای زرتشتیان بسیار مقدس است.

موقعیت مکانی آتشکده زرتشتی شهر یزد

افرادی که علاقمند هستند از این آتشکده دیدن نمایند باید به شهر کویری یزد رفته و به خیابان آیت الله کاشانی مراجعه کنند و از ورودی غربی وارد آتشکده زرتشتی شوند. لوکیشن عالی این مکان گردشگران را وادار نموده تا حتما از آتشکده معروف یزد دیدن نمایند.

بیشتر بخوانید :
منابع :