شهر شیراز علاوه بر مکان های تفریحی و مذهبی دارای بازارهای بسیار خوبی می باشد. بازار وکیل شیراز یکی از تاریخی ترین و مهم ترین مراکز خرید شیراز است که جایگاه ویژه ای نزد گردشگران دارد. این مرکز خرید از مشهور ترین بازار های شیراز است که هر فردی پس از سفر به شیراز بی شک از آن دیدن خواهد کرد.

شما می توانید با خواندن این مقاله تا انتها از تمامی نکات بازار وکیل و همچنین هتل شیراز که نزدیک به بازار است؛ آگاه شوید تا در صورت مراجعه به بازار وکیل بتوانید در وقت خود صرفه جویی به عمل آورید.

مراکز خرید شیراز را بهتر بشناسید

بازار وکیل شیراز از جمله مجموعه تجاری هایی می باشد که در آن اجناس با کمترین قیمت به گردشگران عرضه می شود. همچنین شما می توانید هر آنچه را که فکرش را کنید از غرفه های این بازار خریداری کنید. تمامی اجناس روزمره مردم، سوغاتی های دوست داشتنی، خوراک و ... در بازار وکیل شیراز یافت می شود.

بنای بازار وکیل شیراز

بازار سنتی وکیل شیراز دارای بنایی بسیار زیبا و منحصر به فرد می باشد که خود یکی از جاذبه های معماری به حساب می آید. کاشی کاری های ظریف بر روی دیواره ها و سقف این بازار به همراه مقرنس های چشم گیر، بی شک نظر شما در هنگام بازدید و خرید از غرفه های بازار، جلب می کند.

تمامی طراحی های به کار رفته در نمای بازار جذاب وکیل شیراز توسط استادان و هنرمندان احد زندیه انجام شده است که خود یک سبک جذاب به شمار می رود. هر ساله گردشگران زیادی از خارج و داخل ایران برای بازدید و دیدن جاذبه های این بازار به شهر شیراز سفر می کنند. 

مجتمع تجاری خلیج فارس شیراز

بازار قدیمی وکیل شیراز دارای سقف و تاق های بسیار بلندی است که نظیرش در کمتر بازاری پیدا خواهد شد. حدود 74 دهانه تاق ضربی در این بازار، با بلندایی بیش از 11 متر از منحصر به فرد ترین نکات معماری آن به حساب می آید. البته ناگفته نماند که طی چندین سال گذشت از ساخت این بنا، بر اثر خاکریزی های کف بازار، ارتفاع تاق ها نیز به 10 متر تغییر کرده اند.

در بازار وکیل شیراز چه اجناسی به فروش می رسد؟

همانطور که در بالای این مقاله گفته شد، در بازار بی نظیر وکیل شیراز هر اجناسی اعم از خوراکی، پوشاک، سوغاتی و... را یافت خواهید کرد. از جمله سوغاتی هایی که در غرفه های این مرکز تجاری به گردشگران ارائه می شود می توان به مسقطی، بهارنارنج، جاجیم، گلیم، پارچه های رنگارنگ، لباس های سنتی و .... اشاره نمود. 

بازار وکیل شیراز همچنین به عنوان قلب اقتصادی شهر شیراز شناخته می شود. در این بازار علاوه بر عرضه کالاهای خارجی و داخلی، صرافی های متعددی نیز وجود دارد که مبادلات ارزی در آن ها امکان پذیر می باشد. گردشگران می توانند ساعاتی از اوقات خود را به گشت و گذار در این بازار تجاری جذاب بپردازند.

تاریخچه بازار وکیل شیراز

بازار وکیل در شیراز یکی از مشهور ترین و تاریخی ترین بازار های سنتی ایران شناخته می شود. ساخت این بازار به دستور کریم خان زند در سال 1137 شمسی آغاز شد و پس از 19 سال بلخره در سال 1156 به پایان رسید. جالب است بدانید این بازار در تاریخ 17 تیر 1351 با شماره ثبت 924 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بازار وکیل شیراز یکی از مهم ترین و بهترین آثاری است که در زمان کریم خان زند به دستور این فرد ساخته شد. به گفته ای شاه زندیه در آن زمان پس از دیدن بازار لار (از آثار دوران شاه عباس کبیر) فکر ساخت چنین طرحی در شهر شیراز به سرش افتاد و آن را عملی کرد. 

بیشتر بخوانید :
منابع :