چشمه های قم از پدیده های طبیعی این شهر کویری هستند. این چشمه ها که بسیار زلال می باشند در داخل شهر قم نیستند. بلکه برای دیدن این جاذبه های طبیعی، باید 30 کیلومتر از شهر قم فاصله بگیرید. این چشمه ها در مجاورت امامزاده عبدالله (ع) می جوشند که شاید دلیل پیدایش آن ها وجود مبارک همین امامزاده است.

امامزاده عبدالله در جنوب غربی شهر مذهبی قم واقع شده و یکی از بهترین زیارتگاه ها در این شهر محسوب می شود. چشمه های قم به دلیل لایه های رسوبی و معدنی که دارند شگفتی های زیبایی را دور خود ایجاد کرده اند که دیدن آن ها خالی از لطف نیست.از دگر نکته های جالب توجه درباره این چشمه ها جوشش آن در ارتفاعی 40 متری می باشد.

چشمه های قم
چشمه های قم و معجزه ای ناشناخته

چشمه های قم، زینت بخش امامزاده عبدالله

جوشش چشمه های قم از ارتفاع 40 متری علاوه بر این که تعجب همگان را بر می انگیزد، سبب می شود تا جلوه ای فوق العاده به بقعه امامزاده عبدالله بدهد. البته جای بسی تعجب است که در ماه های گرم مرداد و شهریور، چشمه هایی اینچنین قَلیان از دل کوه می جوشد. البته هنوز برای پدید آمدن این چشمه ها دلیل موثقی وجود ندارد، اما این مسئله می تواند در صنعت گردشگری و تفریحی شهر قم پدیده باشد.

البته در شهر قم به پدیده های کوچک گردشگری و تفریحی همچون چشمه علی، کوه نمکی یا ... بسیار کم لطفی می شود. از این رو باید به این مسئله اشاره کرد که اگر به این موارد بی توجهی شود، در طی سال های آینده ممکن است هیچ اثری از این جاذبه های هر چند کوچک باقی نماند.

چشمه های قم
جاذبه های دیدنی در شهر قم

وجود معدن و دلیل خشک شدن چشمه های قم

نا گفته نماند چشمه های آب معدنی که در حال جوشش بوده اند، تعدادی از آن ها ناپدید شدند که به گفته اهالی، وجود معدن سبب این امر گشته است. این معدن در چند قدمی چشمه ها قرار گرفته که نشان می دهد معدن سنگ مذکور به دلیل خروجی های سمی سبب خشک شدن چشمه ها شده است.

بیشتر بخوانید :
منابع :