مسجد قبا قشم از مشهور ترین و بهترین مراکز مذهبی قشم است که در روستای هلر جزیره زیبای قشم واقع می باشد. این مسجد از شکوه و عظمت منحصر به فرد، در نوع خود برخوردار است که زیبایی را به چشم می کشد. این مسجد به دلیل معماری زیبا و استثنائی، رنگ ها، طرح و نقشه هایی که در نمای مسجد به کاربرده شده، مانند نگینی در معماری جنوب کشور می درخشد.

مسجد قبا قشم
نمایی دور از مسجد قبا قشم

مسجد قبا قشم دارای گنبد های زیادی است که همه با یکدیگر هم اندازه بود و در یک راستا طراحی شده اند. مجموعه بنای اصلی این مسجد از یک طبقه ساختمانی تشکیل شده و در یک محوطه مرکزی مربعی شکل جای گرفته است. این نظم و ترتیب، شکوه و معنویت حاکم بر فضای مسجد را چندین برابر کرده است که تنها پس از ورود به این مسجد متوجه آن خواهید شد.

معماری بنای اصلی مسجد قبا قشم

بنای اصلی مسجد قبا قشم به نسبت دیگر مساجد واقع در جزیره قشم، فضای اطراف آن بلند تر می باشد. همچنین در سطح پایینی حیاط مسجد، برکه آبی قرار داده اند. در اطراف برکه کرسی های چوبی برای وضو گرفتن نماز گزاران در نظر گرفته شده تا با آسودگی خیال، خود را مهیای نماز خواندن کنند. این فضا علاوه بر حال و هوای روحانیت و دلنشینی که به آن ها منتقل خواهد کرد از بخش های زیبای این مسجد نیز به حساب می آید.

مسجد قبا قشم
ساختمان مسجد قبا قشم

معماری نمای مسجد قبا در قشم با ستون هایی از جنس سنگ آراسته شده که زیبایی آن را کامل می کند. همچنین این مسجد فوق العاده که از وسعت نسبتا خوبی برخوردار می باشد دارای دو گلدسته بسیار زیبا است که جلوه ای منحصر به فرد به آن می بخشد. از نکات جالب توجه در معماری داخلی مسجد، تلفیقی از معماری اسلامی و جنوبی در طراحی آن است که در نوع خود بی نظیر و بسیار زیبا می باشد.

انعکاس گلدسته ها و گنبد مسجد که روی آب نقش می بندد نمایی فوق العاده و دیدنی ا به وجود آورده است که چشم بازدید کنندگان را برای دقایقی به سمت خود جلب می کند. لازم به ذکر است علاوه بر تمامی نکات ذکر شده و معماری منحصر به فرد ساختمان مسجد، وجود درختان نخل بزرگ است که چشم اندازی عالی را به وجود آورده است.

مسجد قبا قشم
ساختار مسجد قبا قشم اکنون

وجود هتل سما 2 قشم و هتل آرتا قشم باعث شده تا این مسجد از یاد نرود و مسلمانان زیادی برای نماز و دیگر مسائل دینی به آن مراجعه کنند. پیشنهاد می کنیم در سفر به قشم از دیدن این مسجد به راحتی گذر نکنید تا بتوانید از حس و حال و زیبایی فوق العاده آن نهایت استفاده را ببرید.

بیشتر بخوانید :
منابع :