خانه بومیان کیش یکی از جاذبه های گردشگری و فرهنگی در جزیره کیش است که نه تنها برای گردشگران، بلکه اهمیت بالایی برای ساکنین اصلی جزیره نیز دارد. در سال 1393 مجوز تغییر در منطقه و خانه بومیان صادر شد و از آن پس این خانه به عنوان محلی برای کسب دانش درباره بومیان و نحوه زندگی در گذشته شناخته می شود.

خانه بومیان کیش را می توان یکی از پر بازدید ترین جاذبه های جزیره دانست که همواره خیل عظیمی از گردشگران تور کیش، برای بازدید از این منطقه به آن مراجعه می کنند. اگر شما نیز قصد سفر به کیش را دارید و می خواهید پیش از مراجعه به این جاذبه ی دیدنی، اطلاعاتی کامل را درباره آن کسب کنید تا لذت بازدید را برای خود دو چندان نمایید، با مجله گردشگری پرشین هتل تا انتها همراه شوید.

خانه بومیان کیش
خانه بومیان کیش محوطه بیرونی

دلیل احداث و تغییرات در خانه بومیان کیش چیست؟

خانه بومیان کیش به چند منظور و در راستای چند هدف مختلف ساخته شد و تغییرات چشم گیر در آن صورت گرفته است. یکی از مهم ترین اهداف تغییرات در منطقه خانه بومیان کیش، ایجاد اشتغال برای بومیان  و توسعه گردشگری در این منطقه می باشد.

با برترین مراکز تفریحی و جاهای دیدنی کیش آشنا شوید

تمامی مصالح در خانه بومیان کیش از جمله اتاق ها و فضای این خانه از لوازم قدیمی به سبک بومیان و معماری 80 سال گذشته می باشند که البته پس از انجام تغییرات، به طور کاملا مورد بازسازی قرار گرفتند. اکنون این خانه با شکل اولیه خود، اما بازسازی های لازم در معرض دید گردشگران و بازدید کنندگان است و هیچگونه محدودیتی از نظر بازدید ندارد.   

در حقیقت خانه بومیان کیش به عنوان یک موزه نیز شناخته می شود که نمادی بارز از مهمان نوازی و آداب رسوم بومیان را به چشم بازدید کنندگان می کشد. برخی از اتاق های این خانه تابستانی و برخی دیگر زمستانی می باشند که در کنار دیگر بخش ها، ایجاد شده اند و به طور کامل قابل بازدید خواهند بود.

رزرو تور کیش با نازلترین قیمت

مساحت و قدمت خانه بومیان کیش چقدر می باشد؟

خانه بومیان کیش قدمتی 200 ساله دارد که از گذشته های دور، مردمان بومی محله در آن اقامت داشته اند. سرانجام در سال های اخیر این خانه مورد بازسازی قرار گرفته و به یک جاذبه ی گردشگری تبدیل شده است. مساحت کل خانه بومیان کیش 1200 متر مربع می باشد که در این فضا بخش های مختلفی ایجاد شده اند.

خانه بومیان کیش
نمای خارجی خانه بومی های در کیش

خانه بومی های کیش دارای 15 اتاق و دو حیاط مجلسی و خانوادگی می باشد که جزء بخش های دیدنی این خانه محسوب می شوند. شاید برای شما نیز دانستن نام و شخصیت صاحب اصلی این خانه اهمیت داشته باشد که در حدود 80 سال پیش یکی از معروف ترین و بزرگ ترین تاجران مروارید در جزیره کیش محسوب می شده و حاج عبدلله بن شاهین نام داشته است. 

فضای داخلی خانه بومی ها کیش و کاربرد آن 

در فضای داخلی خانه بومیان کیش چند اتاق قرار گرفته است که هرکدام از آن ها دارای کاربرد متفاوت و خاصی می باشند. به عنوان مثال یکی از اتاق های خانه متعلق به مهمان مردان و دیگری به عنوان اتاق زمستانی در نظر گرفته شده اند. همچنین انبار خرما، محل شیره کشی خرما، آشپزخانه، حجله، مکتب خانه و ... از دیگر کاربرد های اتاق های این خانه می باشد. در ادامه به معرفی هر یک از اتاق های این خانه خواهیم پرداخت.

اتاق زمستانه

علاوه بر اتاق تابستانه در خانه بومی های کیش، اتاق زمستانه نیز در این خانه ایجاد شده که معماری درست بلعکس را دارا می باشد و باعث گرم شدن اهالی خانه در فصل زمستان می شود. اتاق زمستان این خانه در حیاط مجلسی قرار گرفته است و جهت آن درست در معرض نور مستقیم خورشید می باشد. ضمن اینکه هیچگونه پنجره و یا بادگیری در ساخت اتاق به کاربرده نشده و تنها دارای یک حمام در فضای خود است. شما می توانید با بازدید از این اتاق انواع ابزار ها و لوازم مربوط به 80 سال پیش را مشاهده نمایید.

شهر زیر زمینی کاریز و جشنواره ای 500 میلیون ساله

خانه بومیان کیش
گل و گیاه در محوطه این خانه تاریخی

مصیف، اتاق تابستانه

اتاق های خانه بومیان کیش هرکدام با نام هایی خاص شناخته می شوند که ممکن است برای شما کمی عجیب به نظر رسند. به عنوان مثال یکی دیگر از اتاق های این خانه مصیف نام دارد که به عنوان اتاق تابستانه شناخته می شود. این اتاق معمولا در فصل تابستان کاربرد دارد که این به دلیل نوع معماری این اتاق می باشد. زیرا نه تنها گرما را جذب نمی کند، بلکه باعث جریان باد از پنجره ها و خنکی داخل اتاق نیز می شود.

اتاق مصیف در خانه بومی ها کیش به دلیل نوع معماری که دارد، کمی بالا تر از سطح زمین و بر روی یک سکو به ارتفاع 1.5 متر پشت به آفتاب قرار گرفته است. اگرچه این اتاق بیشتر در فصل تابستان کاربرد داشته، اما برخی از مواقع با پوشاندن پنجره ها و درزگیر ها، در فصل زمستان نیز از آن استفاده می کردند.

با سواحل کیش آشنا شوید

چندول، یکی از اتاق های خانه بومی ها کیش 

علاوه بر تمامی اتاق های ذکر شده در خانه بومی های کیش و کاربرد آن ها، چندول یکی از اتاق های این خانه است که در گوشه حیاط و دور از وزش مستقیم باد قرار گرفته است. این اتاق مخصوص خرما است و به عنوان انبار خرما و استحصال شیره خرما معرفی می شود. به همین منظور نیز به این نام که به زبان بومی معنای انبار خرما را دارد، نام گذاری شده است. 

شیره گیری خرما بیش از 600 سال است که در بین اهالی اصیل جزیره کیش رواج دارد و به همین دلیل یکی از سوغات اصلی جزیره نیز محسوب می شود. از این رو شما می توانید از این بخش در خانه بومی ها کیش، سوغاتی نیز تهیه نمایید و به عزیزان خود در بازگشت به شهر مبدا، هدیه دهید.

خانه بومیان کیش
اشیاء عتیقه موجود در خانه تاریخی بومی های کیش

اتاقی ویژه در خانه بومی های کیش به نام بیت العود

ویژه ترین اتاق در خانه بومیان کیش، بیت العود نام دارد که محلی برای استراحت و خواب صاحب خانه می باشد. وسایل داخل این اتاق با حفاظت های لازمه همانند گذشته نگهداری شده و بدون هیچگونه آسیبی اکنون در معرض دید عموم قرار می گیرد. 
در اتاق بیت العود خانه بومی های کیش یک تخت دو نفره قرار گرفته است که حدود 80 سال قدمت دارد. همچنین یک رادیو و تلویزیون قدیمی که متعلق به 40 سال گذشته می باشند نیز در این اتاق قرار گرفته اند. ظرف های دکوری روی طاقچه و آیینه کاری های زیبا بر روی دیواره های اتاق نیز جلوه ای زیبا و خاص را به آن بخشیده است.

بهترین زمان سفر به کیش برای خرید و تفریح

مطبخ، بخشی لذت بخش برای شکم پرستان در این خانه تاریخی

مطبخ به زبان عربی به معنای آشپزخانه می باشد که یکی از دوست داشتنی ترین و لذت بخش ترین بخش های خانه بومی های کیش برای شکم پرستان محسوب می شود. در حیاط این خانه یک آشپزخانه به صورت دیوار چینی ساخته شده است که در آن دریچه هایی برای خارج شدن دود تنوری ایجاد شده و به آن مطبخ می گویند.

اهالی خانه بومیان کیش در این آشپزخانه انواع نان محلی  غذاهای محلی را می پزند و یا گندم و جو را در آن آسیاب می کنند. شما می توانید لوازم آشپزی نوستالژیگ را در این آشپزخانه مشاهده نمایید. لازم به ذکر است اکثر آشپرخانه های آن دوران، بدون درب ساخته می شدند و اغلب در گوشه ای از حیاط قرار می گرفتند. این آشپرخانه ها از دیواره های کاه گلی و یا برگه های بافته شده از درخت خرما بنا می شدند و دارای سقفی با همین جنس بوده اند.

فرودگاه کیش و اطلاعات پرواز کیش

خانه بومیان کیش
اتاق های مختلف در خانه بومی ها کیش

الفرشه یا حجله

الفرشه و یا حجله یک اتاق مخصوص برای عروس و دوماد های بومیان است که در خانه بومیان کیش ایجاد شده و قابل بازدید برای گردشگران می باشد. در این بخش از خانه شما می توانید با آداب و رسوم جذاب بومیان کیش برای برگزاری مراسم عروس و دوماد های عزیز آشنا شوید. جالب است بدانید که یکی از آداب جذاب در گذشته این بوده است که تزئینات انجام شده بر این اتاق تا یک ماه دست نخورده باقی بماند.

روستای باغو کیش کجاست؟ افسانه ننه باغو کیش را بخوانید

بیت القهوه یکی از اتاق های میزبانی در خانه تاریخی بومیان

بیت القهوه یکی از اتاق های میزبانی می باشد که در خانه بومی های کیش ایجاد شده و مخصوص پذیرایی از مهمانان خانم می باشد. این اتاق به عنوان محلی برای تهیه قهوه و چای نیز کاربرد دارد که به همین دلیل نیز به بیت القهوه نام گذاری شده است. بانوان می توانند دور از چشم مردان در این اتاق برای لحظاتی احساس راحتی داشته باشند.

خانه بومیان کیش
برگزاری مراسم های مختلف در این خانه تاریخی

بیت الافروخ، مکتب خانه ی خانه بومی های کیش

بیت الافروخ و یا همان مکتب خانه در خانه بومیان کیش محلی برای تردیس و آموزش اهالی خانه می باشد که در آن تعالیم قرآن نیز به طور کامل صورت می گیرد. اکثر مدرسین این مکتب خانه را بانوان تشکیل می دهند که به جهت آموزش به پسران 6 تا 9 ساله به مکتب خانه می رفتند و تدریس قرآن و تعالیم دینی را انجام می دادند.

شهر باستانی حریره کجاست؟

انبار های خانه بومی های کیش

در خانه بومی های کیش چند عدد از اتاق ها مخصوص به انبار و نگهداری لوازم و مواد غذایی می باشد که تمامی به نام اتاق های بخار شناخته می شوند. این انبار ها از گذشته تا کنون به عنوان محل ذخیره سازی و مهم ترین بخش خانه کاربرد داشتند که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

انبار خانه بومیان کیش به نام بخار

صید ماهی یکی از رایج ترین آداب و رسوم بومیان کیش است که تا کنون نیز بر جای مانده و شغل اکثر مردان ساکن این جزیره صید ماهی می باشد. از این رو در خانه بومی کیش یک انبار به عنوان انبار ذخیره و نگهداری لوازم صید ماهی ایجاد شده است. البته وجود این انبار بخار مربوط به همان دوران شیخ بوده که به منظور نگهداری وسایل مخصوص وی بنا شده بوده است. 

خانه بومیان کیش
چاه آب برای به دست آوردن آب نوشیدنی

اتاق بخار، محلی برای نگهداری آذوقه اهالی خانه

در خانه بومی های کیش هر اتاقی که به بخار نام گذاری شده است،کاربرد انبار را دارد و در آن لوازم و مواد مختلفی نگهداری می شود. به عنوان مثال یکی دیگر انبار های این خانه که به جهت نگهداری مواد غذایی مانند برنج، آرد، گندم، خمره هایی حاوی ماهی شور و .... ساخته شده است، بخار نام دارد. 

بخار الهوش، یکی دیگر از انبار های خانه تاریخی بومیان

بخار الهوش نیز یکی دیگر از انبار های خانه بومیان کیش است که در آن علوفه و گاو و گوسفند ها نگهداری می شوند. اهالی این خانه از دام ها برای تهیه شیر، لبنیات، گوشت و قربانی استفاده می کنند و تا فرا رسیدن زمان استفاده آن ها را در انبار الهوش قرار می دهند. 

فضای خارجی و حیاط خانه بومیان کیش

تا این قسمت از مقاله به توضیح فضای داخلی این خانه تاریخی پرداختیم و انواع اتاق های آن را با کاربرد آن ها به شما معرفی کردیم. حال در این بخش از مقاله توضیحی کوتاه درباره حیاط و فضای خارجی خانه بومیان را بیان خواهیم کرد. با ما تا انتهای مقاله همراه شوید. 

خانه بومیان کیش
محوطه بیرونی خانه بومی های کیش

زریبه و یا باغچه در حیاط خانه بومی های کیش

یکی از زیباترین بخش های فضای داخلی خانه بومیان کیش، باغچه در میان حیاط این خانه است که به آن زریبه هم گفته می شود. ساکنان این خانه در این باغچه انواع سبزیجات، صیفی جات، هندوانه، خربزه، درخت نخل، درخت انجیر و ... را می کارند. برای آبیاری این باغچه از چاهی که در همان نزدیکی وجود دارد نیز استفاده می کنند. 

سیم، نوعی تخت خواب در حیاط خانه

در حیاط خانه بومیان کیش سیم هایی ایجاد شده است که به عنوان تخت خواب استفاده می شود. ساکنان این خانه شب های تابستان برای استفاده از باد خنک بر روی این تخت ها می خوابند. این سیم ها و یا همان تخت خواب ها از بافت چوب های چندل و دعن درخت نخل درست شده اند.

چگونه به خانه بومیان کیش دسترسی پیدا کنیم؟

برای دسترسی به خانه بومیان کیش می بایستی تا ابتدا آدرس دقیق این خانه را در نقشه یافت کنید و سپس با استفاده از روش های مختلف به آن دسترسی پیدا نمایید. البته اقامت در یکی از هتل های کیش نزدیک به خانه بومیان نیز می تواند دسترسی راحت تر و سریع تر را برای شما عزیزان فراهم کند که بدون اتلاف وقت در هر زمان بتوانید از این خانه دیدن نمایید.

خانه بومیان کیش
وجود نگاه های کنجکاو به این خانه تاریخی

خانه بومبان کیش در محله قدیمی صفین قرار گرفته است که برای دسترسی به آن می توانید از تاکسی و یا خودرو استفاده کنید. با توجه به مساحت کم جزیره کیش دسترسی به اماکن مختلف راحت می باشد. البته رزرو تور کیش از پرشین هتل می تواند در خدمات گشت نیم روزی، بازدید از این محل را به صورت رایگان و بدون استفاده از تاکسی برای شما عزیزان فراهم کند. 

هتل های نزدیک به خانه بومیان کیش

از جمله هتل هایی که در نزدیکی محله صفین کیش و خانه بومیان قرار گرفته اند، می توان به برترین هتل کیش یعنی هتل ترنج کیش اشاره نمود. البته این هتل به دلیل جایگاه بالایی که دارد، کمی گران قیمت نیز می باشد. از این رو اگر به دنبال هتل با قیمت مناسب در نزدیکی این منطقه هستید، هتل گراند کیش می تواند گزینه ای مناسب تر برای شما گردشگران گرامی محسوب شود. 

بیشتر بخوانید :
منابع :