پارک ناژوان اصفهان قطب گردشگری طبیعی شهر است که وسعتی 1200 هکتاری دارد و در غرب شهر اصفهان واقع شده است. مجموعه ای از باغ های قدیمی اصفهان که درجریان توسعه های شهری تخریب نشده اند، در این پارک عظیم جای گرفته اند. با گذشت زمان در این پارک مجموعه هایی به آن اضافه شدند که در عنوان های ذیل پرشین هتل سایت جامع رزرو تور و رزرو هتل به آن پرداخته است.

پارک ناژوان اصفهان از مجموعه ای شامل باغ پرندگان، باغ پروانه ها، باغ خزندگان، آکواریوم، موزه صدف، مسیر های برای دوچرخه سواران و ... تشکیل شده است. پل ها و مسیر های پیاده روی متعدد، تله سیژ، امکانات قایق رانی، ایستگاه های درشکه سواری و ... نیز به همت شهرداری اصفهان به این مجموعه افضون گشتند.

پارک ناژوان اصفهان
طبیعت ناب بوستان ناژوان اصفهان

پارک زیبای ناژوان اصفهان به دلیل وجود زاینده رود، رطوبت بیشتر و آب و هوای متعادلی دارد که باغ های دوسویه این منطقه، مکانی فوق العاده عالی برای گذراندن اوقات فراغت و لذت بردن از منظره های بکر فراهم کرده است. اهالی شهر اصفهان این پارک اسپهان را به دلیل قرار گرفتن در جهت باد های جنوب غرب به شمال شرق و همچنین قرار گرفتن اکثر صنایع آلاینده به عنوان فیلتر طبیعی شهر اصفهان می دانند و به اصطلاح به آن ریه شهر می گویند.

پارک صفه اصفهان و لذت کوهنوردی

پارک ناژوان اصفهان
طبیعت پاییزی پارک ناژوان اسپهان

 

پارک جنگلی ناژوان اصفهان و مراکز تفریحی آن

باغ پرندگان یکی از مجموعه های بوستان ناژوان می باشد که حدود 55 هزار متر مربع مساحت دارد. این باغ در سال 1375 در بیشه ناژوان، 4 کیلومتری غرب پل وحید با تلاش شهرداری اصفهان احداث گردید که به نوع خود از نظر طراحی بی نظیر است. محوطه داخلی باغ پرندگان 17 هزار متر مربع وسعت دارد و سقف این مجموعه توسط پوششی توری با مساحت 40 هزار متر مربع بر روی 16 ستون فلزی به ارتفاع 25.32 متر نصب گردیده است.

پارک ناژوان اصفهان
باغ پرندگان در پارک ناژوان اصفهان

پارک جنگلی ناژوان اصفهان و باغ پرندگانش علاوه بر تامین نیاز های زیست محیطی پرندگان، فضایی دلنشین و خوش آواز را فراهم نموده تا علاقمندانی که برای بازدید از باغ پرندگان دیدن میکنند نهایت لذت را ببرند. در این باغ حدود 200 گونه ی مختلف گیاهی و 3500 پرنده نگهداری می شود.

بوستان ناژوان اصفهان باغ دیگری به نام باغ موزه پروانه دارد که بیش از صد گونه گل و گیاه دارد. این گیاهان شامل درختچه فردوس، درختچه سیکاس، درختچه لیندا، انواع بنجامین، انواع فیکوس، آگاو، انواع بگونیا و.... می شود. باغ پروانه ها در مساحتی حدود 2000 متر مربع در یک فضای زیبا و  دلنشین در اختیار بازدید کنندگان قرار گرفته است. با بدنه سازی ها و شرایط لازم در سه نقطه از این باغ، تعداد 48 عدد قاب شامل 2200 پروانه متنوع و زیبا با تنوع رنگی چشم نواز، در معرض دید عموم می باشد.

میدان نقش جهان اصفهان و سمبل شهر

پارک ناژوان اصفهان
غروب خیره کننده خورشید در بوستان ناژوون اصفهان

تله سیژ مانند تله کابین است ولی با این تفاوت که به جای اتاقک از یکسری صندلی ها با تمامی امکانات ایمنی استفاده شده است. تله سیژ ناژوان دارای 60 صندلی سه نفره است که بازدیدکنندگان این مجموعه را در ارتفاع 24 متری از سطح زمین می برد. این امر سبب می شود بازدید از منظره طبیعی و محیط  باز بر روی درختان با سرعت هیجان انگیز 2 تا 3 متر بر ثانیه را تجربه نمایند. قایق سواری از دیگر تفریحات بوستان ناژوان است که برای خانواده ها بهترین انتخاب است. اگر احساس گرسنگی کردید نگرا نباشید، زیرا تعدادی از رستوران ها و کافی شاپ های اصفهان در زدیکی پارک قرار دارند.

پارک ناژوان اصفهان
لذت قایق سواری در بوستان زیبای ناژوان

طول تله سیژ بوستان ناژوان حدود 3 هزار 850 متر رفت و برگشت می باشد. ایستگاه اول تله سیژ در ابتدای جاده الفت واقع در اول ورودی پارک ناژوان و ایستگاه دوم آن جنب باغ پرندگان ناژوان در قسمت جنوب رودخانه قرار دارد. تمامی امکانات رفاهی در هر دو ایستگاه برای استفاده شهروندانی که سوار بر تله سیژ به این نقطه می رسند فراهم است.

باغ خزندگان ناژوان به منظور فراهم کردن موقعیتی برای دیدن از نزدیک عموم مردم و آشنا شدن آنها با موجودات عجیب و کمی ترسناک و چندش آور در سال 91 در این مجموعه افتتاح شد. در این باغ 25 زیست دان بزرگ و 12 زیست دان کوچک که خزندگانی همچون سمی ها نیمه سمی ها و غیر سمی ها را که از مناطق مختلف دنیا جمع آوری شده اند در این زیست دان ها نگهداری می کنند. جانداران در این قسمت به صورت زنده، جسد، تکسیر شده و اسکلت وجود دارد.

باغ گل های اصفهان و بهشتی خیره کننده

پارک ناژوان اصفهان
باغ خزندگان در بوستان جنگلی زیبای ناژوان اسپهان

در موزه صدف بوستان ناژوان از 2000 نمونه با 800 گونه نژادی مختلف مانند صدف ها و جانوران دریایی نادر به نمایش گذاشته شده است. مجموعه ای شامل نرم تنان خشکی و دریایی، نمونه هایی از خرچنگ های آب شور و چندین نمونه از خارپوستان که طی 25 سال از سراسر جهان گردآوری شده و در این موزه به نمایش گذاشته می شود.

مجموعه ناژوان بزرگ ترین و اولین آکواریوم کشور را در خود جای داده است که گونه های مختلف دریایی آب شور و آب شیرین از نقاط مختلف دنیا جمع آوری و با نگهداری های کامل، در معرض دید عموم مردم گذاشته است. این مجموعه در زمینی بیش از 3500 متر مربع احداث گردیده و به صورت یک تونل آکواریوم دنیایی زیر آب که طول آن حدود 30 متر و تعداد 30 عدد آکواریوم 5 تا 10 متر، آکواریوم های لمسی و سیلندر آکواریوم بزرگ، چندین مرکز به طور قرنطینه یا آزمایشگاه، فروشگاه هدایا و... قرار دارد.

پارک ناژوان اصفهان
آکواریوم دیدنی اسپهان در بوستان ناژوون نصف جهان

در آکواریوم اصفهان حدود 6500 نوع آبزیان وجود دارد که حداقل 300 تا 350 گونه از ماهیان پنج قاره در این مجموعه جمع آوری شده اند؛ حدود 100 قطعه از این آبزیان از خطرناک ترین، عجیب ترین و نادر ترین گونه های ماهیان هستند. در این تونل شِش نوع کوسه درحال نگهداری و زندگی می باشند. پیشنهاد می کنم اگر علاقه به هیجان و شگفتی دارید با کمی وقت گذاشتن از این فرصت استفاده کنید و لذت ببرید. اگر می خواهید هتل در شهر اصفهان با قیمت های مناسب را رزرو کنید حتما با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید :
منابع :