باغ گل های اصفهان یکی از پروژه های بزرگ فضای سبز ایران می باشد که در شهر زیبای اصفهان و در سال 1369 افتتاح گردید. این باغ زیبا با اهداف مختلفی به بهره برداری رسید که می توان به نوعی، آن را یک مجموعه کامل از مراکز تفریحی، آموزشی و فرهنگی دانست. در این باغ تمامی اصول و عناصر ایرانی به خوبی رعایت شده است.

باغ گل های اصفهان دارای قسمت های مختلفی می باشد که در ادامه به هر کدام از آن ها اشاره می شود. زمانی که شما وارد این باغ زیبا در اصفهان شوید، ساختمانی با ابعاد 69 متری را خواهید دید که غرفه ورودی بوده و بعد از خرید بلیط، اجازه دارید وارد باغ شوید.

باغ گل های اصفهان
چترهای رنگی در باغ گل های اصفهان

با مراکز تفریحی و گردشگری اصفهان آشنا شوید

سپس در طبقه همکف، برای دادن اطلاعات بیشتر به گردشگران، دفتری وجود دارد که اطلاعات تکمیلی باغ را به مدعوین می دهد. از طبقه اول هم می توان باغ را مشاهده نمود و در طبقه دوم سالن اسلاید گل و گیاه نیز وجود دارد. 

باغ گل های اصفهان و قسمت های مختلف

همانطور که ذکر کردیم باغ گل های اصفهان از بخش های مختلفی تشکیل شده که برای هر قسمت، تدابیری ویژه اندیشیده شده است. محوطه باغ، لابیرنت، باغ صخره ای، باغ رز، باغ گیاهان دارویی، سالن آمفی تئاتر و ... از جمله قسمت های باغ گلهای اصفهان هستند که در ادامه با آن ها آشنا می شوید.

باغ گل های اصفهان
گل های رز زیبا در باغ گلهای اصفهان

معرفی باغ

در قسمت باغی این مکان تفریحی و گرشگری اصفهان انبوهی از گل های فصلی، دائمی، درختچه های تزئینی و ... را مشاهده خواهید کرد. هر کدام از این موارد به باغچه هایی کوچکتر تقسیم شده اند تا زیبایی شگرفی را به چشم کشند. گذرگاه هایی برای رفت و آمد گردشگران در نظر گرفته شده که با سنگ های گرانیتی پوشید شده اند. نزدیک به 5000 متر از این محوطه، مربوط به این گذرگاه ها می باشد.

پارک صفه اصفهان را بشناسید

در باغ گلهای اصفهان نورپردازی فوق العاده ای را در شب خواهید دید که چشمان شما را به خود خیره می کند. در مَعبر های باغ چه اصلی و چه فرعی، آب نماهایی مستطیلی شکل طراحی گردیده تا فضای باغ را خاص تر نماید. لازم به ذکر است آبی که در این آب نماها استفاده می شود پمپاژ شده و سپس به حوضچه باز می گردد. یک جویبار کوچک از وسط باغ می گذرد که 300 طول داشته و تمام این جلوه ها به یک شاهکار می رسد.

باغ گل های اصفهان
رودخانه زیبا در باغ گلهای اصفهان

فرش گل ایرانی!

شاید بپرسید فرش گل ایرانی چه معنی می دهد، منظور ما همان فرش ایرانی داخل باغ گل های اصفهان است که از نقش و طرح اصیل ایرانی برخوردار است. اما به عوض تار و پود، گل هایی فوق العاده زیبا و خوشبو در طراحی این فرش به کاربرده شده اند.

معرفی پارک ناژوان اصفهان

این فرش مساحتی بالغ بر 1860 متر مربع را دارا می باشد. گل هایی که در این فرش استفاده شده فصلی بوده تا در هر فصل سال، طراوت و تازگی آن حفظ شود. ناگفته نماند نرده ها و شمشاد هایی برای مراقبت از گل ها طراحی شده است.

باغ گل های اصفهان
کلبه هایی در باغ گل و گیاه اصفهان

هزارتویی یا لابیرنت باغ گلهای اصفهان

مسلماً شما هم کلمه ی لابیرنت را بارها و بارها شنیده باشید وکمی معنی این کلمه را متوجه نشوید. منظور از لابیرنت، ماز یا همان هزارتویی خودمان است که در باغ گل های اصفهان تعبیه شده است. در این قسمت از باغ، پرچینی های شمشاد به گونه ای انجام شده که کودکان می توانند درون آن مشغول بازی شوند.

باغ صخره ای از دیگر قسمت های باغ

باغ صخره ای وسعتی بالغ بر 2500 متر مربع دارد که ارتفاع آن به 3 متر می رسد. باغ صخره ای 250 گونه گیاه دارد که شامل لیپتوس، کاکتوس، کاکتوس ابلغ، یاسمن صخره ای و سرئوس اشاره کرد. این گیاهان نسبت به آب و هوا گرم و خشک مقاوم بوده و علاوه بر آن، زیبایی طبیعت را به خوبی ارائه دهند.

باغ گل های اصفهان
لاله های زیبا در این باغ گل و گیاه اصفهان

باغ رُز و باغ گیاهان دارویی

محبوب ترین قسمت و خوشبو ترین و نازترین قسمت باغ، منحصر به باغ گل رُز می شود. در باغ گل رز شما می توانید انبوهی از گل های زیبا را مشاهده نمایید که با رنگ های زرد، صورتی، قرمز و ... چشم شما را نوازش می دهند. باغ گل های اصفهان با وجود چنین رُزهایی بدون شک یکی از بهترین ها است.

از دیرباز تا کنون داروهای گیاهی نقش مهمی در سلامت و طب سنتی ایران داشته اند. از این رو با مراجعه به باغ گیاهان دارویی در باغ گلهای اسپهان می توانید آن ها را بشناسید. 1170 متر مربع از کل وسعت باغ را، به باغ گیاهان دارویی اختصاص داده اند. 132 گونه گیاه کوهی و دارویی در این باغ موجود می باشد. کاسنی، کاکوتی، شاهتره، زیره کوهی و ... از جمله داروهای گیاهی کوهی هستند.

باغ گل های اصفهان
گل های زیبا در باغ گل اسپهان

باغ سوزنی برگ ها، گیاهان پیازی و گونه زنبق

درختانی که شکل برگ آن ها سوزنی می باشد در نوع خود جالب و منحصر به فرد است. حال چه بهتر که تمام گونه های سوزنی برگ را به طور کامل مشاهده نمود. 2166 متر مزربع مساحت باغ سوزنی برگان بوده که در انتهای دریاچه قرار گرفته است. بیش از 85 گونه سوزنی در این باغ گردآوری شده اند.

گیاهان پیازی این گونه هستند که از طریق پیاز کاشت می شوند و بر خلاف دیگر درخت ها فاقد هسته یا تخم می باشند. 40 متر مربع از باغ گل های اصفهان مخصوص گیاهان پیازی است. زعفران یکی از گیاهان پیازی به شمار می رود. در مجموعه گل های زنبق، 46 گونه مختلف از این گیاه کشت شده که بیش از 850 متر مربع باغ گلهای اصفهان به آن اختصاص یافته است.

باغ گل های اصفهان
آبشار مصنوعی در باغ گلهای اصفهان

پرچین، گونه داوودی و فستیوال لاله ها

قسمت پرچین یا همان دیواره این باغ از مورت ها، شمشاد ها و درخت های زرشک پوشیده شده که وظیفه آن ها جداسازی قسمت های مختلف باغ است. شاید تعجب کنید ولی این پرچین ها 1540 متر طول دارند. گل های داوودی با گونه های مختلف که به 26 نوع می رسد، 900 متر از فضای قسمت شرقی باغ را اشغال کرده اند که دیدن آن ها بسیار توصیه می شود. اگر هم می خواهید فستیوال لاله ها را مشاهده کنید، فصل بهار بهترین موقعیت برای بازدید از شهر اصفهان و باغ گل ها است.

برکه باغ گل های اصفهان

یکی دیگر از دیدنی های باغ گلهای اصفهان، برکه آن است که کف آن از سنگ های ضایعاتی و سنگ های لاشه ای کار شده است. دلیل ساخت حوضچه که در قسمت شرقی باغ تعبیه شده، لطافت بیشتر هوا و پرورش گونه های آبزی نظیر نیلوفر، زنبق آبی و ... می باشد. یک صخره مصنوعی در کنار برکه ساخته شده که ارتفاع 4 متری داشته و یک آبشار مصنوعی از روی آن به داخل حوضچه می ریزد.

باغ گل های اصفهان
فضای سبز پارگ کلهای اصفهان

قیمت بلیط و قیمت ورودی باغ گل ها اصفهان سال 99

طبق آخرین خبر ها از صد و بیست و چهارمین نشست علنی شورای شهر اصفهان، قیمت ورودی باغ گل ها اصفهان برای هیئات های دانش آموزی و فرهنگی 3500 تومان در 8 ماه اول و مبلغ 3000 تومان برای 4 ماه آخر سال نرخگذاری شد. قیمت بلیط باغ گل ها اصفهان سال 99 برای تمامی شهروندان و گردشگران داخلی، 6000 تومان و برای توریست های خارجی 50 هزار تومان تعیین شده است.

با تمام این تفاسیر از شما عزیزانی که این مطلب را مطالعه می کنید سپاسگذاریم و خواهشمندیم با ارائه اطلاعات هرچه بیشتر یا نقد و پیشنهاد های سازنده، پرشین هتل سایت جامع رزرو هتل های اصفهان و ایران را در بهبود کیفیت ارائه شده یاری دهید تا ضمن اطلاعات بیشتر، همکاری دوستانه ای با هم داشته باشیم.

بیشتر بخوانید :
منابع :