بازار قیصریه اصفهان شهرت بسیاری دارد و جزو مکان های تاریخی و یکی از مراکز خرید اصفهان به شمار می رود. این بازار به بازار عبدالرزاق نیز مشهور است و شاهکار دست بشر محسوب می شود. بازار عبدالرزاق در زمان صفویه طراحی و ساخته شده است. پرشین هتل که مرجع تخصصی رزرو تور و رزرو هتل در شهر اصفهان است، به وصف این بازار پرداخته تا با آن بیشتر آشنا شوید.

بازار بزرگ قیصریه اصفهان در سال 1011 هجری شمسی شروع به ساخت شد و در سال 1029 به پایان رسید. این بازار با معماری و مینا کاری منحصر به فردی طراحی شد و نقاشی هایی منظم را برای عموم به نمایش گذاشت. شاهان صفویه علاقه ای شدید به بنا کردن ساختمان هایی داشتند که راحتی مردم را تضمین کند و اسم کشورمان ایران را زبانزد جهانیان نماید.

بازار قیصریه اصفهان
بازار قیصریه اصفهان معروف به بازار عبدالرزاق

بازار قیصریه اصفهان یکی از همین شاهکارهای پادشاهان صفوی است که در سراسر جهان این بازار را می شناسند و زبان به وصف زیبایی می گشایند. شاهان صفوی سعی در آسایش و رفاه مردم داشتند و همواره در تلاش بودند با ثبت این بناها، نام سلسه خود را زنده نگه دارند. البته این امر نیز نتیجه داده و با گذشت چندصدسال، هنوز از سلسله صفویه نه تنها در شهر اصفهان بلکه در دیگر شهرها نیز به نیکی یاد می شود.

​​بازار قیصریه اصفهان
زیورآلات و هنرهای دستی بازار بزرگ قیصریه اسپهان

 

بازار قیصریه اصفهان، مجلل ترین بازار عصر صفوی

گردشگران زیادی آوازه بازار قیصریه اصفهان را شنیده اند و همین امر باعث شده رزرو تور اصفهان را انجام دهند و از این بازار دیدن کنند. جالب این که در دوران صفوی، بازار ذکر شده از مجلل و پر امکانات ترین بازار های ایران محسوب می شده است. این بنای تاریخی و تجاری دارای قسمت های مختلفی می باشد که اجناس با کیفیتی برای فروش دارد. میدان نقش جهان اصفهان، محل قرار گیری این بازار است. جهت رزرو هتل اصفهان نزدیک به میدان نقش جهان می توانید هتل شیخ بهایی اصفهان را اتخاب نمایید.

بازار قیصریه اصفهان
غرفه های بازار قیصریه در اسپهان

خواهید پسندید: میدان نقش جهان اصفهان

بازار قیصریه اصفهان صنایع دستی مخصوص شهر اصفهان را عرضه می کند که به دلیل فروش بالای محصولات با قیمت های مقرون به صرفه، شهروندان و گردشگران ترجیح می دهند از صنایع دستی بازار قیصریه خرید نمایند. معمولا هر گردشگری برای خرید سوغات، دلش می خواهد یکی از صنایع دستی اصفهان را بخرد و به عنوان یادگار به شهر و دیار خود ببرد.

بازار قیصریه اصفهان
ظروف مینا کاری شده از صنایع دستی نصف جهان

 

غرفه های بازار عبدالرزاق یا قیصریه اصفهان

بازار بزرگ قیصریه کاملا سرپوشیده بوده و غرفه های زیادی را درون خود جای داده است. این غرفه ها بسیار پر رونق هستند و مشتری های بسیاری از سر تاسر جهان دارند. هر یک از این غرفه ها اجناس مختلفی نظیر ظروف مسی، ظروف میناکاری، ظروف قلمزنی شده و ... را به فروش می رسانند. بعضی از آنان علاوه بر فروش این کالاها، تولید هم دارند که سبب می شود قیمت اجناس مناسب تر از دیگر بازار ها باشد.

مرکز خرید سیتی سنتر اصفهان، مکانی برای تفریح و سرگرمی

بازار قیصریه اصفهان
عرضه صنایع دستی در بازار قیصریه نصف جهان

در زمان صفویه محصولاتی که غرفه داران بازار جذاب قیصریه اصفهان برای فروش داشتند، اجناسی مثل فروش پارچه، سنگ های قیمتی، فروش گلیم و فرش، فروش مس و تعمیر آن، فروش گز و پولکی و ... بوده است. مسئله عجیبی که بعضی از غرفه داران این بازار اصفهان دارند، فروختن اجناسی است که سال ها خودشان و اجدادشان به فروش می رساندند. خیلی جالب است که یک مغازه چند صد سال یک نوع کالا را به فروش رساند.

بازار قیصریه اصفهان
غرفه های دیدنی و چشم نواز بازار تاریخی قیصریه اسپهان

بیشتر بدانید: کاخ عالی قاپو اصفهان، عمارت بی مثال عصر صفوی

سر در بازار قیصریه اصفهان، نقطه عطف هنر صفوی

در ضلع غربی بازار فوق الذکر، کاروان سرایی قدیمی وجود دارد که اکنون به مکانی برای تجارت برخی از کالا ها تبدیل شده است. ناگفته نماند در قسمت میانی بازار گنبدی قرار گرفته که کمتر جایی می شود چنین معماری زیبا و ظریفی را یافت. قبل از ورود به این بازار اصفهان سردر بزرگی را می بینید که با کاشی های لاجوردی طرح هایی را به تصویر می کشد که ممکن است برای چند لحظه به آن خیره شوید و زبان به تحسین بگشایید.

بازار قیصریه اصفهان
راسته مسگرها در بازار قیصریه اصفهان

این طرح ها شامل نقاشی هایی از شاه عباس در جنگ با ازبکان، جنگ چالدران و همچنین نقاشی تیراندازی با سر انسان و تن شیر با دم اژدها می باشد. نقاشی این بازار به قدری متحیر کنند است که هر گردشگری از آن، با زاویه های مختلف عکس می گیرد. بازار بزرگ عبدالرزاق از محبوبیت خاصی در بین مردم اصفهان برخوردار است و برای هر نیاز ساده ای به این بازار هجوم می آورند.

​​​​بازار قیصریه اصفهان
نقاشی های خیره کننده در سقف بازار سرپوشیده و زیبای قیصریه

بازار وسیع قیصریه دو طبقه است، در طبقه بالا حجره هایی مربوط به کار های دفتری وجود دارد و در طبقه پایین حجره هایی که کالا ها را به فروش می رسانند واقع شدند. در زمان های گذشته ضرابخانه هایی در بازار بزرگ قیصریه وجود داشتند که کارشان تولید و ضرب سکه بوده که تصویر پادشاه بر روی آن منقوش شده تا صلابت پادشاهی را به رخ بکشند. البته این مکان در حال حاضر تبدیل به بانک شده است.

کاربرد مهم نقاره بازار بزرگ و تاریخی قیصریه اصفهان

بازار بزرگ و تاریخی قیصریه اصفهان در اوایل 3 طبقه بود و نقاره خانه ای در طبقه سوم وجود داشت که در هنگام طلوع و غروب خورشید و همچنین اعلام جنگ یا اعلام صلح به صدا در می آمده و صدایی خوش نواز را به گوش مردم شهر می رسانده است. اما متاسفانه در طی سالیان متمادی، نقاره خانه تخریب شد و به دلیل بی توجهی کاملاً از بین رفت.

بازار قیصریه اصفهان
مغزه های آنتیک در بازار بزرگ و سرپوشیده قیصریه اصفهان

بازار تاریخی و بزرگ قیصریه اصفهان، اوج شکوهمندی فرهنگ و هنر ایرانیان را در زمان صفوی به تصویر می کشد و مایه غرور و عزت ما ایرانی ها می باشد. این بازار تاریخی اصفهان در شمال میدان امام یا همان میدان نقش جهان واقع می باشد، ولی آدرس دقیق تر آن در خیابان حکیم، رو به روی مسجد حکیم است و روزانه افراد زیادی برای بازدید وخرید کردن به این مکان دیدنی و تاریخی می آیند.

بیشتر بخوانید :
منابع :