اماکن مذهبی مهم ایران از جمله موضوعاتی است که گردشگران داخلی و یا خارجی در کشور ایران به آن اهمیت بالایی می دهند. قطعا هر فردی ایرانی و یا خارجی پس از سفر در شهر های ایران به دنبال اماکن مذهبی برای زیارت و یا بازدید از آن ها می باشد.

اماکن مذهبی مهم ایران
امامزاده صالح (ع) از اماکن مذهبی مهم ایران در تجریش

امکان مذهبی مهم ایران مبحثی است که ما در این مقالعه به توضیحی کامل و جامع درباره آن ها پرداخته ایم. همانطور که می دانید ایران کشوری تمام و کمال از هر نظر می باشد که امکان مذهبی بسیار، یکی از جاذبه های گردشگری آن نیز محسوب می شود. اگر بخواهیم تمامی امکان مذهبی ایران را معرفی کنیم تعداد آن ها بیش از حد تصور است، بنابرین ما در این مقاله مهم ترین امکان مذهبی ایران را برای شما بازگو خواهیم کرد.

معرفی چند نمونه از اماکن مذهبی مهم ایران

وقتی جمله ی اماکن مذهبی مهم ایران را بیان می کنیم، بدون شک در مرحله اول به ذهن هر فردی حرم امام هشتم (ع) خطور خواهد کرد. اما ما در این مطلب علاوه بر حرم امام رضا (ع)  چند نمونه ی دیگر از اماکن مذهبی حائز اهمیت نظیر حرم حضرت معصومه (س)، شاه چراغ، شاه عبدالعظیم حسنی و حرم امام خمینی معرفی می کنیم. اگر علاقه به شناخت اماکن مذهبی مهم ایران دارید، با ما تا انتهای مطلب همراه شوید.

اماکن مذهبی مهم ایران
حرم امام رضا (ع) مهم ترین مرکز مذهبی ایران و دومین در جهان

حرم امام هشتم (ع)، مهم ترین اماکن مذهبی ایران

حرم امام رضا (ع) در صدر امکان مذهبی مهم در ایران قرار دارد که هر ساله گردشگران زیادی از سراسر جهان تنها به منظور زیارت امام هشتم به ایران سفر می کنند. اگر بخواهیم تمامی نقاط حرم را به طور دقیق معرفی و توضیح دهیم، مقاله ای چندین صفحه را می طلبد. ما در این بخش از مقاله تنها به طور خلاصه مهم ترین نکات درباره حرم امام هشتم را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

اماکن مذهبی مهم ایران
خادمان حرم در صحن حرم مطهر

حرم امام رضا توسط فردی به نام شیخ بهایی در آن زمان ساخته شده است که قبر این فرد نیز در خود حرم قرار دارد. از مهم ترین بخش های حرم امام مقدس می توان به مسجد گوهرشاد، پنجره فولاد، سقاخانه اسماعیل طلا، آرامگاه شیخ بهایی و .... اشاره داشت. حرم یک فضای بسیار وسیع با صحن ها و قسمت های مختلف است که گاهی برخی از زائرین به دلیل آشنا نبودن ممکن است سردرگم شوند. 

سقاخانه اسماعیل طلا و ماجرای جالش

سقاخانه اسماعیل طلا دارای ماجرایی خواندنی و جالب است که شاید برای شما نیز جذاب باشد. این سقاخانه در ابتدا به دستور نادر شاه افشار به شکل یک سنگابی یکپارچه از سنگ مرمر در کنار جوی آبی ساخته شد. این جوی آب در گذشته درست از وسط صحن عتیق عبور می کرد؛ از این رو مردم می توانستند از سقاخانه برای رفع تشنگی خود استفاده کنند.

یکی از سرداران فتحعلی شاه به نام اسماعیل خان در زمان پادشاهی این فرد، جان آن را از مرگ نجات می دهد. پس از آن شاه تصمیم می گیرد تا هم وزن اسماعیل خان طلا به او هدیه دهد؛ اسماعیل خان نیز تمام هدیه خود را صرف جایگاه آن سنگاب می کند تا پایه ها و گنبد سقاخانه مزین از روکشی طلا شود. از آن پس به آن سقاخانه اسماعیل طلا می گویند و معتقد هستند آب این سقاخانه شفابخش و متبرک است.

اماکن مذهبی مهم ایران
سقاخانه اسماعیل طلا در حرم مطهر رضوی

مسجد گوهرشاد مشهد، در دل حرم مطهر رضوی

مسجد گوهرشاد مشهد خود یکی از اماکن مذهبی مهم ایران محسوب می شود که در جنوب حرم مطهر رضوی قرار دارد. مسجد گوهرشاد به دستور گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ بنا شد و به همین دلیل نیز نام گذاری شده است. معماری منحصر به فرد این مسجد سبب شده تا گردشگران خارجی و ایرانی برای بازدید به سمت آن جذب شوند. برای مشاهده اطلاعات دقیق درباره مسجد گوهر شاد می توانید مطالب کامل را در سایت پرشین هتل مشاهده کنید.

اماکن مذهبی مهم ایران
مسجد گوهرشاد مشهد در حرم امام رضا (ع)

پنجره فولاد حرم امام هشتم و دلیل ساخت آن

پنجره فولاد حرم مقدس در صحن عتیق یا همان صحن انقلاب کنونی قرار گرفته است. به طور دقیق مشخص نیست که این پنجره فولاد به پیشنهاد چه کسی ساخته شد، اما دلیل ساخت آن به وضوح روشن است. در آن زمان برای افرادی که توانایی نداشتند از نزدیک ضریح امام رضا(ع) را زیارت کنند، پنجره فولاد مشرف به ضریح نصب شد تا افراد بتوانند به راحتی زیارت نامه را در نزدیک ترین فاصله بخوانند و از ضریح امام رضا (ع) زیارت به عمل آورند.

اماکن مذهبی مهم ایران
پنجره فولاد حرم امام رضا (ع)

صحن ها و خیابان های مهم وصل به حرم امام رضا (ع)

در حرم مطهر امام هشتم صحن های بسیار زیادی وجود دارد که گاهی شما را سردرگم می کند. برخی از این صحن ها برای زائرین اهمیت بسزایی دارند؛ به گونه ای که شما در اکثر مواقع آن ها را سرشار از عاشقان رضا خواهید دید. از جمله صحن های مهم در حرم رضوی می توان از صحن جامع، صحن انقلاب، صحن جمهوری، صحن آزادی و ... نام برد.

اماکن مذهبی مهم ایران
صحن انقلاب معروف به صحن عتیق در حرم مطهر رضوی

همچنین زائرین عزیزی که قصد زیارت از حرم مقدس را دارند می توانند از خیابان های مختلف به حز دسترسی پیدا کنند. شاید به این فکر کنید که خیابان های وصل به حرم چه اهمیت بالایی دارد که ما در مقاله خود به آن ها اشاره کرده ایم. قطعا برای رسیدن به بارگاه رضوی، می بایستی از خیابان های متصل به حرم عبور کنید. 

معرفی مراکز مذهبی ایران

اماکن مذهبی مهم ایران
صحن جمهوری حرم مطهر رضوی

به طور اصلی اگر به خواهیم نام خیابان های متصل به حرم امام هشتم را نام ببریم تنها می توانیم به 4 خیابان اشاره کنیم. خیابان طبرسی، خیابان شیرازی، بلوار امام رضا و خیابان نواب صفوی نام خیابان های قابل دسترسی به حرم می باشند. اغلب هتل های مشهد در اطراف حرم و در این خیابان ها قرار دارند؛ شما می توانید از هتل خود تا حرم پیاده روید و از مکان های دیدن در طول راه بازدید کنید.

اماکن مذهبی مهم ایران
گنبد حرم حضرت معصومه (س)

حرم حضرت معصومه، جایگاه دوم در اماکن مذهبی مهم ایران

حرم حضرت معصومه به عنوان دومین اماکن مذهبی مهم در ایران شناخته می شود. اکثر گردشگرانی که از خارج ایران به کشور سفر می کنند، پس از زیارت از حرم امام رضا (ع) حرم حضرت معصومه را در اولویت خود قرار می دهند. این حرم در مرکز استان قم، شهر قم قرار دارد که مطلق به زیارتگاه خواهر امام رضا می باشد.

اماکن مذهبی مهم ایران
مناره ها و گنبد حرم مطهر حضرت معصومه (س) در قم

مرقد حرم حضرت معصومه با کاشی کاری های زیبا و متنوع تزئین شده است که در طی دوران های مختلف تغییراتی نیز در آن ها به وجود آورده اند. جالب بدانید کار کاشی کاری های حرم و مرقد خواهر امام هشتم، هشت سال به طول انجامید. پس از سال های متوالی ساخت بنای حضرت معصومه، امروزه زائرین عزیز می توانند به راحتی در حرم به زیارت این بانوی بزرگوار بپردازند و از آرامش این مکان نهایت لذت را کسب نمایند.

اماکن مذهبی مهم ایران
نمایی از حرم مطهر شاهچراغ شیراز

حرم شاه چراغ شیراز، بارگاه برادر امام هشتم

حرم شاه چراغ متعلق به بارگاه برادر امام رضا، در شیراز قرار دارد که از اماکن مذهبی مهم دیگر ایران محسوب می شود. هرساله تعداد زیادی از گردشگران برای زیارت به شیراز سفر می کنند تا بتوانند از نزدیک آرامش حرم برادر هشتمین امام را احساس نمایند.

اماکن مذهبی مهم ایران
احمد بن موسی کاظم (ع) مشهور به شاهچراغ

احمد بن موسی پسر ارشد موسی کاظم (ع)  به منظور پیوستن به برادر عزیزشان به سمت خراسان سفر کرده بودند. در راه این سفر توسط افراد مأمون خلیفه عباسی در شهر شیراز کشته شدند. بازگاه و زیارتگاه احمد بن موسی در شمال خیابان احمدی شهر شیراز بنا شده است. البته ناگفته نماند که بارگاه سید میر محمد برادر نیز در نزدیکی شاه چراغ قرار دارد که می توانید از آن نیز بازدید کنید.

حرم شاه عبدالعظیم حسنی (ع)، از خویشاوندان امام رضا (ع)

حرم شاه عبدالعظیم حسنی در شهر ری استان تهران واقع شده است. گاهی برخی از افراد که اطلاعات کافی از اماکن مذهبی مهم ایران ندارند، تصور می کنند این شخص بزرگوار برادر امام رضا (ع) بوده است. اما این تفکر تنها یک اشتباه می باشد، شاه عبدالعظیم حسنی یکی از خویشاوندان امام هشتم شیعیان است که مسلمانان زیادی به طور روز افزون برای زیارت و احترام به این شخص به حرم آن مراجعه می کنند.

اماکن مذهبی مهم ایران
مقبره شاه عبدالعظیم حسنی (ع) در شهر ری

شاه عبدالعظیم حسنی را به لقب شابدوالعظیم می شناسند و اغلب با این نام نشانی آن را پیدا خواهید کرد. از دلایل مهاجرت ایشان به ایران و شهر ری اطلاعات محکمی در دست نیست. اما با توجه به اینکه ایشان نیز در پی مبارزه با ظلم حکومت عباسی همانند خویشاوندان خود بوده اند، احتمال داده می شود که به همین دلیل عاظم ایران شدند. در حرم ایشان امام زاده های دیگر نیز دفن شده اند که می توانید هم زمان زیارت خود را انجام دهید.

اماکن مذهبی مهم ایران
نمایی از گنبدهای فیروزه ای مسجد کمران در قم

مسجد جمکران یا مسجد امام زمان (ع)

اگر به دنبال یکی از اماکن مذهبی مهم ایران هستید که بتوانید نهایت آرامش و نزدیک شدن به خدا را در آن احساس کنید، پیشنهاد می کنم مراجعه به مسجد جمکران در قم را فراموش نکنید. این مسجد متعلق به امام زمان می باشد و طبق گفته برخی از عالمان به دستور خود ایشان بنا شده است. البته نمی توان گفت که این گفته ثابت شده و مرجع یا شاهدی برای آن وجود دارد.

اماکن مذهبی مهم ایران
Caption

مسجد جمکران قم از بنایی بسیار زیبا به رنگ آبی فیروزه ای برخوردار می باشد که چشم هر بیننده ای را در همان ابتدای ورود به مسجد خیره خواهد کرد. این مسجد دارای داستانی جالب از فردی که ایشان را در خواب دیده بود و پس از آن مسجد را بنا کرد است. اگر شما نیز از عاشقان امام زمان و ظهور ایشان هستید می توانید با زیارت مسجد جمکران قلب خود را تکسین داده و آرامش وجود امام زمان را احساس کنید.

اماکن مذهبی مهم ایران
ضریح مطهر امام خمینی (ره)

آیا حرم امام خمینی (ره) از اماکن مذهبی مهم ایران محسوب می شود؟

اگرچه امام خمینی (ره) از امام های شیعیان و یا معصومان نبوده است، ولی به دلیل رهبریت ایشان و بنیان گذار انقلاب اسلامی در ایران، بین مردم به عنوان چهره ای مهم و مذهبی شناخته می شود. حرم این بزگوار در استان تهران و پایخت ایران قرار دارد که به طور روز افزون گردشگران و شهرواندان زیادی برای احترام به این مکان مراجعه می کنند.

اماکن مذهبی مهم ایران
حرم امام خمینی (ره)

حرم امام خمینی (ره) دارای وسعتی بسیار بزرگ با بخش های مختلف است که گنجایش جمع انبوهی از مردم را دارد. قطعا اگر به شهر تهران سفر کرده باشید، از حرم امام خمینی به عنوان یکی از اماکن مذهبی دیدن کرده اید. شما می توانید برای اطلاع دقیق تر درباره تمای نقاط حرم، مقاله مربوط به آن را در سایت پرشین هتل مشاهده نمایید.

بیشتر بخوانید :
منابع :