شهر دبی از زیباترین و بزرگ ترین شهر های امارات است. یکی از نکات مهم برای سفر به دبی حمل و نقل عمومی آن می‌باشد. گردشگران برای رفت و آمد در دبی می‌توانند از تمامی وسایل حمل و نقل عمومی دبی استفاده کنند. اتوبوس، تاکسی، مترو دبی، اتوبوس دریایی و ... از وسایل حمل و نقل عمومی دبی هستند. در صورتی که گردشگران دارای تصدیق بین المللی باشند، اجاره ماشین در دبی برای آن ها بلامانع است. جهت مشاهده دیگر مقاله ها درباره دبی می توانید به مجله گردشگری پرشین هتل مراجعه کنید و برای خواندن این مقاله در ادامه با پرشین هتل همراه شوید.

همراه همیشگی سفر با راهنمای مسافر دبی

حمل و نقل عمومی دبی
مترو دبی سریع ترین سیستم حمل و نقل دبی

مترو، سریع ترین سیستم حمل و نقل عمومی دبی

مطمئنا بهترین وسیله حمل و نقل عمومی دبی و دیگر شهر ها، مترو می‌باشد. مترو دبی دارای 2 خط قرمز و سبز است. خط قرمز 52 کیلومتر طول و 29 ایستگاه دارد که دو منطقه راشدیه و جبل علی را در شرق و غرب دبی به یکدیگر متصل می کند. اکثر طول مسیر مترو دبی روی گذر واقع شده؛ ولی قسمت هایی از آن نیز در زیر زمین قرار گرفته است. در صورتی که تمایل داشتید به مراکز خرید و فرودگاه دسترسی داشته باشید؛ باید مترو خط قرمز را سوار شوید. ساعت کاری مترو دبی از 6 و 30 دقیقه صبح تا 11 و 30 دقیقه شب می‌باشد.

نکات مهم استفاده از مترو دبی

استفاده از مترو دبی قوانین خودش را دارد. به عنوان مثال برای رفت و آمد در شهر از طریق مترو؛ باید هر فرد یک کارت مترو یا نول کارت برای خود داشته باشد. توجه داشته باشید 2 نفر قادر نیستند بطور هم زمان از یک کارت استفاده کنند. برای استفاده از مترو بهتر است کارت مترو نقره ای تهیه کنید.

حمل و نقل عمومی دبی
پرداخت بهاء وسایل حمل و نقل عمومی دبی با نول کارت

قیمت نول کارت 5 درهم می‌باشد و شما می‌توانید آن را به اندازه لازم شارژ نمایید. شما با شارژ کارت می‌توانید در مسیر های مختلف جابه جا شوید که در هر مسیر مقداری از شارژ کارت کم می شود. اگر در پایان مسیر از شارژ کارت چیزی باقی بماند، مابقی پول به شما برگشت داده می شود.

از ویزای دبی چه می دانید؟

پس از استفاده از کارت می‌توانید آن را برای سفر های درون شهری بعدی استفاده کنید و یا به دوستان خود بدهید. در صورتی که می‌خواهید فقط 1 روز در شهر دبی رفت و آمد داشته باشید، باید کارت قرمز مترو یک روزه تهیه کنید. قیمت نول کارت قرمز 16 درهم است و فقط 1 روز اعتبار دارد. با استفاده از این کارت، 1 روز به طور نامحدود در هر مسیری با مسافت های طولانی می‌توانید تردد کنید.

حمل و نقل عمومی دبی
پرداخت بهاء خدمات به صورت الکترونیک

کار های ممنوع در قطار شهری دبی

استفاده از مترو دبی شرایط و مقررات خاصی دارد که شما باید در زمان استفاده از آن رعایت کنید. جویدن آدامس، خوردن غذا و هرگونه خوراکی و آشامیدن انواع نوشیدنی ها حتی آب در قطار شهری دبی ممنوع می‌باشد. در صورتی که هر فردی این قوانین را رعایت نکند 100 درهم جریمه خواهد شد.

در صورت ایستادن روی صندلی ها یا کشیدن کفش ها روی آن مبلغ 500 درهم جریمه خواهید شد. در صورتی که بدون دلیل ترمز اضطراری قطار را بکشید باید 1000 درهم به عنوان جریمه پرداخت کنید. اگر شخصی در مترو بخوابد یا چرت بزند هم 500 درهم جریمه دارد. در صورت عدم رعایت این قوانین، مبلغ جریمه بلافاصله و در داخل واگن از متخلف دریافت می شود.

حمل و نقل عمومی دبی
خوردن و نوشیدن در مترو دبی ممنوع است

نقشه مترو دبی

با استفاده از نقشه مترو دبی می‌توانید دسترسی راحت و سریع تری به ایستگاه های قطار شهری داشته باشید. نقشه مترو دبی کمک می‌کند تا ایستگاه های خط قرمز و سبز را به خوبی بشناسید و در شهر سردرگم نشوید. به عنوان مثال ایستگاه ترمینال 1 و ایستگاه ترمینال 2 فرودگاه دبی در مسیر خط قرمز مترو دبی (راشدیه) قرار دارند.

از آن جایی که فرودگاه دبی بسیار بزرگ می‌باشد؛ فاصله بین ترمینال های آن خیلی زیاد است. آژانس های هواپیمایی از فرودگاه تا هتل و برعکس ترانسفر دارند. ولی در صورتی که مسافر خودش بلیط پرواز دبی را گرفته یا بلیط ترانزیت فرودگاه دبی را به همراه داشته باشد می‌تواند از مترو دبی استفاده نماید.

حمل و نقل عمومی دبی
نقشه مترو دبی

واحد پول دبی چیست؟

ایستگاه های قطار شهری دبی

ایستگاه دیره سیتی‌سنتر(Deira City Senter) : یکی از معروف ترین مراکز خرید دبی مرکز خرید سیتی سنتر می‌باشد که مرکز خرید محبوب ایرانی ها است. مرکز خرید سیتی سنتر دیره دبی در ایستگاه دیره سیتی سنتر واقع شده و از ایستگاه به داخل مرکز خرید راه دارد. شما می‌توانید از طریق این ایستگاه و با استفاده از تابلوها و خطوط راهنمایی؛ مرکز خرید را پیدا کنید. این ایستگاه در زیر زمین قرار گرفته و اگر از پله های آن بالا بروید در خیابان مقابل ایستگاه، شعبه ی جدید فروشگاه Day To Day  را مشاهده خواهید کرد.

ایستگاه الرقه (Al Rigga)

این ایستگاه در خیابان الرقه دبی قرار دارد. بیشتر فروشگاه‌های این خیابان کالاهای چینی را عرضه می کنند. از این رو خیابان الرقه برای مردم چین و گردشگران علاقمند به این اجناس بسیار جالب خواهد بود. خیابان الرقه شب های شلوغی دارد و مردم برای تماشای اجراهای شبانه به این خیابان می آیند.

حمل و نقل عمومی دبی
قطار شهری دبی بر روی گذر

ایستگاه الاتحاد (Union)

این ایستگاه به میدان جمال ( بنی یاس ) و مرکز شهر فاصله بسیار کمی دارد. بازار مرشد دبی از چند خیابان تشکیل شده است. مراکز خریدی از جمله بازار طلا و ادویه دبی در خیابان های این بازار قرار دارند. همین موضوع باعث شده دسترسی به آن ها بسیار سریع و راحت باشد.

ایستگاه خالدبن ولید (Khalid Bin Waleed)

این ایستگاه در خیابان خالدبن ولید واقع شده است. در این خیابان بانک های بسیاری شعبه دارند به همین جهت به آنBANK STREET  هم می گویند. از مزایای این خیابان می‌توان به وجود 2 مرکز خرید لوازم کامپیومتری اشاره کرد. خلیج سنتر و العین سنتر نام این پاساژها بوده که در تقاطع خیابان خالدبن ولید و خیابان منخول قرار گرفته اند. در انتهای خالدبن ولید خیابانی به اسم الفهیدی وجود دارد که مرکز لوازم صوتی، تصویری، الکتریکی و مرکز پارچه فروشان است.

ایستگاه کرامه (Al Karama):

این منطقه مملو از مراکز خرید کیف، کفش و لباس می‌باشد. تمامی اجناس ذکر شده کیفیت و قیمت بسیار بالایی دارند.

حمل و نقل عمومی دبی
مترو مدرن در دبی

ایستگاه الجافلیه (Al Jafiliya)

از طریق این ایستگاه می‌توانید به پارک زعبیل برسید که در آن عمارت زعبیل قرار گرفته است. شما می‌توانید پس از کمی پیاده روی از این ایستگاه عمارت زعبیل را مشاهده کنید.

ایستگاه مرکز تجارت جهانی (World Trade Center)

دور تا دور این ایستگاه پر شده از برج های بسیار بلند که در ساختمان‌های این منطقه کنسرت های ایرانی بسیاری برگزار می‌شود.
 
ایستگاه مرکز مالی (Financial Center)

این ایستگاه بیشتر برای بازرگانان مناسب است. زیرا بسیاری از لوکس ترین هتل های دبی مانند هتل رز ریحان دبی، هتل روتانا تاورز دبی و ... در نزدیکی آن قرار دارند.

ایستگاه دبی مال (Dubai Mall)

از طریق این ایستگاه می‌توانید دسترسی بسیار راحتی به مرکز تجاری دبی مال و برج خلیفه دبی داشته باشید.

حمل و نقل عمومی دبی
پیشرفته ترین سیستم حمل و نقل عمومی در دبی

ایستگاه الخلیج التجاری (Business Bay)

این ایستگاه در نزدیکی دو پارک قرار گرفته است. یکی از این پارک ها، پارک زیبای صفا می‌باشد. این پارک به جمیرا بیچ هم نزدیک است و می‌توانید با رد شدن از اتوبان و گرفتن یک تاکسی از آن بازدید کنید.

ایستگاه امارات مال (Emirate Mall)

این ایستگاه به مرکز خرید امارات مال تعلق دارد که مرکز تجاری بسیار معروفی می‌باشد. این مجتمع تجاری انواع برند های جهانی و گران قیمت را در خود جای داده است.

ایستگاه‌های اینترنت سیتی و شرف دی جی ((Sharaf DG و (Dubai Internet City)

این ایستگاه‌ها در مناطق دانشگاهی دبی واقع شده‌اندکه برای گردشگران مناسب نیستند. این ایستگاه‌ها بیشتر برای دانشجویانی که از دانشگاه های مختلف در دبی زندگی می کنند مناسب است.

ایستگاه نخیل (Nakheel)

حمل و نقل عمومی دبی
مونوریل از دیگر راه های حمل و نقل دبی

این ایستگاه در نزدیکی جزیره ی معروف و مصنوعی دبی قرار دارد که به نخل دبی یا دبی پالم مشهور است. ویلاهای اشرافی عرب ها و اروپایی های دبی در نخل دبی جای گرفته اند. هتل مشهور و لوکس دبی به نام هتل آتلانتیس نیز در انتهای نخل دبی واقع شده است.

ایستگاه مارینا دبی (Dubai Marina)

ممکن است بخواهید به یک پلاژ رایگان بروید که دور تا دور آن پر از برج های سربه فلک کشیده است. یا این که کافه ها و رستوران های بسیاری در اطراف شما باشد تا زمانی را به خوشگذرانی اختصاص دهید. یا در شب ها به دنبال محلی برای رالی ماشین های مدل بالا باشید. بهترین مکان برای موارد ذکر شده، ایستگاه مارینا دبی است. در این صورت باید از ایستگاه مارینا به سمت دیگر اتوبان رفته و 15 دقیقه پیاده روی کنید یا یک تاکسی به مبلغ 10 درهم کرایه کنید و به پلاژ برسید.

ایستگاه مترو ابن بطوطه (Ibn Battuta)

مقابل این ایستگاه بازار سنتی ابن بطوطه واقع شده است. برای بازدید از بازار ابن بطوطه نیازی به رد شدن از اتوبان ندارید زیرا از طریق سالن مترو می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

حمل و نقل عمومی دبی
مونوریل پالم جمیرا

مونوریل دبی

یکی از روش های حمل و نقل در دبی مونوریل است که به مسیر رفت و آمد به جزیره نخل جمیرا اختصاص دارد. مونوریل دبی اولین مونوریل در خاورمیانه می‌باشد که 1.4 میلیارد درهم برای ساخت آن هزینه شده است. مخصوصا در صورت یکه در هتل آتلانتیس اقامت داشته باشید مونوریل دبی کمک زیادی به شما می کند. هزینه بلیط 1 طرفه مونوریل تقریبا 30 هزار تومان و هزینه بلیط 2 طرفه 45 هزار تومان است. این مونوریل از ساعت 8 صبح تا 10 شب هر روز فعالیت دارد و ظرفیت آن 40 هزار نفر می‌باشد.

حمل و نقل عمومی دبی
اتوبوس های الکتریکی دبی

اتوبوس دبی

یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی دبی، اتوبوس دبی می باشد که برخی از آن ها الکتریکی (اتوبوس های برقی) هستند. ناوگان اتوبوسرانی دبی متشکل از 1.518 اتوبوس است که خط های مختلفی دارند. امکانات و خدمات اتوبوس‌های دبی بسیار زیاد می باشد که راحتی را برای گردشگران و شهروندان فراهم می آورد. حدود 119 خط اتوبوس داخلی با مبدا و مقصد مشخص در شهر دبی فعالیت می کنند.

نکته قابل توجه اینجاست که 82 درصد از منطقه های شهر دبی تحت پوشش مدرن ترین اتوبوس های دبی (اتوبوس های برقی) می باشند. نکته مهم دیگر این که بیشترین تردد با حمل نقل عمومی دبی (حدود 369248 مسافر)؛ توسط اتوبوس های شهر انجام می شود. نول کارت نیز نه تنها برای قطار شهری دبی بلکه برای تمامی حمل و نقل عمومی دبی کاربرد دارد.

حمل و نقل عمومی دبی
تاکسی های دبی

استفاده از تاکسی دبی

یکی از مزایای استفاده از تاکسی این است که شما در زمان سوار شدن به تاکسی از راننده درخواست فیش می‌کنید. در صورتی که وسیله ای از شما در تاکسی فراموش شد می‌توانید از طریق همان فیش آن را بیابید. کرایه ی تاکسی در دبی بسیار گران می‌باشد. تنها هزینه سوار شدن 3 درهم است و هزینه بقیه مسیر با تاکسی متر محاسبه خواهد شد. اگر به دنبال تاکسی‌های ارزان در دبی هستید باید تاکسی های کرمی رنگ بگیرید زیرا از باقی تاکسی ها ارزان تر هستند.

برخی از مسیر های دبی از جمله مرکاتو، مدینه الجمیرا، ورودی برج العرب، پارک آبی وایلد وادی، باغ وحش، هتل آتلانتیس، پارک ساحلی جمیرا و پالم دبی را حتما باید با تاکسی طی کنید. زیرا ایستگاه مترو ندارند. اگر می خواهید کرایه تاکسی شما کمتر شود باید از طریق مترو به ایستگاه های نزدیک این اماکن رفته و باقی مسیر را تاکسی سوار شوید.

حمل و نقل عمومی دبی
اتوبوس های آبی در دبی

حمل و نقل‌های آبی در دبی

در صورتی که بخواهید روی آب های دبی رفت و آمد کنید دو روش متنوع اعم از اتوبوس های آبی و تاکسی های آبی پیش رو دارید.

اتوبوس‌های آبی

اتوبوس های آبی درست شبیه اتوبوس های داخل شهر هستند. اما به جای حرکت روی زمین، روی امواج دریا حرکت می کنند. این اتوبوس ها تنها برای دریا نیست و در واقع حرکت آن ها از خشکی شروع شده و تا دریا ادامه می یابد.

حمل و نقل عمومی دبی
تاکسی آبی دبی

تاکسی‌های آبی

تاکسی‌های آبی چوبی و سنتی دبی به ابراس معروف هستند. این تاکسی ها تا 20 نفر گنجایش دارند و حرکت آن ها تنها در 2 مسیر است. یک مسیر از ابرا به طرف بازار قدیمی دیره و مسیر دیگر از بازار قدیمی دیره به طرف منطقه السبخه می‌باشد.

تاکسی‌های اینترنتی در دبی

تاکسی‌های اینترنی در هر شهر و کشوری می‌توانند هزینه های رفت وآمد ما را کاهش بدهند. در شهر دبی هم چنین ویژگی وجود دارد. شما می‌توانید از این سرویس ها بصورت تک نفره یا گروهی استفاده نمایید. از جمله تاکسی های اینترنتی در دبی می‌توانیم به اوبر و کریم اشاره کنیم.

اوبر: (Uber)  اوبر از مشهور ترین تاکسی های اینترنتی در سرتاسر جهان می‌باشد که در 67 کشور جهان در حال فعالیت است. دبی نیز یکی از این کشور ها می‌باشد.
کریم: (Careem)  شما می‌توانید از طریق نرم افزار کریم رفت و آمد راحت و سریعی داشته باشید.

حمل و نقل عمومی دبی
تاکسی های کرم رنگ، ارزان تر از تاکسی های رنگی

سخن پایانی

گردشگران محترم می‌توانند با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در دبی هزینه های خود را کاهش دهند و پول‌های خود را برای تفریحات هیجان انگیز دبی خرج کنند. ضمن این که با مشاهده تورهای دبی از پرشین هتل می‌توانید ارزان ترین تور دبی را خریداری نمایید. البته رزرو هتل دبی هم با یک کلیک میسر است. اما جهت اطلاعات دقیق تر با شماره 021،43000020 در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید :
منابع :