حمل و نقل عمومی یزد نسبت به برخی از شهرهای ایران قدیمی نبوده و کاملا بروز شده است. سیستم حمل و نقل عمومی شهر یزد باعث رفاه بیشتر شهروندان یزدی و گردشگران تور یزد شده و رضایت آن ها را در بر دارد. همچنین همانند شهر های توریستی وکلان کشور، یکسان می باشد. 

حمل و نقل عمومی یزد شامل اتوبوس، تاکسی، وَن و دوچرخه است که در سر تا سر شهر یزد فعالیت کثیری دارند. با اینکه یزد دارای کوچه های تو در تو و پر پیچ و خم می باشد، اما در اکثر خیابان های یزد ایستگاه های اتوبوس و ایستگاه های تاکسی قابل مشاهده است.

اطلاعاتی درباره راهنمای مسافر یزد

اتوبوس و وَن از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی یزد

اتوبوس که یکی از وسایل های حمل و نقل عمومی یزد به شمار می رود طرفداران زیادی داشته، چرا که هزینه ای مقرون به صرفه را باید بابت سوار شدن پرداخت، مبلغ آن 750 تومان می باشد. از مزیت های حمل و نقل با اتوبوس، داشتن خطوطی در اکثر خیابان های شهر یزد است.

از خط های مهم اتوبوس یزد که از خیابان های اصلی گذر می کنند، می توان خط 12 (خیابان انقلاب) خط 11 و 13 ( خیابان امام خمینی) و (بلوار امازاده جعفر)، خط 24، 57، 58 ( بلوار جمهوری اسلامی)، خط 41 (بلوار آزادگان)، خط 74 (بلوار تیمسار فلاحی) و ... را نام برد.

تمامی اتوبوس ها از جدیدترین مدل های اتوبوس بوده و دارای کولر و صندلی های استاندارد می باشند. همچنین مزیت دیگر آن ها تندرو بودن آن است و مسیر ها را در کمترین زمان ممکن طی می کند. مدت زمانی که باید برای اتوبوس در ایستگاه معطل شد 5 دیقه می باشد. 

وَن ها نیز در برخی از خطوط اتوبوسرانی در حال فعالیت بوده و شرایط رفاهی مطلوبی را برای مسافران خود در نظر گرفته اند. هزینه این وَن ها همان 750 تومان می باشد و نسبت به اتوبوس ها زمان کمتری را برای رسیدن به مقصد طی می کنند. همچنین در یک مسیر همه ایستگاه های اتوبوس، توقف نمی کنند.

فرودگاه یزد را بهتر بشناسید

تاکسی وسیله ای راحت در سیستم حمل و نقل عمومی یزد

تاکسی از دیگر وسیله های حمل و نقل عمومی شهر یزد می باشد. گردشگران با نصب اپلیکیشن های مخصوص تاکسیرانی می توانند به صورت آنلاین خیلی سریع تاکسی گرفته و به مقصد خود بروند. همچنین تاکسی های کورسی دارای ایستگاه هایی در خیابان های اصلی یزد قابل رؤیت خواهد بود.

نرخ تاکسی ها بر اساس کیلومتر بوده و کلیه تاکسی ها دارای تاکسی متر هستند. هزینه ای که باید برای آن ها پرداخت نمود مقرون به صرفه می باشد. برای استفاده از تاکسی های آنلاین احتیاج به نصب اپلیکیشن است. برای استفاده از خدمات شرکت ها، باید نرم افزار آن ها را بر روی اسمارت فون موبایل نصب کنید. برای دیدن از اماکن گردشگری بیرون شهر یزد تاکسی های آنلاین بهترین گزینه است.

آتشکده یزد و آتشی اسرار آمیز

آیا شهر یزد مترو دارد؟

متأسفانه در شهر یزد مترو وجود ندارد. اما پروژه ساخت آن در دست ساخت توسط شهرداری یزد می باشد. اگر مترو در این شهر احداث شود، مسلما گردشگران بیشتری به این شهر سفر می کنند، چرا که وجود مترو یکی از مهم ترین آپشن ها در سیستم حمل و نقل عمومی هر شهر می باشد. 

بیشتر بخوانید :
منابع :