برج سکوت یزد یا همان دخمه زرتشتیان مکانی می باشد که افراد زرتشتی مرده های خود را که بر اساس برخی از عقایدشان ناپاک و نجس بودند، در این مکان انداخته تا توسط حیوانات وحشی و پرندگان گوشت خوار همانند کرکس دریده و خورده شوند. اینگونه افراد گناهکار را مجازات می کردند و به سزای اعمالشان می رساندند.

راهنمای مسافر یزد همراه همیشگی سفر

برج سکوت یزد (دخمه زرتشتیان)

در برج سکوت شهر یزد، پس از اینکه استخوان های مردار باقی می ماندند، به جمع آوری آن ها مشغول شده و به درون چاه میانه دخمه می ریختند. این چاه ها از جنس گچ و خشت خام بوده است تا استخوان ها به زمین نرسیده و آلوده اش نکنند. این گور دخمه ها در بیرون شهر قرار داشته و سال های متعددی از آن ها استفاده می شده است.

دخمه زرتشتیان یزد از نماد های آئین و آداب و رسوم قدیمی زرتشتیان محسوب می شود که به مراسم تدفین مردگان آن ها ارتباط دارند. مراسم هایی که امروزه برگزار نمی شود و غیره قانونی خواهد بود، اما آثاری را از خود بر جای گذاشته است. این آثار از رموز زیادی برخوردار می باشد.

سازه ای از جنس خشت برای متوفی زرتشتی

در همجواری دخمه ها ساختمان دو طبقه ای از جنس خشت و گل وجود دارد که دارای چند اتاق می باشد. در این سازه مراسم هایی برای فوت این مرده ها به کار گرفته می شده، یکی از اتاق ها نیز برای سوزاندن اموات کاربرد داشته است. نمای داخلی ساختمان از جنس سنگ می باشد.

سنگ ها به شکل نوار های منحنی به سه بخش تقسیم شده که قسمت داخلی اول در خصوص مردان، قسمت میانی مخصوص زن ها و بخش پایانی برای مرده ها بوده است. همچنین در هر اتاق 4 میخ بزرگ، 360 میخ کوچک و 36 میخ متوسط بر زمین می کوفتند. همچنین برای نور رسیدن به جسد مرده ها از شب اول فوتشان تا شب سوم پنجره ای می ساختند. 

این محل دارای دو دخمه می باشد که شامل، دخمه بزرگ مانکجی (برگرفته از نام سازنده دخمه که فردی زرتشتی بوده) در سمت چپ به قطر 15 متر و دخمه گلستان با ابعاد کوچکتر که در 150 متری دخکه مانکجی است. قطر این دخمه 25 متر و ارتفاع دیواره آن 6 متر می باشد.

با راهنمای مسافر یزد بیشتر آشنا شوید

اعتقادات عجیب زرتشتیان در یزد

زرتشتیان اعتقاد داشتند که روح انسان تا سه روز همراه بدن خواهد بود و وجود پنجره برای رسیدن نور خورشید و روشن کردن آتش توسط آتش سوز ها در هنگام شب، می خواستند تا جسد ها در وحشت تاریکی قرار نگیرند. ساختمانی در همجواری این دخمه قرار دارد که محل زندگی آتش سوز ها بوده است.

موقعیت مکانی کوه دخمه یزد

مهم ترین دخمه اموات زرتشتیان واقع در 15 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد، منطقه صفائیه می باشد. این گور دخمه در بلندی تپه کوه دخمه قرار داشته و عنوان های برج خاموشان، برج سکوت، دخمه زرتشتیان را در دنباله خود دارد. برخی از گردشگران برای رفتن به این مکان کمی دچار ترس و واهمه می شوند. چرا که معتقدند پریزاد هایی در آنجا زندگی می کنند.

با این وجود افراد بسیاری به ترس خود غلبه کرده و با شجاعت تمام به این منطقه می روند تا از نزدیک اعتقدات زرتشیان و محل مردگان قدیمی را از نظر بگذرانند. همچنین خیلی از گردشگرانی که به بالای کوه رفتند، وجود پریزاد ها را در کوه دخمه تکذیب کرده اند.

گوردخمه های زرتشتیان در شهر های دیگری همچون، تهران، سیرجان، کرمان، تفت، اصفهان، اشکذر، اردکان و ... وجود دارند، اما دخمه هایی که در شهر یزد بنا شدند به علت قرارگرفتن آن ها در پایتخت مذهبی زرتشتیان و نزدیکی به بناهای تاریخی و شهر، از بازدیدکنندگان زیادی بهره مند هستند. برای اطلاعات بیشتر به سایت پرشین هتل، قسمت راهنمای مسافر یزد مراجعه نمایید.
 

بیشتر بخوانید :
منابع :