مساجد کیش از جمله مراکز مذهبی کیش به شمار می روند که شاید برای برخی از گردشگران مهم باشد. بیشتر این مسجد ها مربوط به اهل سنت بوده که در میان آن ها نیز مساجد اهل تشیع نیز وجود دارد. با این که قومیت های مختلفی در کیش زندگی می کنند، اما رفتار مسالمت آمیز آن ها با یکدیگر و احترام به دین هر شخص، از ویژگی های کیشوندان به شمار می رود.

مساجد کیش شامل مسجد خاتم الانبیاء، مسجد ماشه کیش، مسجد جامع نور کیش،مسجد امیرالمومین و مسجد امام حسن می شود. در ادامه همین مطلب با مسجد های ذکر شده به صورت مختصر آشنا خواهید شد که البته برخی از آن ها دارای مطلبی جامع تر می باشند که با یک کلیک قابل مشاهده است.

مسجد خاتم الانبیاء کیش، مسجدی بزرگ برای اهل تشیع

مسجد خاتم الانبیاء کیش در منطقه سفین و در شمال غربی جزیره زیبای کیش واقع شده است. این مسجد برای بسیاری از کیشوندان حائز اهمیت بوده و برای تمامی بومی ای کیش قابل احترام است. گردشگرانی که برای تفریح به جزیره کیش سفر کرده اند می توانند برای عبادت و اقامه نماز به این مسجد مراجعه کنند.

مساجد کیش
مساجد کیش و نمایی زیبا

مسجد خاتم الانبیاء کیش از زیبا ترین و تاریخی ترین مساجد جزیره کیش است که با کمی دقت به نوع و سبک معماری آن می توان به زمان های قدیم و تمدن و فرهنگ معماری اسلامی سفر کرد. حال و هوای گذشته و فضای معنوی داخل مسجد شما را به حالتی وصف نشدنی فرو خواهد برد.

مسجد خاتم الانبیاء کیش در حال حاضر محلی برای برگزاری نماز های جماعت و عبادات مردم کیش می باشد و با فضای بسیار زیبایی که دو مناره ی سر به فلک کشیده آن رو به دریا به وجود آورده اند ابهت و اهمیت خاصی در بین مساجد دیگر جزیره ی کیش دارد. پیشنهاد می کنم در تور کیش حتما از این مسجد دیدن کنید.

مسجد ماشه کیش تنها گوهر باقی مانده از محله ماشه

مسجد ماشه کیش در محله قدیمی کیش که درشمال شرق جزیره است واقع می باشد. وجه تسمیه این مسجد به دلیل همین منطقه ماشه است. این مسجد کیش درسال 1285 توسط شخصی به نام عبدالحسین نورساخته شد تا آیندگان به نیکی از آن یاد کنند. این فرد در راستای تجارت مروارید فعالیت می کرده و از تاجران موفق آن دوره به حساب می آمده است.

مساجد کیش
مسجد ماشه کیش از مراکز مذهبی کیش

مسجد ماشه کیش دارای معماری زیبا و محکمی بوده که حتی بعد از گذشت سال ها و شرایط آب و هوایی کیش هنوز با پرجا مانده و هیچ آسیبی در آن مشاهده نمی شود. این معماری سبب شده تا در نوع خود خاص باشد. طبق گمانه زنی ها این مسجد 120 سال قدمت تاریخی دارد. این مسجد در 27 دی ماه سال 77 به شماره 2194 به ثبت آثار ملی رسیده است. این مسجد برای اهل تسنن بوده و برای شیعیان نیز قابل احترام است.

مسجد جامع نور کیش و سبک معمای ایرانی، اسلامی

مسجد جامع نور کیش از سبک معماری ایرانی اسلامی برخوردار است که همچون دیگر مساجد کیش دارای مناره هایی مرتفع و زیبا می باشد. این مسجد در کیش برای عبادت اهل تسنن ساخته شده که برای برگزاری نماز جمعه و دیگر مراسم مذهبی مانند عید قربان و غدیر به آن مراجعه می کنند.

مسجد جامع نور کیش در محله قدیمی میر مهنا یا همان سفین سابق واقع شده است که بسیار برای اهل تسنن ارزش دارد. وجود این مسجد نشان می دهد که در جزیره زیبای کیش نیز وحدت میان اهل تسنن و شیعه برقرر می باشد. احترام به عقاید و ادیان در جزیره مرجانی سبب شده تا کیشوندان زبانزد خاص و عام شوند.

مساجد کیش
نمایی از معماری مساجد در کیش

مسجد امیرالمومین کیش و ساختمانی زیبا

مسجد امیر المومنین کیش ساختمانی بسیار زیبا و سفید دارد که چشمان هر کسی را به خود خیره می کند. با این که ساختار مسجد قدیمی است اما همچنان پا برجا و استوار است. این مسجد برای شیعیان ساخته شده  و در محله ماشه جزیره کیش واقع می باشد. این مسجد از بهترین مساجد کیش است ک هیچگاه از محبوبیت آن کم نشده و همچنان محل عبادت مسلمانان است.

مسجد امیرالمومنین کیش، جایگاه دومین مسجد مهم کیش را داشته که با قدمتی نزدیک به 80 سال، سازه های زمان قاجار را به یاد می آورد. این مسجد بعد از مرمت توسط اداره میراث فرهنگی گردشگری، در آذر ماه 1377 با شماره 2193 به ثبت آثار ملی رسیده است. به این مسجد سید شبر نیز گفته می شود که نام دیگر آن است.

با اینکه حدود 12 مسجد شیعه دیگر در سراسر جزیره کیش وجود دارد اما مسجد امیر المومنین کیش طرفداران خود را از دست نداده و پس از گذشت 80 سال هنوز افراد برای عبادت به آن مراجعه می کنند. همانطور که ذکر شد مساجد کیش از اهمیت بسیاری برای اهالی جزیره برخوردار هستند.

مساجد کیش
مسجد امام حسن یکی از مساجد کیش

مسجد امام حسن مجتبی کیش در نزدیکی شهرک صدف

مسجد امام حسن مجتبی کیش یکی دیگر از مهم ترین مساجد کیش در جزیره به شمار می رود که در نزدیکی شهرک صدف واقع می باشد. این مسجد با وجود محوطه ای که در آن درخت های نخل و سر سبز آن را آراسته اند، فضایی بسیار دلنشین و زیبا ایجاد کرده که از جذابیت های آن به شمار می رود.

مسجد امام حسن مجتبی کیش به دلیل موقعیت مکانی مناسب و خوبی که دارد در نزدیکی بسیاری از هتل های کیش واقع شده است. برای مثال هتل ویدا کیش در نزدیکی این مسجد قرار دارد. همچنین وجود مقبره پنج شهید در این مسجد باعث شده تا توجه گردشگران زیادی به سمت این مسجد جلب شود.

بیشتر بخوانید :
منابع :