موزه باستان شناسی آنتالیا را می توان یکی از بزرگ ترین موزه های کشور ترکیه شناخت که در منطقه کنیالتی شهر آنتالیا قرار دارد. موزه باستان شناسی آنتالیا 13 سالن نمایشگاهی و یک گالری در فضای باز دارد که مساحت آن به بیش از 7 هزار متر مربع می رسد. 5 هزار اشیاء قیمتی و اثر هنری در این موزه وجود دارد که به نمایش همگان در آمده است.

موزه باستان شناسی آنتالیا
موزه باستان شناسی آنتالیا

موزه باستان شناسی آنتالیا در سال 1922 میلادی افتتاح شده که تا سال 2010 بیش از 27 هزار نفر بازدید کننده داشته است. این موزه در میان تمامی جاهای دیدنی آنتالیا، جایگاه ویژه ای دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره موزه باستان شناسی آنتالیا کافیست ادامه این مطلب از مجله گردشگری پرشین هتل را بخوانید.

موزه باستان شناسی آنتالیا را چه کسی تاسیس کرد؟

« سلیمان فکری ارتن » کسی بود که فکر موزه باستان شناسی آنتالیا را در سال 1922 میلادی عملی کرد. این شخص با آثار به دست آمده از جنگ جهانی اول توانست ایده خود را به سرانجام برساند. در مرحله اول این اشیاء قیمتی در مسجد  یولی و مسجد علاءالدین کالیچی سرگردان بود.

موزه باستان شناسی آنتالیا
موزه باستان شناسی آنتالیا

موزه باستان شناسی آنتالیا سرانجام در زمینی به مساحت 30 هزار متر مربع در سال 1972 احداث گردید. در حال حاضر موزه باستان شناسی آنتالیا حدود 14 سالن نمایشگاهی دارد. سه بخش از شهر آنتالیا به نام های پامفیلیا، پیسیدیا و لیکیا هم تحت نظر موزه آنتالیا هستند. چون از نظر آثار باستانی بسیار مهم هستند.

قدمت اشیاء درون موزه آنتالیا

موزه آنتالیا در تمامی تالارهای خود اشیائی دارد که بیش از هزاران سال تاریخ آنتالیا را شرح می دهند. تمامی این اشیاء با موضوعات زمانی و محلی گوناگون به معرض نمایش گذاشته شده اند. موزه آنتالیا از نظر ارزشمندی در لیست بهترین موزه های جهان قرار می گیرد که حتی در سال 1988 توسط شورای اروپا جایزه موزه سال را از آن خود نمود.

موزه باستان شناسی آنتالیا
نمایی از موزه باستانی

تالارهای موزه آنتالیا

موزه باستان شناسی آنتالیا در تمامی 14 تالار خود آثار بی نظیری را ارائه می دهد که در ذیل مطلب به شرح آن ها پرداخته شده است.

موزه باستان شناسی آنتالیا
مجسمه های خدایان

تالار امپراتور موزه باستان شناسی

امپراتورهای رومی در زمان خود مجسمه هایی را می تراشیدند که در حال حاضر این مجسمه ها درون تالار امپراتور نگهداری می شود. این مجسمه ها در شهر پرگا یافت شده اند که از شاهکارهای سنگ تراشی روم باستان است. یک مجسمه رقصنده در کنار مجسمه های امپراتورها دیده می شود که نمادی از موزه آنتالیا به شمار می رود. مجسمه رقصنده پس از کشف به صورت تکه ای مونتاژ شد تا جزئیات ظریفش به درستی روی هم قرار بگیرد تا یکی از آثار برجسته موزه شود.

موزه باستان شناسی آنتالیا
نمای مختلفی از موزه باستان شناسی

تالار سارکوفاگی موزه باستان شناسی

یکی دیگر از ویژگی های تالار سارکوفاگی این است که تابوت های سارکوفاژ با ارزش در آن نگهداری می ود. تابوت های سارکوفاژ برای افراد ثروتمند در زمان باستان استفاده می شده که در این تابوت ها تعدادی نقش گل و پیکرهای در هم تنیده، دیده می شود. بیش از 70 درصد تابوت های داخل تالار سارکوفاگی از شهر تاریخی پرگا کشف شده اند. مشهور ترین تابوت این تالار « سارکوفاگ دومیتیاس » متعلق به یک زوج است که پس از مرگ هم از یکدیگر جدا نشده اند.

موزه باستان شناسی آنتالیا
تالار سارکوفاگی

تالار سکه

از دیگر بخش های موزه باستان شناسی آنتالیا، تالار سکه است. تالار سکه به گنج قرن مشهور می باشد که سکه های المالی را به نمایش درآورده است. گرانبها ترین سکه های موجود در این تالار موزه آنتالیا مربوط به سکه های یادبود می باشد که از شهرهای اتحادیه صادر شده است. زمانی این سکه ها صادر شده اند که ایرانی ها بر یونانی ها پیروز شدند.

موزه باستان شناسی آنتالیا
نمای دیگری از تالار سارکوفاگی

در تالار سکه، سکه هایی به نام دکا درهم وجود دارد که نظیر آن در دنیا کم است. در آن زمان بالاترین واحد پولی 4 درهم بود که هر سکه درهم حدود 4 گرم وزن داشتند. هرچند که آتنی ها تعداد اندکی از سکه ها را به نام ده دراخم با وزن 43 گرم ضرب و تولید کردند. سکه های ده دراخمی به شکل جغد با بال های باز دیده می شوند.

موزه باستان شناسی آنتالیا
نمای دیگری از تالار سارکوفاگی

این سکه ها در طی صدها سال به همین شیوه ضرب می شدند. علاوه بر همه این موارد می توانید جواهرات کشف شده در کشتی های غرق شده، شمایل ها و طلاهای یافت شده از سرزمین های باستانی و تاریخ غنی آنتالیا را در این تالار مشاهده نمایید. ضمن اینکه تکنیک ضرب سکه در زمان آناتولی را نیز خواهید دید.

موزه باستان شناسی آنتالیا
عکسی از موزه باستان شناسی

تالار خدایان

زمانی که پای خود را به تالار خدایان بگذارید، شکوه و جلال آن شما را مبهوت خواهد کرد. در این بخش از موزه آنتالیا مجسمه های خدایان اساطیر یونانی همچون زئوس ( پادشاه خدایان)، آپولون (خدای خورشید) وآفرودیت (الهه زیبایی و عشق) را خواهید دید. این مجسمه ها در حفاری شهر باستانی پرگه که به قرن 2 و 3 میلادی بر می گردند یافت شده است.

موزه باستان شناسی آنتالیا
تالار خدایان

تالار تاریخ طبیعی موزه آنتالیا

یکی دیگر از تالار های موزه آنتالیا، تالار تاریخ طبیعی است که فسیل و سنگ های تشکیل دهنده تمدن اولیه روی زمین را به نمایش می گذارد. همچنین وسایلی که برای شکار و گردآوری سکونتگاه در زمان تمدن اولیه وجود داشته است را در این قسمت موزه آنتالیا مشاهده خواهید نمود. مقبره پیتوسی، مجسمه ها و بت های زمان های گذشته هم در این تالار دیده می شود.

موزه باستان شناسی آنتالیا
تالار مجسمه

تالار تئاتر پرگه موزه باستان شناسی

در این بخش از موزه باستان شناسی آنتالیا 17 مجسمه به یادماندنی را خواهید دید که قطعه های آن از شهر پرگه پیدا شده است. نکته جالب اینجاست که در زمان زلزله، از زیر ویرانه های ساختمان صحنه این قطعات یافت شد. ضمن اینکه یکی از مجسمه های اسکندر مقدونی در این تالار دیده می شود.

موزه باستان شناسی آنتالیا
تابوت معروف موزه باستان شناسی آنتالیا

تالار موزاییک موزه آنتالیا

نام این تالار به این دلیل موزاییک گذاشته شده که در استخر وسط تالار، موزاییک های رومی کشف شده است. این موزاییک های رومی در شهرهایی همچون زانتوس و سلوکیه پیدا شده که در نوع خود قابل تحسین هستند. از زیباترین موزاییک های این تالار می توان به موزاییک فیلسوفان اشاره کرد که در آگورا سلوکیه پیدا شده است.

در این موزاییک چهره هایی از فیلسوفان، سخنوران، ریاضیدانان و دولتمردان آن زمان حک شده است. در بخشی از تالار موزاییک نقاشی های مختلفی از زنان و مردان در عصر روم دیده می شود که در نوع خود جذاب هستند. 12 مجسمه از میدان سوروس شهر پرگا یافت شده که در حال حاضر به نمایش عموم درآمده است. آثار سفالینه از زمان هندسی تا دوره رومی بیزانسی در این تالار هم مشاهده می شود.

موزه باستان شناسی آنتالیا
اشیاء عتیقه در موزه

تالار فرقه مردگان موزه آنتالیا

اگر کنجکاو هستید که بدانید مردگان در زمان گذشته چگونه تدفین می شده اند این بخش موزه آنتالیا مخصوص شماست. در تالار فرقه مردگان، رسومات دفن و کفن مردگان همراه سنگ نوشته های حکاکی شده را خواهید دید. تمامی این آثار از شهر باستانی پاتارا کشف شده که تابوت دیونیزاک یکی از آن ها است.

تالار مجسمه

موزه باستان شناسی آنتالیا
عکسی از تالار خدایان

از دیگر بخش های داخل موزه آنتالیا، تالار مجسمه است که سنگ فرش های مختلف از خانواده لیمیران ها، کتیبه های متعلق به گالیوس سزار و ... در این تالار دیده می شود.  مجسمه هراکلس که یکی از مهم ترین اشیاء داخل موزه آنتالیا است پس از فراز و نشیب های بسیار در این موزه سرهم گردیده است. چون نیمه بالایی آن به آمریکا قاچاق شد که پس از برگشت به ترکیه قسمت هایی پایینی و بالایی بر روی یکدیگر قرار گرفتند تا این مجسمه به شکل کامل درآید. 

اشیاء و عتیقه های موجود در موزه باستان شناسی آنتالیا

در موزه باستان شناسی آنتالیا عتیقه و اشیاء هایی وجود دارد که بسیار کمیاب بوده و می توان به راحتی آن را دید. در ادامه با برخی از این اشیاء آشنا خواهید شد.

موزه باستان شناسی آنتالیا
تالار موزاییک موزه

کاسه برنیس

از مهم ترین ظروف عتیقه در موزه آنتالیا کاسه برنیس می باشد که در واقع کاسه ی شراب خواری بوده است. این کاسه در شهر باستانی زانتوس یافت شده که متعلق به ملکه دوم مصر، ملکه اورگتس بوده که قدمت آن به سال های 222 تا 246 قبل از میلاد مسیح می رسد. آرتمیس الهه شانس نام دارد که یک کاسه در دست راست و قرنیزی بر روی بازوی چپ آن دیده می شود که بیانگر همان کاسه برنیس است.

موزه باستان شناسی آنتالیا
تالار خدایان موزه باستان شناسی آنتالیا

تندیس کاراکالا

پسر ارشد امپراتور روم « سپتیموس سوروس و ملکه جولیا دومنا» کاراکالا نام دارد. کاراکالا به قدری سنگ دل بود که برادر کوچکترش را در سال 211 قبل از میلاد در دامن مادرش به قتل رسانید. پس از مرگ امپراتور و رسیدن کاراکالا به امپراتوری، 20 هزار نفر از سناتورها را به دست سربازان کشت زیرا به سربازان وعده افزایش دستمزد داد.

موزه باستان شناسی آنتالیا
تندیس زن رقصنده

تندیس زن رقصنده

جذاب ترین و زیباترین مجسمه موجود در موزه باستان شناسی، تندیس زن رقصنده است که قسمت لباس و موهای آن با مرمر مشکی و صورت و پوست تندیس با مرمر سفید ساخته شده است. این مجیمه به قرن دوم پس از میلاد (دوره رومی ها) بر می گردد. ساخت این مجسمه با متریال های نادری انجام شده که باعث وجه تمایز آن با دیگر مجسمه های داخل موزه است.

موزه باستان شناسی آنتالیا
مجسمه خدایگان در موزه

تندیس هراکلس فانزه

زمانی که حفاری های علمی در سال 1980 میلادی در شهر پرگا انجام می شد، نیمه پایینی مجسمه هراکلس در حمام جنوبی کشف گردید. پس از به نمایش درآمدن تیکه پایینی هراکلس، مشخص شد نیمه بالاتنه هراکلس در موزه هنرهای بوستون آمریکا متعلق به همین مجسمه است. پسر خدای زئوس و آلکمنه، هراکلس است که در اساطیر یونانی به نام هرکول (شخصی قوی و بلند قامت) شناخته می شود.

شهرت هرا و قهرمان هم از دیگر نام های هراکلس هستند. هراکلس شخصیتی اسطوره ای دارد که نیمه خدایی و نیمه انسان است. نماد قدرت، شکست ناپذیری و مبارزه از ویژگی های هراکلس است. مهربانی هراکلس باعث شد تا همواره محبوب مردم باشد زیرا همه آنان را از گرفتاری و بلاها نجات می داد. طبق داستان های یونانی هراکلس پس از پایان زندگی اش به جاودانگی و پاکی می رسد.

موزه باستان شناسی آنتالیا
اشیاء تاریخی موزه

تندیس دختر پرژ

دختر پرژ کسی است که شهر پرگا را توسعه داد و در قرن دوم میلادی زندگی می کرد. دختر پرژ بر خلاف دیگر زنان زمان خود از نظر سیاسی و اجتماعی نقش پر رنگی داشت. از این رو تندیس دختر پرژ در موزه باستان شناسی آنتالیا به نمایش عموم گذاشته شده است.

موزه باستان شناسی آنتالیا
تالار طبیعت موزه باستان شناسی آنتالیا

افسانه های موجود در موزه آنتالیا

در میان جذابیت های داخل موزه آنتالیا نمی توان از افسانه های موجود در موزه باستان شناسی آنتالیا چشم پوشی کرد. در ادامه به شرح افسانه های موزه آنتالیا خواهیم پرداخت.

هلاک شدن شیر نمیا به دست هراکلس

نمیا منطقه ای در یونان است که توسط یک شیر به خطر افتاده بود که هراکلس با گرز و تیر کمان خود به جنگ شیر نمیا رفت. پس از اینکه نتوانست با ابزارهای خود شیر را شکار کند آن را با دست گرفت و خفه کرد.

موزه باستان شناسی آنتالیا
مجسمه خدایان باستانی

هلاک شدن اژدهای لرنا

قهرمان دیگری به نام هیدرا در افسانه های یونان وجود دارد که سر 8 مار باتلاق لرنا در منطقه آرگوس را برید و نهمین سر مار را زیر یک صخره بزرگ قرار داد.

گرفتن گراز وحشی اریمانتوس

وجود یک گراز وحشی در منطقه کوه اریمانتوس موجب شد تا هراکلس با صید کردن گراز وحشی، وحشت را از مردم منطقه آرکادیا یونان دور کند.

موزه باستان شناسی آنتالیا
نمای دیگری از موزه باستان شناسی

کشتن پرندگان دریاچه استیمفالوس

پرندگان دریاچه استیمفالوس که چنگال و منقار برنزی داشتند از گوشت انسان ها تغذیه می کردند از این رو هراکلس با کمک الهه آتنا توانست آنان را فراری و سپس شکار کند. دریاچه استیمفالوس در منطقه آرکادیا یونان قرار داشت.

به دام انداختن آهو گیرنه

آهو گیرنه، آهویی با شاخ های طلایی و پاهای برنزی بود که توسط خدایانی نظیر آپولون و آرتمیس حفاظت می شد. هراکلس برای صید این آهو یک سال وقت گذاشت و در نهایت توانست با زخمی کردن او آن را با زگرداند.

موزه باستان شناسی آنتالیا
نمای دیگری از موزه باستان شناسی

اصطبل آگیاس

پادشاه الیس گله های زیادی داشت که کود آن گله ها همچون یک کوه تمام انبارهای آن را پر کرده بود. هراکلس برای رهایی پادشاه از این گرفتاری، بستر رودخانه های پنیوس و آلفیوس را تغییر داد و اینچنین توانست در یک روز اصطبل آگیاس را تمیز نماید.

قیمت بلیط موزه آنتالیا

قیمت بلیط موزه باستان شناسی آنتالیا برای هر نفر حدود 80 لیر است که با تهیه کارت موزه می توانید از دیگر موزه های آنتالیا هم دیدن کنید.

موزه باستان شناسی آنتالیا
موزه باستان شناسی آنتالیا

ساعت کار موزه باستان شناسی آنتالیا

ساعت کار این موزه از 8 صبح تا 7 بعد از ظهر است که در تمامی ایام هفته هیچ تغییری نمی کند.

آدرس موزه باستان شناسی آنتالیا

Bahçelievler, Konyaaltı Cd. No:88, 07050 Muratpaşa/Antalya, Turkiye

موزه باستان شناسی آنتالیا
دیگر اشیاء موجود در موزه

هتل های نزدیک موزه باستان شناسی آنتالیا

هتل کرون پلازا آنتالیا یکی از بهترین هتل های آنتالیا است که لول 5 ستاره داشته و از نظر کیفیت و خدمات رتبه قابل قبولی دارد. هتل کرون پلازا آنتالیا در منطقه کنیالتی قرار گرفته و فاصله کمی تا موزه باستان شناسی دارد. همچنین از امکاناتی نظیر استخر، سونا، جکوزی، رستوران نایت کلاب و ... برخوردار است.

هتل رکسوس داون تاون آنتالیا هم از دیگر هتل های 5 ستاره است که در نزدیکی موزه واقع شده و خدماتی ایده آل را ارائه می دهد. هتل رکسوس داون تاون آنتالیا دارای 4 استخر مختلف، 3 رستوران، نایت کلاب، جکوزی و حمام ترکی و ... از جمله امکانات هتل رکسوس داون تاون آنتالیا در منطقه کنیالتی هستند.

بیشتر بخوانید :
منابع :