راهنمای سفر به آنتالیا و هرآنچه که باید بدانید

در راهنمای سفر به آنتالیا درباره سیستم حمل و نقل عمومی آنتالیا و جاهای دیدنی بیشتر بدانید

منتخب راهنمای سفر به آنتالیا و هرآنچه که باید بدانید
تازه ترین راهنمای سفر به آنتالیا و هرآنچه که باید بدانید

راهنمای سفر به آنتالیا می تواند کمک بزرگی به شما کند تا در زمان سفر به آنتالیا بهترین و مفید ترین بهره را ببرید. آنتالیا یک شهر گردشگری و ساحلی است که مخاطبان بسیاری داشته و همین موضوع باعث شده تا در تمامی فصول همواره مورد توجه گردشگران تور آنتالیا باشد.

اما می دانید سفر به آنتالیا برای چه کسانی خوب است؟ برای آن دسته از افرادیکه بیش از حد کار کرده و نتوانسته اند آنگونه که باید از زندگی خود لذت ببرند. دوم اینکه افرادی به دنبال تفریحات لاکچری هستند می توانند با رزرو تور آنتالیا از عشق و حال در آنتالیا تا صرف بهترین غذاها در رستوران های آنتالیا نهایت استفاده را ببرند. سومین نکته اینکه سفر به انتالیا برای کسانی خوب است که دچار افسردگی شده و نیاز به تغییر حالات روحی دارند.

همچنین کارهای روزمره شما را خسته کرده که از این بابت می توانید با خرید تور آنتالیا یا رزرو هتل آنتالیا از تفریحات داخل هتل لذت کافی را ببرید.  البته زوجین جوانی که به تازگی اردواج کرده اند می توانند با خرید پکیج ماه عسل آنتالیا، یک ماه عسل روایی و خاطره انگیز را برای خود رقم بزنند.

با سفر به انتالیا از پارک های اّبی آنتالیا حتما استفاده کنید. ضمن اینکه تفریحات آبی همچون فلای بورد، شاتل، جت اسکی و بنانا را هم در لیست تفریحات خود قرار دهید. در ادامه راهنمای سفر به آنتالیا قصد داریم به شرح کلی انتالیا، بیمارستان های آنتالیا و ... اشاره کنیم تا در زمان سفر، بیشترین بهره را از وقت خود ببرید.

شرح کلی آنتالیا در راهنمای سفر به آنتالیا

سفر همه چی تمام یعنی آنتالیا؛ شنا و آب تنی، سرسره های مهیج آبی، برنزه کردن، سرو غذا در بهترین رستوران، خرید از بهترین بازارها و ... از دیگر ویژگی های آنتالیا هستند. مشاهده مکان های تاریخی و جاهای دیدنی آنتالیا هم که دیگر زبان را از وصف این همه زیبایی قاصر می کند.

در آنتالیا تعدادی هتل ساحلی وجود دارد که به نام ریزورت شناخته می شوند. در این هتل های که به صورت یو آل خدمات رایگان (UALL) و آل (All) 3 وعده غذاخدمات ارائه می شود، یک سری پارک های آبی وجود دارد که نیاز گردشگران از نظر تفریحی را تامین می کنند. ناگفته نماند که آنتالیا 1 ساعت و نیم عقب تر از ساعت تهران است. همچنین زبان مردم ترکی بوده و واحد پول نیز لیر ترکیه است.

هزینه سفر به آنتالیا + چگونگی مدیریت هزینه

یکی از مهم ترین مسائلی که در راهنمای سفر به آنتالیا مطرح می شود هزینه سفر است. با وضعیت اقتصادی فعلی و ثابت نبودن نرخ دلار باید به گونه ای هزینه ها را مدیریت کرد تا بتوان یک سفر ایده آل را تجربه نمود. یکی از راه حل های کاهش هزینه سفر به آنتالیا نوع هتل است که می تواند نقش مهمی در کاهش هزینه ها داشته باشد.

علاوه بر این موارد هزینه غذا، هزینه تفریحات و خرید سوغاتی هم در هزینه سفر به آنتالیا دخیل هستند. پس اگر این موارد هم دغدغه شماست ادامه این بخش از مطلب راهنمای سفر به آنتالیا را از دست ندهید تا بتوانید با کمترین هزینه سفری جذاب به این شهر ساحلی را تجربه کنید.

هرگز در زمان های شلوغ به آنتالیا نروید!!

یکی از مهم ترین راه های کاهش هزینه سفر به آنتالیا، سفر نکردن در فصل شلوغ است. فصل شلوغ یعنی اوایل بهار تا اوایل شهریور که آنتالیا از نظر آب و هوا در بهترین زمان سر می برد. از این رو تمامی هزینه های سفر به آنتالیا نظیر خورد و خوراک، هزینه هتل و هزینه تفریحات سرسام آور می شود.

پس بهتر است برای سفر به آنتالیا با کمترین هزینه، اواسط شهریور تا اواخر مهر را برای سفر انتخاب نمایید. در این بازه زمانی آنتالیا هوای خوبی داشته و بسیار خلوت است. همچنین هزینه تفریحات و هتل ها هم به نسبت دیگر زمان های سال ارزان تر خواهد بود. اینچنین هزینه سفر به آنتالیا به صورت چشمگیری کاهش می یابد.

بلیط تفریحات را از هتل و فرودگاه نخرید!

زمانی که پای شما به فرودگاه یا هتل می رسد کانترهای گردشگری اقدام به فروش بلیط تفریحات می کنند که نباید گول آنها را بخورید. بهتر است برای کاهش هزینه تفریحات در آنتالیا از باجه های مخصوص به همان تفریح، بلیط تهیه نمایید تا از قیمت آن مطمئن باشید. البته رزرو تفریحات آنتالیا از طریق سایت پرشین هتل با کمترین هزینه نیز راه حل دیگری برای کاهش هزینه سفر است.

از وسایل حمل و نقل عمومی آنتالیا استفاده کنید!

تاکسی ها در هر شهری بسیار گران هستند، پس شما می توانید با سیستم حمل و نقل عمومی آنتالیا نظیر دلموش و اتوبوس خود را به اقصی نقاط شهر ساحلی آنتالیا برسانید. لازم به ذکر است که در آنتالیا مترو وجود ندارد و برخی از تاکسی ها و اتوبوس های آنتالیا نیز آبی هستند.

راهنمای حمل و نقل عمومی در انتالیا

در شهر آنتالیا نیز همانند دیگر شهرهای ترکیه، راه های مختلفی برای حمل و نقل درون شهری وجود دارد. در آنتالیا ترامواها و تعدادی اتوبوس دریایی مستقر هستند که وظیفه جا به جایی گردشگران را بر عهده دارند. در ادامه به شرح سیستم حمل و نقل عمومی این شهر ساحلی خواهیم پرداخت.

تراموا

در این شهر ترامواهای مختلفی وجود دارد که در تمامی نواحی سطح شهر پوشش یکدستی را ایجاد می کنند. ترامواهای مختلف شما را به مکان های تاریخی و جاهای دیدنی آنتالیا به راحتی می رسانند.

دلموش

دلموش در واقع مینی ون هایی هستند که در اقصی نقاط شهر پیدا می شوند. قیمت دلموش بسیار ارزان بوده و می تواند گزینه ای مقرون به صرفه جهت مدیریت هزینه های سفر به آنتالیا باشد.

فرودگاه های آنتالیا

یکی از مهم ترین موضوعات دربره سیستم حمل و نقل آنتالیا، فرودگاه های آن است. در شهر آنتالیا 2 فرودگاه وجود دارد که با خرید تور آنتالیا؛ 2 پرواز داخلی و خارجی شما را از تهران به آنتالیا می برند. اولین شرکت داخلی شما را به فرودگاه اسپارتا و شرکت های خارجی شما را به فرودگاه بین المللی آنتالیا می برند. لازم به ذکر است پروازهای داخلی به سمت آنتالیا ارزان تر از پروازهای خارجی است.

فرودگاه بین المللی

فرودگاه بین المللی آنتالیا یکی از پر تردد ترین فرودگاه های قاره اروپاست که سالانه 22 میلیون مسافر را جا به جا می کند. تمامی پروازهای شرکت های خارجی همچون ترکیش ایرلاین در این فرودگاه می نشینند که فاصله آن تا مرکز شهر حدود 10 دقیقه است. جهت آشنایی بیشتر با یک کلیک به مقاله فرودگاه های آنتالیا بروید شماره ها

فرودگاه اسپارتا

این فرودگاه مختص پروازهای ایرانی است که از خود شهر آنتالیا حدود 3 ساعت فاصله دارد. افرادی که با ایرلاین های داخلی به این فرودگاه می آیند توسط تورلیدرها و اتوبوس های توریستی به سمت هتل های آنتالیا ترانسفر می شوند. فرودگاه اسپارتا بسیار کوچکتر از فرودگاه امام خمینی است و پروازهای ایرانی در این فرودگاه می نشینند.

مهم ترین مناطق آنتالیا

به طور کلی آنتالیا به 3 بخش مرکزی، غربی و شرقی دسته بندی می شود که معروف ترین مناطق آن محله بِلِک، محله کِمِر و محله لارا است. منطقه بلک جزء مشهورترین سواحل آنتالیا است که هر گردشگری آن را می شناسد و در بخش شرقی قرار گرفته است. هرچند بخش شرقی نیز  به ساحل لارا دسترسی دارد.

بخش مرکزی آنتالیا سواحل کنیالتی است که مشهورترین هتل های آنتالیا هم در همین بخش واقع شده اند. بخش غربی شهر نیز به محله کِمِر اختصاص دارد که سواحل زیبا و نقره فام آن زبانزد همه است. دسترسی با دلموش و اتوبوس در تمامی این محله ها به سهولت انجام می شود.

لارا

منطقه لارا هم جزء تفریحی ترین مناطق به شمار می رود که بیشتر پارک های آبی آنتالیا در همین محله ساخته شده اند. همچنین بیشترین مراکز خرید آنتالیا همچون تراسیتی نیز در محله لارا قرار گرفته اند. ماسه بازی تفریحی عالی برای کودکان است که می توانید ساحل لارا انتخاب کنید. از هتل های این منطقه ساحلی و جذاب می توان به هتل مردان پالاس آنتالیا، هتل کلاب یرا آنتالیا، هتل دلفین پالاس آنتالیا و هتل باروت لارا آنتالیا اشاره کرد.

کِمِر

دورترین قسمت از مرکز شهر، کِمِر است که 40 کیلومتری جنوب غربی شهر واقع شده است. از ویژگی های این منطقه آرام می توان به چشم انداز کوه و جنگل، دریا و ... اشاره کرد. ساحل کِمِر به صورت سنگریزه ای بوده و برای قدم زدن عالی است. از مشهورترین هتل های این منطقه می توان به هتل آوانتگارد ریزورت آنتالیا و هتل اورنج کانتی آنتالیا اشاره کرد.

بِلِک

بِلِک در 30 کیلومتری مرکز شهر واقع شده و لوکس ترین منطقه در شهر به شمار می رود. زمین گلف های این منطقه، ویژگی اصلی آن هستند که بسیاری از هتل های معتبر آنتالیا همچون هتل سوئنتو دلوکس بلک، هتل لیماک آرکادیا ریزورت و ...  به شمار می رود. با انتخاب این هتل ها در منطقه بِلِک سفری جذاب را تجربه خواهید کرد.

سواحل آنتالیا
قدم زدن در ساحل یکی از بهترین تفریحات است که هیچ هزینه ای ندارد. سواحل آنتالیا بسیار زیبا هستند و بیشتر تفریحات آبی نیز در این سواحل برگزار می شود. جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان در راهنمای سفر به آنتالیا به شرح سواحل آنتالیا پرداخته ایم.

ساحل بِلِک

ساحل بِلِک از زیباترین سواحل آنتالیا است که جنگل های کاج آن طبیعتی ناب را ایجاد کرده اند. همچنین زمین های گلف و آثار تاریخی این منطقه همچون پرگه و آسپندوس هم سبب جلب توجه گردشگران به این ساحل شده است. پلاژهای ساحلی، تفریحات آبی و ساحل شنی از مزیت های این ساحل می باشد. ضمن اینکه 45 هزار تخت ساحلی در این ساحل دیده می شود.

ساحل کِمِر

با این که ساحل کمر از شهر آنتالیا دور است اما جنگل های سبز و کوهستان های پر صلابت، منطقه ای خیره کننده را ایجاد کرده است. ساحل سنگریزه ای آرام و دور از شهر ویژگی های مهم این ساحل هستند. دریا بدون موج است و زلالی آب دریا به خوبی دیده می شود. سواحلی که پرچم آبی دارند یعنی آن ساحل از آب بسیار زلالی برخوردار است که ساحل کمر جزئی از آنها است. حتی در بین طرفداران و مجله های گردشگری، ساحل کمر در لیست زیباترین سواحل دنیا قرار می گیرد.

ساحل لارا

بهترین، بزرگ ترین و زیباترین سواحل آنتالیا، ساحل لارا است که به ساحل شن های طلایی مشهور است. موج های آرام و دریای زلال، صندلی، کلوپ های شبانه ساحلی و چترهای آفتابگیر از مزایای این ساحل هستند. این ساحل از آبشار دودن تا صخره های شرقی امتداد داشته و بسیاری از هتل های تفریحی در این ساحل ساخته شده اند.

تفریحات و عشق و حال در آنتالیا را فراموش نکنید!

عشق و حال در آنتالیا اصلی ترین دلیل برای سفر به شهر است که می توانید از کلوپ شبانه تا تفریحات دریایی و ... را انجام دهید. در این قسمت از ارهنمای سفر به آنتالیا به شرح مهم ترین و بهترین تفریحات آنتالیا پرداخته ایم. هرچند جزئیات دقیق تر درباره تفریحات آنتالیا در مقاله ای مجزا توضیح داده شده است.

پارک های ابی

از بهترین تفریحات آنتالیا می توان به پارک های آبی آنتالیا اشاره کرد که روزی سرشار از هیجان را برای شما رقم می زنند. با این که بیشتر هتل های لوکس و 5 ستاره آنتالیا پارک ابی دارند اما 4 پارک اصلی در شهر وجود دارد که به ترتیب آکوا لند، لندز آف لجندز، پارک آبی ددمان و ریکسوس پریمیوم تروی می شود.

رفتینگ (قایق سواری در رودخانه خروشان)

یکی از بهترین تفریحات برای عشق و حال در آنتالیا رفتینگ است. رفتینگ قایق سواری و شنا در رودخانه خروشان است که البته ماجراجویی هم دارد. پرش از روی صخره، شنا و جنگل گردی هم از برنامه های رفتینگ است. رودخانه ماناوگات جزء رودخانه های خروشان است که برای ماجراجویی جان می دهد.

پس از خرید تور رفتینگ به گروه های 2 یا 12 نفره تقسیم می شوید و سپس در قایق های مخصوص همراه با لیدر حرفه ای، تور خود را شروع می کنید. در برخی از جاهای رودخانه که کم عمق است می توانید شیرجه بزنید و شنا کنید که البته موافقت لیدر برای این کار لازم می باشد.

زمانی که رفتینگ را می خرید باید به 2 نکته توجه کنید. یکی از این نکات عکاسی و فیلمبرداری است که نیاز شما به گوشی را برطرف می کند. زیا عکیان و فیلمبرداران حرفه ای پا به پای شما هستند و در انتها هر عکس و فیلمی را برای شما چاپ می کنند. حتما صندل های بنددار و دمپایی پلاستیکی با خود ببرید تا دردسر خرید کفش پلاستیکی را نکشید. همچنین از ضد آفتاب غافل نشوید.

جیپ سافاری

سافاری با جیپ یکی از بهترین تفریحات آنتالیا است که شامل یک مسیر کوهستانی و جنگلی با ارتفاع 1300 متری از سطح زمین می شود. این مسیر زیبا جذابیت های خودش را دارد و آدرنالین هر شخصی را تحریک می کند. همچنین در طول مسیر سافاری با جیپ می توانید به رستوران محلی بروید و از غذاهای اصیل ترکی با کیفیت بسیار بالا بهره مند شوید.

جاهای دیدنی آنتالیا

در مقاله ای مجزا به شرح جاهای دیدنی آنتالیا پرداخته ایم اما در این بخش از مطلب راهنمای سفر به آنتالیا قصد داریم مهم ترین جاهای دیدنی آنتالیا را ذکر کنیم.

کشتی دزد دریایی

اهل تور تفریحی با کشتی هستید؟ اگر بدانید می خواهید سوار کشتی دزدان دریایی کارائیب شوید چه عکس العملی نشان می دهید؟ بله شما در کشتی دزد دریایی آنتالیا نقش اژدها و طوطی معروف را خواهید ید که می تواند یک تفریح عالی برای کودکان همراه خانواده باشد. تمامی پرسنل کشتی هم لباس هایی همچون دزدان دریایی به تن کرده اند تا اصالت این تفریح حفظ شود.

کشتی دزد دریایی سه طبقه دارد که در طبقه اول دیجی با آهنگ های شاد شما را به رقص و پایکوبی وادار می کند. همچنین کف پارتی نیز از دیگر برنامه های این کشتی در طبقه اول است. طبقه دوم برای حمام آفتاب و ریلکسیشن عالی است. طبقه سوم به رستوران و کافی شاپ اختصاص دارد که هر نوع غذا، نوشیدنی الکلی و غیر الکلی را ارائه می دهد. ضمنا در این تور 4 ساعته شما می توانید در دو مکان به شنا مشغول شوید.

غار کارائین

یکی دیگر از جاهای دیدنی آنتالیا غار کارائین است که بیش از 25 هزار سال قدمت دارد و طی تحیقات به زمان انسان های نخستین باز می گردد. زمانی که انسان های اولیه برای پناه گرفتن و استراحت به غارها می رفتند.

فاسلیس

یکی از تاریخی ترین مناطق در آنتالیا فاسلیس است که در منطقه کمر واقع می باشد. اردوگاه های زمستانی اسکندر کبیر در 334 سال قبل از میلاد مسیح در فاسلیس برپا می شد. در حال حاضر این منطقه یک تئاتر، خیابان های ستون بندی شده، تعدادی معبد و طاق دروازه هادریان دارد.

آبشار دودن

مجموعه ای از 2 آبشار در دودن وجود دارد که سبب پیدایش آبشار دودن شده است. این آبشارها از محدوده شهر آنتالیا حدود 14 کیلومتر دور هستند. وجود کافه ها و رستوران های شیک در این منطقه باعث شده تا پاتوقی عالی برای جوانان و توریست ها باشد. لازم به ذکر است مشاهده آبشار دودن بدون هزینه امکان پذیر خواهد بود.

پاموک کاله

به دنبال حوضچه هایی سفید و طبیعی هستید؟ پس به پاموک کاله خوش آمدید. در این مکان شگفت انگیز طبیعی آب های گرم به صورت ردیف های منظم در حوضچه هایی دیده می شود که زبان از گفتن زیبایی هایش قاصر می ماند. این آبهای گرم از دل زمین می جوشند و برای تسکین درد کاربرد دارند.

کاله ایچی

معنی کاله ایچی در زبان ترکی یعنی داخل قلعه است که این قلعه جزء بافت ای تاریخی آنتالیا محسوب می شود. قبل از شکل امروزی آنتالیا با دیواره های محصور شده و خیابان های سنگفرش شده محل زندگی مردمان تاریخی بوده است. مناره بیولی، لنگرگاه قایق های تفریحی در آنتالیا، موزه کاله ایچی و ... هم از دیگر دیدنی های این قلعه هستند.

چه زمانی به آنتالیا سفر کنیم؟

یکی از سوال های پر تکرار گردشگران درباره آنتالیا، بهترین زمان سفر به آنتالیا است؟ زمان های مختلفی برای سفر کردن به آنتالیا بهترین است که با توجه به سلیقه افراد دسته بندی می شود. به عنوان مثال افرادیکه با کمترین مبلغ می خواهند سفر کنند پاییز و زمستان را بهترین فصل سفر می دانند.

عده ای هم که آب و هوا بیشتر از هزینه سفر برایشان اولویت دارد، بهترین زمان سفر را بهار و تابستان می دانند. در هر صورت باید بگوییم که بهترین فصل سفر به انتالیا اواخر خرداد تا اوایل شهریور است که هوا در شرایط مطلوب و مساعدی قرار دارد. این بازه زمانی طبق نظر مسافران بهترین زمان سفر به آنتالیا بوده است.

از خوردن غذاهای ترکی در سفر غافل نشوید!

برکسی پوشیده نیست که ذائقه مردمان ترکیه با ایرانی ها مشابه است. پس در زمان سفر به آنتالیا سعی کنید از غذاهای خوشمزه و لذیذ ترکی در رستوران هتل ها نهایت استفاده را ببرید. در هتل های یو آل شهر آنتالیا سرو غذا به صورت رایگان و 24 ساعته انجام می شود. در رستوران این هتل ها غذاهای بین المللی و آسیایی هم سرو می گردد.

اگر هم دوست دارید در رستوران های سنتی یا لوکس آنتالیا غذای خود را میل نمایید بهتر است از جا برخیزید و سری به رستوران های سطح شهر بزنید. در بیشتر رستوران های ساحلی بوی غذاهایی همچون بورک، اسکندر کباب و کباب ترکی را به مشام می رسد که عطر این غذاها شما را مست می کند. سالاد پیاز، کباب تاندیر، شاشوکا، کباب ساج و ... هم جزئی از غذاهای محلی آنتالیا هستند.

سوغات آنتالیا

سوغات خریدن، لذت بخش ترین قسمت سفر است که شهر آنتالیا هم سوغاتی های مخصوص به خودش را دارد. زمانی که قصد خرید سوغاتی دارید بهتر است به مراکز خریدی همچون ایکی کاپیلی هان بروید. در این بازار تمامی لوازم های سنتی و سوغاتی های جذاب با بهترین قیمت را پیدا خواهید کرد.

راحت الحلقوم، باقلوا ترکی، فرش و گلیم، قهوه و ... بخشی از سوغاتی های شهر آنتالیا هستند که در تمامی بازارهای آنتالیا به خصوص ایکی کاپیلی هان ارائه می شوند. البته نباید از البسهترکی هم غافل شد، زیرا شیک ترین لباس های زنانه، مردانه و بچه گانه را می توان از مراکز خرید آنتالیا خریداری کرد.