تور کربلا

تورهای، قبل و بعد از تاریخ جستجو شما

مرتب سازی
کمترین قیمت
پیشنهادی
پر فروش ترین
محبوب ترین
درتاریخ ۳۱ خرداد تا ۰۲ تیر، توری برای تهران به کربلا نداریم.
نزدیکترین تاریخ ها به تاریخ انتخابی شما.
فیلتر کردن تورها

سوالات مسافران

قیمت تور کربلا چقدر است؟

قیمت تور کربلا هوایی 3 روزه و قیمت تور کربلا هوایی 4 روزه حدود 7 میلیون و 500 هزار تومان تا 8 میلیون و 500 هزار تومان خواهد بود که بسته به زمان سفر ممکن است قیمت تور کربلا تغییر کند. اما قیمت تور کربلا هوایی مشهد-نجف-مشهد گران تر از قیمت تور کربلا هوایی مشهد- نجف- اهواز است.

تور کربلا هوایی بهتر است یا تور کربلا زمینی؟

قیمت تور کربلا هوایی مسلماً گران تر از قیمت تور کربلا زمینی است. با این تفاوت که در تور هوایی کربلا مسافتی حدود 3 ساعت و با تور زمینی کربلا مسافتی حدود 36 ساعت را باید طی کنید.

کربلا با ایران چند ساعت اختلاف دارد؟

اختلاف ساعت ایران و کربلا در 6 ماه اول؛ 1 ساعت و نیم و در 6 ماه دوم؛ نیم ساعت عقب تر است.

چه زمانی برای سفر به کربلا بهتر است؟

فصل پاییز و اوایل بهار بهترین زمان سفر به کربلا است. زیرا در فصل  های ذکر شده آب و هوای کربلا و عراق نه خیلی گرم است و نه خیلی سرد. 

تور کربلا، قیمت تور کربلا، تور کربلا هوایی از جمله کلماتی هستند که زائران اباعبدالله الحسین علیه السلام در موتور جستجوگر گوگل آن را سرچ می کنند، تور کربلا را ببشترین تخفیف و کم ترین قیمت ممکن با پرشین رزرو کنید.

کشور عراق به دلیل وجود مکان های مقدس، مهم ترین مقصد برای عتبات عالیات به شمار می رود. زیرا 6 تن از امامان معصوم شیعه در شهر های کربلا، سامرا، نجف و کاظمین مدفون شده اند. کشور عراق 40 میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از 68 درصد جمعیت این کشور شیعه و حدود 34 درصد اهل سنت هستند.

تور کربلا به این دلیل مهم است که زائران محترم می توانند با خرید تور کربلا از شهر های دیگر عراق مانند کاظمین، سامرا و نجف زیارت به عمل آورند. آب و هوای عراق در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد و خشک می باشد که البته عاشقان اباعبدالله الحسین علیه السلام در هر وضعیت آب و هوایی اقدام به رزرو تور کربلا هوایی می کنند

مکان های مذهبی عراق

استان کربلا تنها یکی از مکان های مذهبی کشور عراق است که اهمیت ویژه ای نزد شیعیان در سراسر جهان دارد. اما مرقد مطهر حضرت امیرالمومین علی علیه السلام در شهر نجف اشرف نیز اولویت دیگری دارد. زیرا زائران با ررزو تور کربلا هوایی، اول وارد شهر نجف شده و پس از 2 شب اقامت در نجف اشرف و زیارت امیر المومین علی علیه السلام؛ راهی شهر کربلا می شوند. در ادامه با مهم ترین مکان های مذهبی عراق آشنا می شوید.

نجف اشرف

استان نجف مهم ترین استان مواصلاتی از زمان های گذشته تا کنون میان عراق و عربستان بوده است که پس از شهادت حضرت علی علیه السلام و ساخت بارگاه برای حضرت، اهمیت بیشتری پیدا کرد. استان نجف بیش از 675 هزار نفر جمعیت دارد که 90 درصد آن ها شیعه مذهب هستند.

در شهر نجف مکان های مذهبی مهم دیگری وجود دارد که از جمله آن ها می توان به مسجد کوفه، مسجد سهله، مسجد حنانه، آرامگاه پیامبران آدم، هود، صالح، نوح و قبرستان وادی السلام اشاره کرد. آرامگاه های کمیل بن زیاد، میثم تمار، مختار سقفی، مسلم بن عقیل، هانی بن عروه و ... هم در شهر کوفه قرار دارند.

حرم مولا امیرالمونین علی علیه السلام

آب و هوای نجف اشرف نیز همانند عراق تابستان هایی گرم و خشک و زمستان هایی سرد و خشک دارد. با رزرو تور کربلا از مشهد یا هر مبادی دیگر، شما 2 شب در نجف اقامت خواهید داشت که زیارت دوره هم انجام می شود. سپس 4 شب در کربلا، سامرا و کاظمین خواهید بود که زیارت دوره نیز انجام می شود.

بزرگان دفن شده در نجف

سید بحرالعلوم؛ میرزای شیرازی، سید مصطفی خمینی، آخوند خراسانی و ... از چهره های مذهبی مهم مدفون شده در حرم حضرت علی علیه السلام هستند. از دیگر چهره های مدفون شده در نجف اشرف می توان به علامه حلی، شیخ جعفر شوشتری، سید بن طاووس، احمد بن طاووس، عضدالدوله دیلمی، آقا محمد خان قاجار، میرزا حسن محدث نوری، شیخ انصاری، شیخ عباس قمی، میرزای نائینی، مرتضی طالقانی، سید ابوالقاسم خوئی، سید محمد کاظم یزدی، ابوالحسن اصفهانی و شیخ طوسی اشاره کرد.

ملا احمد نراقی، مقدس اردبیلی، میرزا حبیب الله رشتی علاء الدین حسین خلیفه سلطان، شیخ جعفر کاشف الغطا، سید محسن حکیم، آقا بزرگ تهرانی، علامه امینی، محمد رضا تنکابنی، سید محمد باقر صدر، رئیس علی دلواری و به تازگی سید محمد سعید حکیم در شهریور 1400 پس از ایست قلبی در شهر نجف از دیگر چهره های شاخص دفن شده در نجف اشرف می باشند.

هتل الخیر نجف اشرف

یکی از بهترین اقامتگاه در طول سفر با تور کربلا، هتل الخیر نجف اشرف است. هتل الخیر نجف در اصلی ترین خیابان نجف به نام خیابان رسول (شارع الرسول) واقع می باشد. از هتل الخیر تا مرقد مطهر امیرالمومنین علی علیه السلام تنها 5 دقیقه پیاده روی فاصله وجود دارد. این هتل مستقیما با هلدینگ پرشین هتل در ارتباط بوده که آشپز و تهیه تمام مواد اولیه برای سرو غذا، از ایران توسط این هلدینگ انجام می شود.

در وعده های نهار و شام، دوغ، نوشابه، سبزی، ماست، یالادصبحانه های سرد شامل کره، مربا، پنیر، گردو، خیار، گوجه و ... به صورت پک های بهداشتی و با یخچال های مخصوص از ایران به هتل الخیر برده می شود تا سلامت غذایی میهمانان این هتل در نجف تامین شود. ترانسفر استقبال و زیارت دوره نجف (مسجد کوفه، مسجد سهله؛ قبرستان وادی السلام آرامگاه هود و صالح) از خدمات رایگان هتل الخیر می باشد.

خیابان های اطراف حرم حضرت امیر المومنین امام علی علیه السلام

حرم حضرت علی علیه السلام از 4 طرف با خیابان هایی احاطه شده که اصلی ترین مسیرها در نجف محسوب می شوند. اصلی ترین خیابان منتهی به حرم حضرت علی علیه السلام، شارع رسول است. شارع رسول در بالای سر حضرت قرار دارد و بسیاری از هتل ها و اماکن مهم، مانند هتل الخیر نجف و خانه آیت الله سیستانی (مد ضله العالی) در این خیابان قرار گرفته اند.

از دیگر خیابان های منتهی به حرم امیر المومنین علیه السلام شارع طوسی است. شارع طوسی پایین پای حضرت بوده و ادامه آن به قبرستان وادی السلام می رسد. ضمن این که آرامگاه هود و صالح پیامبر هم در انتهای شارع طوسی قرار دارند. 2 خیابان دیگر به نام های شارع صادق و شارع زین العابدین هم منتهی به حرم مطهر می شوند که سوق الکبیر هم در میان شارع صادق و شارع زین العابدین واقع شده است.

کربلای معلی

کربلا (سرزمین نینوا پیشین) یکی از استان های جنوبی عراق محسوب می شود که بیش از 572 هزار نفر جمعیت دارد. در شهر کربلا حرم مطهر حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و حرم حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام واقع شده است. این 2 حرم شریف با یک مسیر مقدس به نام بین الحرمین متصل یکدیگر می شوند.

استان کربلا قطب اصلی گردشگری مذهبی عراق محسوب می شود که دارای 3 شهرستان به نام سده الهندیه؛ کربلا و عین تمر است. اگر ررزو تور کربلا در تابستان را انجام دهید، آب و هوایی گرم و خشک عمدتا بین 35 تا 40 درجه سانتی گراد بر جو حاکم است. اما با رزرو تور کربلا در زمستان آب و هوایی خنک؛ ما بین 14 تا 19 درجه سانتی گراد را تجربه خواهید کرد.

حرم امام حسین علیه السلام

شهر کربلا دارای نخلستان های سبز و باغ های میوه متعدد است که نشان از خیر و برکت وجود ائمه اطهار در این شهر می دهد. رودخانه فرات نیز از جنوب کربلا عبور می کند. فاصله شهر کربلا تا نجف اشرف 80 کیلومتر و تا بغداد 97 کیلومتر می باشد که در زمان اربعین حسینی، عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام پیاده این مسیر را طی می کنند.

مکان های مقدس کربلا

1-مقام حضرت علی اکبر علیه السلام : به مکانی که حضرت علی اکبر علیه السلام در آن شهید شده مقام گفته می شود.

2-مقام حضرت علی اصغر علیه السلام : به مکانی که حضرت علی اصغر علیه السلام در آن شهید شده مقام گفته می شود.

3-کفو الیمین : به مکانی که دست راست حضرت عباس علیه السلام قطع شده کفو الیمین گفته می شود.

4-کفو الیسار : به مکانی که دست چپ حضرت عباس علیه السلام قطع شده کفو الیسار گفته می شود.

5- مقام شیرفضه : فضه کنیز حضرت زهرا سلام الله علیها نزد حضرت زینب سلام الله علیها آمد و داستان شیر و سفینه؛ غلام پیامبر را تعریف کرد. فضه به حضرت زینب سلام الله علیها گفت من همان شیر را در نینوا دیدم، اجازه دهید با او سخن کنم. پس از اجازه، فضه به سمت شیر رفت و گفت می دانی قرار است پیکر نوه رسول خدا را لگدکوب کنند؟ بلافاصله شیر از جا برخاست و تا زمانی که جان داشت از پیکر امام حسین علیه السلام محافظت کرد.

6-مقام صاحب الزمان علیه السلام : مکانی که حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در آن دیده شده است.

7-خیمه گاه : محلی در 250 متری ضریح سیدالشهداء که خیمه امام حسین علیه السلام، اهل بیت و یارانش در آن جا قرار داشته که در حال حاضر با گنبد هایی کوچک و بزرگ دیده می شود.

بزرگان مدفون شده در کربلا

1-حضرت حسین بن علی علیه السلام امام سوم شیعیان فرزند حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و حضرت علی علیه السلام

2-حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام فرزند ام البنین و حضرت علی علیه السلام؛ برادر امام حسین علیه السلام

3-حضرت علی اکبر علیه السلام فرزند امام حسین علیه السلام و رباب؛ دفن شده در پایین پای سید الشهداء

4-حضرت علی اصغرعلیه السلام فرزند امام حسین علیه السلامو رباب؛ دفن شده برروی سینه امام حسین علیه السلام

5-عبدالله بن حسن بن علی علیه السلام، فرزند امام حسن علیه السلام و برادرزاده امام حسین علیه السلام

6-قاسم بن الحسن علیه السلام فرزند امام حسن علیه السلام و برادرزاده امام حسین علیه السلام

7-ابوبکر بن الحسن علیه السلام فرزند امام حسن علیه السلام و برادرزاده امام حسین علیه السلام

8-محمد بن نبی کاظم علیه السلام نواده امام هفتم شیعیان دفن شده در 12 کیلومتری کربلا

9-اخرس بن الکاظم علیه السلام نواده امام هفتم شیعیان دفن شده در محلی به نام الابتر کربلا

10-عماد الدین ابو محمد بن علی بن حمزه بن حسن بن عبید الله بن عباس بن علیعلیه السلام مشهور به ابن حمزه نواده حضرت عباس علیه السلام، دفن شده در جنوب شرقی حرم حضرت ابولفضل علیه السلام

11-قبور 72 تن از یاران امام در گودالی بزرگ

12-ابو احمد حسین بن محمد؛ نواده امام هفتم، پدر گرامی سیدرضی و سید مرتضی

13-سید رضی، گردآورنده نهج البلاغه

14-سید مرتضی، صاحب بسیاری از تالیفات دینی

15-ابن فهد حلی

16-سید مرتضی طباطبایی، پدر سید بحرالعلوم

17- شیخ عبدالحسین تهرانی

18- محمد تقی شیرازی

19-امیر کبیر، صدراعظم قاجار

20-سید کاظم رشتی

21-شریف العلماء

22-سید علی طباطبایی، پدر سید محمد مجاهد

23-سید محمد مجاهد

24-شیخ یوسف بحرانی

25-سید هاشم حداد

26-خاندان برغانی

27-خاندان قزوینی

28-صاحب ضوابط

29-سید هاشم حداد

30-مظفرالدین شاه قاجار

31-محمد علی شاه قاجار

32-احمد شاه قاجار

33-معیر الممالک

خیابان های اصلی کربلا

در کربلا 3 خیابان اصلی وجود دارد که منتهی به حرم امام حسین علیه السلام می شود. یکی از خیابان های اصلی شارع قبله است. یک سمت شارع قبله به میدان رایه (رایه به معنی پرچم) می رسد و سمت دیگر آن به حرم سیدالشهداء ختم می شود. هتل دارالبیضاء در تور کربلا پرشین هتل نیز در شارع قبله واقع می باشد.

یکی دیگر از خیابان های اصلی کربلا، شارع سدره است. در زمان شهادت امام حسین علیه السلام درختان سدر وجود داشت که ایبانی برای زائران و نشانه ای برای قبر سیدالشهداء بود. اما دشمنان حضرت، درختان سدر را قطع کردند تا کسی نتواند به زیارت امام سوم شیعیان برود. از این رو نام خیابان اصلی منتهی به حرم مطهر اباعبدالله الحسین علیه السلام سدره گذاشته شده است.

پس از زیارت قبر حسین بن علی علیه السلام در تور کربلا، مسلماً مشتاقان اهل بین عصمت و طهارت راهی حرم حضرت ابوالفضل علیه السلام می شوند. این راه که بین الحرمین مشهور است، اصلی ترین خیابان منتهی به بارگاه هر 2 حضرت محسوب می شود. اما خیابان های دیگری که منتهی به حرم حضرت عباس علیه السلام می شوند، یکی شارع علقمه و دیگری باب القبله نام دارد.

هتل دار البیضاء کربلا

با رزرو تور کربلا هوایی از پرشین هتل، در یکی از بهترین هتل های کربلا، به نام دار البیضاء اقامت خواهید داشت. هتل دار البیضاء خدمات و امکاناتی همانند هتل الخیر نجف را به زائران ارائه می دهد که زیر مجموعه هلدینگ پرشین هتل می باشد. هتل دار البیضاء در اصلی ترین خیابان کربلا به نام خیابان قبله (شارع قبله) واقع شده است.

هتل دار البیضاء کربلا تنها 5 دقیقه پیاده روی فاصله تا ضریح مطهر اباعبدالله الحسین علیه السلام فاصله دارد. زمانی که از این هتل راهی حرم مطهر شوید، باب قبله ورودی شما به حرم خواهد بود. ترانسفر و زیارت دوره کربلا (مقام حضرت علی اکبر علیه السلام، مقام حضرت علی اصغر علیه السلام؛ کفو الیمین، کفو الیسار، مقام شیر فضه، مقام صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، خیمه گاه)

اقامت در بهترین هتل ها با تور کربلا پرشین هتل

زمان رزرو تور کربلا، مسلماً نوع اقامتگاه اولین اولویت برای زائران خواهد بود. زیرا تمیزی و نظافت اتاق ها، غذای با کیفیت و سالم و ... می تواند شیرینی سفر به عتبات عالیات را دوچندان کند. از این رو پرشین هتل با معرفی بهترین هتل در تور کربلا (هتل الخیر  نجف و هتل دار البیضاءکربلا زیر مجموعه پرشین هتل) اقامتی عالی را برای شما رقم خواهد زد.

حرمین عسکریین در سامرا

از دیگر مکان های مذهبی عراق شهر سامرا می باشد که حرمین عسکریین در آن قرار دارد. تنها دلیل مشهور بودن سامرا، وجود مبارک حضرت علی بن محمد علیه السلام و امام حسن عسکری علیه السلام امام دهم و یازدهم شیعیان می باشد. شهر سامرا در استان صلاح الدین و در مجاورت رود دجله قرار گرفته است.

زمانی که رزرو تور کربلا هوایی را انجام می دهید پس از زیارت از نجف اشرف و کربلای معلی؛ راهی سامرا می شوید و سپس به کربلا باز می گردید. جمعیت شهر سامرا طبق آخرین آمار 300 هزار نفر می باشد که 35 درصد از مردم آن شیعه مذهب و 65 درصد مردم آن اهل سنت هستند.

کاظمین ملقب به حرم کاظمین و جوادَین

از دیگر مکان های مذهبی مهم عراق، شهر کاظمین می باشد که وجه تسمیه آن به دلیل وجود مبارک امام هفتم حضرت موسی کاظم علیه السلام و امام نهم شیعیان حضرت محمد بن علی علیه السلام مشهور به محمد تقی می باشد. کاظمین در قسمت شمالی عراق قرار گرفته و در غرب رود دجله واقع می باشد.

حرم کنونی مطهر امام موسی بن جعفر علیه السلام و امام محمد تقی علیه السلام از متعلقات و معماری دوران صفویه است. در پیرامون حرمین 4 شبستان وجود دارد که برای استراحت زائران در نظر گرفته شده است. از علمای مشهور دینی مدفون شده در کاظمین می توان به شیخ مفید، شیخ کلینی، سید مرتضی علم الهدی، خواجه نصیرالدین طوسی و سید رضی اشاره کرد.

تور کربلا در اربعین؛ تاسوعا و عاشورای حسینی

رزرو تور زیارتی کربلا در زمان تاسوعا؛ عاشورا و اربعین حسینی به اوج خود می رسد. بسیاری از عاشقان ائمه اطهار اقدام به سفر با پای پیاده می کنند و تعدادی دیگر که توان پیاده روی ندارند؛ با تور کربلا هوایی خود را به مضجع شریف اباعبدالله الحسین علیه السلام می رسانند. در چنین بازه زمانی قیمت تور هوایی کربلا و تور کربلا زمینی به شدت افزایش می یابد.

تقاضای بالا جهت خرید تور زیارتی کربلا موجب می شود تا سریعاً اقامتگاه ها سرشار از زائر شوند و این موضوع سبب می شود تا زائران نتوانند استراحت کنند. هرچند حسینیه ها و موکب های بسیاری در مسیر پیاده روی نجف به کربلا وجود دارند که برای اسکان زائران اسباب اسایش را فراهم می کنند.

نکته های مهم در سفر با تور کربلا

1-مهم ترین نکته سفر به کربلا اختلاف ساعت آن با ایران می باشد که حدود 1 ساعت و 30 دقیقه در 6 ماه اول سال و حدود 30 دقیقه در 6 ماه دوم سال عقب تر می باشد. به عنوان مثال در 6 ماه دوم سال (12:00 ایران-11:30 کربلا)

2-واحد پول کربلا دینار بوده و مردم شهر کربلا به زبان عربی و کردی صحبت می کنند.

3-حتما تور کربلا را از آژانس های معتبر فعال زیر نظر سازمان حج و زیارت (پرشین هتل) رزرو کنید.

4-سفر کربلا به صورت کاروانی توصیه می شود زیرا هم از نظر امنیت؛ بیمه و هم از نظر قیمت به صرفه خواهد بود.

5-موکداً تست pcr 48 ساعت قبل از پرواز؛ کارت واکسن، عوارض خروج از کشور و ... بر عهده خود مسافر خواهد بود.

تور کربلا با پرشین هتل چگونه برگزار می شود؟

خدماتی که پرشین هتل در تور کربلا به زائران ارائه می دهد به این شرح است :

1-خرید بلیط رفت و برگشت پرواز از فرودگاه مبدا به فرودگاه مقصد نجف اشرف و بالعکس

2-ترانسفر استقبال رایگان از فرودگاه نجف به سمت هتل الخیر نجف اشرف

3-2 شب اقامت در هتل الخیر نجف اشرف با فاصله 5 دقیقه پیاده روی تا حرم حضرت امیر المومنین علیه السلام همراه صبحانه، نهار؛ شام-بوفه سالاد همراه نوشابه، ماست، دوغ، میوه، ترشی؛ نوشیدنی گرم نسکافه و چای

4- زیارت دوره نجف اشرف (مسجد کوفه، مسجد سهله، مسجد حنانه، آرامگاه پیامبران آدم، هود، صالح، نوح و قبرستان وادی السلام، کمیل بن زیاد، میثم تمار، مختار سقفی، مسلم بن عقیل، هانی بن عروه)

5-پس از 2 شب اقامت در نجف، ترانسفر با اتوبوس vip به سمت کربلا، همراه 4 شب اقامت در شهر کربلا

6-اقامت در هتل دار البیضاء کربلا با فاصله 5 دقیقه پیاده روی تا حرم امام حسین علیه السلام همراه صبحانه، نهار و شام- بوفه سالاد همراه نوشابه، ماست، دوغ، میوه، ترشی؛ نوشیدنی گرم نسکافه و چای

7-زیارت دوره کربلا (مقام حضرت علی اکبر علیه السلام، مقام حضرت علی اصغر علیه السلام؛ کفو الیمین، کفو الیسار، مقام شیر فضه، مقام صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، خیمه گاه)

8- بازدید 1 روزه از کاظمین و 1 شب اقامت در سامرا (اقامت در شبستان های حرم)

9-ترانسفر بدرقه از هتل دار البیضاء کربلا به سمت فرودگاه نجف اشرف

جاهای دیدنی کربلا (مذهبی و تاریخی)

با این که شهر کربلا مامن اصلی عاشقان اباعبدالله الحسین علیه السلام است؛ ولی جاهای دیدنی کربلا بعد از تشرف به حرم امام حسین علیه السلام نیز خالی از لطف نخواهد بود. در ادامه با تعدادی از جاهای دیدنی کربلا آشنا خواهید شد.

آرامگاه حر بن یزید ریاحی

از جاهای دیدنی کربلا که می توان گفت مکانی مهم محسوب می شود، مقبره حر بن یزید ریاحی می باشد. آرامگاه این شهید در 9 کیلومتری شهر کربلا در منطقه ای به نام کمالیه مدفون شده است. در ابتدا حر بن یزسد ریاحی از سرداران سپاه یزید بود که پس از صحبت با امام حسین علیه السلام منقلب شده و جزئی از یاران حضرت می گردد.

حر بن یزید ریاحی سرانجام در روز عاشورا برای دفاع از سید الشهداء و اهل بیت؛ به پیکار سپاهیان ابن زیاد ملعون می رود و پس از یک جنگ جانانه به شهادت می رسد. در زمان پادشاهان صفوی، به مقبره این سردار رسیدگی بسیاری شد که معماری اسلامی دوره صفویه به خوبی در کاشی کاری های آن نمایانگر است.

قطاره امام علی علیه السلام یا چشمه علی علیه السلام

چشمه امام علی علیه السلام یا همان قطاره امام علی علیه السلام در 20 کیلومتری جنوب غربی کربلا به سمت عین التمر واقع شده است. این چشمه در نزدیکی دریاچه رزازه قرار دارد. طبق منابع شیعه؛ زمانی که حضرت امیر المومنین علیه السلام در راه صفین همراه با لشکریان خود به بیابانی خشک و بی آب و علف رسیدند. ایشان نزدیک یک میل بلند یا ستونی توقف کردند که یک راهب مسیحی آنجا زندگی می کرد.

در مجاورت میل بلند یا ستون یک صخره بزرگ وجود داشت که لشکریان امیرالمومنین علی علیه السلام ناتوان از بلند کردن آن بودند. امام که یاران خود را ناتوان دید با دستان خود صخره را از جا کند و آبی زلال از زیر آن خارج شد. پس از سیراب شدن لشکریان حضرت علی علیه السلام، امام صخره را مجدد بر سر جای خود گذاشتند و چشمه را پوشاندند. سپاهیان هنوز دور نشده بودند که امام دستور داد؛ چشمه را پیدا کرده و آشکار کنند.

اما اصحاب حضرت نتوانستند چشمه را بیابند. نزد راهب مسیحی رفتند و داستان را جویا شدند. راهب مسیحی چنین پاسخ داد: جز پیامبران و اوصیای آن ها کسی نمی تواند چشمه را آشکار نماید. طبق روایات راهب مسیحی به دین اسلام روی آورد و از یاران حضرت علی علیه السلام و شهیدان جنگ صفین شد.

مدائن، آرامگاه سلمان فارسی

نام مدائن تنها در تاریخ برای ایرانیان شناخته شده است و شاید کسی تا به حال از نزدیک، ایوان مدائن و شهر مدائن را ندیده باشد. اما شهر مدائن آرامگاه سلمان فارسی صحابه خاص پیامبر بود که پس از رحلت پیامبر از یاران حضرت علی علیه السلام گشت. وی که تا قبل از مسلمان روزبه نام داشت و پسر یک دهقان و زرتشت مذهب بود.

سلمان فارسی به شهر های مختلفی سفر کرد که در یک شهر برده می شود و حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم او را آزاد می کند. وی از مشاوران خاص پیامبر شده و در جنگ خندق، کمک شایانی می کند. در زمان خلافت حضرت علی علیه السلام والی شهر مدائن می شود و در سن 250 سالگی (طبق روایات معتبر) فوت می کند.

زمانی که حضرت علی علیه السلام خبر فوت سلمان فارسی را می شوند، دستور می دهد که شخصاً مراسم کفن، نماز و دفن را انجام می دهند. پس از دفن سلمان؛ حضرت یک شعر برروی سنگ قبر سلمان نوشتند :

وفدت علی الکریم بغیر زاد *** من الحسنات والقلب السلیمی (معنی) بدون هیچ زاد و توشه ای از حسنات و قلب سلیم بر شخص کریمی وارد شدم

وحمل زاد اقبح کل شیی *** اذا کان الوفود علی الکریمی (معنی) در پیشگاه کریم بردن زاد و توشه زشت ترین کار است

توصیه می کنیم در تور کربلا، پس از زیارت ائمه اطهار؛ سری هم به آرامگاه سلمان فارسی و شهر مدائن بزنید. به غیر از آرامگاه سلمان فارسی؛ آرامگاه عبدالله بن جابر انصاری؛ حذیفه بن یمانی و طاهر بن محمد باقر علیه السلام نیز در شهر مدائن قرار دارد. دیدن طاق کسری که باقی مانده کاخ شاهان ساسانی و تاریخ ایران است هم خالی از لطف نمی باشد.

مسبب، مزار دو طفلان مسلم

داستان سوزناک دوطفلان مسلم بر کسی پوشیده نیست. این 2 طفل پس از واقعه کربلا از ترس پا به فرار گذاشتند و توسط ماموران ابن زیاد دستگیر شدند. ابن زیاد دستور داد آن ها را زندانی و از آب و غذا محروم کنند. اما زندانی ها ز آب و غذای خود به طفلان می دادند. به دلیل کمبود غذا تصمیم به گرفتن روزه می کنند. پس از یکسال 2 طفل تصمیم می گیرند نام خود را بر زندانبان آشکار سازند تا شاید به آن ها رحم کند.

پس از معرفی به زندانبان، وی از آنان طلب بخشش کرد و دوطفلان مسلم را آزاد کرد. به آنان گفت روزها استراحت کنند و شب ها به راه ادامه دهند تا دست ماموران ابن زیاد نیوفتند. پس از مدتی 2 طفل زنی را پیدا کردند که از دوستداران اهل بیت بود و با شناخت آن ها، طفلان مسلم را تکریم کرد. حارث از نزدیکان پیرزن و ماموران ابن زیاد بود که شبانگاه به خانه بازگشت و این 2 طفل را یافت.

بعد از بریدن سر طفلان مسلم، حارث برای گرفتن جایزه نزد عبیدالله بن زیاد رفت و داستان دو طفلان مسلم را برای آن ملعون تعریف کرد؛ عبیدالله بن زیاد دستور داد همانجا حارث را هلاک کنند. مکان فعلی آرامگاه طفلان مسلم، مسبب نامیده می شود که از کربلا 30 کیلومتر فاصله دارد.

روستای اطراف آن به نام این 2 طفل؛ روستای طفلان مسلم خوانده می شود. ضریح ابراهیم بن مسلم و محمد بن مسلم با 2 گنبد کاشی کاری شده محفوظ شده است. یکی از ضریح ها توسط میرزا هدایت (وزیر لشکر نادری) ساخته شد و پس از سفر ناصرالدین شاه به عتبات عالیات؛ به معیرالممالک دستور داد تا صحن و سرایی درخور شان این عزیزان بسازد.

قلعه هندی

قلعه هندی در 4 کیلومتری شهر کربلا قرار دارد که توسط اقا محمد خان قاجار برای حفاظت از شهر ساخته شد. با مرگ پادشاه قاجاری سید علی طباطبایی هزینه های ساخت قلعه را تقبل کرد. آصف الدوله هندی هم حجره ها و مکان هایی برای اقامت زائران در ابتدای قرن 13 هجری قمری ایجاد نمود. مساحت قلعه هندی 3 هزار متر مربع است که به دلیل ساخت و ساز های آصف الدوله هندی چنین خوانده می شود.

قصر عطشان

یکی دیگر از جاهای دیدنی کربلا، قصر عطشان نام دارد که سال ساخت آن به دوره عباسی بر می گردد. قصر عطشان در 30 کیلومتری جنوب شهر کربلا واقع می باشد. در حال حاضر از آن قصر تاریخی تنها چند دیوار و طاق باقی مانده که نشان دهنده پناهگاهی برای زائران یا اسلحه خانه بوده است.

قصر نخیله

به جرات می توان گفت یکی از برجسته ترین جاهای دیدنی کربلا، قصر نخیله یا خان الربع است. قصر نخیله 16 کیلومتر با کربلا فاصله دارد و قدمت بنای آن به زمان عثمانی ها بر می گردد. وجه تسمیه خان الربع برای قصر نخیله به این دلیل بوده که در یک چهارمی فاصله کربلا تا نجف قرار داشته است.

مقبره امیر کبیر

یکی دیگر از جاهای دیدنی کربلا، مقبره امیر کبیر، صدراعظم فقید عهد قاجاری است. میرزا تقی خان فراهانی اقدامات بسیاری برای پیشرفت ایران کرد که برجسته ترین آن ها تاسیس مدرسه دارالفنون است. بعد از به قتل رسیدن امیر کبیر او در مشهد اردهال کاشان دفن شد، اما به اصرار همسرش پیکر آن به کربلا منتقل شد. مکان دقیق مقبره وی جنوب شرقی صحن امام حسین علیه السلام است.

دریاچه رزازه

دریاچه رزازه از جمله جاهای دیدنی کربلا است. این دریاچه دومین دریاچه بزرگ کشور عراق محسوب می شود. دریاچه رزازه میان 2 استان انباره و کربلا واقع شده است. این دریاچه زیبا آب ورودی خود را از رود فرات می گیرد.  توصیه می کنیم بعد از زیارت سید الشهداء سری هم به این دریاچه بزنید.

بازار ها و سوغات کربلا

شهر کربلا به دلیل زیارتی بودن، می طلبد که از بازار های بسیاری برخوردار باشد. بسیاری از بازار های کربلا موروثی بوده و به اوایل قرن 3 هجری قمری بر می گردند. مشهور ترین بازار های شهر کربلا بازار سراجین، بازار باب السلام، بازار باب الخان، بازار صفارین، بازار هایاک و بازار خیاط ها می باشد.

خرید سوغاتی یکی از رسوم زیبای ایرانی ها است که در هر مکان متبرکه باید سوغاتی را به عنوان یادبود برای خیشاوندان تهیه کرد. مهم ترین کالاهایی که در بازارهای کربلا برای سوغات کربلا عرضه می شود، مهر و خاک تربت امام حسین علیه السلام همراه تسبیح؛ سجاده، دشداشه (لباس مخصوص عرب ها)، منسوجات نخی و چرمی، وسایل الکترونیکی و پوشاک می باشد.

مشاوره سفر نیاز دارید؟ پشتیبان تور خانم وکیل 09020038095

پرشین هتل در حال جستجوی بهترین نتایج تور برای شماست.

021-43000020