جمعه بازار تهران به معنای واقعی کلمه یعنی مکانی برای خرید ارزان قیمت از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در شهر تهران! بله تعجب نکنید کَسَبه جمعه بازار تهران قبلاً در پارکینگ پروانه بساط می کردند که در حال حاضر جمعه بازار پارکینگ پروانه به جمعه بازار عباس آباد نقل مکان یافته است. اگر شما هم به دنبال اطلاعات دقیقی از جمعه بازار تهران هستید، ادامه این مطلب از مجله گردشگری پرشین هتل را از دست ندهید.

جمعه بازار پارکینگ پروانه تهران کجاست؟

جمعه بازار تهران قبلاً در پارکینگ پروانه جای داشت که روزهای جمعه به عوض پارک خودروها، فروشندگان مشغول پهن کردن بساط خود می شدند. در جمعه بازار تهران لوازم آنتیک و انواع صنایع دستی به فروش می رسیدند که برای هر گردشگر و شهروندی جالب بود. این جمعه بازار تهران هر روز جمعه ها از ساعت 8 صبح تا 4 بعد از ظهر به صورت رسمی باز بود.

جمعه بازار تهران
دستفروشان جمعه بازار تهران

معرفی بهترین مراکز خرید تهران

جمعه بازار تهران در خیابان جمهوری جای داشت که بنا به دلایلی به مکان جدید خود واقع در باغ هنر اراضی عباس آباد انتقال یافت. دلیل این جا به جایی پیدایش ویروس جدید کرونا بود. اما آدرس جدید پارکینگ پروانه تهران به این شرح است :

اتوبان همت مسیر شرق به غرب، خروجی حقانی در مسیر غرب به شرق، پس از اتوبان مدرس در بلوار کتابخانه ملی

چه اجناسی در جمعه بازار تهران عرضه می گردد؟

در 3 طبقه پارکینگ جمعه بازار تهران اجناس مختلفی عرضه می شود که دستفروشان با قیمت های رقابتی اقدام به فروش آنان می کردند. در ادامه به هر یک از طبقات جمعه بازار پروانه تهران اشاره می شود.

جمعه بازار تهران
صنایع دستی در جمعه بازار پارکینگ پروانه

بازار چارسو تهران کجاست؟

طبقه اول جمعه بازار پارکینگ پروانه

در این طبقه از جمعه بازار تهران، اجناس عتیقه و نایاب به فروش می رسید که برخی از آن ها نیز نو بودند. این طبقه محبوب آن دسته از افرادی بود که علاقه شدیدی به جمع آوری کلکسیون داشتند. از این رو با مراجعه به طبقه اول جمعه بازار تهران از انواع گرامافون های قدیمی، ساعت های قدیمی و عتیقه، عکس های نوستالژیک، زیورآلات آهنی قدیمی و ... دیدن می کردند.

جمعه بازار تهران
وسایل عتیقه در جمعه بازار تهران

طبقه دوم جمعه بازار پارکینگ پروانه

در طبقه دو جمعه بازار تهران انواع پوشاک و لباس سنتی توسط فروشندگان ارائه می شد. علاوه بر لباس های سنتی بلوچی و خراسانی و دیگر اقوام ایرانی، فیروزه کوبی های زیبا نیز درون این اجناس وجود داشت. همچنین لباس های چرمی و صنایع چرمی همچون کیف و کفش چرم هم در جمعه بازار تهران عرضه می گردید.

بازار تجریش و هرآنچه که باید بدانید

جمعه بازار تهران
ازدحام جمعیت در جمعه بازار پروانه

طبقه سوم جمعه بازار پارکینگ پروانه

اگر علاقه مند به صنایع دستی و زیورآلات هستید پس طبقه سوم جمعه بازار تهران را از دست ندهید. در این طبقه دستفروشانی را خواهید دید که انواع مختلفی از گل سر، سنجاق سر، زیورآلات دست ساز، لباس های تزئینی و زیبا را می فروشند. البته نکته مهم اینجاست که دیگر در این طبقه هیچ صنایع دستی دیده نمی شود، چون تمامی طبقات پارکینگ پروانه به باغ هنر اراضی عباس آباد منتقل شدند.

جمعه بازار تهران
صنایع دستی عرضه شده در بازار

دیگر امکانات جمعه بازار تهران

یکی دیگر از ویژگی های جمعه بازار پارکینگ پروانه این بود که برای رفاه حال مراجعه کنندگان یک رستوران طراحی شده بود که قیمت های مناسبی داشت. از این رو مراجعه کنندگان بدون هیچ دغدغه ای اقدام به خرید یا مشاهده اجناس می کردند. سمبوسه های خوش مزه و داغ هم در غرفه های کناری به فروش می رسیدند. ناگفته نماند که یک اورژانس جهت امداد رسانی در محل پارکینگ پروانه حضور داشت.

مرکز خرید پالادیوم تهران، پاتوق لوکس پسندان

جمعه بازار تهران
برخی از غرفه داران جمعه بازار

شاید جالب باشد که بدانید جمعه بازار تهران نه تنها برای پایتخت نشینان، بلکه برای گردشگران خارجی هم جالب توجه بود. این بازار برای گردشگران خارجی نیز مکانی جهت تفریح و سرگرمی محسوب می شد تا اینکه جمعه بازار پارکینگ پروانه تعطیل شد و از آن پس به خاطره ها پیوست.

چرا جمعه بازار پارکینگ پروانه تعطیل شد؟

پایان یافتن قرار داد 3 ساله حقوقی، تصمیم های ستاد ملی مبارزه با کرونا، ایمن نبودن سازه پارکینگ پروانه در برابر حریق و زلزله دست به دست هم دادند تا جمعه بازار تعطیل شود. تمامی این موارد باعث شد تا تعطیلی قطعی جمعه بازار پارکینگ پروانه در اسفند ماه 98 به تصویب برسد.

جمعه بازار تهران
تکاپوی مردم در جمعه بازار پارکینگ پروانه

مگامال تهران، بهشت تفریح و خرید

محل جدید جمعه بازار تهران کجاست؟

پس از تلاش های بسیار و توافق انجام شده بین سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان ساماندهی مشاغل شهری و شرکت نوسازی عباس آباد بنا بر آن گذاشته شد تا در باغ هنر اراضی عباس آباد تمامی اجناس جمعه بازار با تاکید بر صنایع دستی و هنری به فروش برسد.

در حال حاضر محل جدید جمعه بازار تهران، باغ هنر اراضی عباس آباد است که هم فال است و هم تماشا. چون شما می توانید علاوه بر دیدن جمعه بازار به پل طبیعت، بوستان آب و آتش و گنبد مینا تهران نیز دسترسی داشته باشید. هم اکنون جمعه بازار تهران باز است و علاقه مندان به صنایع دستی می توانند به این بازار جذاب مراجعه نمایند.

جمعه بازار تهران
پیدا کردن شیر مرغ تا جان آدمیزاد در جمعه بازار

چگونه به جمعه بازار تهران برویم؟

رسیدن به جمعه بازار پارکینگ پروانه در اراضی عباس آباد بسیار ساده است؛ زیرا می توان هم با مترو تهران و هم خودروی شخصی و اتوبوس به آن مراجعه نمود. ایستگاه مترو سعدی نزدیک ترین ایستگاه به جمعه بازار است. جهت دسترسی با خودروی شخصی نیز می توانید این آدرس را دنبال کنید : اتوبان همت مسیر شرق به غرب، خروجی حقانی در مسیر غرب به شرق، پس از اتوبان مدرس در بلوار کتابخانه ملی

کدام هتل های تهران به جمعه بازار نزدیک هستند؟

موقعیت مکانی جمعه بازار تهران به گونه ای است که برخی از هتل های تهران مانند هتل المپیک تهران و هتل رزهام تهران در نزدیکی جمعه بازار قرار گرفته اند. هرچند واحد های اقامتی دیگری مانند مسافرخانه و مهمانپذیر هم در نزدیکی جمعه بازار وجود دارند که با مراجعه حضوری می توانید در آن ها اقامت کنید.

بیشتر بخوانید :
منابع :