به گزارش پرشین هتل، شهر شاندیز از شهر های استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران است و در 15 کیلومتری شمال غربی مشهد واقع شده است. شاندیز در سال 1384 با مصوبه دولت و هیئت وزیران، عنوان منطقه نمونه بین المللی گردشگری ایران را کسب کرد.

شهر شاندیز مشهد دارای آب و هوای معتدل
شهر شاندیز مشهد دارای آب و هوای معتدل

جمعیت شهر شاندیز براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1395 ، تقریبا 14000 نفر در حدود 4500 خانوار بوده است. محله های شهر شاندیز عبارتند از پاچنار، محله، گورگاه، سرخاندیز، ارچنگ، قلعه کهنه، کاریز نو ، ابرده، پشته قلمکار ،قرقی و سر آسیاب و خادر هستند . گویش مردم شاندیز هم از مجموعه گویش های خراسانی است. هتل پارک حیات طرقبه و هتل ثامن مشهد از نزدیک ترین هتل های مشهد به شاندیز می باشند.

شهر شاندیز مشهد عنوان منطقه نمونه بین المللی گردشگری ایران را کسب کرد
شهر شاندیز مشهد عنوان منطقه نمونه بین المللی گردشگری ایران را کسب کرد

تاریخچه شهر شاندیز مشهد در پیش از اسلام

شهر شاندیز مشهد طبق شواهد موجود، این منطقه در زمان پیش از اسلام نیز مسکونی بوده است. به دلیل این که مسیر قدیمی مشهد به نیشابور، این محل بوده از رونق خوبی هم  در زمان خود برخوردار بوده است. طبق آنچه که در کتاب (روضه الصفای ناصری) آمده است. از مهمترین وقایع تاریخی این منطقه به توپ بستن قلعه شاهان دژ(شاندیز) در دوره قاجاریه توسط حاکم خراسان که حسام السلطنه بود می باشد. این حادثه به دلیل نافرمانی ساکنان شهر شاندیز از حکومت ظالم مرکزی در آن زمان رخ داد و سردار حسن خان شاندیزی در دفاع از قلعه و مردم کشته شد و اموال مردم و اهالی هم غارت گردید.

شاندیز مشهد با تابستان هایی خنک و زمستان های بسیار سرد
شاندیز مشهد با تابستان هایی خنک و زمستان های بسیار سرد

معنی و علت نامگذاری محل شاندیز مشهد و نماد آن

نام  شاندیز قبلا (شاه دژ) یا (شاه دیز) و به معنی شاه قلعه بوده است. در کتاب (روضه الصفا) هم ازشاندیز با عنوان (شاهان دژ) به معنای قلعه منسوب به شاهان یاد شده است. یک درخت چنار 2700 ساله که قبلا آرم شهرداری شاندیز هم بود، نماد شاندیز است. تنه ی این درخت به اندازه ای قطور بوده که درون آن چندین مغازه اعم از کفاشی، قصابی و قهوه خانه  وجود داشته است. در اطراف این چنار در حال حاضر میدان امام خمینی (مرکز شهر شاندیز) به عنوان مرکز تجاری، سیاسی و اقتصادی فعال است و مرکز تجمع و گردهمایی و جشن مردم شاندیز است.

پاتیناژ شهر شاندیز مشهد
پاتیناژ شهر شاندیز مشهد

آب و هوای شهر شاندیز مشهد چگونه است؟

منطقه شاندیز با توجه به پوشش گیاهی انبوه و درختان متراکم و وجود رودخانه دارای آب و هوای معتدل است و به ویژه ارتفاعات غربی و جنوبی شاندیز ، تابستان هایی خنک و زمستان های بسیار سرد دارد.

طبیعت پاییزی شاندیز مشهد
طبیعت پاییزی شاندیز مشهد

میانگین دمای سالانه این شهر 25 درجه می باشد. رودخانه هایی که از دامنه های شمالی کوه های بینالود سرچشمه می گیرند؛عبارت اند از: مغان ، مج ، زشک ، جاغرق ، کنگ ، مایان و دهبار که ضمن تعدیل آب وهوای منطقه،مناظر فوق العاده چشم نوازی را خلق کرده اند و سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می نمایند.

اقتصاد شاندیز مشهد

باغداری، گردشگری، کشاورزی و امور اداری و خدماتی اقتصاد این منطقه را تشکیل می دهد . بیشتر مشاغل در شاندیز شامل باغداری یا خدمات توریستی است و دیگر مشاغل از توسعه کمتری برخوردار است. مراکز تجاری و تفریحی وخرید شاندیز مثل شهرک صنعتی طوس شاندیز، مجموعه توریستی پدیده شاندیز ، مجموعه ورزشی بزرگ ثامن شاندیز و مرکز خرید و تفریحی پدیده شاندیز که اکنون در دست احداث است از بزرگترین مجموعه های خاورمیانه می باشد که در اقتصاد شاندیز موثرند.

 بزرگترین مجموعه های خاورمیانه می باشد که در اقتصاد شاندیز موثرند
بزرگترین مجموعه های خاورمیانه در اقتصاد شاندیز مشهد موثرند

دیدنی های شاندیز مشهد چه نام دارد؟

پارک جنگلی در غرب شهر شاندیز، خیابان آبشار، رصدخانه نجوم رضوی شاندیز ، مسجد جامع تاریخی شاندیز، درخت چنار کهن شاندیز، بقایای قلعه شاهاندژ، مجموعه توریستی_رفاهی_تفریحی گلستان شهر شاندیز ، مجموعه رستوران ها و مراکز خرید و تفریحی پدیده شاندیز نام دیدنی های این شهر است.

شهر رویایی پدیده شاندیز مشهد
شهر رویایی پدیده شاندیز مشهد

سوغات، محصولات و غذای شهر شاندیز

سوغات شاندیز صنایع دستی و مخصوصا پوستین دوزی است به صورتی که پوست و محصولات آن در شهر شاندیز مشهور است و به دیگر شهر های ایران هم صادر می شود. مهم ترین محصول باغی که در شاندیز تولید می شود ، گیلاس می باشد.

سوغات، محصولات
سوغات و محصولات شاندیز مشهد

شیشلیک که از شش تکه گوشت گوسفند با روش طبخ مخصوص تهیه می شود غذای مشهور شاندیز است به گونه ای که این غذا شهرت جهانی دارد و علاوه بر رستوران های ایران،رستوران هایی در جاهای مختلف جهان به نام شاندیز وجود دارد که این غذا را هم سرو می کنند. برای رزرو تور مشهد و هتل مشهد با شماره های 05138096 و 09198906502 تماس گرفته تا کارشناسان پرشین هتل شما را به نحو احسن یاری کنند.

منابع :