۰۶:۰۵:۵۷۱۳۹۷خرداد۳۰

به مرکز جامع رزرواسیون آنلاین هتل مشهد و هتل آپارتمان های مشهد با هدف خدمت به زائران حضرت امام رضا در مشهد مقدس خوش آمدید

Back شما اینجا هستید: hotel مراکز تفریحی و گردشگری اماکن تاریخی تفرجگاه هفت حوض مشهد

اماکن تاریخی

تفرجگاه هفت حوض مشهد

تفرجگاه هفت حوض مشهد

هفت حوض مشهد

هفت حوض که در جاده خلج - مغان قرار دارد یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری در مشهد میباشد که روزانه افراد بسیاری را به سمت خود جذب میکند

این مجموعه همواره با فراهم کردن بهترین امکانات برای رفاه مراجعین آماده خدمات رسانی میباشد.

وجود آلاچیغ های متعدد در ابتدای ورودی و همچنین در ارتفاعات بر روی کوه و همچنین مکان بازی کودکان لحظات خوبی را در کنار خانواده رغم میزند.

هفت حوض که برای رسیدن به آخرین آن باید مسیر طولانی را طی کنید و همچنین تجربه یک کوه نوردی رو هم در خاطراتتون ثبت کنید. برای 1 بار هم شده این مجموعه رو از دست ندید.

معرفي اجمالي جاذبه هاي گردشگري منطقه هفت حوض  

 براي بررسي منابع جاذبه هاي گردشگري منطقه، ابتدا به طور خاص اقدام به معرفي اجمالي قابليت ها و چشم اندازهاي گردشگري منطقه نمونه گردشگري هفت حوض می نمائیم 
  دولين هاي حوض شكل اهميت چشم انداز گردشگري اين پديده ، همين بس كه نام منطقه را به خود اختصاص داده است در واقع اين پديده جاذبه مشتمل بر حوض ها ( دولين هاي ) متعدد پر آبي است كه بر اثر فرسايش شيميايي  ( انحلال آهك ها توسط باران هاي اسيدي )‌ در بستر يكي از سرشاخه هاي رودخانه طرق از شاخه هاي اصلي رودخانه كشف رود در ارتفاعات رو به جنوب بينالود تشكيل يافته است . به عبارتي ديگر اين جاذبه ( دولين ها ) در يك منطقه دگرگوني به لحاظ زمين شناسي شكل گرفته است مكانيسم تشكيل اين پديده بدين صورت بوده كه در بستر يكي ا ز سرشاخه هاي رودخانه طرق ، مواد آهكي نرم در ميان سنگ ها و مواد سخت بر اثر فعل و انفعالات شيميايي آب فرسايش يافته و اشكال ژئومورفولوژي دولين را ايجاد كرده كه در نگاه عاميانه همانند هفت حوض با چشم انداز زيبايي در طي مسير رودخانه شده است.    
 چشمه 
اگر چه ايجاد چشمه ها دلايل مختلف دارند و بر حسب چگونگي فرآيند شكل گيري آن ها نامگذاري مي شود مانند چشمه هاي كنتاكي، چشمه هاي گسلي ، آرتزين و ... اما ظهور چشمه ها وقتي نمايان مي گردد كه از خروجي طبيعي آب مخازن زير زميني و جريان آن ها، آب در سطح جاري مي شود . چنانچه آب چشمه ها در داخل زمين به املاح مختلف برخورد كند املاح موجود را در خود حل كرده بصورت آب هاي معدني جريان مي يابد . در غير اين صورت به صورت آب صاف و زلال و گوارا از چشمه خارج مي شود . در اين راستا در منطقه گردشگري هفت حوض در پيرامون دره اصلي كه منتهي به منطقه هفت حوض مي باشد، چشمه هاي متعدد ظهور نموده است . اين چشمه ها توانسته است ضمن تامين آب مورد نياز واحدهاي اقامتي، چشم انداز زيبا و مفرحي را در منطقه ايجاد نمايد .
ارتفاعات 
كوهستاني بودن منطقه ( كوه هاي بينالود ) كه تا 2500 متر ارتفاع دارد ، منجر به اعتدال آب و هواي به خصوص در فصل گرم سال شده است . بطوري كه متوسط درجه حرارت سالانه آن در ارتفاعات منطقه حدود 8/7 درجه سانتيگراد و ميانگين گرمترين ماه سال يعني تير ماه 9/14 درجه سانتيگراد و ميانگين سردترين ماه سال ( بهمن ماه ) 7/0 درجه سانتيگراد بوده است . اين اعتدال آب و هوا به همراه چشم انداز زيباي منطقه به نوبه خود منجر به جذب گردشگران طبيعي ـ‌تفريحي در اين منطقه شده است . 
مراتع 
از ديگر جذابيت هاي منطقه نمونه گردشگري هفت حوض پوشش گياهي استپي است كه بخصوص در فصل بهار با رويش شقايق هاي وحشي چشم انداز زيبا و دلربايي را در پيرامون منطقه نمونه ايجاد كرده است . بيشه زارها از ديگر جذابيت هاي منطقه نمونه گردشگري هفت حوض بوده است، كه در ميان دره هاي منطقه هرجا كه آب كافي و خاك مناسب وجود داشته رشد نموده است و چشم انداز زيبا و دلربايي را در منطقه ايجاد كرده است .

منطقه هفت حوض طبق مصوبه هیئت وزیران در مورخ 87/1/22 در شهر مشهد با توجه به قابلیت های ذکر شده به عنوان منطقه نمونه ملی انتخاب شد و توسط معاون اول ریاست جمهوری ابلاغ گردید.

       آدرس: جاده خلج به سمت روستای مغان، کیلومتر 6 تفرجگاه هفت حوض

هفت حوض بر روی نقشه

هفت حوض مشهد

 

هفت حوض مشهد

هفت حوض مشهد

هفت حوض مشهد

 

پیگیری رزرو هتل مشهد
پیگیری تور مشهد

 

jtemplate.ru - free extensions Joomla