۲۲:۲۶:۲۴۱۳۹۷خرداد۵

به مرکز جامع رزرواسیون آنلاین هتل مشهد و هتل آپارتمان های مشهد با هدف خدمت به زائران حضرت امام رضا در مشهد مقدس خوش آمدید

Back شما اینجا هستید: hotel مراکز تفریحی و گردشگری اماکن تاریخی کاخ خورشید

اماکن تاریخی

کاخ خورشید

 

عمارت کاخ خورشید

 

کاخ خورشید در سال 1151 هجری قمری به دستور نادرشاه افشار، به جهت اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم در شهر کلات واقع در ۱۵۰ کیلومتری شهر مشهد استان خراسان رضوی بنا شده است .

این سازه مربوط به اوایل قدرت رسیدن نادرشاه می باشد. عملیات ساخت و ساز این عمارت در تمام طول سلطنت نادر شاه ادامه داشته و حتی تا آخرین سال های حیات نادر یعنی در سال 1160 هجری قمری در دست ساخت بوده است وحتی در کتیبه ثلث بسیار زیبای سوره نباء که در قسمت دور تا دور فضای گنبد حکاکی شده نیز به همین تاریخ اشاره دارد.

عمارت کاخ خورشید در وسط باغ بزرگی قرار دارد که شامل یک بنا در سه طبقه می باشد. ارتفاع آن در گذشته حدود 25 متر بوده، اما در حال حاضر به علت خرابی ناشی از گذر زمان طبقه سوم، ارتفاع آن از 20 متر نیست. طبقه اول عمارت 8 ضلعی است که آن را روی چهار ردیف پلکان به شکل هرم بر پا کرده اند.

ورودی های این کاخ، در اضلاع هشتگانه قرار دارد که به سالن اصلی عمارت منتهی می شود. این کاخ مجموعاً دارای 12 اتاق است که داخل هر اتاق نیز تزئیناتی از نقاشی و گچ بری دیده می شود. در میان این تزئینات، تصاویری از شاهزادگان نادری نیز به چشم می خورد.

در وسط این بنای هشت ضلعی، برج استوانه ای شکل، در دو طبقه قرار دارد که محل اقامت شاه و خانواده اش بوده است. زیبایی این کاخ بیشتر در آرایش نمای خارجی عمارت و همین بخش استوانه مانند است که در وسط بنا قرار دارد. این برج استوانه ای از سطح پشت بام و به صورت برجی مدور با ترک های شبیه نیم ستون و کنگره دار، معروف به خیاری و به سبک معماری مغولی-هندی احداث شده.

 

 

فیلم کاخ خورشید کلات:

 

پیگیری رزرو هتل مشهد
پیگیری تور مشهد

 

jtemplate.ru - free extensions Joomla