به مرکز جامع رزرواسیون آنلاین هتل مشهد و هتل آپارتمان مشهد با هدف خدمت به زائران حضرت امام رضا در مشهد مقدس خوش آمدید

خیابان امام رضا علیه السلام

خیابان امام رضا ،دومین خیابان زیبای جهان در مشهد

خیابان امام رضا قدمتی پیش از میلاد مسیح دارد این نکته از آثار تاریخی و عتیقه بدست آمده و موجود در موزه نادری و دیگر موزه ها از این منطقه قابل استناد است اما به دلیل تغییرات بی وقفه ظاهر آن هر دهه تغییراتی به همراه داشته که باعث شده جنبه تاریخی آن کمتر مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

گورستان ارامنه مشهد

گورستان تاریخی ارامنه مشهد

باغ و قبرستان و کلیسا تاریخی ارامنه و یهودیان در مشهد

مشهد شهری که از ابتدا هر قومی را پذیرا بود، این خصلت اوست اما همواره صحنه درگیری های سیاسی و کشورگشایی های دیگر کشورها بود از این رو بسیاری اقوام جهان در مشهد ساکن شدند. در این بین برخی ارامنه از کشورهای لهستان، آمریکا، گرجستان، کانادا، فرانسه به ایران آمدند و در مشهد ساکن شدند.

شلوغ بازار مشهد

تا چشم باز کردیم همه اقوام ایرانی یا مهمان بودند و پس از چند روزی می رفتند یا مهاجر بودند و همیشه همسایه و همشهری می شدند. مشهد را دوست نداشتم اما چند سالیست با تمام محدودیت هایش خواستنی ترین شهریست که می شناسم. مسافت زیادی با تمام شهرهای بزرگ دارد اما همه شهرها و لهجه ها را در دل خود جای میدهد.

خیابان و چهارراه نادری (خیابان آزادی)

این خیابان از یک سو به ساختمان راه آهن مشهد منتهی میشود و از سوی دیگر به خیابان شیرازی که منتهی به حرم امام رضاست متصل می شود. یکی از پر احساس ترین خیابانهای مشهد بی شک همین خیابان است. دیدنی زیادی در حال حاضر برای خودنمایی ندارد اما هر گاه از این خیابان در جشن ها و ایام مذهبی گذر کنیم و حال و هوای زائران چمدان بدست را بینیم آرزرو میکنیم کاش زائر بودیم و حال خوب آنها را حس می کردیم.

موزه آستان قدس مشهد ؛ رنگین کمان تاریخ

موزه آستان قدس رضوی شامل گنجینه های تاریخی و قدیمی مختلفی است که بیشتر آن ها مرمت شده اند این آثار عبارت اند از  : گنجینه سلاح ، گنجینه تمبر ، گنجینه اشیاء سنگی وسفال ، گنجینه ظروف ، گنیجینه های صدف و حلزون ، مدال ها ، اسکناس و مسکوکات ، هدایای مقام معظم رهبری ، گنجینه های نجوم وساعت و همچنین فرش و منسوجات می باشد و دارای موزه مردم شناسی است و موزه ملی ملک هم بخشی ازآن است.

خانه مقبل السلطنه، خانه پدری دکتر اقبال در مشهد

این خانه مربوط به دوران قاجار می باشد و در منطقه سراب یعنی بازارچه با شماره پلاک 22 واقع است. اطلاعات دقیقی از خانه مقبل السلطنه در دست نیست. البته من به عنوان یک مشهدی هنوز به محل ساخت این خانه نرفته ام. در صورت حضور حتما عکسهایی از بنا نیز برای مخاطب تهیه میشود. اما این خانه به ثبت آثار ملی رسیده است.

باغ خونی مشهد ؛ یک باغ خونی یا نمادی از خون؟

باور برخی این است که این باغ قبرستان گروهی اجساد مسجد گوهرشاد می باشد. گفته شده روس ها بعد از به توپ بستن مجلس اجساد زائران را در این باغ دفن کرده اند و از این به نام خونی شهرت یافت. این نظریه توسط یک تاریخ شناس برجسته رد شده است و نام خونی یا خینی به معنای چشمه بوده است که در زمان ناصرالدین شاه بر این باغ بخاطره وجود چشمه آن ، باقی مانده است.

آبشار آبگرم کلات

آبشار آبگرم کلات در 75 کیلومتری روستای آبگرم در کلات ( استان خراسان رضوی ) واقع شده است . نام این آبشار از نام روستای آبگرم که دارای تعداد زیادی چشمه های آب گرم می باشد گرفته شده است . آب این آبشار گرمای قابل توجهی دارد اما آنقدر دمای بالایی ندارد که در شمار چشمه های آب گرم قرار گیرد  و دمای آن به 30 تا 35 درجه سانتی گراد می رسد .

خانه کوزه کنانی مشهد، کنسولگری آمریکا در مشهد

این بنا مربوط به دوران قاجار می باشد مدت یکسال رضا شاه در آن سکونت داشت بنابراین می توان نام خانه رضا شاه را نیز بر آن اطلاق نمود در کمی بعد نیز آیت اله بروجردی به دلیل سابقه دوستی با کوزه کنانی برای اقامت در مشهد به این خانه می آمد. درسالهای 1316 تا 1326 نیز این خانه در اجاره روس ها و به عنوان کنسولگری روسیه شناخته شده است.

خانه اردکانی مشهد

این خانه با توجه به کتیبه سر در بنا عمری نزدیک به یک قرن دارد. شواهد شفاهی نشان دهنده آن است که این خانه یکبار به فروش رسیده است. صاحب دوم این خانه که دولابیان نام دارد، سالانه مراسم سوگواری اهل بیت را در این ملک برای عموم برگزار میکرد.سازنده بنا مرحوم اردکانی بود که ملک نیز به او تعلق داشت. وی تاجر پنبه و روغن و پشم بود. با اینکه این ملک بعد از فوت اردکانی به خانواده دولابیان فروخته شد اما کسبه و اهل محل همچنان آن را خانه اردکانی می نامند.