اماکن تاریخی

به مرکز جامع رزرواسیون آنلاین هتل مشهد و هتل آپارتمان مشهد با هدف خدمت به زائران حضرت امام رضا در مشهد مقدس خوش آمدید

خیابان شیرازی مشهد در گذر زمان

سرعت ساخت و ساز و تخریب و تغییر در شهر مشهد به قدری زیاد است که هر دهه آن با دهه قبل بسیار متفاوت است و از آنجا که سیر این تحولات برای شخصی اهمیت نداشت اطلاعات زیادی نیز از بافت قبلی در دسترس نیست. این اطلاعات اغلب در دست شهرداری مشهد می باشد که تمرکز این سازمان نیز تنها بر نوسازی و بهبود وضعیت ساخت و ساز و حمل و نقل است.

خانه رجایی مشهد

همانطور که بیان کردیم به دلیل نوسازی بافت فرسوده در قسمت مرکزی شهر و اطراف حرم مطهر امام رضا، قسمت عمده مشهد قدیم تخریب شده است و از سال 1380 تا اکنون خانه های قدیمی زیادی شناسایی شده اند. برخی از این خانه به ثبت آثار ملی و برخی به ثبت میراث فرهنگی و صنایع دستی رسیده، اما تعداد زیادی از این خانه ها هنوز ثبت نشده اند و یا مالکین اصلی آنها را واگذار نکرده اند.

سد تاریخی فریمان

برای رفتن به سازه آبی و تاریخی که در فریمان واقع است باید از جاده مشهد به سمت فریمان بروید و مدت 45 دقیقه رانندگی کنید. پیشنهاد می شود در اردیبهشت یا خرداد به این منطقه سفر کنید تا علاوه بر دیدن منطقه ای تاریخی دشت های وسیع و زرد گلزا و دشت های لاله وحشی نیز سفرتان را خاطره انگیزتر کند.

کلات ؛ سرزمین دژ های نفوذ ناپذیر

کلات شهری واقع در شمال شرقی استان خراسان رضوی است که مابین کوه های هزار مسجد قرار دارد. مسیر مشهد تا کلات 145 کیلومتر است و یک جاده کوهستانی است .کلات از شرق به سرخس ، از جنوب به مشهد و کوه های هزار مسجد و از غرب به شهرستان درگز منتهی می شود و در شمال هم با تپه های پست ماهور به طول 180 کیلومتر در مجاورت کشور ترکمنستان قرار دارد.

سد زاوین منطقه جنگلی مشهد

سد و آبشار زاوین منطقه ای ییلاقی و خنک در جاده مشهد به کلات است که سالانه کوهنوردان و گردشگران زیادی را به سمت خود میکشاند. زاوین روستایی بسیار سبز و جنگلی در دل دره های سنگی است که روخانه ای با آب بسیار سرد طول آن را می پیماید.

طرقبه

طرقبه مشهد یکی از شهرهای شهرستان طرقبه شاندیز در استان خراسان رضوی می باشد که دردامنه و دره های بینالود واقع شده و یکی از ابادی های وسیع شهر طوس قدیم بوده است .دشت طوس در قدیم دارای چهار آبادی بزرگ بوده که نام آنها تابران (طابران)،نوشان ،نوغان)،رادکان و طرقبذ(طرقبه) بوده است که آبادی طرقبه دارای چشمه سار ها و طبیعت بکر است و در گذشته در مسیر عبور کاروان ها از مشهد به نیشابور قرار داشت.

سد ارداک مشهد

از جاده توس مشهد به سمت روستاهای اطراف مقبره فردوسی که بروی، آنقدر روستای سر سبز وجود دارد که یک روز خوب را سپری کنی. اما این همه سبزی از کجا نشات میگیرد؟ همین حوالی رودی دائمی جاریست که به زمین های اطراف تا فرسنگ ها زندگی هدیه میدهد. این رودخانه ارداک نام دارد و تا چند سال پیش هیچ سدی بر سر راهش وجود نداشت.

آرامگاه عطار نیشابوری ؛ شاعر پرآوازه ایران

آرامگاه عطار نیشابوری در زمان تیموری به وسیله امیرعلیشیر نوایی بر روی قبر عطار ساخته شد. این بنا دو بار مرمت شده است اولین بازسازی در دوره پهلوی دوم و دیگری در دهه هفتاد به انجام رسید.فریدالدین ابو حامد محمد بن ابوبکر ابراهیم بن اسحاق عطار نیشابوری یکی از مشهورترین شاعران و عارفان ایران در اواخرقرن ششم واوایل قرن هفتم هجری قمری می باشد.وی در روستای کدکن یا شادیاخ که از توابع نیشابور است چشم به جهان گشود.

غول پیکرترین آسیابهای بادی جهان

آسبادها در روستای نشتیفان حومه خواف که 250 کیلومتر از قسمت جنوبی شهر مشهد فاصله دارد، قرار گرفته اند. این سازه بزرگترین سازه بادی در جهان میباشد و قدمت آن به دوره تیموریان و صفویان و به نظر برخی مورخان به قبل از اسلام و حدود 1700 سال پیش یعنی دوره هخامنشیان و ساسانیان می رسد که همچنان شش عدد از آنها کاربری مصرفی دارند. تعداد آسیاب های این سازه 36 عدد می باشد.

آرامگاه کردو خان

سازه مقبره کردو خان متعلق به دوران قاجار است و در 55 کیلومتری شهرستان نیشابور ،3 کیلومتری روستای کلاته اسدالله خان _ دهستان بینالود_ بخش تخت جلگه ودر نزدیکی رودخانه کران، واقع گردیده است ودر تاریخ سوم خردادماه سال 1386 با شماره ثبت 19124 ، به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسید. باتوجه به نوع معماری این سازه ، این بنا مربوط به دوران قاجار است .

روستای دیزباد روستای فرقه اسماعیلیه

نیشابور مهم ترین مرکز فعالیت اسماعیلیان و قرمطیان در ایران بوده است. اگر به مشهد سفر میکنید و علاقمند هستید راجع به دین و شیوه زندگی شیعیان اسماعیلی اطلاعاتی مستند داشته باشید به دیزباد علیا سری بزنید این روستا علاوه بر اینکه شما را با شیعیان اسماعیلی آشنا میکند، تجربه بازدید از فرهنگی ترین روستای ایران را نیز برایتان فراهم می کند.

خانه پیشه وران مشهد

پیشه وران در لغت نامه دهخدا به معنی صاحبان حرفه معنی شده است و هر حرفه ای که در مقابل آن بتوان کسب درآمد کرد را پیشه وری می گویند.خانه پیشه وران که نام آن منتسب به صاحبانش است در محل ارگ قدیم مشد واقع است. با اینکه اطلاعات دقیقی از این خانه در دسترس نیست اما از محله قرار گیری آن می توان گمان هایی داشت. این خانه در زمان قاجار و پهلوی ساخته شده است.

اقامتگاه باغ بهشت ارتکند

ارتکند منطقه ای ییلاقی و خوش آب و هوا در مسیر مشهد به کلات می باشد. این روستا و روستاهای اطراف آن بسیار سرسبز و زیباست و در دل دره های هزار مسجد واقع شده اند. سد پر آب زاوین نیز در همین منطقه قرار دارد و بعد از عبور از روستای زاوین به منطقه ارتکند با تعدد آبشارها می رسید.

رودمعجن ؛ بهشتی در تربت حیدریه

روستای زیبای رودمعجن یکی از روستا های تربت حیدریه در استان خراسان رضوی می باشد و در 48 کیلومتری شمال غرب تربت حیدریه و در بخش بایگ واقع شده است. بایگ تا رودمعجن هم 28 کیلومتر فاصله دارد. جاده رودمعجن به علت کوهستانی بودن منطقه بسیار پر پیچ و خم است . طبق آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن که در سال 1395 انجام گردید ، جمعیت این روستا 995 نفربوده است.

دره طوطی و قله زو از ناشناخته های مشهد

همیشه رفتن به مکان های خوش آب و هوا و تمیز و با منظره بی نظیر، هیجان خوبی به همراه دارد اما این هیجان وقتی بیشتر می شود که یک جاده پیچ در پیچ با پیچ و خم های وحشتناک پیش رویتان قرار گیرد و هر لحظه از دیدن دو چراغ ماشین روبرویی نزدیک حلقتان غافلگیر شوید.

آرامگاه ابوعثمان سعید مغربی

آرامگاه سعیدبن سلام مغربی در نیشابور _ منطقه ده شیخ _ صد متری حاشیه بلوار جمهوری و راه آهن  قرار دارد . نقل شده است که نام این منطقه به دلیل شهرت سعیدبن سلام مغربی ، با عنوان ده شیخ انتخاب شده است .این بنا در شرق نیشابور قرار گرفته است و در تاریخ دهم مهرماه سال 1380 با شماره ثبت 4033 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت گردید .

شهر کهن ریاب گناباد

شهر کهن ریاب گناباد

روستایی مملو از آثار تاریخی مرمت شده که بناهای آن به دوره صفویان و سلجوقیان و قاجاریان باز میگردد. بادگیرهای زیبای روستا این مکان را شبیه به شهر یزد نموده و با قدم زدن در این روستا و دیدن تمیزی و بناهای مرمت شده بسیار خشنود خواهید شد. این روستا در سه کیلومتری گناباد می باشد و اگر در راه سفر به مشهد از گناباد گذر می کنید بازدید از این شهر تاریخی را از دست ندهید.

آرامگاه خواجه حسام

آرامگاه ابن حسام خوسفی در روی تپه ای سنگی در بین مزرعه های خوسف در سال 920 هجری قمری ساخته شده است و در سده سیزدهم قمری مرمت شد . این مقبره به صورن یک اتاق کوچک هشت ضلعی شکل می باشد که طرح فضای داخلی ان بصورت چلیپایی است و در سه جهت دارای سه طاق نما با قوس جناقی است . این آرامگاه در دوران صفوی ساخته شده است و  در زمان قاجار هم تغییراتی در آن ایجاد کردند.

خیابان امام رضا ،دومین خیابان زیبای جهان در مشهد

خیابان امام رضا قدمتی پیش از میلاد مسیح دارد این نکته از آثار تاریخی و عتیقه بدست آمده و موجود در موزه نادری و دیگر موزه ها از این منطقه قابل استناد است اما به دلیل تغییرات بی وقفه ظاهر آن هر دهه تغییراتی به همراه داشته که باعث شده جنبه تاریخی آن کمتر مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

دهکده چوبین نیشابور با اولین مسجد چوبی جهان

 دهکده چوبی در روستای محمد آباد آقازاده در نیشابور  قرار دارد . نوه ی محمد کاظم خراسانی ، مهندس حمید مجتهدی، ساخته شده است و یکی از مکان های دیدنی نیشابور می باشد. همان طور که از نام این مکان پیداست ، این دهکده تماما از چوب می باشد و با به کارگیری شیوه ی نوین در ساخت و متناسب با شرایط جغرافیایی و امکانات موجود ساخته شده است . نکته قابل توجه این مجموعه ی چوبین این است که مسجد آن اولین مسجد چوبی جهان است .

گورستان تاریخی ارامنه مشهد

باغ و قبرستان و کلیسا تاریخی ارامنه و یهودیان در مشهد

مشهد شهری که از ابتدا هر قومی را پذیرا بود، این خصلت اوست اما همواره صحنه درگیری های سیاسی و کشورگشایی های دیگر کشورها بود از این رو بسیاری اقوام جهان در مشهد ساکن شدند. در این بین برخی ارامنه از کشورهای لهستان، آمریکا، گرجستان، کانادا، فرانسه به ایران آمدند و در مشهد ساکن شدند.

ابرده کجاست ؟

ابرده روستایی با آب وهوای عالی می باشد که در  بخش شاندیز شهرستان بینالود در استان خراسان رضوی قرار دارد.این روستای بی نظیر در مسیر رودخانه زشک قرار گرفته است و بواسطه همین موضوع مناظر زیبا و خوش آب وهوایی دارد که مورد توجه گردشگران واقع می شود. این روستا در 25 کیلومتری شمال غربی طرقبه و نیز 43 کیلومتری مشهد  قرار دارد. ابرده روستایی با ساختار پلکانی است که در میان یک دره استقرار یافته و اطراف آن به کوه ها منتهی می شود. .

شلوغ بازار مشهد

تا چشم باز کردیم همه اقوام ایرانی یا مهمان بودند و پس از چند روزی می رفتند یا مهاجر بودند و همیشه همسایه و همشهری می شدند. مشهد را دوست نداشتم اما چند سالیست با تمام محدودیت هایش خواستنی ترین شهریست که می شناسم. مسافت زیادی با تمام شهرهای بزرگ دارد اما همه شهرها و لهجه ها را در دل خود جای میدهد.

آرامگاه خواجه ربیع

مقبره خواجه ربیع درمشهد_ انتهای خیابان خواجه ربیع قرار دارد و  به توصیه شیخ بهایی در دوره صفوی  به فرمان شاه عباس صفوی و سرپرستی (میرزا افلغ) ساخته شد .این بنا در تاریخ  پانزدهم دی ماه سال 1310 باشماره ثبت 142 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید . آرامگاه خواجه ربیع از مکان های زیارتی و دیدنی مشهد است که هر ساله شمار زیادی از مسافران و زائران مشهد مقدس از آن بازدید می کنند .

خیابان و چهارراه نادری (خیابان آزادی)

این خیابان از یک سو به ساختمان راه آهن مشهد منتهی میشود و از سوی دیگر به خیابان شیرازی که منتهی به حرم امام رضاست متصل می شود. یکی از پر احساس ترین خیابانهای مشهد بی شک همین خیابان است. دیدنی زیادی در حال حاضر برای خودنمایی ندارد اما هر گاه از این خیابان در جشن ها و ایام مذهبی گذر کنیم و حال و هوای زائران چمدان بدست را بینیم آرزرو میکنیم کاش زائر بودیم و حال خوب آنها را حس می کردیم.

دبیرستان مستوفی یا فرهنگسرای بهشت مشهد

این ساختمان نیز در خیابانی که وقف ملک است ساخته شده و در زمان رضا شاه پهلوی مورد بهره برداری قرار گرفته است و در واقع جزئی از وقفیات ملک است. معماری این ساختمان بسیار زیباست و زیباتر اینکه انرژی مثبت این خیابان و فرهنگسرا هر عابری را به وجد می آورد.برنامه های جذاب که روزانه در این فرهنگسرا اجرا میشود این مدرسه را تبدیل به مکانی برای دورهمی هنرمندان و هنر دوستان نموده است.

موزه آستان قدس مشهد ؛ رنگین کمان تاریخ

موزه آستان قدس رضوی شامل گنجینه های تاریخی و قدیمی مختلفی است که بیشتر آن ها مرمت شده اند این آثار عبارت اند از  : گنجینه سلاح ، گنجینه تمبر ، گنجینه اشیاء سنگی وسفال ، گنجینه ظروف ، گنیجینه های صدف و حلزون ، مدال ها ، اسکناس و مسکوکات ، هدایای مقام معظم رهبری ، گنجینه های نجوم وساعت و همچنین فرش و منسوجات می باشد و دارای موزه مردم شناسی است و موزه ملی ملک هم بخشی ازآن است.

خانه داروغه مشهد

این خانه قدیمی کوچک که متراژی معادل 1100 متر دارد، در مشهد متعلق به دوران قاجاریان ، و واقع در خیابان نواب صفوی و در کوچه ای فرعی در مجاورت حرم امام رضا است. خیابان نواب صفوی، از خیابان های پایین خیابان در زمان قدیم بوده است هم اکنون نیز از خیابانهای قدیمی و فرسوده مشهد می باشد. این ساختما یک ملک شخصی برای مهمان داری و پذیرایی بوده است که در سال 1366 توسط ورثه به فروش رسیده است.

خانه مقبل السلطنه، خانه پدری دکتر اقبال در مشهد

این خانه مربوط به دوران قاجار می باشد و در منطقه سراب یعنی بازارچه با شماره پلاک 22 واقع است. اطلاعات دقیقی از خانه مقبل السلطنه در دست نیست. البته من به عنوان یک مشهدی هنوز به محل ساخت این خانه نرفته ام. در صورت حضور حتما عکسهایی از بنا نیز برای مخاطب تهیه میشود. اما این خانه به ثبت آثار ملی رسیده است.

خانه توکلی مشهد یا خانه اجنه

مشهد همانند کاشان و اصفهان و شیراز و یزد و کرمان خانه های تاریخی زیادی دارد که متاسفانه به دلیل تمرکز بر نبه مذهبی شهر مشهد، این خانه ها از توجه گردشگران و مسئولین دور مانده اند. خانه توکلی یکی از این خانه های سنتی و قدیمی شهر مشهد می باشد.در سالهای اخیر خوشبختانه با شروع طرح نوسازی بافت شهری توسط شهرداری مشهد، خانه های زیادی شناسایی شده اند که به دلیل تخریب بافت فرسوده، اشخاص پذیرفته اند که این بناها را به شهرداری بفروشند.

باغ خونی مشهد ؛ یک باغ خونی یا نمادی از خون؟

باور برخی این است که این باغ قبرستان گروهی اجساد مسجد گوهرشاد می باشد. گفته شده روس ها بعد از به توپ بستن مجلس اجساد زائران را در این باغ دفن کرده اند و از این به نام خونی شهرت یافت. این نظریه توسط یک تاریخ شناس برجسته رد شده است و نام خونی یا خینی به معنای چشمه بوده است که در زمان ناصرالدین شاه بر این باغ بخاطره وجود چشمه آن ، باقی مانده است.

کاخ موزه محمدرضا شاه در باغ ملک آباد مشهد

همانطور که قبلا گفته شد باغ ملک آباد باغی وسیع به همراه چاهها و قنات ها به منظور باغداری و زراعت، توسط حاج حسین آقا ملک وقف عام شد. اما با وجود تلاش حاج حسین آقا برای جلوگیری دست درازی حکومت ها به این اموال، این باغ از قدیم مورد توجه شاهان و اربابان و سران حکومتها بوده است تا آنجا که عموم اجازه دسترسی به آن را نداشته اند و تنها به عنوان باغی که اجازه تخریب آن را ندارند و محل تفریح و زراعت برخی از اربابان قرار گرفته است.

آبشار آبگرم کلات

آبشار آبگرم کلات در 75 کیلومتری روستای آبگرم در کلات ( استان خراسان رضوی ) واقع شده است . نام این آبشار از نام روستای آبگرم که دارای تعداد زیادی چشمه های آب گرم می باشد گرفته شده است . آب این آبشار گرمای قابل توجهی دارد اما آنقدر دمای بالایی ندارد که در شمار چشمه های آب گرم قرار گیرد  و دمای آن به 30 تا 35 درجه سانتی گراد می رسد .

جایی غرق در آب (جاغرق)

جاغرق منطقه ای ییلاقی که بسیار سرسبز می باشد و اگر در فصل بهار در کوچه باغهای این منطقه حضور داشته باشید، آن را شمال ایران می نامید. این منطقه 7 کیلومتر با طرقبه فاصله دارد و بخشی از زمینهای شهرستان بینالود می باشد. جاغرق یعنی مکانی غرق در آب، این منطقه در قدیم رودخانه بسیار پرآب به همراه قنات و چشمه هایی فراوان داشت. این اسم به همین دلیل بر آن نهاده شده است. در حال حاضر این مقدار بسیار کم شده است اما همچنان سبز و زیباست.

خانه کوزه کنانی مشهد، کنسولگری آمریکا در مشهد

این بنا مربوط به دوران قاجار می باشد مدت یکسال رضا شاه در آن سکونت داشت بنابراین می توان نام خانه رضا شاه را نیز بر آن اطلاق نمود در کمی بعد نیز آیت اله بروجردی به دلیل سابقه دوستی با کوزه کنانی برای اقامت در مشهد به این خانه می آمد. درسالهای 1316 تا 1326 نیز این خانه در اجاره روس ها و به عنوان کنسولگری روسیه شناخته شده است.

دهکده چوبی نیشابور

سال 1319 فردی تصمیم گرفت بنایی برای امور عام المنفعه بنا کند و براستی هر کاری که با عشق انجام شود ماندگار خواهد شد. مهندس حمید مجتهدی از نوادگان آخوند خراسانی مسجدی چوبین را طراحی کرد و اقدام به ساخت آن نمود که هم اکنون پس گذشت 76 سال نه تنها مکانی مذهبی بلکه تفرجگاه و آثاری فرهنگی و تاریخی و بی نظیر می باشد. مهندس مجتهدی رشته معماری را در آمرکا آموخت و عقیده داشت بناهایی با رعایت قوانین زیست محیطی بسیار کارآمدتر از بناهای شهری که موجب تخریب طبیعت می شوند می باشد.

خانه اردکانی مشهد

این خانه با توجه به کتیبه سر در بنا عمری نزدیک به یک قرن دارد. شواهد شفاهی نشان دهنده آن است که این خانه یکبار به فروش رسیده است. صاحب دوم این خانه که دولابیان نام دارد، سالانه مراسم سوگواری اهل بیت را در این ملک برای عموم برگزار میکرد.سازنده بنا مرحوم اردکانی بود که ملک نیز به او تعلق داشت. وی تاجر پنبه و روغن و پشم بود. با اینکه این ملک بعد از فوت اردکانی به خانواده دولابیان فروخته شد اما کسبه و اهل محل همچنان آن را خانه اردکانی می نامند.

سد کارده

این سد از کشف رود تغذیه میشود و در نزدیکی روستایی با نام کارده واقع است. این رودخانه در شمال شرقی مشهد جریان دارد و بیشترین مسیر خود را در مشهد طی میکند در زمانهای گذشته قسمتی از این رودخانه بسیار خشک بوده است و به خشک رود شهرت داشت و مسیر خشک آن جزئی از جاده ابریشم بین المللی بوده است.

شاندیز،شهر آرزو ها؛ اولین و تنها منطقه نمونه بین المللی گردشگری ایران

شاندیز از شهر های استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران است و در 15 کیلومتری شمال غربی مشهد واقع شده است. شاندیز در سال 1384 با مصوبه دولت و هیئت وزیران عنوان منطقه نمونه بین المللی گردشگری ایران را کسب کرد. جمعیت شاندیز براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1395 ، تقریبا 14000 نفر در حدود 4500 خانوار بوده است.

خانه و وقفیات ملک مشهد

حاج حسین آقا ملک واقف و ثروتمند بزرگ ایرانیست که حجم وقفیاتش چندین برابر آستان قدس رضوی می باشد. این مرد علاقمند به هنر و کارهای عام المنفعه بوده است. به ساخت مجموعه های فرهنگی علاقه زیادی داشته از این رو کتابهای خطی و قدیمی و تمرها را خریداری می کرد و با وجود این مجوعه ها و وقف آنها به آستان قدس در حال حاضر موزه و کتابخانه ای نیز با نام وی در تهران وجود دارد. با وجود ثروت زیادی که داشت ساده می زیست.