طرقبه

 طرقبه مشهد یکی از شهرهای شهرستان طرقبه شاندیز در استان خراسان رضوی می باشد که دردامنه و دره های بینالود واقع شده و یکی از ابادی های وسیع شهر طوس قدیم بوده است .دشت طوس در قدیم دارای چهار آبادی بزرگ بوده که نام آنها تابران (طابران)،نوشان ،نوغان)،رادکان و طرقبذ(طرقبه) بوده است که آبادی طرقبه دارای چشمه سار ها و طبیعت بکر است و در گذشته در مسیر عبور کاروان ها از مشهد به نیشابورقرار داشت.این مطقه به علت موقیت قرارگیری که در منطقه کوهستانی مشهد به نیشابور قرار گرفته از گذشته به تدریج بصورت یک  گذرگاه و تفرجگاه در امده که با آب و هوایی مطبوع و امکانات فراهم آمده دراین مکان مورد توجه گردشگران قرار گرفته است .

طرقبه مشهد درای رستوران های متعدد ، مسجد و فروشگاه های صنایع دستی است و رودخانه کنار آن به دلنشینی و چشم نوازی این منطقه قوت داده است . این مکان به دلیل آب و هوای مناسب و خنک دارای باغ ها ی فراوان است که محصولاتی از قبیل سیب و گیلاس پرورش داده می شود که از کیفیت خوبی برخوردار است . خشکبار از دیگر محصولات طرقبه است.
 
طبق آمار به دست آمده از سرشماری سال1395 ، جمعیت طرقبه حدود 21000 نفردر حدود6600 خانوار بوده است.
ریشه نام طرقبه (ترقبه) از ترقبذ می باشد که از دو قسمت (ترق) و( بذ) تشکیل شده است که به معنی آبادی بزرگ است .این اسم با گذشت زمان دستخوش تحول آوایی ولفظی شده وپس از سلطه اعراب ، معرب شده و در پارسی باستان به طرقبه تغییر یافته است . همان طور که پیش ازاین اشاره شد برخی افراد نیز به علت عدم آشنایی با تاریخچه وریشه کلمه طرقبه نام(طرق به) را به این منطقه دادند که به معنی راه بهتر است .
غذا های محلی طرقبه شامل دیزی و آبگوشت و قورمه است . یکی از غذاهایی که درمیان بازدیدکنندگان این جاذبه گردشگری ، پرطرفدار است ؛ شیشلیک می باشد که از گوشت واستخوان گاو و بره بریانی تهیه می شود و در کنار برنج سرو می شود . چون در طرقبه باغ های گردو به وفور وجود دارد از دیگر غذا های آن می توان به فسنجان اشاره کرد.

   

طرقبه مشهد ، شخصیت های معروفی از جمله دکترمحمد باقر قالیباف ، علی باغبان باشی و محمد دهقان را در دل خود پرورانده است. این منطقه بکر تفریحی یکی از جاذبه های گردشگری است که در تور مشهد به مسافرن گرانقدر جهت گذراندن اوقاتی خوش ومفرح پیشنهاد می شود .
طرقبه از مناطق ییلاقی و کوهستانی مشهد است که در فاصله هجده کیلومتری جنوب غربی مشهد و در مسیر جاغرق و بین کوه های بینالود و تخت رستم قرار دارد بصورتی که از شمال به تخت رستم و از سمت غرب به کوه های بینالود منتهی می شود.
طرقبه با داشتن تپه هایی زیبا و داشتن آب و هوایی خنک در شب های تابستان ، یکی از مناطق توریستی و گردشگری مهم در استان خراسان رضوی به شمار می رود.بند گلستان که جزء آثار تاریخی به جامانده از دوران تیموری می باشد و همین طور سنگ نوشته های چند هزار ساله در کمر مقبولا و دره داغستان از جمله منطق گردشگری مهم این مکان است.دیگر مکان های زیارتی و تفزیحی این منطقه امام زادگان یاسر(ع)و ناصر(ع) ، دره ارغوان و پارک ها وبوستان های این محل است.
شهر طرقبه هفت محله را شامل می شود که عبارت اند از:ویلاشهر،گلستان،بوستان،فرهنگیان،عنبران، طرقدر و محله مرکزی طرقبه.