تفرجگاه هفت حوض مشهد

تفرجگاه هفت حوض مشهد

هفت حوض مشهد

هفت حوض که در جاده خلج - مغان قرار دارد یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری در مشهد میباشد که روزانه افراد بسیاری را به سمت خود جذب میکند

این مجموعه همواره با فراهم کردن بهترین امکانات برای رفاه مراجعین آماده خدمات رسانی میباشد.

وجود آلاچیغ های متعدد در ابتدای ورودی و همچنین در ارتفاعات بر روی کوه و همچنین مکان بازی کودکان لحظات خوبی را در کنار خانواده رغم میزند.

هفت حوض که برای رسیدن به آخرین آن باید مسیر طولانی را طی کنید و همچنین تجربه یک کوه نوردی رو هم در خاطراتتون ثبت کنید. برای 1 بار هم شده این مجموعه رو از دست ندید.

معرفی اجمالی جاذبه های گردشگری منطقه هفت حوض  

 برای بررسی منابع جاذبه های گردشگری منطقه، ابتدا به طور خاص اقدام به معرفی اجمالی قابلیت ها و چشم اندازهای گردشگری منطقه نمونه گردشگری هفت حوض می نمائیم 
  دولین های حوض شكل اهمیت چشم انداز گردشگری این پدیده ، همین بس كه نام منطقه را به خود اختصاص داده است در واقع این پدیده جاذبه مشتمل بر حوض ها ( دولین های ) متعدد پر آبی است كه بر اثر فرسایش شیمیایی  ( انحلال آهك ها توسط باران های اسیدی )‌ در بستر یكی از سرشاخه های رودخانه طرق از شاخه های اصلی رودخانه كشف رود در ارتفاعات رو به جنوب بینالود تشكیل یافته است . به عبارتی دیگر این جاذبه ( دولین ها ) در یك منطقه دگرگونی به لحاظ زمین شناسی شكل گرفته است مكانیسم تشكیل این پدیده بدین صورت بوده كه در بستر یكی ا ز سرشاخه های رودخانه طرق ، مواد آهكی نرم در میان سنگ ها و مواد سخت بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی آب فرسایش یافته و اشكال ژئومورفولوژی دولین را ایجاد كرده كه در نگاه عامیانه همانند هفت حوض با چشم انداز زیبایی در طی مسیر رودخانه شده است.    
 چشمه 
اگر چه ایجاد چشمه ها دلایل مختلف دارند و بر حسب چگونگی فرآیند شكل گیری آن ها نامگذاری می شود مانند چشمه های كنتاكی، چشمه های گسلی ، آرتزین و ... اما ظهور چشمه ها وقتی نمایان می گردد كه از خروجی طبیعی آب مخازن زیر زمینی و جریان آن ها، آب در سطح جاری می شود . چنانچه آب چشمه ها در داخل زمین به املاح مختلف برخورد كند املاح موجود را در خود حل كرده بصورت آب های معدنی جریان می یابد . در غیر این صورت به صورت آب صاف و زلال و گوارا از چشمه خارج می شود . در این راستا در منطقه گردشگری هفت حوض در پیرامون دره اصلی كه منتهی به منطقه هفت حوض می باشد، چشمه های متعدد ظهور نموده است . این چشمه ها توانسته است ضمن تامین آب مورد نیاز واحدهای اقامتی، چشم انداز زیبا و مفرحی را در منطقه ایجاد نماید .
ارتفاعات 
كوهستانی بودن منطقه ( كوه های بینالود ) كه تا 2500 متر ارتفاع دارد ، منجر به اعتدال آب و هوای به خصوص در فصل گرم سال شده است . بطوری كه متوسط درجه حرارت سالانه آن در ارتفاعات منطقه حدود 8/7 درجه سانتیگراد و میانگین گرمترین ماه سال یعنی تیر ماه 9/14 درجه سانتیگراد و میانگین سردترین ماه سال ( بهمن ماه ) 7/0 درجه سانتیگراد بوده است . این اعتدال آب و هوا به همراه چشم انداز زیبای منطقه به نوبه خود منجر به جذب گردشگران طبیعی ـ‌تفریحی در این منطقه شده است . 
مراتع 
از دیگر جذابیت های منطقه نمونه گردشگری هفت حوض پوشش گیاهی استپی است كه بخصوص در فصل بهار با رویش شقایق های وحشی چشم انداز زیبا و دلربایی را در پیرامون منطقه نمونه ایجاد كرده است . بیشه زارها از دیگر جذابیت های منطقه نمونه گردشگری هفت حوض بوده است، كه در میان دره های منطقه هرجا كه آب كافی و خاك مناسب وجود داشته رشد نموده است و چشم انداز زیبا و دلربایی را در منطقه ایجاد كرده است .

منطقه هفت حوض طبق مصوبه هیئت وزیران در مورخ 87/1/22 در شهر مشهد با توجه به قابلیت های ذکر شده به عنوان منطقه نمونه ملی انتخاب شد و توسط معاون اول ریاست جمهوری ابلاغ گردید.

       آدرس: جاده خلج به سمت روستای مغان، کیلومتر 6 تفرجگاه هفت حوض

هفت حوض بر روی نقشه

هفت حوض مشهد

 

هفت حوض مشهد

هفت حوض مشهد

هفت حوض مشهد